Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA
 Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac
 Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...
 BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim
 

Bolta vita de vie

- - - - -
  • Please log in to reply
103 replies to this topic

#19
IngN

IngN

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 765
  • Înscris: 04.06.2012
Care credeti ca e mai ok, teava rotunda de fi50*3mm sau rectangulara de 60/40*3 mm. Eu unul inclin catre rectangulara ca e mai usor de lucrat cu ea cu toate ca e cu aprox 3 lei/m mai scumpa.
Voi ce ziceti?

#20
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,038
  • Înscris: 17.03.2005
Merg ambele dar daca iti permiti rectangulara mergi pe aia..

#21
IngN

IngN

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 765
  • Înscris: 04.06.2012
Ieri am reusit sa fixez tevile, iar bolta se apropie de final, urmeaza sa mai sudez cate 2 lungisuri de fier striat pe fiecare parte si sa intind sarma. Cam asa arata acum.

Attached Files



#22
tudoranion17

tudoranion17

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 05.02.2013
Bună dimineața! Știe cineva la ce temperaturi sub zero rezistă soiurile Victoria respectiv Moldova? Mulțumesc anticipat!

#23
cotzi

cotzi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,756
  • Înscris: 07.09.2004
Victoria -18 iar Moldova pe la -21-22 Informatiile sunt din cautarile mele pe web, nu din experienta proprie pentru ca in ultimii trei ani de cand am plantat primii butasi la mine in zona nu a coborat atat de mult temperatura.

#24
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

 IngN, on 03 aprilie 2016 - 10:52, said:

Ieri am reusit sa fixez tevile, iar bolta se apropie de final, urmeaza sa mai sudez cate 2 lungisuri de fier striat pe fiecare parte si sa intind sarma. Cam asa arata acum.
Frumos si nici nu cred ca ai cheltuit mult cum zice si in reclama. La primavara imi fac si eu o semi-bolta, datorita spatiului prea mic din curte. Am plantat un soi hybrid tocmai pentru mustul pe care il voi imbutelia si pe care il voi consuma peste iarna cu familia. Mustul din hibrid este cel mai bun, vinul bleah si bleah si bleah, mai ales ca am vazut ca sunt multi care fac un vin din acest soi hibrid si il mai si amesteca cu ceva alb, alcool sa fie, sa bea pana pica pe jos. Via mea intra in 2017 in anul 3 si este pe langa un gard din beton.
Vroiam sa va intreb daca ati folosit elemente de tensionare pentru sarma si daca da pe care model l-ati ales Gripple sau cel din magazinele de bricolaj.
Si eu sunt de moda veche si am 33 de ani Posted Image, stimez si apreciez persoanele de acest gen. Eu imi mai construiesc un solar si imi voi face si un mini-raulet cu pestisori in gradina mea urbana de vreo 300 mp2, fiecare isi face cum ii place si isi pune ce specie de plante isi doreste. Multa stima si asteptam niste poze la primavara cand incepe sa creasca via pe bolta (Lugoj).

Attached Files



#25
doarUNom

doarUNom

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,899
  • Înscris: 21.01.2014
Dupa ce treci de 40 o sa.ti placa si vinul din vita hibrida :)


#26
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

 doarUNom, on 18 decembrie 2016 - 16:02, said:

Dupa ce treci de 40 o sa.ti placa si vinul din vita hibrida Posted Image

Am baut in tinerete din hibrid,furam de la tata din beci, tata si acum face amestec si eu il cert ca de ce amesteca, dar imi tot zice, roze, roze :)).
SI acum de sarbatori astept sa imi trimita un Aligote din Dobrogea de BOLTA ca doar atat mai tare, via de pe camp a scos-o ca era prea batrana. Tata este pasionat foarte mult de bolta sa, cand am sa ajung la vara am sa va pun cateva poze cu ea, este imensa si e home made, facuta de el, eu am sa chem un mester la sudura, nu am reusit sa invat si cred ca e prea tarziu am altele pe care le invat acum

#27
doarUNom

doarUNom

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,899
  • Înscris: 21.01.2014

 GradinarulUrban, on 18 decembrie 2016 - 16:36, said:

roze, roze :)).
Aia de casa (hibrid) asa imi place si mie ..roze :) ..adica amestecata



#28
IngN

IngN

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 765
  • Înscris: 04.06.2012
Salutare,

Ca sfat pt viitoarea bolta iti spun sa nu pui tevile asa rare ca mine. Lasa maxim 3 m intre ele. Nu o construi inalta daca nu intri cu nimic inalt in curte. Fierul striat a fost o alegere proasta pentru lungisuri (e greu si se indoaie de la jumate).
Pt sarma am sudat piulite si apoi am infasurat sarma dupa teava, fara alte elemente.

Si mult spor la treaba.

#29
sebims

sebims

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 49
  • Înscris: 26.04.2017
dle IngN,
Spuneti-mi va rog(aici sau prv msg) dimensiunile tevilor, inaltimea, oblica, transversala, cat e ingropata, ce grosime si diametru are teava folosita.
Si eu vreau sa imi fac o bolta asa ca a dvs anul asta mai pe toamna.


Stima!
seb

#30
Otineu

Otineu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,316
  • Înscris: 08.02.2015

 IngN, on 03 aprilie 2016 - 10:52, said:

Ieri am reusit sa fixez tevile, iar bolta se apropie de final, urmeaza sa mai sudez cate 2 lungisuri de fier striat pe fiecare parte si sa intind sarma. Cam asa arata acum.
Din fotografia asta pare a fi înaltă de vreo 4 metri, ceea ce este foarte mult în opinia mea. Pe lângă asta, paralel cu sârmele ar trebui să ai (măcar) două țevi mai subțiri sudate de cele pe care le-ai fixat în pământ. Când se va încărca bolta țevile fixate în pământ se vor apropia între ele dacă nu mai mult.

#31
IngN

IngN

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 765
  • Înscris: 04.06.2012
sebims O sa revin cu dimensiunile exacte.

Otineu mai fa un efort si citeste si urmatorul post al meu, vei intelege de ce este asa inalta (aprox 3m, o arcada completa are 2 tevi sudate cap in cap, 2*6ml), Tevile alea subtiri am incercat sa le fac din fier striat si a fost o alegere proasta. Urmeaza sa pun teava rectangulara.

#32
Otineu

Otineu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,316
  • Înscris: 08.02.2015

 IngN, on 21 iulie 2017 - 23:06, said:

Otineu mai fa un efort si citeste si urmatorul post al meu, vei intelege de ce este asa inalta (aprox 3m, o arcada completa are 2 tevi sudate cap in cap, 2*6ml), Tevile alea subtiri am incercat sa le fac din fier striat si a fost o alegere proasta. Urmeaza sa pun teava rectangulara.
Postul următor sau postul anterior?

 IngN, on 06 martie 2016 - 13:24, said:

Multumesc pt sfaturi,
... bolta care pana la urma va avea latimea de 3,8-4 m, inaltimea de 3,5m iar distanta intre tevi pe rand nu va depasi 4m.
Din ce spui aici, intenția era să fie înaltă de 3,5 m. Impresia mea era că are vreo 4 m, dar acum spui că are aprox. 3 m. În fine, ideea este că, în forma în care este acum, va fi destul de greu de format via pe boltă și, mai ales de îngrijit indiferent de motivele care te-au determinat s-o faci așa de înaltă.

 IngN, on 06 martie 2016 - 13:24, said:

Soiul de vita e foarte rezistent, nu stiu cum se numeste, niciodata nu a fost stropit si rodeste an de an. Se preteaza foarte bine la zona noastra de deal (in apropierea Stefanestiului), si creste foarte repede (in 3-4 ani o coarda de vita a ajuns pana la coama casei) deci nu imi fac probleme ca nu va imbraca frumos bolta
Cvasimajoritatea soiurilor rodesc an de an. Din ce spui pare a fi ori un soi hibrid, ori unul cu rezistență biologică ridicată. Dacă ar fi din a doua categorie ar fi mai OK, dar din prima mi se pare aiurea să mai pui, mai ales când vorbim de Ștefănești.
Poate faci niște fotografii la viță, la frunze, la struguri, să vedem ce soi ar putea fi. Mă faci curios.

#33
IngN

IngN

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 765
  • Înscris: 04.06.2012
Otineu Sunt acri strugurii, asa-i?

#34
Otineu

Otineu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,316
  • Înscris: 08.02.2015

 IngN, on 22 iulie 2017 - 09:19, said:

Otineu Sunt acri strugurii, asa-i?
Uite un exemplu ca să vezi că nu vorbesc în necunoștință de cauză.
Ai greșit adrisantul. Am struguri. Mulți și de calitate. Dar dacă tu ții nasul pe sus cu hibrida ta, fă cum știi tu mai bine. Succes!

Attached Files


Edited by Otineu, 22 July 2017 - 10:25.


#35
licap

licap

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 728
  • Înscris: 17.05.2008

 IngN, on 22 iulie 2017 - 09:19, said:

Otineu Sunt acri strugurii, asa-i?
Nu cred ca merita Otineu persiflarile tale . Vroia sa-ti faca un bine. Dar asa-i la romani, facerea de bine e f...  de mama.    Aproppo de bolta ta. E construita intrun mod habarnist,  gandita si efectuata foarte prost.  Sorry.

#36
IngN

IngN

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 765
  • Înscris: 04.06.2012

 licap, on 22 iulie 2017 - 13:55, said:

Nu cred ca merita Otineu persiflarile tale . Vroia sa-ti faca un bine. Dar asa-i la romani, facerea de bine e f...  de mama. Aproppo de bolta ta. E construita intrun mod habarnist,  gandita si efectuata foarte prost.  Sorry.

Daca erai un pic mai atent, Otineu a comentat la un post cu o poza din primavara lui 2016. De atunci pana acum s-a mai schimbat cate ceva.

App bolta e construita asa inalta intentionat, am mai facut referire la inaltime si alta data. E adevarat ca nu e perfecta dar pentru mine este exact ce imi trebuie.

Topicul a fost facut in ideea ca a primii sfaturi inca din faza conceptie si am postat in continuare pt a ajuta si pe altii si de a arata punctele forta dar si probleme.

Si ai dreptate asa-i la romani, vesnic nemultumiti de jumatatea goala.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate