Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Cresc preturile la imobile ?

- - - - -
  • Please log in to reply
971 replies to this topic

#955
FronT

FronT

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,171
  • Înscris: 01.02.2017
Acum alta intrebare: acest trend se regaseste si in piata chiriilor? Mie sincer, nu mi se pare.

#956
Bold

Bold

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 899
  • Înscris: 25.01.2005

View PostFC72, on 08 februarie 2017 - 09:55, said:

Faci o confuzie majora in 2008 criza mondiala si-a aratat efectele si la noi.Acum tot ce este alocat pentru consum va ajunge in mare masura in imobiliare, ca varful lantului trofic.
Si acum cu Trump presedinte si criza datoriilor din UE ti se pare ca e stabilitate?
Problema cu imobiliarele din Romania este ca nu ai ce cumpara. Cand dai peste 150.000 euro te astepti la conditii bune nu la darapanaturi. Ca putere de cumparare 150.000 in Bucuresti reprezinta peste 1 mil. in tarile bogate.
Oricum, investitiile in imobiliare sunt pentru multi prea riscante si de durata prea lunga.
In Bucuresti nu exista o zona cu adevarat exclusivista. Preturile sunt dictate de lipsa de infrastructura. Daca se investeste in infrastructura intr o zona, pretul acelei zone va creste in detrimentul celorlalte.
Iar problema imbatranirii populatiei nu ajuta. Cunosc multe persoane care au deja casa si au mostenit sau urmeazasa mosteneasca inca 1, 2 sau mai multe case. Ce sa faca cu ele?

#957
FC72

FC72

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,614
  • Înscris: 06.03.2005
Sa le inchirieze, am cunoscuti care cauta cu banu in mana apartamente, garsoniere in zone bine plasate ca locatie pentru a le renova si inchiria.Investitiile nu sunt riscante, decat sa tii degeaba sute de mii de euro in banci este mult mai profitabil sa faci asta.
Criza din 2008 nu se va repeta, nu la nivelul ala si nici ca manifestare.

#958
ct10dre

ct10dre

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,038
  • Înscris: 03.05.2006
Nu la nivelul ala , la un nivel mai mare :)

#959
yndy

yndy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,443
  • Înscris: 17.05.2010
Am vazut si eu statistica cu +10% la preturi. De asemenea am reinceput sa urmaresc o zona anume din oras, care ma intereseaza pe mine, am observat in ianuarie un anunt din decembrie la pret bun. Am sunat, se daduse cu 10% discount fata de pretul cerut. La banii aceia l-as fi cumparat si eu. Alt anunt pe aceeasi zona a ramas postat, din decembrie, am discutat si am oferit -10% si mi s-a contraofertat -5%. Al treilea anunt a aparut in ianuarie pe final, la pret cu +10% peste pretul zonei, am sunat, am oferit -20%, mi s-a zis ca nu merit un raspuns la banii aia.

Cred ca in ianuarie s-au pus niste anunturi noi cu preturi mai mari, fara ca piata sa le reflecta inca. Insa cred ca acest stimul este suficient ca sa impinga piata in sus pana in vara, vanzatorii se vor incuraja singuri, cumparatorii au bani si se vor grabi sa cumpere. Probabil de acum inainte va fi greu sa cumperi la un pret rezonabil.

PS: nu vand, ma gandesc sa cumpar apartamentul cu -5% mentionat mai sus.

#960
Ephesos

Ephesos

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,970
  • Înscris: 31.01.2011
Asa se formeaza bula Posted Image.
Vin timpuri interesante, dobanzile probabil vor creste in 2017, vin maririle lui Dragnea pentru bugetari, posibil sa vine si Brexit, iar Trump vrea sa taie din taxele si regulile pentru Wall Street la nivelul lui 2007.

Edited by Ephesos, 12 February 2017 - 11:08.


#961
dcg3

dcg3

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 53
  • Înscris: 01.02.2017

View PostFC72, on 09 februarie 2017 - 11:13, said:

Criza din 2008 nu se va repeta, nu la nivelul ala si nici ca manifestare.

View PostEphesos, on 12 februarie 2017 - 11:06, said:

Asa se formeaza bula .
Vin timpuri interesante, dobanzile probabil vor creste in 2017, vin maririle lui Dragnea pentru bugetari, posibil sa vine si Brexit, iar Trump vrea sa taie din taxele si regulile pentru Wall Street la nivelul lui 2007.

Daca preturile cresc in ritm mai mare decat veniturile si se deculpeaza de acesta iar va fi jale. Calculam salariul mediu pe economie la sfarsitul anului si il comparam cu cel de anul trecut si vedem cresterea procentuala. Transformam eventual in euro, daca vor fi miscari semnificative de curs. Pe urma vedem care e cresterea preturilor pe piata imobiliara. Comparam. Daca preturile au crescut mai mult decat veniturile atunci problem, se umfla bula. :) Nici eu nu cred ca vom avea un nou 2008, deoarece macar unii participanti de pe piata au lectia invatata sau chiar traita pe pielea lor.

Edited by dcg3, 13 February 2017 - 12:53.


#962
vacantamijlocie

vacantamijlocie

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,751
  • Înscris: 13.08.2008
Nici creditele nu se mai acorda atat de usor.  E limitat gradul de indatorare etc. Se solicita fisa de la fisc. Nu mai merge cu adeverinte...diverse...cu salarii marite pe 3 luni etc. Evaluarile sunt mai stricte.

#963
soft0811

soft0811

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,896
  • Înscris: 24.03.2005
Eu cred ca lucrurile sunt relativ linistite acum (vezi si ce rapid se acorda creditele Prima Casa - pe topicul din subsectiunea aferenta), deoarece tot romanul in goana dupa locuinte noi asteapta scaderea TVA la 0%. Uitati-va doar ce s-a intamplat cu importul de autoturisme vechi in luna ianuarie, inainte de anularea taxei auto: http://0-100.ro/2017...ulate-de-import

Dupa ce TVA o sa scada la 0%, o sa vina asaltul cumparatorilor. Atunci sa va tineti! Posted Image

Edited by soft0811, 13 February 2017 - 21:19.


#964
Bold

Bold

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 899
  • Înscris: 25.01.2005

View Postsoft0811, on 13 februarie 2017 - 21:17, said:


Dupa ce TVA o sa scada la 0%, o sa vina asaltul cumparatorilor. Atunci sa va tineti! Posted Image

De ce sa vina asaltul? Tva era mic la locuinte noi si inexistent la cele vechi.
Acum poate ca asaltul va veni din partea firmelor/bancilor ce vor putea vinde  imobilele din patrimoniu fara tva.
Una e sa vinzi cu 150000 si alta e 180000.

#965
ushba

ushba

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 113
  • Înscris: 28.03.2016

View Postvacantamijlocie, on 13 februarie 2017 - 15:12, said:

Nici creditele nu se mai acorda atat de usor.  E limitat gradul de indatorare etc. Se solicita fisa de la fisc. Nu mai merge cu adeverinte...diverse...cu salarii marite pe 3 luni etc. Evaluarile sunt mai stricte.

Nu se mai cere adeverinta de la serviciu, se face direct interogare ANAF. In plus ti se solicita extrasul de cont din ziua de salariu pe ultimele 12 luni.
S-a introdus si limitarea gradului de indatorare si o parte din banci ofera dobanda la credit in functie de bonitatea clientului (bonitate mai mare = dobanda mai mica).
Si asa, ca o informatie mai speciala dobanziel si-au atins un minim in lunile oct, noi, dec 2015 si au fost puse pe trend crescator din ianuarie si o sa mai creasca anul acesta pana la sfarsit.
Motivul, ar fi ca bancile (nu doar din RO) trebuie sa se alinieze la niste directive EU care presupun scoaterea unor comisione (nelegate de credite) pe diverse tranzactii bancare.

View Postsoft0811, on 13 februarie 2017 - 21:17, said:

Eu cred ca lucrurile sunt relativ linistite acum (vezi si ce rapid se acorda creditele Prima Casa - pe topicul din subsectiunea aferenta), deoarece tot romanul in goana dupa locuinte noi asteapta scaderea TVA la 0%. Uitati-va doar ce s-a intamplat cu importul de autoturisme vechi in luna ianuarie, inainte de anularea taxei auto: http://0-100.ro/2017...ulate-de-import

Dupa ce TVA o sa scada la 0%, o sa vina asaltul cumparatorilor. Atunci sa va tineti! Posted Image

Daca TVA o sa scada la 0% acest fapt nu se va simtii in buzunarul clientului ci al dezvoltatorului.

#966
MihaiF16

MihaiF16

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 305
  • Înscris: 17.07.2016
Atat timp cat exista PC este probabilitatea mult mai mare ca ele sa creasca (bineinteles pana la o limita, data de plafonul de 60.000 de euro) decat sa scada, dar se pare ca vor incepe sa creasca dobanzile, iar ca exemplu daca ai dobanda de 4% si ea creste la 6% inseamna ca rata creste cu circa 22%, si sa nu uitam ca ROBOR-ul a avut valori mult peste 1% sau 1% si ceva cat o mai fi acum si cum creditul PC e pe 25-30 de ani ... nu mai zic mai multe.

#967
Bold

Bold

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 899
  • Înscris: 25.01.2005
Din ce in ce mai multe voci care spun ca vor creste dobanzile.
Dupa impozitarea dobanzilor este posibila o presiune pe curs. Cine sa tina banii in lei cand poate sa i tina in euro la aceeasi dobanda?

#968
Quantum

Quantum

    verklarung

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,543
  • Înscris: 24.05.2005

View PostEphesos, on 12 februarie 2017 - 11:06, said:

Vin timpuri interesante
Asa zic si eu Posted Image.
E de facut treaba in ambele sensuri (si vanzari si cumparari).

Edited by Quantum, 20 February 2017 - 03:33.


#969
just_me_2007

just_me_2007

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 228
  • Înscris: 29.06.2007

View Postdcg3, on 13 februarie 2017 - 12:53, said:

Daca preturile cresc in ritm mai mare decat veniturile si se deculpeaza de acesta iar va fi jale. Calculam salariul mediu pe economie la sfarsitul anului si il comparam cu cel de anul trecut si vedem cresterea procentuala. Transformam eventual in euro, daca vor fi miscari semnificative de curs. Pe urma vedem care e cresterea preturilor pe piata imobiliara. Comparam. Daca preturile au crescut mai mult decat veniturile atunci problem, se umfla bula. Posted Image Nici eu nu cred ca vom avea un nou 2008, deoarece macar unii participanti de pe piata au lectia invatata sau chiar traita pe pielea lor.
Si care ar fi acesti participanti? Agentii imobiliari, pentru care preturile merge doar in sus, dar care tremura cand se termina PC, oile care stau la rand sa ia PC dar habar nu au ce e ala ROBOR, sau dezvoltatorii care isi pun profit 100%, si care la fel ca cei de la 1 plang cand nu mai sunt fonduri PC si nu mai vand nimic , ca intra in faliment.

#970
Bold

Bold

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 899
  • Înscris: 25.01.2005
http://www.zf.ro/ban...t-anul-16170269
Alarmă la Finanţe: încasările în ianuarie sunt cu 5% mai mici decât în ianuarie 2016, pe când bugetul prevede plus 14% pentru tot anul

Previzibil. Nu se fac investitii iar banii se duc pe consum. De unde  atunci +14 la buget?

http://www.profit.ro...a-rand-16659141

Activitatea din industria românească a scăzut puternic în ianuarie, a patra lună la rând

Multe firme private sunt in fapt bugetare. Se hranesc cu bani de la buget, ptr investitii, Trendul este de scadere

Edited by Bold, 23 February 2017 - 08:23.


#971
tavktm

tavktm

    Old school member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,824
  • Înscris: 25.07.2006
Era de asteptat cumva asta !
Pur si simplu privatii s-au cam saturat sa traga in tara asta. Unii pleaca in alte tari, incep sa isi bage picioarele.
Si asta inclusiv din cauza mojicilor de la putere !

#972
Bold

Bold

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 899
  • Înscris: 25.01.2005

View Posttavktm, on 27 februarie 2017 - 16:53, said:

Era de asteptat cumva asta !
Pur si simplu privatii s-au cam saturat sa traga in tara asta. Unii pleaca in alte tari, incep sa isi bage picioarele.
Si asta inclusiv din cauza mojicilor de la putere !

Da si nu. Nu exista o entitate numita privati.
Multi privati fac afaceri cu statul, fiind de fapt tot bugetari.
Problema este ca unele firme private nu pot supravietui fara banii de la buget. Iar daca banii se duc pentru personalul angajat direct de stat, aceste firme vor cam da faliment.
Multe firme care depind de constructia de infrastructura sunt de fapt bugetare. La fel apararea, etc.
Banii dati la salarii se vor duce in consum. Ceea ce va duce la o crestere economica artificiala, insa lipsa infrastructurii/ necesitatea repararii acesteia nu poate fi sustenabila pe termen lung.

Mai nou programul Prima casa 2017 va avea 2.5 md lei. Ceea ce se traduce prin mentinerea preturilor actuale la imobiile, sau chiar o usoara crestere. Nu mai sunt apartamente/case decente in piata acum.
Riscul vine din presiunea pe curs. Care nu poate fi sustinut decat prin cresterea dobanzilor.
Nu poti mentine dobanzi mici si un curs in crestere intrucat deponentii se vor arunca sa cumpere valuta, fiind o investitie mai profitabila si mai sigura.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate