Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?
 

Huawei P9

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
3510 replies to this topic

#1819
shymano

shymano

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,853
  • Înscris: 27.04.2010
Eu nici cu mod manusa activat n-am treaba cu el.
Din ce banuiesc eu, el nu-l tine la ureche asa cum ar trebui. Daca il tot atingi cu urechea, cred ca e normal sa deschida tot felul de prostii p-acolo ...
Mihai, cu o casca bluetooth n-ai incercat sa-l folosesti ?? Scapi de problemele cu atinsul accidental ...

#1820
mariusnij80

mariusnij80

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 61
  • Înscris: 12.03.2014
Salutare.
Eu sunt inca pe android 6 cu toate ca mi-a venit ota android 7 de vreo săptămână. La p8 (deținut in trecut) nu prea am fost multumit de trecerea de la android 5 la 6, am avut impresia ca bateria tine mai puțin așa că ezit sa fac update-ul la p9 si sa trec la android 7. Ceva feedback de la cei care au trecut la android 7 de o perioada mai lungă?
Detin huawei p9 eva-l19

#1821
Spiry852

Spiry852

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 71
  • Înscris: 11.03.2017
Buna.Sunt si eu posesorul unui p9 de 2 zile.Venind de la un LG G3 inca nu sunt obisnuit in totalitate cu el imi lipsesc unele mici chestii de la lg,dar nu imi pare rau ca am facut trecerea la p9.Update la 7 a fost facut prin aplicatia Care.

#1822
shymano

shymano

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,853
  • Înscris: 27.04.2010
Revin cu "problema 4G+":
Azi-noapte, in jurul orei 1:45, din lipsa de somn/activitate, dau mesaj la Orange si le expun problema mea, ca nu prind 4G+ ...
Surpriza, astazi la 12:19 (!!!!!) mi se raspunde la mesaj. Sincer, asa rapiditate n-am mai intalnit.
Jos palaria !!!!

"Buna ziua, domnule X,
Va multumesc pentru timpul pe care l-ati acordat scrierii acestui mesaj.
In urma verificarilor pe care le-am facut, am vazut ca telefonul Huawei P9 dual-sim (EVA-L19C432B378) este compatibil 4G+. De asemenea, abonamentul Orange Me 30, activ pe numarul de telefon 0729xxxxxx, va ofera acces la conexiunea 4G+.
Pentru a avea acces la acest tip de conexiune, este necesar ca SIM-ul Orange sa fie introdus in slotul SIM1 al telefonului.
In cazul in care problema persista, va recomand si verificarea cartelei SIM in alt telefon mobil:
-    daca sim-ul va functiona, atunci este necesara verificarea telefonului mobil
-    daca sim-ul nu este functional, pe niciun telefon, va recomand inlocuirea cartelei SIM la un Orange Shop.
Suntem aici pentru dumneavoastra daca veti mai avea nevoie de informatii suplimentare.
Va doresc o zi buna,
Daniel Apostol
Emails & Social Media Consultant."

Pot sa mai spun ceva ??
Astazi am fost la Orange Shop si am schimbat cartela SIM.
Tot 4G imi arata, pe traseul Carrefour Orhideea - Piata Rahova - Margeanului nu am prins 4G+.
Ramane sa gasesc un telefon pe care se prinde deja 4G+, pentru a verifica telefonul in configuratia actuala, eventual pentru a face schimb de SIM-uri ...

#1823
special

special

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,669
  • Înscris: 03.03.2007
M ai facut curios si am dat si eu msj la vodafone :))

#1824
Lieutenant

Lieutenant

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 555
  • Înscris: 13.07.2014
Despre problema cu 4G+, exista un subiect dezbatut inca de anul trecut, din luna mai, pe Forumul XDA (in engleza): https://forum.xda-de...a-band-t3372647

S-ar parea ca modelul dual SIM nu stie agregarea inter-banda necesara pentru 4G+ si la noi (adica in Romania intre benzile: B3+B20 pentru Vodafone, B3+B7 pentru Orange). Nu s-a descoperit daca limitarea este din punct de vedere hardware sau software, insa dupa atata timp si update-uri tind sa cred personal ca este vorba despre o limitare hardware pe modelele dual SIM. Ramane sa testati cei cu modele dual SIM daca in alt tip de telefon compatibil reusiti sa va conectati la 4G+ pentru a exclude orice limitare SIM/operator.

Pe pagina anterioara, @catalin22 a venit cu o informatie in acest sens, insa nu a fost mai precis pe subiect:

View Postcatalin22, on 10 martie 2017 - 10:19, said:

4G LTE bands - EVA-L19: 1(2100), 3(1800), 4(1700/2100), 7(2600), 20(800), 38(2600), 39(1900), 40(2300)
4G LTE bands - EVA-L09: 1(2100), 2(1900), 3(1800), 4(1700/2100), 5(850), 6(900), 7(2600), 8(900), 12(700), 17(700), 18(800), 19(800), 20(800), 26(850), 28(700), 38(2600), 39(1900), 40(2300)

Ca o curiozitate, eu am avut aceeasi problema pe un Huawei P9 Plus, single SIM. Pe scurt, la mine s-a rezolvat dupa ce am facut o actualizare de versiune Android.

#1825
shymano

shymano

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,853
  • Înscris: 27.04.2010
Astia de la Orange spun ca au verificat si ca trebuie sa mearga ...
Le-am dat model si serie versiune firmware, cred ca ai citit raspunsul lor.
Sper sa gasesc unul cu 4G+ activ, orice model de telefon, sa facem schimb de cartele. Atunci vad sigur unde-i problema ...

Edited by shymano, 12 March 2017 - 20:58.


#1826
Lieutenant

Lieutenant

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 555
  • Înscris: 13.07.2014
@shymano, am vazut mesajul de mai sus pe care l-ai primit de la Orange, insa nu sunt convins ca este in urma unei verificari tehnice (amanuntite), mai ales in asa scurt timp.

Nu vreau sa ma intelegi gresit, pentru lipsa 4G+, chiar iti doresc sa fie o problema de SIM (desi l-ai schimbat recent) sau de abonament, fiindca asa ai rezolva doar cu operatorul. Daca este o problema de telefon, atunci ar fi mai greu daca ai vrea sa rezolvi (garantie, service, dezamagiri, stres, asteptari etc.).

Efectueaza testul cu o persoana care are telefon 4G+ (si eventual oferta compatibila, dar nu obligatoriu), faceti schimb de SIM-uri intr-o zona unde este 4G+ si te vei convinge unde este problema. Eu asa am facut si mi-am dat seama ca la mine problema era de la telefon, un Huawei P9 Plus single SIM. Am trecut de la B170 la B181 (tot Android 6) si mi-a aparut 4G+ (Vodafone). Acum, pe acelasi telefon, pe versiunea B360 Android 7, am in continuare acces la 4G+.

#1827
shymano

shymano

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,853
  • Înscris: 27.04.2010
Nici eu nu sunt convins ca au stat ei, asa repede, sa verifice ...
Tot asa am zis si eu, cel mai sigur e schimbul cu un terminal care afiseaza 4G+.
Abia atunci vad care si unde e problema.
Nu stau in 4G+, dar am zis ca daca tehnologia este prezenta, de ce sa n-o folosesc ...??
Vedem ... sper sa gasesc un coleg cu 4G+ activ.
Telefonul este trecut prin mai toate versiunile de firmware, acum o am pe ultima, OTA, deci ar trebui sa mearga, daca este intr-adevar compatibil 4G+.
De trimis in service nu-l trimit, decat daca gasesc unul identic care sa mearga in 4G+ si eu nu reusesc sa-l fac pe-al meu sa "percuteze".

Edited by shymano, 12 March 2017 - 21:23.


#1828
special

special

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,669
  • Înscris: 03.03.2007
Eu m am portat anul trecut la vdf....la cateva luni s a portat si un prieten..el are a5 2016...eram amandoi la un prieten acasa,si in acelasi loc el avea 4g+ si eu nu...deci cred ca nu e vorba de cartela..:-??

#1829
Lieutenant

Lieutenant

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 555
  • Înscris: 13.07.2014
@special, presupun ca ai tot versiunea dual SIM de P9, cea pe care o banuim incompatibila cu 4G+. In ceea ce priveste prietenul, ar fi fost interesant daca ati fi schimbat cartelele intre voi si vedeati clar daca telefonul este problema sau cartela.

#1830
Spiry852

Spiry852

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 71
  • Înscris: 11.03.2017
Salut.La ap Hicare la gold member arata ca e valabila pana pe 10 martie 2018. Nu ar trebuii sa fie pe 3ani? Precizez ca pe 9 mart am activat gold member.

#1831
shymano

shymano

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,853
  • Înscris: 27.04.2010
Nici mie nu-mi arata pe 3 ani, n-am decat pana pe 26.08.2017 ...
Chiar nu stiu ce arata acolo.

Edited by shymano, 13 March 2017 - 10:19.


#1832
martini812

martini812

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 266
  • Înscris: 24.09.2009
Cu garanția vip gold treaba sta in modul următor:
Ai garanție extinsă, 3 ani, dar întâi ai 1an (primul) dat de Huawei, și după expirarea primului an începe garanția de 2 ani dată de vânzător (vdf, orange, emag etc).

#1833
special

special

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,669
  • Înscris: 03.03.2007
Si mie imi arata la fel..tot pe 1 an membru gold. Probabil garantia ramane dar nu mai esti membru gold. Si raspunsul de la vodafone pentru problema 4g+. Acum o sa caut zone :))Attached File  IMG_20170313_132702.png   72.12K   61 downloads

Edited by special, 13 March 2017 - 13:34.


#1834
catalin22

catalin22

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 686
  • Înscris: 16.03.2006

View PostLieutenant, on 12 martie 2017 - 20:53, said:

Despre problema cu 4G+, exista un subiect dezbatut inca de anul trecut, din luna mai, pe Forumul XDA (in engleza): https://forum.xda-de...a-band-t3372647

S-ar parea ca modelul dual SIM nu stie agregarea inter-banda necesara pentru 4G+ si la noi (adica in Romania intre benzile: B3+B20 pentru Vodafone, B3+B7 pentru Orange). Nu s-a descoperit daca limitarea este din punct de vedere hardware sau software, insa dupa atata timp si update-uri tind sa cred personal ca este vorba despre o limitare hardware pe modelele dual SIM. Ramane sa testati cei cu modele dual SIM daca in alt tip de telefon compatibil reusiti sa va conectati la 4G+ pentru a exclude orice limitare SIM/operator.

Pe pagina anterioara, @catalin22 a venit cu o informatie in acest sens, insa nu a fost mai precis pe subiect:



Ca o curiozitate, eu am avut aceeasi problema pe un Huawei P9 Plus, single SIM. Pe scurt, la mine s-a rezolvat dupa ce am facut o actualizare de versiune Android.
Detin in prezent versiunea dual sim. Vin de pe un Galaxy A5 2016 pe care avea 4G+ in majoritatea zonelor din Bucuresti. Pe P9 nu am prins nicaieri.

#1835
shymano

shymano

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,853
  • Înscris: 27.04.2010
Am gasit un coleg care are 4G+ activ, maine sper sa facem schimb de cartele.

#1836
Spiry852

Spiry852

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 71
  • Înscris: 11.03.2017
Buna.Ce setari sa fac sa nu mai apara asa cand vreau sa folosesc smart assistent, sau sa sun pe cineva apasand volum down?

Attached Files



Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate