Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over
 Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...
 Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn

Infiltratii casa noua
 sugestie usa interior

ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...

Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...
 

Sfat achizitie pian digital

- - - - -
  • Please log in to reply
26 replies to this topic

#1
30STM

30STM

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 03.03.2016
Salut, de ceva timp tot vreau sa ma apuc serios sa invat pian si m-am hotarat sa achizitionez un pian digital. Digital pentru ca este si mai mic ca si volum dar mai ales pentru ca din cand in cand ma mai joc in Reason si pot sa il folosesc ca si midi keyboard.
Am nevoie de un sfat, cam ce sa cumpar in limita a 2000-2500 lei. Pe langa specificatiile tehnice care sunt cele mai importante desigur(si de care sunt cam strain), ma intereseaza si sa fie incadrat in lemn, nu stativ. Am pus ochii pe doua, sper ca nu e o problema ca postez linkul, sunt nou si nu prea stiu regulile. Ce parere aveti ? Sfaturi ? Merci.

http://www.thomann.d...n_dp_31_wh.htm#

http://www.thomann.d...501_mkii_wh.htm

#2
ciumiki

ciumiki

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 270
  • Înscris: 02.09.2010
Calitativ sunt foarte slabe. Cauta ceva produs de Yamaha, P90 sau mai sus(P105). Roland F-20 poate fi o alegere. Kawai ES-100 e cel mai bun in categoria lui de pret. Tine cont de faptul ca acestea sunt cele mai ieftine piane digitale care sunt relativ ok pentru un incepator. Pe langa sound, foarte important este si hammer action-ul. La produsele postate de tine actiunea tastelor e foarte deficitara.
Thomann si Hemingway sunt rebrand-uri facute in China, pentru care garantia e aproape de zero. Una peste alta, sunetul produs de ele nu prea aduc a sunet de pian. Cel mai bine ar fi sa poti proba instrumentul inainte de achizitie, eventual si compara cu alte piane digitale.

Edited by ciumiki, 03 March 2016 - 15:12.


#3
30STM

30STM

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 03.03.2016

 ciumiki, on 03 martie 2016 - 15:09, said:

Calitativ sunt foarte slabe. Cauta ceva produs de Yamaha, P90 sau mai sus(P105). Roland F-20 poate fi o alegere. Kawai ES-100 e cel mai bun in categoria lui de pret. Tine cont de faptul ca acestea sunt cele mai ieftine piane digitale care sunt relativ ok pentru un incepator. Pe langa sound, foarte important este si hammer action-ul. La produsele postate de tine actiunea tastelor e foarte deficitara.
Thomann si Hemingway sunt rebrand-uri facute in China, pentru care garantia e aproape de zero. Una peste alta, sunetul produs de ele nu prea aduc a sunet de pian. Cel mai bine ar fi sa poti proba instrumentul inainte de achizitie, eventual si compara cu alte piane digitale.
Da, tocmai am citit un review...sunt chiar praf, tot note 2 out of 10. Merci, o sa ma reorientez spre ce ai spus tu. Daca mai are cineva vreo sugestie o astept in continuare :)
Apropo, de asta ce parere ai ?

http://olx.ro/oferta...html#34a9cc45e7

#4
Jean-Luc_Picard

Jean-Luc_Picard

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,792
  • Înscris: 04.10.2014
Nu stiu de ce vrei o imitatie de pian (chestia cu lemnul), dar un prieten muzician mi-a recomandat in scopuri simiare sa iau un second hand de generatie mai veche, scula foarte buna si solida, care se poate procura cu 2-300 de euro (nu la noi, omul e stabilit in Germania). Revin cu marca si modelul. Singurul dezavantaj (pentru un profesionist) este ca nu are atatea memorii ca cele din ziua de azi si care are discheta in loc de USB.

#5
sarac.lipit

sarac.lipit

    Cînd ești condus de proști, toate merg prost

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,828
  • Înscris: 14.06.2006
ceva bun bun şi eftin ar fi  ăsta
http://www.adverts.i...e-piano/4524772
trebuie să te interesezi de conexiunea midi... pentru controller

#6
danyel61

danyel61

    Fumător

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,240
  • Înscris: 19.08.2005
Cred ca e mai ieftin asta:
https://play.google....ar.perfectpiano

#7
ciumiki

ciumiki

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 270
  • Înscris: 02.09.2010

 30STM, on 03 martie 2016 - 15:21, said:

Da, tocmai am citit un review...sunt chiar praf, tot note 2 out of 10. Merci, o sa ma reorientez spre ce ai spus tu. Daca mai are cineva vreo sugestie o astept in continuare Posted Image
Apropo, de asta ce parere ai ?

http://olx.ro/oferta...html#34a9cc45e7

Este bun, dar trebuie probat inainte. Si nu poti sti ce probleme ascunse are,sau cat de "forjat" a fost. Sfatul meu e sa te orientezi spre unul nou. Fa-ti cont pe pianoworld.com si acolo gasesti review-uri pentru piane digitale sub 1000$. Cel mai bine sta Kawai ES-100, atat la tonalitate cat si la actiunea clapelor.

Edited by ciumiki, 03 March 2016 - 17:51.


#8
Jean-Luc_Picard

Jean-Luc_Picard

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,792
  • Înscris: 04.10.2014
Am revenit cu o recomandare, Yamaha PSR 8000, PSR 9000, Tyros 2, Tyros 3. Nu sunt in lemnul pe care il ceri tu (si nici n-are importanta, sunetul e generat electronic, nu rezoneaza in cutie.

#9
ciumiki

ciumiki

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 270
  • Înscris: 02.09.2010

 Jean-Luc_Picard, on 03 martie 2016 - 18:02, said:

Am revenit cu o recomandare, Yamaha PSR 8000, PSR 9000, Tyros 2, Tyros 3. Nu sunt in lemnul pe care il ceri tu (si nici n-are importanta, sunetul e generat electronic, nu rezoneaza in cutie.

Acestea nu sunt piane digitale. Nu imita claviatura de pian, neavand ciocanele sau un sistem care sa imite acele ciocanele.Au mai putine octave si dimensiunea clapelor(atat pe lungime cat si pe latime) este mai mica. Studiul pianului se face pe un pian sau o pianina(cu clape, ciocanele si corzi). Din cauza lipsei fondurilor,a spatiului sau din alte considerente se recurge la un pian digital. Dar acesta trebuie sa imite cat mai bine sunetul si actiunea clapelor unui pian.
Desi gama Tyros este foarte performanta,destinatia acestui tip de claviatura este alta.

Edited by ciumiki, 03 March 2016 - 18:26.


#10
Jean-Luc_Picard

Jean-Luc_Picard

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,792
  • Înscris: 04.10.2014
Hm. Inteleg ca te temi ca tehnica pe care ti-ai dezvolta-o nu ar fi adecvata folosirii ulterioare a unui pian real, din cauza de senzatie tactila diferita.
Nu stiu daca e chiar asa, pot intreba pe cineva care chiar este pianist bun cum sta treaba, ca m-ai facut curios. L-am vazut cantand atat la pian, cat si la "clapa" si nu ne-a spus ca are avea probleme in a trece de la una la alta.

#11
ciumiki

ciumiki

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 270
  • Înscris: 02.09.2010

 Jean-Luc_Picard, on 03 martie 2016 - 18:27, said:

Hm. Inteleg ca te temi ca tehnica pe care ti-ai dezvolta-o nu ar fi adecvata folosirii ulterioare a unui pian real, din cauza de senzatie tactila diferita.
Nu stiu daca e chiar asa, pot intreba pe cineva care chiar este pianist bun cum sta treaba, ca m-ai facut curios. L-am vazut cantand atat la pian, cat si la "clapa" si nu ne-a spus ca are avea probleme in a trece de la una la alta.

Nu ma tem. Fiica mea face cursuri de pian de cca 2 ani, cu profesor de muzica care a studiat pian de la scoala primara pana la conservator. Si sfatul profesoarei a fost sa cumparam o pianina, sau in cel mai rau caz un DP care sa imite cat mai bine pianul. Din lipsa spatiului am achizitionat un DP. Clapa unui pian este mult mai grea la apasare avand ciocanele, fata de o "orga" care are doar niste arcuri pentru a opune rezistenta. Si apasarea difera la pian. Clapele sunt mai "grele" cu cat treci de la clapele inalte la cele joase. Si doar pentru studiul pianului toti profesorii recomanda studiu pe pian.
Daca se doreste lautarie sau sintetizare se merge pe orga/sintetizator.

Edited by ciumiki, 03 March 2016 - 18:38.


#12
Jean-Luc_Picard

Jean-Luc_Picard

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,792
  • Înscris: 04.10.2014
Tu stii ce vrei si daca vei avea pian in casa la care sa canti. In enuntul initial nu ai precizat aceste lucruri, ca nu ma mai bagam in vorba degeaba.

#13
debusy

debusy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,219
  • Înscris: 25.04.2012

 30STM, on 03 martie 2016 - 13:58, said:

Am nevoie de un sfat, cam ce sa cumpar in limita a 2000-2500 lei.

Ce zici de un Yamaha Ydp 142? Are GHS (grand hammer action - clapele sunt mai grele, apropiate de cele ale unui pian / pianine), se poate conecta foarte usor la pc/laptop pentru negative  si alte prosteli utilizand diverse programe (ex. Cubase , sau in Reason).

#14
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,178
  • Înscris: 16.10.2008

 Jean-Luc_Picard, on 03 martie 2016 - 18:27, said:

Hm. Inteleg ca te temi ca tehnica pe care ti-ai dezvolta-o nu ar fi adecvata folosirii ulterioare a unui pian real, din cauza de senzatie tactila diferita.
Nu stiu daca e chiar asa, pot intreba pe cineva care chiar este pianist bun cum sta treaba, ca m-ai facut curios. L-am vazut cantand atat la pian, cat si la "clapa" si nu ne-a spus ca are avea probleme in a trece de la una la alta.
Ba chiar asa este. S-a ajuns la o astfel de tehnologie la clapele pianelor digitale incat e aproape acelasi feeling cu a unui pian acustic. Basca ca se si poate regla modul de actiune la unele marci(Kawai ,de ex). Cat priveste sunetul desi e produs evident electronic ,se folosesc zeci de samplere suprapuse de sunet natural de pian(depinde de firma si clasa de pret). Fii'miu e la cons. si are colegi la pian si chiar profesori ce acasa folosesc exclusiv piane digitale. Chiar instrumentisti cu staif si pretentii. In ziua de azi e de preferat asa ceva chiar unei pianine acustice(upright piano-cum mai e numita) la care exista marele dezavantaj al necesitatii acordarii periodice. Noi avem in casa un Kawai CL 25. E foarte OK ,e foarte mic(ingust) ocupa putin loc. Sunetul e mai dark ca la pianele Yamaha(foarte bune si ele). In principiu recomand Yamaha si Kawai ,firme care fac si piane acustice( de pe care-si iau samplerele de sunet). Eventual un Kurtzweil ,daca se gaseste la pret bun. In rest, Roland ,Korg ,Casio fac si ei produse bune dar din cauza lipsei "background-ului acustic" produsele lor nu au un ton de pian prea stralucit. Nu inseamna ca nu sunt bune ,depinde ce se doreste.
Cat priveste clapele usoare ,pt. un pianist serios ies din discutie. Alea-s pt. lautarie ,retornelePosted Image ,alte chestii....

Edited by edigee, 03 March 2016 - 20:52.


#15
30STM

30STM

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 03.03.2016
Va multumesc pentru propuneri si sfaturi.

Cred ca mai strang bani si cumpar unul din astea doua :



http://www.thomann.d...142_b_arius.htm

http://www.thomann.d...0_we_privia.htm



Merita banii ce parere aveti ? Raport calitate-pret ?

Edited by 30STM, 04 March 2016 - 07:56.


#16
ciumiki

ciumiki

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 270
  • Înscris: 02.09.2010
Eu zic sa mergi pe primul model, de la Yamaha. E mai bun decat celcde la Casio. Colegul edigee a sintetizat foarte bine problema.

Edited by ciumiki, 04 March 2016 - 09:21.


#17
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,178
  • Înscris: 16.10.2008
Mai vezi si p115 de la Yamaha si CL 26 de la Kawai. Ca o idee ,Kawai au o actiune mai buna a clapelor(folosesc aceiasi tehnologie la pianele lor mai ieftine ca si la seriile lor scumpe). Yamaha suna ceva mai bright.
Nu suna rau nici Casio dar cum zicea colegul de mai sus ,e de preferat Yamaha dintre cele doua.

Edited by edigee, 04 March 2016 - 09:28.


#18
ciumiki

ciumiki

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 270
  • Înscris: 02.09.2010
...Kawai ES-100 are specificatii si review-uri foarte bune.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate