Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn
 Infiltratii casa noua

sugestie usa interior

ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...
 Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou
 

AMD FX-8300 VS Intel Core i7 3770K

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
137 replies to this topic

#19
qrevcs5

qrevcs5

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 399
  • Înscris: 14.12.2011
daca vorbim de performana raspunsul este DA, unde este AMD in topul procesoarelor HIGH-END ?
daca vorbim calitate/pret - este dupa bugetul fiecaruia.
si initiatorul doreste GRAFICA, poate cauta oricine pe google statii grafice si pot spune ca nu vad AMD pe acolo !

#20
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,121
  • Înscris: 04.02.2011
De fapt, procesoare mai de actualitate ar fi, de la Intel 6700K.http://cpu.userbenchmark.com/Compare/Intel-Core-i7-6700K-vs-AMD-FX-9590/3502vs1812
Acuma m-am uitat, placă de bază de gaming ar fi 700 şi ceva de lei, procesoul 1600 de lei..
Clar nu merită AMD.


#21
KATKAT

KATKAT

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 163
  • Înscris: 08.09.2015
Cum adica nu am grija ? Am facut calculatorul si apoi nu am mai umblat in carcasa.
Dar de mers a mers 16 ore din 24 si a rulat in principiu jocuri si filme. Cam asta fac studentii.

Cum adica grija? Trebuia sa sting dupa 2 ore de joc - precum ziceau parintii nostril?
Sau vorba mamei prietenului meu: "Ti-am zis S. sa nu instalezi atata ca iti ingreuneaza hardu si se strica calculatoru !". Posted Image

Deci nu faptul cum il utilizezi era problema - ci efectiv AMD -urile erau instabile iar INTEL urile stabile.

#22
shmu

shmu

    Clickahoolic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,460
  • Înscris: 09.01.2008

 xmanyacs77, on 03 martie 2016 - 19:46, said:

Din acele teste reiese ca procesoarele i7 sunt slabe fata de procesoarele Intel Xeon E5-2698 v3 @ 2.30GHzPosted Image
*Pretul este pe masura.....performantelor!
si nu ti se pare normal ca niste procesoare destinate serverelor care servesc zeci, sute sau mii de useri sa aiba performante mult mai bune decat un I7 destinat entuziastilor?

nush de ce am impresia ca si workstation-urile sanatoase tot procesoare E au in ele.

#23
AMETHIST

AMETHIST

    Hardware Troll

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,518
  • Înscris: 11.11.2007
Mda, compari un procesor cu 4 nuclee cu altul cu 16, pe aceeasi arhitectura.
Depinde ce programe folosesti. Daca stiu multi thread si nu iti permiti i7 atunci e mai ok FX-ul decat i5.
In rest doar fanboyisme de la useri care au aflat si ei dupa ultima ploaie cum arata un procesor si stiu ca intel e mai bun ca amd desi nu stiu sa iti enumere 3 procesoare.

Vorba proverbului:
Suntem un popor de intelectuali. Dar daca ii intrebi cine a fost Rossini sau Puccini iti spun ca au jucat cu Maldini si Baresi.

#24
antrax_beta23

antrax_beta23

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,465
  • Înscris: 28.01.2007

 KATKAT, on 04 martie 2016 - 14:14, said:

Cum adica nu am grija ? Am facut calculatorul si apoi nu am mai umblat in carcasa.
Dar de mers a mers 16 ore din 24 si a rulat in principiu jocuri si filme. Cam asta fac studentii.

Cum adica grija? Trebuia sa sting dupa 2 ore de joc - precum ziceau parintii nostril?
Sau vorba mamei prietenului meu: "Ti-am zis S. sa nu instalezi atata ca iti ingreuneaza hardu si se strica calculatoru !". Posted Image

Deci nu faptul cum il utilizezi era problema - ci efectiv AMD -urile erau instabile iar INTEL urile stabile.
Ca fost utilizator de procesoare AMD la care le-am facut OC in draci pe placi de baza ieftine , pot zice ca nu am avut nimica ars/defect s-au cu bube , deci scuzama fie tu chiar ai ghinionul dupa tine , ori chiar nu sti ce faci cu el , am avut peste 5 sisteme cu AMD.

#25
xmanyacs77

xmanyacs77

    *Roman Patriot*

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,125
  • Înscris: 10.07.2013
La AMD FX 6300 daca ai cooler bun il urci la 4500 MHz si sistemul este stabil.......Posted Image

#26
AMETHIST

AMETHIST

    Hardware Troll

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,518
  • Înscris: 11.11.2007
Asta e forum intel & nvidia only. Se da si el dupa lume.
Si eu am un Phenom II x 2 deblocat in x4 si cu OC ce merge minim 16 ore pe zi pe o placa de baza entry level de exact 6 ani.

#27
antrax_beta23

antrax_beta23

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,465
  • Înscris: 28.01.2007
Si cum ziceam , pentru cine foloseste calculatorul pentrul lucru cu programe gen grafica, editari video/photo e.t.c eu unul raman pe intel , pana la urma time is money , si cu cat termini mai repede treaba cu atat poti trece la urmatorul proiect , pentru cine doar se joaca si AMD e ok dar si acolo nu prea are AMD ce oferi(da doamne sa schimbe zen situatia ca m-am saturat de intel sa dea cu lingurita performanta) un i3 skylake cum am m-ai spus bate la fund orice AMD in jocuri, plus ca iesi relativ pe la acelasi pret ca si cu amd

#28
AMETHIST

AMETHIST

    Hardware Troll

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,518
  • Înscris: 11.11.2007
Pentru jocuri nu e ok AMD...
AMD e ok pentru programe ce stiu sa foloseasca 8 threaduri si nu permite bugetul un i7. In rest cam 0.

Edited by AMETHIST, 04 March 2016 - 20:05.


#29
xmanyacs77

xmanyacs77

    *Roman Patriot*

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,125
  • Înscris: 10.07.2013
Eu daca folosesc FX6300 tactat la 4500 MHz in diferite programe...........este super ok!Posted Image

#30
qrevcs5

qrevcs5

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 399
  • Înscris: 14.12.2011
AMD pt browsing, muzica, film si office.
Pentru restul exista INTEL.

Scuzati-mi offtopicul dar atunci cand achizitionezi un procesor AMD FX9XXX cu cooler stock de ce este neaparat sa cumperi alt cooler ?! Daca cei care il vand stiu ca coolerul nu il va raci, de ce mai include prostia aia in cutie ?!

#31
AMETHIST

AMETHIST

    Hardware Troll

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,518
  • Înscris: 11.11.2007
Exact ce ziceam mai sus . Nu prea stii despre ce e vorba dar postezi ce e la moda, sa fie la numar. Posted Image)
FYI FX9xxx vine ori fara cooler ori cu un cooler AIO cu lichid, care il raceste fara probleme Posted Image

Edited by AMETHIST, 04 March 2016 - 21:28.


#32
qrevcs5

qrevcs5

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 399
  • Înscris: 14.12.2011
Pai pt AMD e la moda sa cumpar procesor cu cooler stock si sa dau banii pe alt cooler.
Detin un FX8350, care l-a inlocuit pe FX 6350, aceesi vesnica problema...coolerul stock nu face fata si trebuie altul....
Spre deosebire de tine am ceva habar

#33
tom_1133

tom_1133

    utilizator Linux Mint

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,716
  • Înscris: 10.02.2011
Am avut, la viata mea, multe procesoare AMD cat si Intel.
Si sincer sa fiu, la o utilizare gen "cocalarism"  -ambele sunt bune !
Atat Intel cat si AMD ruleza foarte bine atunci cand navighezi pe internet/Facebook, asculti muzica, vizionezi un film sau vorbesti pe chat.
De mentionat ca la AMD doar cateva task-uri odata !

Diferenta intre ele este ca daca ai AMD, practic nu mai ai nevoie de calorifer in camera.
Eu cand am avut AMD Athlon II X2 250, iarna scoteam capacul lateral de la PC si mi se incalzea in camera cu 5-7 grade Celsius !
Iar vara mi se incingea procesorul (cu coolerul stock, recunosc !) atat de tare ca mi se stingea PC-ul.
Ei, cand am facut upgrade si am luat Intel, literalmente am tremurat de frig langa PC-ul cu Intel caci nu se incalzea asa tare ca AMD-ul.
Si nici vara cu (Intel Celeron G530 sau G540) coolerul stock nu am avut probleme de genul.

Si a doua diferenta e ca Intel poate sa ruleze mai multe programe odata fara sa se blocheze ori ingreuneze !
Eu cand am avut AMD Athlon II X2 250, mi se bloca PC-ul daca rula music player-ul, era deschis un browser cu 3-4 taburi si incercam sa umblu prin foldere in My Computer.
Odata am deschis peste 25 de taburi in browser pe youtube ruland videoclipuri, am pus music player-ul cat si movie player-ul sa ruleze toate in acelasi timp !
Pc-ul mi s-a blocat fiind nevoit sa dau restart de la buton.
Hdd-ul era super OK, nu da-ti vina pe el !!!

Ei, cand am facut upgrade la Intel -de al draqu am deschis aproximativ 100 de taburi in browser pe youtube ruland videoclipuri, am pus music player-ul cat si movie player-ul sa ruleze toate in acelasi timp !
Nu s-a blocat deloc PC-ul, ba din contra ! procesorul inca mai avea resurse caci nu era 100%.
Asta pe socket 1155, Intel Celeron G530 sau G540 Sandy Bridge  Posted Image


Chestia e ca degeaba procesoarele AMD sunt ieftine daca placile de baza, memoria Ram, coolerele aftermarket, sursele de calitate si pasta termoconductoare necesare sunt scumpe caci la final cand tragi linia vezi ca ai fi iesit mai ieftin daca ai fi cumparat procesorul mai scump Intel caci nu mai e necesar sa cumperi componente scumpe pt. a asigura o functionare optima a procesorului.

Nu e parerea mea, ci e relitatea Posted Image

#34
AMETHIST

AMETHIST

    Hardware Troll

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,518
  • Înscris: 11.11.2007

 qrevcs5, on 04 martie 2016 - 21:45, said:

Pai pt AMD e la moda sa cumpar procesor cu cooler stock si sa dau banii pe alt cooler.
Detin un FX8350, care l-a inlocuit pe FX 6350, aceesi vesnica problema...coolerul stock nu face fata si trebuie altul....
Spre deosebire de tine am ceva habar

Pai FX 8xxx sau 9xxx. hotaraste-te.

@tom_1133: doar 100 taburi?

#35
tom_1133

tom_1133

    utilizator Linux Mint

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,716
  • Înscris: 10.02.2011

Quote

@tom_1133: doar 100 taburi?
Am spus aproximatv !
Erau vreo 79 sau putin peste 80 de taburi.

In orice caz, procesorul nu era la 100%, ci oscila intre 88 si 94%  -dar nu se bloca PC-ul, rula mai lent dar nu se bloca !
Pe cand cu AMD Athlon II X2 250 PC PC-ul s-a blocat fiind nevoit sa dau restart de la buton cand am deschis peste 25 de taburi in browser pe youtube ruland videoclipuri, am pus music player-ul cat si movie player-ul sa ruleze toate in acelasi timp !

De cand am vazut ce poate Celeronul Ivy Bridge, am zis ca nu mai iau AMD ! prefer un procesor mi scump Intel dar performant decat un procesor ieftin si slab.
Plus de asta, eu sunt mai nebun de felul meu caci obisnuiesc sa deschid multe taburi, music player-ul plus mai multe masini virtuale.

Acuma, fiecare cu cel taie capu' si ce programe foloseste  Posted Image

#36
AMETHIST

AMETHIST

    Hardware Troll

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,518
  • Înscris: 11.11.2007
Si mai faci si streaming si randezi in 3dsmax pe langa cateva masini virtuale si 80 taburi, nu?

Edited by AMETHIST, 04 March 2016 - 22:34.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate