Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

Vreo solutie pt Hiperhidroza?

- - - - -
  • Please log in to reply
39 replies to this topic

#19
VlnLiviu

VlnLiviu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 583
  • Înscris: 05.08.2014
Buna ziua, postez aici poate gasesc totusi o solutie...am 23 de ani si de vreo 7 ani ma confrunt cu hiperhidroza. Ma deranjeaza mai mult cum se uita lumea din jur, indiferent cat de mult ai zice ca nu-ti pasa, tot te simti jenat...nu poti purta decat alb sau negru si multe altele, cei care trec prin asta stiu mai bine Posted Image).Transpir in zona axilei chiar daca stau in casa, pe scaun...intr-adevar poate e si din cauza stresului, de exemplu transpir mai mult in aglomeratie, in mijloacele de transport in comun, etc...
Am luat toti dermatologii la rand si tot nu mi-au gasit o solutie, am incercat tot felul de deodorate, tratamente si tot felul de prostii si nimic nu a functionat. Am fost si la endocrinolog, mi-am facut tot felul de analize, mi-am facut si pentru tiroida si mi-au iesit toate ok, chiar nu stiu ce sa mai fac Posted Image Nu mai beau nici cola, am incercat si chestii naturaliste de la plafar gen extract de muguri de platan + tinctura de salvie, am incercat si bicarbonat de sodiu si absolut nimic.
Singura chestie care a functionat a fost un roll-on numit Apaxil, incercat acum 2-3 ani...a functionat doar o luna, dupa transpiratia a revenit. Ultimul incercat a fost Spirial, recomandat de un doctor dermatolog, nu a functionat absolut deloc. Am revenit la doctor si singura solutie data de dansul a fost injectiile cu botox, evident, nu am fost de acord...
Vine vara acum si ma gandesc cu groaza Posted Image. Am tot citit pe diverse forumuri si ce mi-a atras atentia au fost niste sprayuri ceva asemanator cu Apaxil, pe baza de aluminiu. Am gasit Odaban spray, Persirex roll-on, maxim si transpiblock. Dintre astea 4 daca a folosit cineva pe care mi-l recomandati? sau ce solutii imi recomandati? pur si simplu nu stiu ce sa mai fac...va multumesc!

Edited by VlnLiviu, 25 April 2016 - 17:07.


#20
Lup_Victor

Lup_Victor

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 3,536
  • Înscris: 06.03.2016
Pai ia-le la rand,oricum nu ai nimic de pierdut,la atatea incercari cateva in plus nu strica,se pare ca tu ai nevoie de anti-perspirant,nu de deodorante sau alte minuni.

#21
sftpdt

sftpdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,664
  • Înscris: 29.08.2013
Am un prieten cu hiperhidroză, mărog, el transpira la mâini (a luat un aparat gen două plăcuţe de fier pe care pui mâinile şi prin alea trece curent; acum transpiră mai puţin ca mine). Înainte să cumpere acel aparat se gândea la intervenţie chirurgicală (simpatectomia toracoscopică parcă).

Edited by sftpdt, 25 April 2016 - 17:29.


#22
VlnLiviu

VlnLiviu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 583
  • Înscris: 05.08.2014

 Lup_Victor, on 25 aprilie 2016 - 17:23, said:

Pai ia-le la rand,oricum nu ai nimic de pierdut,la atatea incercari cateva in plus nu strica,se pare ca tu ai nevoie de anti-perspirant,nu de deodorante sau alte minuni.
nu ma deranjeaza mirosul, doar rareori...ca la orice om, pe mine ma deranjeaza ca e o transpiratie abundenta, gen apa si ajunge cateodata pana la mijloc...schimb cate 2-3 tricouri pe zi...

 sftpdt, on 25 aprilie 2016 - 17:28, said:

Am un prieten cu hiperhidroză, mărog, el transpira la mâini (a luat un aparat gen două plăcuţe de fier pe care pui mâinile şi prin alea trece curent; acum transpiră mai puţin ca mine). Înainte să cumpere acel aparat se gândea la intervenţie chirurgicală (simpatectomia toracoscopică parcă).
cum se numeste aparatul?

#23
sftpdt

sftpdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,664
  • Înscris: 29.08.2013

 VlnLiviu, on 25 aprilie 2016 - 17:34, said:

cum se numeste aparatul?

https://www.iontocen...-underarms.html (Hidrex PSP1000)
Ceva de genu'.

L.E. In poza vad pe cineva care il foloseste si pt zona axilei

Edited by sftpdt, 25 April 2016 - 17:45.


#24
aazz

aazz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,679
  • Înscris: 13.02.2012
stick dove ai incercat eu de la 1 tricou pe zi am ajuns la 1 la 4 zile si nu mai am probleme nici cu mirosul nici cu apa! https://www.google.r...iw=1280&bih=626

acusi trebuie sa apara corinadaniela cu prostia de piatra de alaun!

Edited by aazz, 25 April 2016 - 17:42.


#25
VlnLiviu

VlnLiviu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 583
  • Înscris: 05.08.2014

 aazz, on 25 aprilie 2016 - 17:41, said:

stick dove ai incercat eu de la 1 tricou pe zi am ajuns la 1 la 4 zile si nu mai am probleme nici cu mirosul nici cu apa! https://www.google.r...iw=1280&bih=626

acusi trebuie sa apara corinadaniela cu prostia de piatra de alaun!
Daca ar trece asa usor, crede-ma ca n-as posta aici :))) roll-on, deodorantele astea obisnuite merg pentru cine nu are probleme de genu...

#26
VlnLiviu

VlnLiviu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 583
  • Înscris: 05.08.2014
Nu sunt nici supraponderat, ca sa fiu inteles...transpiram si cand eram piele si os (acum 5 ani)

Edited by VlnLiviu, 25 April 2016 - 19:13.


#27
VlnLiviu

VlnLiviu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 583
  • Înscris: 05.08.2014
Cred ca voi alege sprayul obadan pana la urma...daca aveti si alte sugestii va sunt recunoscator :)

#28
VlnLiviu

VlnLiviu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 583
  • Înscris: 05.08.2014
Buna seara, sufar de hiperhidroza axiala si am achizitionat azi sprayul Odaban, are in concentratie 20% clorura de aluminiu. Vreau sa il folosesc inca din aceasta seara si stiu ca dimineata pot folosii deodorante obisnuite. Intrebarea mea este daca pot folosii in continuare si alte anti-perspirante care contin clorura de aluminiu (folosesc Nivea Invisible de obicei si am vazut ca are in compozitie) are un efect negativ? Si inca o intrebare pentru cei care au folosit Odaban sau ceva asemanator...ma dau cu el in fiecare seara timp de o saptamana si dupaia raresc? sau daca isi face efectul inca de la prima utilizare ma dau doar la nevoie?

Edited by VlnLiviu, 28 April 2016 - 18:41.


#29
EXIT

EXIT

    Immortal

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,094
  • Înscris: 17.01.2006
Hiperhidroza nu e problema ta cea mai mare.

#30
vubiv

vubiv

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,687
  • Înscris: 18.02.2016
Am trecut prin asta si iti spun ca iti ofera cel mult placebo pe o perioada scurta.
Nu exista nimic ANTI transpiratie real.

Edited by vubiv, 28 April 2016 - 19:16.


#31
gogosaru100

gogosaru100

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,469
  • Înscris: 06.08.2015
si eu am aceasta problema,este chiar foarte foarte jenanta,cand lumea imi spune-vezi ca esti transpirat(mersi Sherlock ).Mie si palmele imi trasnpira foarte rau dar si la axila.Am folosit Transpiblock o prostie .Astept si eu cateva idei despre produsul cumparat de tine.

#32
Anuket

Anuket

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 31.05.2016
Cu aceeasi problema ma confrunt si eu, doar ca de 2 zile am preparat in casa un deodorant dupa reteta de pe net (cea cu ulei de cocos, bicarbonat si amidon).
Rezultatul este satisfacator, in sensul ca transpiratia nu mai miroase, dar a aparut problema petelor galbene pe haine, care e destul de suparatoare.
Transpir foarte mult si prin urmare nici un antiperspirant sau deodorant nu faceau fata. Ma bucur ca am gasit aceasta varianta sanatoasa fara aluminiu si alte chimicale, cu rezultate foarte bune in ceea ce priveste mirosul, dar nu ma pot obisnui cu petele galbene de la subrat.
Stie cineva cauza? A mai incercat cineva aceasta reteta? Ce se poate face in privinta petelor galbene?

#33
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,957
  • Înscris: 03.12.2005

 aazz, on 25 aprilie 2016 - 17:41, said:

stick dove ai incercat eu de la 1 tricou pe zi am ajuns la 1 la 4 zile si nu mai am probleme nici cu mirosul nici cu apa! https://www.google.r...iw=1280&bih=626

Si baie faci doar o data pe saptamana sambata seara, nu?

#34
Sorof

Sorof

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 03.09.2015
Odorex, e la jumatate de pret de Obadan.
E si pt palme si pt axila.

#35
hydrol

hydrol

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 649
  • Înscris: 21.02.2016

 VlnLiviu, on 25 aprilie 2016 - 19:12, said:

Nu sunt nici supraponderat, ca sa fiu inteles...transpiram si cand eram piele si os (acum 5 ani)
Sa-nteleg ca acum te-ai îngrășat?
Transpiri mult si noaptea?

#36
Sorof

Sorof

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 03.09.2015
Pt Anuket: combinatia pe care ai spus-o este bazica (bicarbonat, unt de cocos si amidon). Ca sa iasa pata tb sa folosesti o solutie acida: otet alb sau zeama de lamaie. Otetul alb e mai bun. Pui otet pe pata sau o inmoi, lasi jumate de ora, poti sa o freci putin cu o periuta moale si apoi o bagi la spalat.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate