Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata
 Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool
 

E posibila trecerea de la o distributie la alta fara pierdere de date?

- - - - -
  • Please log in to reply
20 replies to this topic

#1
Morfey

Morfey

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 03.03.2016
Salutari, sunt un utilizator de linux incepator, (ne)fericitul posesor al unui sistem ce ruleaza Zorin OS 11 si as vrea sa instalez alta distributie fara a pierde datele stocate in partitia /home. Nu vreau sa rulez mai multe distributii in paralel, vreau sa ma descotorosesc de aceasta pentru ca mi se pare lenta.
Ma intereseaza daca se poate face aceasta trecere, de fapt mi-e clar ca este posibil, insa am dubii referitoare la procesul ce trebuie intreprins si, in consecinta, va cer indrumarea.
De asemenea, mi-ar fi un real ajutor orice propunere de distributie care sa se incadreze in urmatorii parametrii: sa fie super-mega-ultra rapida, sa poata sa ruleze imediat dupa instalare fara sa fie necesar sa instalez multe pachete, sa fie usor de folosit si sa fie rigid, la modul ca nu doresc sa imi schimb sistemul in urmatorii doi ani cel putin. Specific ca folosesc calculator pentru browsing, descarcat filme si alte tampenii si nu ma intereseaza jocurile.
Ubuntu este exclus, am avut cateva experiente urate cu el si, pe langa asta, imi displace total. Eu ma gandeam la OpenSuSE 42.1 leap, dar sunt deschis oricarei sugestii.
Pentru satisfacerea oricarei curiozitati:
-4gb ram ddr3
-AMD Athlon™ II X3 450 Processor × 3
-nvidia gt630
-1TB WD Black.
Va multumesc!

#2
Mihai_3

Mihai_3

    我會回來的...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,039
  • Înscris: 26.04.2007
Linux Mint Mate x64 .... (atentie MATE ... nu cinnamon!)

Iti recomand sa faci pe " curat " instalarea...
in felul asta ai ocazia sa iti creezi un fisier cu toate comenzile pe care le-ai dat.

data viitoare (pentru ca sigur va fi si o data viitoare)
apelezi la acest fisier si inlantui comenzile

in felul asta vei pune totul la loc pana te duci la frigider si inhati o cutie de bere Posted Image
recomandabil de 330ml sa nu te prinda militia cu viteza prea mare pe net Posted Image

Edited by Mihai_3, 04 March 2016 - 15:20.


#3
Werewolfc

Werewolfc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 417
  • Înscris: 13.03.2007
Salut. Daca actual ai partitie separata pt home, aceasta poate fi "montata" in momentul instalarii (fara a fi formatata - de regula e o optiune)
GoogleIT

Si recomandari :
Vrei rapid si bun... dar trebuie sa muncesti si sa mai rtfm : Arch Linux
Vrei mai user friendly : Linux Mint Mate cum zice colegul de mai sus (.... care a fost mai rapid decat mine >Posted Image ) sau LUbuntu

//le .... sau Ubuntu MATE

Edited by Werewolfc, 04 March 2016 - 15:20.


#4
adrgu372

adrgu372

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 103
  • Înscris: 20.02.2016
Elementary os freya,ai zis ca esti incepator si acesta nu este complicat,legat de date pune-le pe un stick,hdd si fa instalarea pe curat.

#5
dapix

dapix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,422
  • Înscris: 12.09.2006
Eu pot sa-ti recomand, daca te hotarasti pentru Leap 42.1 si daca accesul la internet e disponibil din momentul instalarii, sa o faci dintr-o imagine Network de 85 MB. In acest fel vei putea inca de la instalare nu doar sa alegi ce pachete vrei sa instalezi ci si sa le ai in ultima versiune, nemaifiind necesar vreun update imediat dupa instalare.  Mai e necesar apoi sa montezi partitia /home folosind numele userului vechi de la Zorin OS, deci sa formatezi doar partitia root. Daca alegi alt nume de user, datele din partitia home vor ramane, totusi, accesibile dar vei pierde setarile programelor instalate in vechiul OS. Setarile vechiului KDE (daca l-ai avut instalat), precum si datele cash sau plasma ar trebui sterse din /home pentru o experienta optima. Setarile programelor pot sa ramana.

Implicit, OpenSuSE propune o metoda de instalare prin care, daca are suficient spatiu pe HDD, nu va afecta functionarea vechiului OS. Va trebui sa intervii si sa propui propria varianta de formatare a HDD.

Pt. OpenSuse sunt disponibile mai multe DE, unele mai ligth altele mai complexe, cum e KDE, toate putand fi instalate in paralel fara sa interfereze cu setarile celorlalte.

#6
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006
ArchLinux se incadreaza in cerintele tale in urmatoarele proportii (orientative):

View PostMorfey, on 04 martie 2016 - 14:58, said:

  • sa fie super-mega-ultra rapida 100%
  • sa poata sa ruleze imediat dupa instalare fara sa fie necesar sa instalez multe pachete 100%
  • sa fie usor de folosit si sa fie rigid, la modul ca nu doresc sa imi schimb sistemul in urmatorii doi ani cel putin 100%
  • Specific ca folosesc calculator pentru browsing, descarcat filme si alte tampenii 80%
  • nu ma intereseaza jocurile 100%

ArchLinux mai inseamna si:
  • ca vrei sa inveti Linux, chiar daca esti incepator; cand inveti alte distributii, de multe ori esti confruntat cu particularitati ale acelei distributii; in ArchLinux, special este doar programul de management al programelor instalate pacman, in rest totul este standard
  • legat de punctul 3 de mai sus: ArchLinux, o data instalat, nu are o versiune, este o distributie rolling release, ceea ce inseamna ca update-urile vin si mergi cu sistemul din update in update; ArchLinux are un program de instalare cu o versiune, dar acel program e folosit doar la instalare, imediat dupa ce ai terminat instalarea nu mai ai de-a face cu el;

    un sistem ArchLinux (sau orice alta distributie rolling release) are doua stari posibile: fie este la zi, fie nu. Nu exista notiunea de a upgrada sistemul de operare la o versiune mai noua, upgradezi fiecare program in parte (automatizat), si asa ai sistemul la zi, sau nu

    un alt avantaj al unei distributii rolling release precum ArchLinux este ca nu astepti mult sa apara reparatii la bugurile existente, e ceva normal sa vina fixurile de la programator direct la tine in cateva zile, fata de alte distributii clasice, unde poti astepta saptamani sau luni de zile

    in ciuda acestui fapt, ArchLinux este foarte stabil, cand am avut probleme cu el, a fost pentru ca eu cu mana mea l-am stricat

    si este distributia perfecta pentru a invata cu adevarat linux si "ce e sub capota"

PS: am calculatoare cu ArchLinux instalat pe ele de 8, 4, respectiv 1 an, toate merg fara probleme si sunt la zi.

Singurul caz in care nu iti recomand ArchLinux este daca spui din capul locului ca nu vrei sa inveti Linux.

In rest, ArchLinux este platforma perfecta impreuna cu care poti creste pe masura ce inveti si o configurezi dupa nevoile tale. Nu ai decat un terminal la inceput, dar acesta este un avantaj pentru cineva care vrea sa invete Linux.

#7
Morfey

Morfey

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 03.03.2016
Sincer sa fiu, chiar nu am de gand sa patrund in subterfugiile linuxului. Si nici nu am timp de pierdut cu cine stie ce instalarii sau alte sofisticarii care ii surescita pe unii. Vreau doar ceva care sa nu ma enerveze cand il deschid.Posted Image Deci archlinux e exclus.
O sa inlocuiesc acum Zorin cu OpenSuSE. Doamne, ajuta!

Edited by Morfey, 04 March 2016 - 19:52.


#8
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,192
  • Înscris: 24.02.2007
In cazul asta solutia se cheama OS X si ruleaza pe Mac-uri, daca iti permiti.
Desigur, implica alt calculator, deci iti copiezi manual datele prima data.

Edited by dani.user, 04 March 2016 - 22:12.


#9
AnbuBlack

AnbuBlack

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 469
  • Înscris: 25.01.2012
Debian sau CentOS foarte stabile cu suport pentru 5 ani Debian si 10 ani CentOS. Partiția /home o poți folosi fără probleme, singurele incompatibilități ar putea să vină de la:
_setările anterioare ale mediului grafic , dar asta se rezolvă ștergând fișierele .kde, .gnome, depinde de ce mediu desktop ai avut;
_va trebui să folosești același nume pentru user, ca pe Zorin.

#10
dapix

dapix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,422
  • Înscris: 12.09.2006

View PostMorfey, on 04 martie 2016 - 19:51, said:

Sincer sa fiu, chiar nu am de gand sa patrund in subterfugiile linuxului. Si nici nu am timp de pierdut cu cine stie ce instalarii sau alte sofisticarii care ii surescita pe unii. Vreau doar ceva care sa nu ma enerveze cand il deschid.Posted Image Deci archlinux e exclus.
O sa inlocuiesc acum Zorin cu OpenSuSE. Doamne, ajuta!

Atunci OpenSuse e alegerea cea mai buna. Eu il folosesc de la versiunea 9.1 (de prin 2004) si am incercat de cateva ori sa mai folosesc si alte distributii Linux dar nu am gasit nici una mai adaptabila, mai completa, mai usor de folosit sau mai stabila cu KDE decat OpenSuse.
E o distributie optima pentru orice si oricine: de la programare la divertisment, de la incepatori la avansati. Un veritabil cameleon :)

#11
mannes

mannes

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,703
  • Înscris: 30.04.2006

View PostMorfey, on 04 martie 2016 - 14:58, said:

sunt un utilizator de linux incepator, (ne)fericitul posesor al unui sistem ce ruleaza Zorin OS 11 si as vrea sa instalez alta distributie fara a pierde datele stocate in partitia /home. Nu vreau sa rulez mai multe distributii in paralel[...]

Quote

Ma intereseaza daca se poate face aceasta trecere, de fapt mi-e clar ca este posibil, insa am dubii referitoare la procesul ce trebuie intreprins si, in consecinta, va cer indrumarea.
depinde de rezultatul pe care îl aștepți.din câte înțeleg eu dorești un backup al /home deja existent, urmat de formatarea totală a HDD-ui respectiv pt a face loc unei noi distro. recomand un backup pe un HDD extern, unde poți face oricând scavenging după diferite date vechi oricând ai nevoie.

Quote

De asemenea, mi-ar fi un real ajutor orice propunere de distributie care sa se incadreze in urmatorii parametrii: sa fie super-mega-ultra rapida, sa poata sa ruleze imediat dupa instalare fara sa fie necesar sa instalez multe pachete
openSUSE 13.2
poți căuta pe http://software.opensuse.org/132/en pachete și apoi instala cu 1-click install din browser

Quote

[...]sa fie usor de folosit
touși vorbim de Linux, îți dai seama, nu?? de obicei linux e gândit pt șurubăreală, nu pt a fi inert (pt. asta există MacOSX).
în principiu, dacă e bine documentat și găsești soluții oferite de comunitate, atunci orice distro e ușor de folosit.

Quote

sa fie rigid, la modul ca nu doresc sa imi schimb sistemul in urmatorii doi ani cel putin.
nu există. anual cam fiecare distribuție are un release. chiar și Debian (ca fapt divers, mă lupt acum să trec cam 80 mașini de la deb7 la deb8, pt ca în mai 2016 să apară deb9 deja).

Quote

Ubuntu este exclus, am avut cateva experiente urate cu el si, pe langa asta, imi displace total. Eu ma gandeam la OpenSuSE 42.1 leap, dar sunt deschis oricarei sugestii.
openSUSE 42.1 vine cu KDE5, care mi se pare groaznic de buggy (nu mi-a mers bine nici VM nici mașină fizică). eu l-aș evita și aș merge pe 13.2, care e mult mai stabil.

Părerea mea este să încerci într-o VM câteva distribuții pur desktop și să vezi cum te înțelegi cu ele. eu sunt pe openSUSE 13.2 (ca fapt divers, 13.1 e mai bun, adică e mai stabil, la fel de actualizat ca 13.2 și per total are lifecycle mai lung).
DIn câte am auzit Cinammon ar fi o variantă chiar OK. daca nu îți place Ubuntu, încearcă Kubuntu. Arch e foarte interesant de asemenea.

evită Fedora. cam orice RHEL-based e enervant în utilizarea cotidiană (server sau desktop)

Edited by mannes, 05 March 2016 - 00:36.


#12
adrgu372

adrgu372

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 103
  • Înscris: 20.02.2016

View PostAnbuBlack, on 04 martie 2016 - 22:34, said:

Debian sau CentOS foarte stabile cu suport pentru 5 ani Debian si 10 ani CentOS. Partiția /home o poți folosi fără probleme, singurele incompatibilități ar putea să vină de la:
_setările anterioare ale mediului grafic , dar asta se rezolvă ștergând fișierele .kde, .gnome, depinde de ce mediu desktop ai avut;
_va trebui să folosești același nume pentru user, ca pe Zorin.
Pentru un incepator in Linux fix De ian ii trebuie :)))uite o descriere completa ce poti sa incerci:
-Ubuntu-ai zis ca nu.ti place
-Linux mint-mie sincer nu.mi place dar functioneaza bine
-Linux Lite
-Chromixium os
-Zorin Os
-Lubuntu
-Xubuntu
-xUbuntu
-Netrunner
-Mandriva
-Fedora
-OpenSuse
-Puppy Linux
-Slax


#13
AnbuBlack

AnbuBlack

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 469
  • Înscris: 25.01.2012

View Postadrgu372, on 05 martie 2016 - 18:02, said:

Pentru un incepator in Linux fix De ian ii trebuie Posted Image))

Dacă și Debian este greu pentru un începător atunci ce mai zici de Arch, Gentoo, Slackware, CRUX?!

#14
adrgu372

adrgu372

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 103
  • Înscris: 20.02.2016

View PostAnbuBlack, on 05 martie 2016 - 22:30, said:


Dacă și Debian este greu pentru un începător atunci ce mai zici de Arch, Gentoo, Slackware, CRUX?!
Pentru un incepator in comparatie cu cele mai sus mentionate este mult mai greu.

#15
AnbuBlack

AnbuBlack

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 469
  • Înscris: 25.01.2012

View Postadrgu372, on 05 martie 2016 - 23:44, said:

Pentru un incepator in comparatie cu cele mai sus mentionate este mult mai greu.

Până la un punct pot fi de acord cu asta, totuși cele pe care le-ai emunerat nu au stabilitatea Debian-ului, poate OpenSuSE, restul nici vorbă.

#16
shogun1

shogun1

    Cranky old n00b ☯

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,542
  • Înscris: 31.01.2009
S-au dat multe sfaturi, multe ok, altele mai putin. N-as recomanda cuiva ce se doreste un simplu utilizator distributii precum Arch, Gentoo, Debian, CentOS, Fedora. Sau chiar OpenSuSE, sau orice altceva cu Plasma5 (KDE 5), deocamdata e instabil.
As merge pe Xubuntu sau ceva rolling release user friendly, Manjaro sau Sabayon cu Xfce, Lxde sau Mate.

Trecerea la alt distro e simpla, se formateaza doar partitia /, nu si /home, aceasta doar se monteaza si se alege acelasi nume de utilizator.

#17
Dobrin_M

Dobrin_M

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,528
  • Înscris: 19.02.2015

View PostAnbuBlack, on 05 martie 2016 - 23:55, said:

Până la un punct pot fi de acord cu asta, totuși cele pe care le-ai emunerat nu au stabilitatea Debian-ului, poate OpenSuSE, restul nici vorbă.
De unde știi și pe ce observații/experiențe personale te bazezi când faci asemenea afirmații? Câte ai utilizat pentru o perioada mai lungă dintre distribuțiile mai sus enumerate?
Iete că eu după un an de Arch am trecut acum câteva luni la Manjaro până acum vreo două când am migrat la Mint Cinnamon și nu regret absolut deloc alegerea făcută. Și mai înainte, în cursul celor cam 10 ani, au fost șiPCLinuxOS (de fapt primul a fost un Sam Linux doar pt că îmi plăcea cum arată), openSUSE și CentOS și Fedora și cam toate cu excepția Gentoo.
N-are lumea loc de puriști și snobi pe aria asta. Daca era la fel și cu Windows-ul și acum ar mai fi fost unii care să stea pe MS-DOS și să-l laude la nesfârșit doar așa ca să înțeleagă lumea cine sunt ei.
Unii de pe aici nu vreți nicicum să înțelegeți că un home-user are alte nevoi și pretenții decât un administrator de sistem.

Edited by Dobrin_M, 06 March 2016 - 07:16.


#18
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,192
  • Înscris: 24.02.2007
Pana la urma, cel mai user friendly linux e cel pe care ti-l instaleaza & configureaza cineva priceput, tu doar folosindu-l si ocazional dand click pentru a instala cate un nou program.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate