Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...
 Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 

Cresc preturile la imobile ?

- - - - -
  • Please log in to reply
971 replies to this topic

#37
nestorr

nestorr

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,549
  • Înscris: 02.03.2016
Nu inteleg de ce ii plange toata lumea de mila pe aia cu Prima Casa. Au cumparat la preturi mici, sau mai bine zis normale, beneficiaza de dobanzi mici si nu au probleme cu plata ratelor, pana acum nu am gasit pe absolut nimeni care sa regrete ca a cumparat pe Prima Casa.
De ce vrem sa trecem batranica strada cu forta?

Edited by nestorr, 07 March 2016 - 13:20.


#38
Quantum

Quantum

    verklarung

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,543
  • Înscris: 24.05.2005

View PostHeto, on 07 martie 2016 - 13:05, said:

deja simt frica in oamenii cu care interactionez si care nu si-au cumparat inca o locuinta.
A aparut intrebarea "dar daca mai cresc preturile? Acum, cu un pic de sacrificiu, imi permit sa cumpar, dar daca se duc preturile mai sus, daca cresc chiriile?" Sincer, nu am crezut ca se poate intampla din nou
Cu siguranta preturile vor creste, insa moderat 7-10% pe an, poate mai rapid anul asta si urmatorul - si asa e bine.
Scaderea preturilor e drumul spre saracie (oamenii nu au prosperat prin deflatie).

#39
tavktm

tavktm

    Old school member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,824
  • Înscris: 25.07.2006
Datoriile tarilor, conflicte zonale, economie gripata, investitii putine, educatie slaba, scaderea petrolului si a altor materii etc.
Astea ar fi cumva contraargumente.

Toate preturile au suferit scaderi, la orice, de la haine la mancare, de la petrol la grau si de la ulei la plastic.
Stim bine ca defaltia nu este buna, problema este ca sectorul imobiliar nu poate fi el singurul pe crestere de capul lui, toate sunt interconectate cumva.

#40
estropy

estropy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,676
  • Înscris: 22.02.2010
Sa creasca..sa dorm si eu linistit! Dau petrecere dupa ce vand garsoniera de 34mp din 1980 cu 200.000 euro

#41
Clovis

Clovis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,215
  • Înscris: 24.04.2007

View PostYukoto, on 05 martie 2016 - 03:13, said:

Eu gasesc vile noi decente la ~300.000 euro pe teren de minim 200 mp, minim P+1 in zone cat de cat ok in Bucuresti, precum Colentina, Titan, Bucurestii Noi. Vile care merita pretul cerut, nu gunoaie..
Eu iti gasesc vile decente si la 1 000 000 de euro (cand te gandesti ca gasesti insule de vanzare la pretul asta).......Problema e cine-i tampitul sa dea atatia bani pe o constructie care nu face mai mult de 80 000 euro cu tot cu pamant.....Stiu...stiu ...sunt multi tampiti in tara asta....din cauza asta orice cacat  are pret de diamant....

PS: Preturile apartamentelor intotdeauna au crescut in timp de toamna-iarna......vara se ieftinesc......Oscilatia asta e normala si in trendul anilor trecuti......

#42
Yukoto

Yukoto

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,248
  • Înscris: 11.09.2012
Cumpara tu la 80.000 euro o vila intr-o zona ok, daca gasesti. Nu mai dezinforma. O vila de cca 250 mp construiti, o faci la rosu cu circa 40.000 euro. Daca mai adaugi si terenul, deja depasesti "pretul tau corect". La cheie deja vila sare cu mult aberatia de pret. Numai bine.

#43
Clovis

Clovis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,215
  • Înscris: 24.04.2007
O sari dar nu ajungi la 300 000 euro nici batut cu furtunul la talpi......Doar daca faci vreo casa de 1000 mp....
Iar daca Colentina, Titan, Buc Noi sunt zone decente.....inseamna ca  "Houston we have a problem"....

Edited by Clovis, 07 March 2016 - 21:19.


#44
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Si eu zic ca sunt zone decente.
Si daca cu un teren de peste 400 mp iti iese o casa de ~2oo mp decenta la 200k euro mobilata si fara faianta pe scari... Atunci sa te bucuri. Iese si cu 80k fara teren dar finisata cu capete de stoc la faianra de 30 lei... Si proiect mai ieftin, manopera cu dorei...

#45
estropy

estropy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,676
  • Înscris: 22.02.2010
colentina, titan, bucurestii noi nu sunt zone decente! Sunt sub ultima ramasita de decenta a fiintei umane, sunt jegoase, sunt descarnate, traiesti mizer si marginal

#46
Yukoto

Yukoto

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,248
  • Înscris: 11.09.2012
Trag concluzia ca voi vreti vile in Dorobanti, Primaverii, Herastrau, in zone Ultracentrale si Centrale la preturi de nimic, adica sub 100.000 euro. Aveti voi o problema, nu cei care dau 300.000 euro pe o vila in Titan, Bucurestii Noi, Colentina.

Mizer traiesti in Petricani, Tei Toboc, Berceni, Aparatorii Patriei, Rahova, Antiaeriana, Ferentari. De Cernica, Ghencea, Cartierul Latin, si restul nu mai zic, acolo esti la tara, in camp.

Zonele Titan, Bucurestii Noi, Colentina, sunt super ok daca stii unde sa cumperi si daca casti ochii inainte.

#47
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
E hai, ce-ai cu Cernica acu? :-)
Oi trai eu la tzara dar nu traiesc chiar in camp... Am vedere la lac. In bucuresti ar fi costa de 3 ori casa daca vedeam herăstrăul...

Atat mi-am permis ce naiba sa fac. :-)



#48
Heto

Heto

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 283
  • Înscris: 10.12.2012

View PostQuantum, on 07 martie 2016 - 15:22, said:

Cu siguranta preturile vor creste, insa moderat 7-10% pe an, poate mai rapid anul asta si urmatorul - si asa e bine.
Scaderea preturilor e drumul spre saracie (oamenii nu au prosperat prin deflatie).

crestere "moderata" la 7-10% pe an? S-a vrut o ironie pe care n-am prins-o? Cresterea moderata si sustenabila pe termen lung este inflatia + 0.5%, asta inseamna ca ne merge bine si ca avem preturi stabile, ca poti face calcule pe termen lung. Cresteri de 7-10% inseamna bula care se va sparge, e crestere iluzorie, asa cum a fost in perioada 2005-2008. Cresterile de pret in imobiliare nu inseamna ca traim mai bine sau ca avem mai multi bani, ci doar ca dam mai multi bani pe aceleasi cocine. Casele nu produc plus valoare, casele consuma resurse(prin mentenanta).

Edited by Heto, 08 March 2016 - 11:55.


#49
gicafranica

gicafranica

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,386
  • Înscris: 27.05.2014
Crestere moderata la ce locuinte? Alea construite in comunism, alea noi de rigips din camp fara trotuare, sau alea stil vagon cu buda in fundul curtii?

#50
inius

inius

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,960
  • Înscris: 02.02.2011

View PostMembruAnonim, on 06 martie 2016 - 16:51, said:

Care-s alea unde a scazut!?

Urmăresc zona Gării de Nord + cartierele adiacente, mă interesează pentru viitorul... depărtat (cel puțin peste 1 an, 1 an și jumătate) ceva la 2-3 camere și prețurile sunt cam la fel ca în primăvara trecută. Nu crește nimic, doar oferta de pe piață pare să fi devenit mai mare, plus că ai acum de ales din belșug apartamente la executări. Dar la astea nu mă bag, au un fengshui prost.

Edited by inius, 08 March 2016 - 13:41.


#51
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Io cred ca vezi cam prea selectiv... E un coleg pe aici care cred ca ar putea sa ne lumineze exact cu zona asta.

Dar nu te contrazic, s-ar putea sa fie preturile la fel, blocurile sunt pre 1977.

#52
Bold

Bold

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 899
  • Înscris: 25.01.2005
Este o realitate ca preturile au crescut pentru imobiliarele sub 100.000 Euro.
Pentru cele intre 100-150.000 euro preturile tind sa creasca si sa scada in functie de dispozitia proprietarului, insa in general se vand foarte greu.
Am observat imobile ce au scazut de la 130-140 la 110-115, dar si care au crescut cu 10-15.000.
Imobilele peste 150.000-200,000 nu prea se vand, multe din cele aparute acum spre vanzare fiind masiv supraevaluate, si neavand suport in puterea de cumparare reala.

Cred ca multi care cumpara acum in rate cred ca fac o afacere, rata fiind mai mica decat chiria, si la sfarsit raman si cu imobilul. Puterea de creditare a acestora se situeaza in zona sub 100.000, ceea ce explica cresterea substantiala a preturilor in acest segment.

Ceea ce nimeni nu le spune este ca ei imprumuta cu dobanda variabila, dobanda care risca sa creasca in orice moment de la 4.5 DAE la 8-10% sau mai mult.
Oare de ce pentru creditele cu dobanda fixa DAE este de 6,5%? Nu cumva bancile estimeaza o crestere a dobanzilor substantiala in viitor?

Banii -euro, dolari sau lei-care au inundat piata in prezent sunt bani imprumutati, bani care trebuiesc dati inapoi.
Cand valuta va trebui platita, inevitabil va creste cursul valutar, ceea ce va atrage inflatie si cresterea dobanzilor.
Asa s-a intamplat in 2008, as o sa se intample si in cativa ani cand BCE nu va mai cumpara titluri de stat la nivelul actual.

In acel moment cum va fi mai bine? Sa ai rata cu dobanda variabila, sa ai rata cu dobanda fixa sau sa ai cash sa cumperi un imobil?

#53
terratec

terratec

    Troll hunter

  • Grup: Moderators
  • Posts: 12,044
  • Înscris: 02.03.2003
Am modificat titlul topicului. "Imobiliare" a fost inlocuit cu "imobile".

#54
Yukoto

Yukoto

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,248
  • Înscris: 11.09.2012
Desi nu are legatura directa cu ceea ce se dezbate, ci doar un mic impact, eu sunt de parere ca ar trebui sa facem toate tranzactiile, si implicit sa contractam credite doar in moneda nationala, adica leul. Din moment ce noi vindem masini, case, contractam credite, servicii in valuta, moneda noastra nu se va aprecia niciodata, ci se va deprecia, sau va avea o mica crestere nesemnificativa.. Iar cea mai mare prostie este jocul alba-neagra cu [,] cursul valutar. Maine daca urca euro 5-6 lei, daca ar avea o crestere precum francul elvetian, ne-ar afecta pe toti, intr-o mare masura, negativ. Leul nostru nu circula, iar daca nu circula, nu se apreciaza. Stiu, e mult mai comod sa iei pe o masina cash 10.000 euro, in 20 de bancnote de 500 euro, decat sa iei ~45.000 lei, in 90 de bancnote de 500 lei, sau in 450 de 100 lei.

Si cel mai mare rau, confirmat prin profitul lor urias in Romania, sunt bancile, care ne jecmanesc in mod continuu si lumea prefera sa foloseasca cash in orice tranzactie.

Statul participa si sustine voit aceasta jecmaneala din partea bancilor, in loc sa ne apere prin diferite prevederi, pe noi consumatorii.

Cred ca o majoritate absoluta din cetateni ar prefera sa isi tina banii in conturi curente, de economii si asa mai departe, decat sa-i tina in casa, ingropati, etc. Dar nu ai cum sa-i tii in nicio banca, ori nu sunt in siguranta, ori scoti cu mult mai putin decat ai bagat, chiar daca au trecut cativa ani peste ei.

Nivelul nostru de trai este scazut de catre statul roman si conducatorii sai, eu nu am auzit absolut niciun guvern, nici macar BNR, sa impuna bancilor anumite conditii de bun simt pentru bunul trai al cetatenilor.

Edited by Yukoto, 09 March 2016 - 00:44.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate