Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Imprimanta ciss rezista perioade ...

Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd
 Intrebari srl nou

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 

Sunt eu obsedat de curatenie, sau ea dezordonata?

- - - - -
  • Please log in to reply
213 replies to this topic

#199
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,854
  • Înscris: 20.10.2015

View Postthalia, on 08 aprilie 2016 - 16:45, said:

Da de ce oameni buni sa spalati vasele cu mana, daca aveti masina? zau ca nu-nteleg, dar nah fiecare cu metahna lui!
Mie dupa ani buni de spalat la masina, nu mai spal nici-o cana cu mana, ca d'aia am luat-o sa spele. E a doua masina, pe prima i-am dat-o lu maica-mea, huruie ca un tractor da' mama e o doamna Posted Image si  se jura ca n-ar mai spala vasele cu mana. Baga de toate in ea , de la pahare la oale si e tare multumita.

Pentru initiator, mie sincer  nu mi-a placut ca ti-ai spalat chilotii -n public. Pana la urma, tu stabilesti regulile in relatia ta si daca tie nu-ti convine ai puterea sa schimbi partenera.

Nu poti sa iubesti pe cineva ca face sau intretine o curatenie, sa fim seriosi. Poate nu-i place sa faca curat, poate a facut la maica-sa curat de i s-a acrit si acum vrea sa fie free, sa nu mai vada aspirator in fata ochilor.
Sau poate nu-i place si cu asta basta.

Si daca nu-i place , stii ce ai de facut.

Oooff, daca inteleg eu asta cu "masina"

Stai sa-ti pun o intrebare,
clatesti farfuriile inainte sa le pui in masina?


La mine am mai spus: face galagie. nu uruie, dar aud apa cum se scurge si eu sunt tare sensibilutz, :lol:

Stai sa fac o poza acasa de pe camera "spion"

Uite, unde e sageata e masina de spalat.
Canapelul de pe care privesc la teveu, o vezi si p-aia, catzaua, se zareste si ea...

Attached Files



#200
rola_ocb

rola_ocb

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,216
  • Înscris: 17.10.2012
Eu am atelier in camera si mai las scule imprastiate, sarme, lemnisoare, patenti si dracii. Da n-as suporta sa stau cu ambalaje de mancare, vase si cani cu mucegai in ele Posted Image In schimb am dormit o noapte la o fata de avea tigaia si vreo 5 farfurii pline cu mucegai si mancare putrezita in chiuveta Posted Image Dimineata am mancat niste covrigi in oras ca mic dejun, ca mi-a fost frica sa mananc la ea...

#201
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,854
  • Înscris: 20.10.2015
Mizerie inseamna automat gandaci si soareci

#202
rechinitza

rechinitza

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,366
  • Înscris: 14.10.2009

View PostTsunnnami, on 08 aprilie 2016 - 20:58, said:



Oooff, daca inteleg eu asta cu "masina"

Stai sa-ti pun o intrebare,
clatesti farfuriile inainte sa le pui in masina?


La mine am mai spus: face galagie. nu uruie, dar aud apa cum se scurge si eu sunt tare sensibilutz, :lol:

Stai sa fac o poza acasa de pe camera "spion"

Uite, unde e sageata e masina de spalat.
Canapelul de pe care privesc la teveu, o vezi si p-aia, catzaua, se zareste si ea...
Sa stii ca am spalat de mana destul de mult. Imi pare aiurea  sa  le las sa se adune,  mai ales kinderii fiind mici, mancau  altceva si pe alt interval orar versus adultii din casa.
Pe masura ce gateam,  spalam ustensilele cu care lucram.
Acum  folosesc  masina la greu, suntem oricum  mai multi (5 membrii), ador faptul ca le pun la spalat cand ies din casa  si cand ma intorc.le asezat uscat si curate  la loc.



#203
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,854
  • Înscris: 20.10.2015
mancati-as ochii tai ce idee buna mi-ai dat.
O s-o las sa puna vasele ma masina sa am motiv sa ies cu motoru'
Rechinitzo, daca ne intalnim vreodata, ai cel putin o cafea

Va tin la curent cum o sa decurga strategia

#204
milovme

milovme

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 814
  • Înscris: 01.11.2012
Aveti prea multe lucruri intr-un spatiu mic. Tine doar lucrurile ce le folositi si e mai usor sa intretineti ordinea. Plus, daca pui lucrurile la loc doar, asta nu inseamna ca e curat.
Mai renunta la lucruri si o sa vezi ce usor e sa aspiri si sa stergi pe jos.
Cat am stat cu frate-miu la fel era catastrofa cand il apuca gatitul. Asa ca am lasat doar 4 farfurii, cateva tacamuri, o tigae si o oala. Trebuia sa le spele ca nu avea de ales. Dupaia mie imi era foarte usor sa iau degresantul si un burete si servetele sa dau pe faianta aragaz si mobila.
Organizeaza-te sa nu ai multe lucruri pe mobila, prea multe perini pe pat, cabluri, prelungitoare pe jos si e mult mai simplu sa faci curat. Oricum zilnic trebuie sters pe jos peste tot. Poti sa faci asta inainte sa mergi la lucru ca o inviorare de dimineata

#205
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View Postmilovme, on 10 aprilie 2016 - 11:52, said:

Poti sa faci asta inainte sa mergi la lucru ca o inviorare de dimineata

Posted Image Cred ca s cea mai lenesa fiinta din Univers. Posted Image

@Initiator, da' plateste, dom le, pe cineva ca nu costa o avere dc tii la relatie! Posted Image

Edited by MembruAnonim, 11 April 2016 - 08:56.


#206
anna's studio

anna's studio

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 638
  • Înscris: 07.02.2005

View Postdanpet, on 03 martie 2016 - 08:51, said:

"daca ar fi si un copil"...ar fi ca la mine.Copilul e un motiv puternic sa nu bagi divort,dar va trebui sa te ocupi,tot tu,si de copil si sa traiesti,ani de zile,in compromis,incercand,pe cat posibil sa pastrezi in casa o atmosfera de relativa normalitate...pentru copil! Nu credeam sa mai existe astfel de "situatii"...Nu cumva e varsatoare Posted Image ?
Parerea mea:...change the "car"!

Ei, hai, ca mi-ai starnit un zambet:)
Zici ca daca e varsatoare, e jale si mizerie in casa?Faina generalizare, iaca aici o varsatoare care e exceptie :)

On topic: parerea mea, de femeie, fara sa cunosc decat partea ta de adevar @BluedSky, e ca felul cum arata casa unei femei si barbatul cand iese din casa spune multe despre respectul ei de sine. Pe de alta parte, mi-e greu sa cred ca o femeie atat de neatenta cu casa in care locuieste este foarte atenta cu propria igiena.

O casa aerisita, curata (nu exagerat, nu cu periuta de dinti zilnic), invita sanatatea fizica, mentala si armonia in ea.

Este putin penibil ca un barbat sa atraga atentia unei femei dpdv curatenie, dar poate e bine sa ai o discutie serioasa, poate asa va intelege dimensiunea disconfortului tau. Nu consider ca o ameninti, consider ca te respecti pe tine si ii dai ei de ales.

#207
Marcel_P

Marcel_P

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,113
  • Înscris: 08.02.2013

View PostTsunnnami, on 08 aprilie 2016 - 01:59, said:

Spala misto masina, problema este ca face galagie si e in sufragerie.
In plus, le pun in chiuveta daca vreau sa le spal, dau drumul la apa calda si detergent si le las pana se termina filmul la care ne uitam, apoi le clatesc cu dusul
E o nebunie...  

Mon Dieu, ce obiceiuri barbare există pe continentul nord-american! Posted Image
La noi în România, pui vasele în braţele soţiei, o bagi în jacuzzi, adaugi spumant de baie, setezi la maxim bulbucii şi gata. Peste 10 min. farfuriile sunt curate! Posted Image Dacă "jumătatea" e o fire mai romantică, poţi pune pe lîngă jacuzzi o mînă de petale de trandafir şi 2-3 lumînări parfumate.


L.E. Dacă vrei, poţi! Merge şi în maşina automată de spălat rufe, pe programul de haine delicate. Posted Image

Edited by Marcel_P, 11 April 2016 - 18:11.


#208
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,361
  • Înscris: 06.02.2008
@initiator
Ai noroc ca nu suferi de tulburare obsesiv-convulsiva. In contextul dat o luai razna pana acum.
Pe de alta parte, crezi ca e posibil sa o faca intentionat ca semnal sa va mutati in propria casa? Mereu a fost asa?

Edited by caiuscorneliu, 11 April 2016 - 18:22.


#209
wizardofoz

wizardofoz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,626
  • Înscris: 15.01.2015

View Postvubiv, on 25 martie 2016 - 23:11, said:

Nu stiu de ce va agitati ca si cum a fi casnica e un lucru rau.
A fi casnica e un lucru bun... cred ca toata lumea si-ar dori sa poata sa stea acasa, indiferent de sex.

Ce?
Hahaha...

Edited by wizardofoz, 11 April 2016 - 19:43.


#210
Amivea

Amivea

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 116
  • Înscris: 31.12.2015
@Initiatorul s-a evaporat, precum ceata intr-o dimineata de toamna! Pun pariu doi lei ca si-a omorat femeia cu furtunul de la aspirator! Posted Image

#211
vubiv

vubiv

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,687
  • Înscris: 18.02.2016
E ocupat cu curatenia, mai ales inainte de Paste.

#212
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,524
  • Înscris: 05.06.2009

View PostAmivea, on 28 aprilie 2016 - 10:26, said:

@Initiatorul s-a evaporat, precum ceata intr-o dimineata de toamna! Pun pariu doi lei ca si-a omorat femeia cu furtunul de la aspirator! Posted Image

nu cred c-a reusit s-o gaseasca, printre mormanele de sticle, cani si rufe...mai degraba si-a rupt el gatul impiedicandu-se de gunoaie...

View Postvubiv, on 28 aprilie 2016 - 10:30, said:

E ocupat cu curatenia, mai ales inainte de Paste.

sper ca i-a venit mintea la cap, suficient incat, odata cu curatenia, sa se debaraseze si de prea-puturoasa-i iubita....

#213
thalia

thalia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,934
  • Înscris: 07.11.2007

View PostTsunnnami, on 08 aprilie 2016 - 20:58, said:


Oooff, daca inteleg eu asta cu "masina"

Stai sa-ti pun o intrebare,
clatesti farfuriile inainte sa le pui in masina?


La mine am mai spus: face galagie. nu uruie, dar aud apa cum se scurge si eu sunt tare sensibilutz, Posted Image

Stai sa fac o poza acasa de pe camera "spion"

Uite, unde e sageata e masina de spalat.
Canapelul de pe care privesc la teveu, o vezi si p-aia, catzaua, se zareste si ea...

Daca-s murdare le clatesc, nu le bag cu mizerie si nu cu ulei. Uleiul il colectez in pet-uri.Nu-l arunc pe retea ca se face o pelicula urata si n-am chef de spart betoane- n curte.
Masina mea spala cand nu sunt acasa sau noaptea cand facem nani.

#214
Zyx

Zyx

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,542
  • Înscris: 14.02.2005
Un proverb englezesc spune Marry in haste, repent at leisure.
BluedSky se pare ca ai trecut de prima etapa si ai ajuns sa traiesti direct in sila; daca astepti sa se intample si prima...o sa fie forever.

Folosesteti anii tineretii si cauta pe cineva cu care te potrivesti mai mult;  sunt o multime de femei pe Tinder ce doresc relatii stabile, nu uita, femeile sunt mai multe decat barbatii Posted Image

Edited by Zyx, 27 December 2017 - 23:02.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate