Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare
 

Sunt eu obsedat de curatenie, sau ea dezordonata?

- - - - -
  • Please log in to reply
213 replies to this topic

#1
BluedSky

BluedSky

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 03.03.2016
Va salut,
Nu am postat in sectiunea SL pentru ca dezbaterea nu este pe tema sexuala.
Sunt impreuna cu prietena mea de 3 ani, si de un an de zile locuim impreuna in chirie intr-un apartament de 45mp cu doua camere.
Prietena mea ar vrea ca noi sa ne luam impreuna un apartament al nostru si sa nu mai stam in chirie, insa eu nu vreau pentru ca nu sunt absolut deloc-deloc multumit de interesul ei pentru curatenia apartamentului unde locuim, si sincer chiar ma gandesc ca ar fi cazul sa incheiem relatia.

In primul rand, doresc sa spun ca nu sunt genul misogin unde eu stau cu berea-n mana la fotbal iar ea sa faca curatenie in casa, sub nicio forma.
Astfel, inainte sa trageti concluzii pripite, va rog sa cititi tot mesajul, nu doar inceputul.

Insa singurul care-si da interesul la acest capitol sunt eu.
Avem amandoi acelasi program la job. L-V 09 - 18 +/- o ora, dar in principiu am acelasi este.

Ideea este ca ei nu stiu, dar pur si simplu nu ii pasa de ordine. Daca este o hartie pe jos, trece de ea, calca pe ea, nu o intereseaza. Pe canapea mereu sunt haine, pe fotolii sunt haine, pe jos daca mai pica vreo soseata de pe uscator acolo putrezeste. (mai mutam uscatorul ba in bucatarie, ba in sufragerie, nu are de obicei un spatiu al lui, depinde daca ne incurca sau nu, alte ori mai pica printre sarmele de la uscator).
Daca tot am vorbit de uscator... hainele la noi stau la uscat si 4-5 zile... acolo intepenesc de obicei pana nu e nevoie de pus alte haine la uscat si nu mai e loc.
Este in dormitor o sticla de Tedy goala de 2 saptamani aproape. Dupa vreo saptamana, vazand-o zilnic acolo si realizand ca nu are nicio intentie sa o duca la gunoi, am pus-o sub plapuma, iar seara, s-a mirat ce e cu ea acolo, si a pus-o jos iar, iar acum tot acolo este. S-a prins ca am pus-o intentionat, mi-a zis sa o duc la gunoi, si i-am zis ca ea trebuie sa o duca fiindca e acolo de o saptamana. Mi-a zis ca o duce maine, si cum am zis acum 20 cuvinte, tot acolo este.

Ok, pana acum poate va intrebati: Dar de ce nu fac eu astea? Ca nu-mi pica mana sa duc o sticla la gunoi.
Da, nu imi pica mana asa cum nu mi-a picat nici pana acum.... insa m-am saturat ca doar mie sa-mi pese de ordine, si eu sa fac mereu curatenie, si sa adun de pe jos, etc...
Noi odata la vreo 2-3-4 saptamani facem curatenie (eu as vrea mai des, dar chiar nu-mi convine ca eu sa stau si sa fac curatenie cand ei nu-i pasa), ii repet de N ori hai sa pastram curatenia, hai sa facem sa fie si la noi in casa ordine, dar ii intra pe o ureche si ii iese pe alta.

Intr-o zi am venit de la lucru si m-am gandit: hai sa vad cata curatenie se poate face in 5 minute pe ceas? Si am fost multumit de rezultat.
I-am propus si ei, hai seara, cand suntem amandoi acasa de la lucru, zilnic sa facem 5 minute curatenie, dar nici mai mult, nici mai putin. Adica dupa fix 5 minute, lasam totul asa cum este si ne multumim cu ce am facut pana in momentul respectiv, iar maine la fel si tot asa.
Ea nuu, dar cum sa faca asta? Ca vai doamne, ea e obosita, dar nici nu-mi imaginez eu cat de obosita e seara cand vine de la lucru, si ce chef mai are ea sa facem curatenie?
I-am zis ca e vorba de numai 5 minute... nu sa facem luna tot, ca cica nuu, ca oricum nu se cunoaste ca ce rost are, ca nu stiu ce.

Am avut de n ori discutii cu ea ca hai sa invatam sa PASTRAM curatenia. Da, facem curatenie azi, dar peste 2 zile daca totul este dezordonat, ce rost mai are curatenia respectiva?
Si i-am zis si ei: Bai, vezi o hartie pe jos, apleaca-te, ia-o si du-o la gunoi. Daca o vad eu, o duc eu la gunoi. Dupa cum am postat pana acu, la fel a ramas: Pe-o ureche a intrat, pe alta a iesit.
Cand mai am astfel de discutii cu ea, imi baga faza ca ea imi gateste, ca si ea mai strange, dar nu se cunoaste, etc... Care apropo nici de gatit nu pot spune ca o face prea des, sa zicem odata, de doua ori pe saptamana. Insa si atunci cand gateste, de obicei eu ii curat cartofi ca ei nu ii place, eu ii mai curat un morcov, ceva.....
Iar dupa ce-a gatit.... prapadul de pe lume.
De cele mai multe ori blatul de la bucatarie e jumate numai cu chestii de la prepararea mancarii, vase nespalate, imi mai spune mie ca ea a gatit si vrea ca eu sa spal vasele, ca asa e frumos, sa ne ajutam unul pe altul, nu unul sa stea si altul doar sa faca. Le mai spal, ca pana mea....
Acum 3 zile a gatit, si ce credeti? Cutiile in care erau blanderul si mixerul si acum dupa 3 zile sunt tot jos in mijlocul bucatariei. Cum ziceam mai sus, si eu m-am saturat sa strang dupa ea, pur si simplu nu mai suport sa vad ca la noi in casa este mereu dezastru in continuu.

Daca trebuie sa vina cineva la noi, sa vezi stres ca sa facem curat, sa facem ordine, sa fie placut, etc... I-am zis de N ori ca nu sunt de acord sa facem curatenie ca vine X si Y, eu vreau sa facem curatenie pentru NOI in primul rand. Sa pastram curatenia, si atunci cand vine cineva la noi sa nu stam cu stres ca e dezordine in casa.
Acum 2 saptamani am avut musafiri, si neavand timp sa puna hainele uscate frumos in dulap le-a aruncat pe toate in gramada in dulap. Ok, nu e problema, alta solutie rapida nu era. Dar hainele alea au stat o saptamana acolo pana i-am atras atentia de doua ori.

Legat de vase, i-am zis de n ori, sa nu stam cu chiuveta plina, cand foloseste ceva sa spele direct.
Dar mi s-a urcat sangele la cap cand am vazut intr-o zi ca pana mea, chiuveta era curata cateva zile, deoarece ea a mancat la servici, nu a mancat acasa iar eu imi spalam ce foloseam, deci nu era nimic acolo.
Intr-o seara a mancat un iaurt iar lingurita a lasat-o-n chiuveta ma. A lasat-o acolo! Da-o-n dumnezeii ei de treaba, ii trebuiau 5-10 secunde sa dea cu buretele pe nenorocita aia de lingurita, nu trebuia sa frece la ea 5 minute.

Nu stiu cate ati inteles din acest mesaj, deoarece in principal am vorbit despre ce nu face ea, si nu despre ceea ce fac eu.
Cum am mai scris printre randuri, nu sunt genul misogin. Mai ajut la gatit, spal vasele, fac curat, si cel mai important AM DORINTA de a intretine aceasta curatenie, dar eu m-am saturat sa vad ca pur si simplu nu ii pasa. Bai, parca-i place sa traiasca-n mizerie, ma jur. Daca i-ar place sa fie casa ordonata, nu m-ar interesa ca ea ar lasa un vas murdar, sau o sticla-n mijlocul camerei, as lua-o eu si as duce-o. Dar cand stiu ca o iau, o duc, si apoi trebuie sa fac iarasi asta, si iarasi, si iarasi, si ea nu face de loc, tot eu facand iarasi.... nu mai vreau.

De-aia am zis si la inceput, pana nu se rezolva treaba asta eu nu vreau sa aud de niciun apartament cumparat impreuna. Nici vis de asa ceva, pentru ca asta m-ar lega destul de mult de ea, ajungand evident si la casatorie, ca nu-ti cumperi apartament cu o persoana cu care nu ai nicio treaba si nu e ceva sigur.

Daca acum e asa, dar daca ar fi si un copil, ce s-ar alege de locuinta? Ca atunci ar mai fi un motiv, copilul face dezordine intr-una, dar daca nu se strange dupa el, va fi ca la nebuni.

Acum ziceti-mi si mie...
Mai merg in vizita la diverse persoane, dar e ok.
Am fost de cateva ori in vizita si la persoane cu copii mici, si nu e asa.
Acum va intreb si eu pe voi.
La voi in casa cum este? Oare pot sa o scot la capat, sau singura sansa de a locui intr-o casa curata este sa ma despart de ea?
Nu am pretentia sa dea zilnic cu aspiratorul, sau sa se strarga praful, doamne fereste, ci sa fie ordine, sa nu calc atunci cand merg ba pe-o soseta cazuta de pe uscator, ba pe-o pijama, pe-o hartie, ba sa fie casa in dezordine totala, sa faci slalom printre sticle, sa dai haine la o parte daca vrei sa te intinzi pe-o canapea, sau sa te pui pe-un fotoliu.

Acum dati-mi si mie un sfat.
Multumesc!

Edited by BluedSky, 03 March 2016 - 02:09.


#2
Shock-G

Shock-G

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,426
  • Înscris: 27.01.2010
Ori ii dai o tura cu picioarele ori te desparti de ea.
Sa ne dai cate o bere ca te ajutam Posted Image

#3
Kniebolo

Kniebolo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 92
  • Înscris: 06.01.2016
Daca nu e vreo primitiva de la tara(in sensul cel mai rau) probabil prietena ta are vreo problema psihica, ceva, cum sa fii atat de nesimtita?!Daca ce scrii tu e sincer, atunci tu esti absolut ok, e normal sa speli vasele la sfarsitul mesei, sa strangi orice scama de pe covor intre doua aspirari/saptamana, ordine in sifoanier, etc.

#4
BluedSky

BluedSky

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 03.03.2016
Iti dai seama ca nu ceream sfaturi daca eram vinovat in aceasta situatie, fiindca nu m-ar fi ajutat cu nimic.
Nu e de la tara, e de la oras, ii cunosc familia, mama ei a mai venit la noi, a si stat cateva zile si pot spune ca e o femeie de nota 20.

Cat timp a stat la noi a fost mereu curatenie in casa, chiar exagerat de multa.
Deci nu a desprins de-acasa acest comportament.

Eu va intreb pe bune acum daca e normal, pentru pur si simplu ma gandeam ca bai: Poate pana mea, si la ceilalti e la fel, dar cand ii vizitam fac si ei curatenie cum facem noi.

Edited by BluedSky, 03 March 2016 - 02:21.


#5
Master_Yoda

Master_Yoda

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,140
  • Înscris: 27.08.2014

 BluedSky, on 03 martie 2016 - 02:19, said:

Iti dai seama ca nu ceream sfaturi daca eram vinovat in aceasta situatie, fiindca nu m-ar fi ajutat cu nimic.
Nu e de la tara, e de la oras, ii cunosc familia, mama ei a mai venit la noi, a si stat cateva zile si pot spune ca e o femeie de nota 20.

Cat timp a stat la noi a fost mereu curatenie in casa, chiar exagerat de multa.
Deci nu a desprins de-acasa acest comportament.

Tocmai, au facut altii treaba in locul ei...
Daca de acum face asa, sa vezi mai incolo.

#6
Arianna-D

Arianna-D

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,477
  • Înscris: 16.09.2014
Iniante cat de ordonata era ea, comparativ cu tine?
Acum puteti stabili ce face fiecare si cand, unul gateste, celalalt spala vasele, unul aspira, altul sterge praful etc.

#7
BluedSky

BluedSky

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 03.03.2016
Acum nu stiu, suntem impreuna de 3 ani, o despartire nu ar fi usoara nici pentru mine, oricat de mult m-ar enerva anumite chestii.
Dar parca nici nu vreau sa pun lacat si sa fie toata viata asa.

Ma gandesc daca as putea face cumva anume sa fim pe aceeasi lungime de unda fara amenintari gen: Ori pastram curatenie, ori ne despartim.

 Arianna-D, on 03 martie 2016 - 02:26, said:

Iniante cat de ordonata era ea, comparativ cu tine?
Acum puteti stabili ce face fiecare si cand, unul gateste, celalalt spala vasele, unul aspira, altul sterge praful etc.
Tocmai, ca nu e neaparat vorba de acest subiect, cine spala vase, cine aspira.
Ci e vorba de ordine si dezordine.
Gen:
Bei o sticla de suc, o arunci in mijlocul camerei si o lasi acolo saptamani.
Mananci ceva, pica un ambalaj pe jos..... il lasi acolo, si calci in continuare pe el
Pica o soseata de pe uscator.... acolo ramane
Ai baut o cana de apa/suc/ceai in dormitor... pui cana undeva si acolo ramane.
Acum sunt in dormitor, ma uit pe noptiera: 3 cani si un pahar, toate goale.

Uite cum arata o parte de dormitor astazi.

Sincer mi-ar fi rusine sa arat asa ceva la cineva, dar ma bazez pe faptul ca oricum nu ma cunoaste nimeni.

Attached Files


Edited by BluedSky, 03 March 2016 - 02:30.


#8
Arianna-D

Arianna-D

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,477
  • Înscris: 16.09.2014
Inainte de a va muta impreuna era la fel de dezordonata?
Daca e atat de important subiectul pentru tine incat ai lua in considerare despartirea de ce nu vorbesti foarte serios cu ea si ii spui ca te deranjeaza extrem de tare ce (nu) face. Nu poti dormi bine daca stii ca in dormitor este dezordine/ai firmituri in pat/cani sau mai stiu eu ce.

PS: Poate face dezordine pisica.

Edited by Arianna-D, 03 March 2016 - 02:39.


#9
BluedSky

BluedSky

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 03.03.2016
Inainte de a ne muta, nu stiu 100% cum era, dar de cand ne-am mutat, tot asa a fost.

Discutii am avut, am mai avut si certuri pe aceasta tema, dar ea o tine tot pe-a ei, ca ea gateste, ca ea e foarte obosita, ca eu vreau sa fie sluga-n casa, ca de ce nu ridic EU de pe jos hartia care o vad fiindca si ea mai strange dupa mine. (Da, mai face si asta, dar cum ziceam si in primul post, nu se cunoaste)

Te-ai prins ca avem si o pisica. Posted Image Poate dupa acel stativ cu ghem.
Nu, pisica nu face deloc dezordine, chiar deloc, crede-ma. Nici nu prea se joaca cu jucariile ei, de obicei alearga de nebuna dintr-o camera intr-alta jucandu-se ca si cand urmareste ceva pe cineva, dupa sunetele ce le scoate.

Edited by BluedSky, 03 March 2016 - 02:46.


#10
alinmihai1

alinmihai1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,923
  • Înscris: 13.10.2015
E cam la jumate treaba....ea e prea delasatoare,tu prea ordonat....

Niciodata nu am inteles asta cu pastratul curateniei.....nu imi iese....e stresant sa stai mereu cu grija si sa pui toate alea la locul lor....parca imi taie din work-flow....Posted Image

Soluti e sa faceti curatenie mai des,cam de doua ori pe saptamana asa...o curatenie mai maricica....nu o stresa cu fiecare miscare ca nu merge....

#11
keta

keta

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,834
  • Înscris: 31.12.2007
Curatenia nu se face, doar se mentine.
E sfatul meu, daca nu te tii de ea te ia de cap, te depaseste.
Un scurt exemplu: eu lucrez in domeniul alimentar, cu mari restrictii de igiena. In ritmul in care se lucreaza, daca nu am grija sa pastrez locul de lucru curat la predarea schimbului constat ca nu mai ma timpul necesar de a face curat.

Asa este si in familie, Stabiliti instructiuni exacte ce face unul ce face altul. Stiu ca nu suna foarte romantic, dar viata de familie implica si asemenea chestii.

Ce dracu sa facem , suntem doar doi si ne luptam sa traim... Mai bine , sa speram

#12
Egosoette

Egosoette

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 304
  • Înscris: 28.12.2015

 Arianna-D, on 03 martie 2016 - 02:37, said:

PS: Poate face dezordine pisica.

Si daca ar face pisica dezordine, ordine nu poa' sa faca, asa ca tot intre ei doi ar trebui sa se imparta sarcinile. :D

@BluedSky, nu vad ce ai putea face mai mult decat sa discuti la modul cel mai serios cu ea, dar fara sa o "ameninti" cu despartirea. Mentioneaza doar faptul ca vei lua in calcul sa va mutati in apartamentul vostru doar dupa o perioada in care totul merge ok in chirie. Desi... si asta e cu doua taisuri. Ar putea sa se schimbe si sa mentina curatenia pana isi atinge scopul si sa revina la obiceiurile vechi odata mutati in casa voastra.

#13
alinmihai1

alinmihai1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,923
  • Înscris: 13.10.2015

 keta, on 03 martie 2016 - 02:55, said:

Curatenia nu se face, doar se mentine.

Un scurt exemplu: eu lucrez in domeniul alimentar, cu mari restrictii de igiena. In ritmul in care se lucreaza, daca nu am grija sa pastrez locul de lucru curat la predarea schimbului constat ca nu mai ma timpul necesar de a face curat.
La munca e altceva,daca trebuie sa pastrezi bancul/masa de lucru curata altfel te incurca o faci,insa acasa curatenia e ceva secundar,de exemplu lucrezi ceva la PC intre timp mai bei ceva,mai rontai una-alta,nu poti sta dupa fiecare ambalaj in parte....le lasi acolo si dupa 2 zile le strangi pe toate...:D


O mica smecherie pentru a eficientiza munca in casa e sa faci mereu multitasking,adica sa rezolvi minim 2 treburi odata,de exemplu daca mergi la baie nu pleca cu mana goala,ci ia cu tine o rufa murdara,la fel la intoarcere,adu de acolo ceva de care ai nevoie in alta parte....dar pentru asta trebuie sa evaluezi constant casa si sa vezi ce trebuie facut.....

#14
Egosoette

Egosoette

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 304
  • Înscris: 28.12.2015

 alinmihai1, on 03 martie 2016 - 03:00, said:

La munca e altceva,daca trebuie sa pastrezi bancul/masa de lucru curata altfel te incurca o faci,insa acasa curatenia e ceva secundar,de exemplu lucrezi ceva la PC intre timp mai bei ceva,mai rontai una-alta,nu poti sta dupa fiecare ambalaj in parte....le lasi acolo si dupa 2 zile le strangi pe toate...Posted Image

Ba da poti. Eu, de exemplu, am sub birou un cos de gunoi unde arunc hartii, flacoane, ambalaje si alte chestii care nu se imput.

#15
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,805
  • Înscris: 10.12.2006
Credeam ca eu sunt dezordonat, dar poza aia ma face sa ma simt mai bine.

#16
keta

keta

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,834
  • Înscris: 31.12.2007
Ai noroc ca ai un birou....
Eu fac munca fizica, nema birou, si am si responsabilitati......

#17
Egosoette

Egosoette

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 304
  • Înscris: 28.12.2015

 keta, on 03 martie 2016 - 03:08, said:

Ai noroc ca ai un birou....
Eu fac munca fizica, nema birou, si am si responsabilitati......

Era vorba de cum procedezi acasa, nu la locul de munca.

#18
alinmihai1

alinmihai1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,923
  • Înscris: 13.10.2015
O alta smecherie e sa reduci la maxim timpii morti,cel mai bun exemplu e la gatit,in timp ce fierbe/se prajeste ce ai acolo nu sta cu ochii pe pereti,ci spala vasele,astfel la sfarsitul mesei vei avea de spalat doar vasele din care ai servit masa.

Tot legat de masa,din timpul mancatului la cantina am ramas cu obiceiul de a avea tava,e  excelenta in a pastra masa curata,toate frimiturile si alte minuni se strang in ea,la final direct la cosul de gunoi si gata....Posted Image

Continuare:idem pentru frigider,scoate tot ce ai nevoie odata,du inapoi totul odata,nu face cinspe mii de drumuri.....

Edited by alinmihai1, 03 March 2016 - 03:12.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate