Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

AMD FX-8300 VS Intel Core i7 3770K

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
137 replies to this topic

#37
tom_1133

tom_1133

    utilizator Linux Mint

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,716
  • Înscris: 10.02.2011
Nu, prietenas ! dar cu 15 masini virtuale deschise, 1 music player (cu Lexy Panterra - Lit) ruland plus un browser cu 4-5 taburi deschise sigur un AMD quad core va fi îngenuncheat, daca nu răstignit.

#38
antrax_beta23

antrax_beta23

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,465
  • Înscris: 28.01.2007
Ce bine ca intel nu se incalzeste tare fata de amd :)))) Attached File  Untitled.jpg   657.04K   42 downloads

View Posttom_1133, on 04 martie 2016 - 22:55, said:

Nu, prietenas ! dar cu 15 masini virtuale deschise, 1 music player (cu Lexy Panterra - Lit) ruland plus un browser cu 4-5 taburi deschise sigur un AMD quad core va fi îngenuncheat, daca nu răstignit.
scuzama dar de ce ai rula asa ceva pe un quad core in general ? tu crezi ca un i5 se va descurca excelent s-au ce?

#39
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
ce cacat cauta Athlon si Celeron in discutia asta? Cand OP intreaba de procesare grafica, poate ca e mai bine sa ne dea detalii ce programe, 2D, 3D, ca sunt importante. Ca poate atunci faci offloading si cu placa video. Si nu mai amestecati ideile preconcepute. Performanta gaming nu are nimic in comun cu performanta multithreading pe care o au in general programele profesioniste.

Da, money no limit, i7 si ai terminat discutia. Dar cum ziceam, depinde de softuri si nevoi. Daca oricum lasi la randat 8 ore, de exemplu, ce mai conteaza daca in loc de 8, dureaza 10 ore randarea, oricum o lasi peste noapte. Si atunci un AMD de varf face treaba, pentru ca are multe core-uri. Dar cum ziceam, depinde. Deci poate benis ne mai da detalii...

#40
AMETHIST

AMETHIST

    Hardware Troll

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,518
  • Înscris: 11.11.2007

View Postantrax_beta23, on 04 martie 2016 - 22:58, said:

Ce bine ca intel nu se incalzeste tare fata de amd Posted Image))) Attachment Untitled.jpg


scuzama dar de ce ai rula asa ceva pe un quad core in general ? tu crezi ca un i5 se va descurca excelent s-au ce?

N-ai fost atent. Celeronu lui se descurca excelent. Cu i5 merg 150 de masini virtuale.

Attached File  Clipboard01.jpg   319.72K   26 downloads

Edited by AMETHIST, 05 March 2016 - 00:58.


#41
antrax_beta23

antrax_beta23

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,465
  • Înscris: 28.01.2007

View PostAMETHIST, on 05 martie 2016 - 00:49, said:

N-ai fost atent. Celeronu lui se descurca excelent. Cu i5 merg 150 de masini virtuale.

Attachment Clipboard01.jpg

AMD next gen cooling , not even 1celcius :D

#42
AMETHIST

AMETHIST

    Hardware Troll

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,518
  • Înscris: 11.11.2007
Nu imi arata temperatura pe fiecare core in parte pentru ca e deblocat.
TEMPIN0 e temperatura la procesor si nu a trecut de 47 grade.
Oricum, eu special pentru asta l-am cumparat...
M-am luat dupa unii ca tom si credeam ca scap de intretinere iarna, dar am luat teapa....

#43
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,076
  • Înscris: 04.02.2011
Eu vreau să folosesc Lightworks apoi din când în când ceva maşini virtuale. M-am cam convins că Intel e soluția, dacă mă contrazice cineva, poate veni cu argumente.

#44
tom_1133

tom_1133

    utilizator Linux Mint

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,716
  • Înscris: 10.02.2011

View PostMembruAnonim, on 04 martie 2016 - 23:15, said:

ce cacat cauta Athlon si Celeron in discutia asta?
Am scos in evidenta plusurile si minusurile procesoarelor Intel *Celeron G530/G540 si dual core AMD Athlon II X2 250 scoatand in evidenta faptul ca daca un Intel *Celeron Sandy Bridge este mai performant decat un dual core AMD Athlon II X2 250, nu este clar ca si la varful de gama Intel e mai performnt decat AMD ?

*Celeron e cel mai slab procesor de la Intel
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------


View PostAMETHIST, on 05 martie 2016 - 00:49, said:

N-ai fost atent. Celeronu lui se descurca excelent. Cu i5 merg 150 de masini virtuale.

Attachment Clipboard01.jpg
Pe bune ? tu te lauzi cu AMD Phenom II X4 B50 ?
Atunci te invit sa vezi comparatia intre procesorul tau (AMD Phenom II X4 B50) si procesorul meu (Intel Core i5-4690)...
1) http://cpu.userbench...690/m5205vs2311
2) http://www.cpubenchm...=380&cmp[]=2236

..si apoi sa imi dai peste nas !

Ba mai mult ! uite si comparatia intre procesoarele (AMD FX-8300 vs Intel Core i7-3770K) disputate de @initiator:
1) http://www.cpu-world...7_i7-3770K.html
2)http://cpu.userbench...300/1317vsm7163
3) http://www.cpubenchm...[]=1825&cmp[]=2

La AMD ai viteza mare de procesare in monotasking (rularea unui singur program) si faptul ca iti mai raman bani in buzunar.
La Intel castigi putere de procesare cat si viteza de procesare, faptul ca e mai rece si mai putin consumator de curent.

Faptul ca Intel pune preturi foarte mari pe procesoarele lor, e doar o nesimtire din partea lor !
Dar trebuie recunoscut faptul ca Intel e mai performant decat AMD.
Iar daca vei raporta varful de gama de la AMD la pret/performanta, vei afla ca degeaba e procesorul AMD de 3 ori mai ieftin decat procesorul Intel daca trebuie sa mai dai o caruta de bani pe:
placa de baza performanta, sursa stabila, memorie Ram performanta, cooler aftermarket si pasta termoconductoare.

Eu ma refer la oameni care isi fac statii grafice pt. randari, codari, encodari, decoadari etc., nu pt. gameri si userii casnici  Posted Image

Da' voi astia cu AMD, "batman, batman" !
Si o zice unu' care a avut si AMD.
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

@benis, oricine incearca sa te contrazica faptul ca AMD e mai bun decat Intel nu e decat un super fan AMD.

#45
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
Nu cred ca vrea nimeni sa convinga pe nimeni ca AMD e mai bun, e foarte clar ca de 10 ani incoace Intel e rege cand vine de performanta. Dar cand vine vorba de pret/performanta, nu mai e chiar asa de clar. Una e sa dai 1600 lei pe cel mai ieftin i7 si alta e sa dai fix jumate pe aproape cel mai bun octocore AMD. E clar ca la performanta chiar si cel mai slab i7 e mai bun decat cel mai bun AMD, dar nu de 2 ori. Si cand banii conteaza, te uiti si la ce vrei sa faci si cat timp iti permiti sa stai la randare. Cum ziceam, in Lightworks placa video ajuta enorm. As sugera mai degraba diferenta de 800 de lei intre i7 si AMD sa o bagi in placa video. Sau i5, daca vrei sa ramai pe Intel,desi trebuie investigat un pic daca e vreo diferenta intre 8 core de la AMD si 4 core de la Intel in Lighworks, mai ales ca cel mai ieftin i5 e 800 de lei, deci clar alti bani. Eventual baga un ochi pe forumul lor si intreaba acolo.

In Lightworks, de mare ajutor poate fi placa video. Adica nu lasi doar procesorul sa faca treaba, o placa video de top poate fi si de cateva ori mai performanta decat cel mai performant procesor existent. De aia intrebam. De exemplu mai degraba iei un procesor mediu dar iei o placa video barosana, cat de buna iti permiti, decat sa iei cel mai bun i7 si un rahat de placa video. Diferenta de 800 de lei as baga-o intr-un monstru de placa video si aia e. Sau asta.

Oricum ar fi, intreaba la ei pe forum, e mai bine. Cum ziceam, daca ai bani, nici o problema, ia un i7 si o placa video performanta si esti scos. Si nu uita de ram. mult ram. 16GB ar fi minimul recomandat, 64 indicat daca iti permiti sistemul cu i7 si 390.

Edited by MembruAnonim, 05 March 2016 - 10:27.


#46
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,076
  • Înscris: 04.02.2011
Da, per ansamblu nu ieși mai bine la AMD, cu Intel se găsesc plăci bune la preț bun.
http://www.compari.r...Q86AxoCjX_w_wcB

Placă video bună am deja.
Iar Lightworks cere minim i7.

În varianta cu AMD mai e și consumul, care la 3 ani se adună poate 200 de lei în plus, placa de bază mai scumpă, vreo câteva sute de lei și mă aproprii deja de Intel dar cu performanțe cu cel puțin 30% inferioare.

Cu Intel ar fi fost bai la preț anul trecut, când nu găseai plăci de bază la preț așa bun, acuma însă e ok, că mergi direct pe DDR 4 care în timp lung devine mai avantajos.

La AMD rămâi blocat pe DDR 3 care e mai scump și cu posibilitate mai mică de upgrade.

#47
AMETHIST

AMETHIST

    Hardware Troll

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,518
  • Înscris: 11.11.2007

View Posttom_1133, on 05 martie 2016 - 09:24, said:

Am scos in evidenta plusurile si minusurile procesoarelor Intel *Celeron G530/G540 si dual core AMD Athlon II X2 250 scoatand in evidenta faptul ca daca un Intel *Celeron Sandy Bridge este mai performant decat un dual core AMD Athlon II X2 250, nu este clar ca si la varful de gama Intel e mai performnt decat AMD ?

*Celeron e cel mai slab procesor de la Intel
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------


Pe bune ? tu te lauzi cu AMD Phenom II X4 B50 ?
Atunci te invit sa vezi comparatia intre procesorul tau (AMD Phenom II X4 B50) si procesorul meu (Intel Core i5-4690)...
1) http://cpu.userbench...690/m5205vs2311
2) http://www.cpubenchm...=380&cmp[]=2236

..si apoi sa imi dai peste nas !

Ba mai mult ! uite si comparatia intre procesoarele (AMD FX-8300 vs Intel Core i7-3770K) disputate de @initiator:
1) http://www.cpu-world...7_i7-3770K.html
2)http://cpu.userbench...300/1317vsm7163
3) http://www.cpubenchm...[]=1825&cmp[]=2

La AMD ai viteza mare de procesare in monotasking (rularea unui singur program) si faptul ca iti mai raman bani in buzunar.
La Intel castigi putere de procesare cat si viteza de procesare, faptul ca e mai rece si mai putin consumator de curent.

Faptul ca Intel pune preturi foarte mari pe procesoarele lor, e doar o nesimtire din partea lor !
Dar trebuie recunoscut faptul ca Intel e mai performant decat AMD.
Iar daca vei raporta varful de gama de la AMD la pret/performanta, vei afla ca degeaba e procesorul AMD de 3 ori mai ieftin decat procesorul Intel daca trebuie sa mai dai o caruta de bani pe:
placa de baza performanta, sursa stabila, memorie Ram performanta, cooler aftermarket si pasta termoconductoare.

Eu ma refer la oameni care isi fac statii grafice pt. randari, codari, encodari, decoadari etc., nu pt. gameri si userii casnici  Posted Image

Da' voi astia cu AMD, "batman, batman" !
Si o zice unu' care a avut si AMD.
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

@benis, oricine incearca sa te contrazica faptul ca AMD e mai bun decat Intel nu e decat un super fan AMD.

Probabil stii sa citesti dar nu prea intelegi ce ai citit. Nu am spus niciodata ca varful de gama amd ar fi mai bun decat varful de gama intel. Am spus chiar de mai multe ori in threadul asta ca AMD FX 8xxx merita cumparat doar in cazul in care nu are bani de i7 si programele ce le foloseste stiu sa lucreze cu 8 fire.
Printul nu l-am pus sa ma laud. am pus sa se vada temperatura.
Iar in legatura cu Phenom II x4 vs i5, tu vrei sa compari un procesor de ce a costat acum 6 ani 350 lei cu unul ce costa acum 1100?

@benis: daca te tine bugetul atunci mai bine mergi pe 2011 v3. Am vazut ca are Ask4more de pe lab501 de vanzare un Xeon E5-2620 v3 cu garantie la 1200 lei. Plus placa de baza iesi cam la fel cu un i7 k.

Edited by AMETHIST, 05 March 2016 - 10:49.


#48
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
Sincer nu inteleg de ce iti iei doresti placa aia de baza, e mult marketing bagat in ea. Asa ceva nu tine deloc procesorul in urma, are cam tot ce ai nevoie. Am varianta ei anterioara si e stabila, nici o problema cu ea de 4 ani. Deasemenea, te intereseaza consumul? Cand ai placa video ce consuma 200W+ tu te uiti la o diferenta de 30W intre procesoare?

Edited by MembruAnonim, 05 March 2016 - 11:46.


#49
tom_1133

tom_1133

    utilizator Linux Mint

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,716
  • Înscris: 10.02.2011

View PostAMETHIST, on 05 martie 2016 - 10:39, said:

Pai, si eu am spus aproape acelasi lucru ca si tine

Quote

sincer sa fiu, la o utilizare gen "cocalarism"  -ambele sunt bune !
Atat Intel cat si AMD ruleza foarte bine atunci cand navighezi pe internet/Facebook, asculti muzica, vizionezi un film sau vorbesti pe chat.
De mentionat ca la AMD doar cateva task-uri odata !
dar numai daca stii sa raportezi preturile la performanta intelegi.
Cu toate ca per total, Intel nu e niciodata o alegere proasta.

Pe mine m-a deranjat ca mi-ai dat peste nas

View PostAMETHIST, on 05 martie 2016 - 00:49, said:

N-ai fost atent. Celeronu lui se descurca excelent. Cu i5 merg 150 de masini virtuale.

Attachment Clipboard01.jpg
iar cand ti-am adus argumentat cu dovezi performantele procesoarelor AMD vs Intel, te-ai eschivat spunand

Quote

Iar in legatura cu Phenom II x4 vs i5, tu vrei sa compari un procesor de ce a costat acum 6 ani 350 lei cu unul ce costa acum 1100?
Pai de ce mi-ai dat peste nas razand de mine ca am spus ca Intel Cerelorn 1155 avut de mine era mai bun decat AMD dual core AM3 ?
Nu e logic ca la procesoarele Middle Level pana la High Level, Intel nu are concurenta la performanta ?
Iar performanta procesoarelor AMD High Level te va costa mai multi bani pe celelalte componente PC.
Lucru recunoscut de tine si @initiator.

De comparatia strict intre procesoarele ON Topic (AMD FX-8300 vs Intel Core i7-3770K) nici nu mai amintesc.

#50
AMETHIST

AMETHIST

    Hardware Troll

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,518
  • Înscris: 11.11.2007
Pai daca tu zici de 80 taburi si 15 masini virtuale pe celeron, camere incalzite cu un athlon si alte chestii la ce te asteptai?

#51
mikaell

mikaell

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,888
  • Înscris: 24.12.2010

View Posttom_1133, on 04 martie 2016 - 22:29, said:

Am spus aproximatv !
Erau vreo 79 sau putin peste 80 de taburi.


Si eu tot aproximativ zic Posted Image)

515 tab-uri deschise in mozilla si undeva la 100 in chrome, si probabil duce mai mult de atat dar incepe browseru sa devina instabil, si asta nu e nicidecum din cauza procesorului.

in alta ordine de idei, AMD e sub intel cam la orice ai face (nu vreau sa fiu rau si sa zic ca matura cu AMD pe jos) dar Intel merge si cu cea mai nasparlie placa de baza si memorie existenta, pe cand AMD daca iei un tank de procesor ai nevoie de placa de baza tzapana, RAM bun sursa si cooler aftermarket care o sa te duca probabil cam la acelasi pret cu o configuratie Intel si performanta mai mica.

Ca idee, eu am facut upgrade de la un i5 non-k la un i7k (i-am dat si putin OC in gura daca tot am placa Z) iar plusul de performanta in programe este undeva la 35%. Eu zic ca a meritat ??. Un xeon ar fi fost mai indicat dar la modul in care lucrez eu personal, nu ma prea ajuta per total.

Acum nu ca vreau sa zic dar veau sa spun, poti avea cel mai bun SSD, cea mai buna placa video si 'nspe mii de GB RAM.. daca procesorul e lesinat.. nu faci mare branza.

Attached Files



#52
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015

View Postmikaell, on 05 martie 2016 - 12:48, said:

Intel merge si cu cea mai nasparlie placa de baza si memorie existenta, pe cand AMD daca iei un tank de procesor ai nevoie de placa de baza tzapana, RAM bun sursa si cooler aftermarket care o sa te duca probabil cam la acelasi pret cu o configuratie Intel si performanta mai mica.
Vorbesti prostii. Am avut si sisteme Intel si AMD ale mele, am facut configuratii si am depanat cate ceva la viata mea. Si la Intel si la AMD daca ai o placa naspa, e naspa sistemul. Pe vremea Pentium4 si mai ales PentiumD era exact invers de cum zici tu. Daca nu aveai o placa beton si un cooler sanatos o beleai cu Intel. Dar deh, experti de forum cu x sisteme din ambele tabere vad pe aici.

/offtopic

#53
jegmihai

jegmihai

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,536
  • Înscris: 03.09.2013
El vorbea de prezent, nu de procesoare de acum 12 ani.

#54
mikaell

mikaell

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,888
  • Înscris: 24.12.2010

View PostMembruAnonim, on 05 martie 2016 - 13:12, said:

Vorbesti prostii. Am avut si sisteme Intel si AMD ale mele, am facut configuratii si am depanat cate ceva la viata mea. Si la Intel si la AMD daca ai o placa naspa, e naspa sistemul. Pe vremea Pentium4 si mai ales PentiumD era exact invers de cum zici tu. Daca nu aveai o placa beton si un cooler sanatos o beleai cu Intel. Dar deh, experti de forum cu x sisteme din ambele tabere vad pe aici.

/offtopic

Bine ai revenit pe pamant (vad ca ti-a cam lipsit). A fost fain pe Luna in ultimii 10 ani ?

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate