Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

Asus RT-AC1200G Plus 300+867 Mbps, USB 2.0 cu suport modem 3G/4G

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
105 replies to this topic

#73
naturist

naturist

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 540
  • Înscris: 09.09.2008
Am setat din AP-ul Asus asistent de Roaming. Pe ambele benzi la fel.

https://postimg.org/image/w9ap496lp/

Trebuie să fac și port forwarding? https://postimg.org/image/m0i7yfq9p/

Edited by naturist, 11 January 2018 - 18:39.


#74
ogo

ogo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,537
  • Înscris: 07.03.2006
70 dBm RSSI e cam mic, mai ales dacă te conectezi mai mult de pe mobil/tableta și nu stai în fotoliul lângă AP (De exemplu, Apple face roaming începând cu 70. As încerca puțin mai mult: 75.) Oricum, e pe "testate", si nu poți face teste decât cu device-urile pe care le folosești tu, activ, în a te conecta.  Si nu uita, antena de la telefon e acoperita 1/2 când ți telefonul în mana pe când la laptop, pe lângă faptul ca antena e de x ori mai mare, de obicei, are și vizibilitate directa cu AP-ul: deci în același loc poți avea wifi pe laptop și  "doar" 3G pe mobil.

Nu ai nevoie de port forwarding pentru buna funcționare a AP-ului în cazul de fata.

Daca ASUS rămânea router (deci ONT-ul de la RDS trecut în bridge mode), puneai un cablu intre el (Asus) și locul unde vroiai sa pui un alt AP (LAN-LAN).

In cazul de fata, (cum vrei tu ONT ca router și Asus ca AP), poți trage din ONT sau din AP (Asus) un cablu dintr-un port LAN al acestuia pana în alt port LAN al altui AP.
FYG poți "întinde" 90m de cablu fără probleme intre 2 device-uri. (de preferat, deja sertizat și minim Cat 5E).

#75
naturist

naturist

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 540
  • Înscris: 09.09.2008
Le reglez pe parcurs, deocamdată nu am instalat al doilea AP, trebuie să-l cumpăr mai întâi. Mi-e clar oricum principiul acum.

Mulțumesc mult pentru ajutor!

#76
tinoalbertino

tinoalbertino

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 67
  • Înscris: 28.11.2006
salut,
eu mi-am luat un Asus RT-AC1200G+
se poate seta chromecast-ul să meargă pe banda de 5ghz?Posted Image

#77
blured

blured

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 15.03.2011
Salut,

Pe Chromecast v2 si v3 (Ultra) ar trebui sa mearga; v1 nu are suport pentru Wi-Fi AC.
Daca ai una din cele 2 versiuni mentionate, intra in setarile Chromecast-ului din Google Home de pe telefon sau din Chrome de pe PC si la "Wi-Fi settings" dai "Forget this network" si apoi ii refaci setarile conectandu-l la reteaua de 5GHz.
Descriere detaliata aici:
https://support.goog.../answer/7331010

#78
sags

sags

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,952
  • Înscris: 24.04.2013
OT:

 blured, on 17 ianuarie 2018 - 15:02, said:

… Pe Chromecast v2 si v3 (Ultra) ar trebui sa mearga [in 5GHz]; v1 nu are suport pentru Wi-Fi AC. …
Corectie: Chromecast generatia 1 nu suporta banda de 5GHz. Adevarat ca nu suporta nici 802.11ac, dar in cazul general banda de 5GHz exista si in 802.11n dar e optionala (si parca si in 802.11a, dar Chromecast cu suporta ‘a’). (sursa: <https://support.goog...r/3046409?hl=en>)

Edited by sags, 17 January 2018 - 18:14.


#79
tinoalbertino

tinoalbertino

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 67
  • Înscris: 28.11.2006
am versiunea 2,0,dar acum a intervenit o altă problemă...banda de 5ghz nu o văd de pe mobilul meu cu ios,trebuie să stau foarte aproape de router.
Am montat routerul în perete lângă modemul rds.... iar tv-ul cu chromecast-ul e cam la 12m distanță.Routerul ar trebuii să dea semnalul prin doi pereți.Dar nu vad banda de 5 pe mobil,iar pe laptop am semnal slab... bănuiesc că va trebuii să mut routerul...
Am pus mai jos vitezele obținute cu laptop-ul din camera unde se află chromecast-ul.
Aveți cea idei de setări sautrebuie să mut routerul?!

Attached Files



#80
sags

sags

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,952
  • Înscris: 24.04.2013
Frecventa de 5GHz este atenuata mult mai puternic de pereti si alte obstacole decat cea de 2,4GHz. Cred ca trebuie sa muti router-ul.

Edited by sags, 17 January 2018 - 19:41.


#81
arkhangel

arkhangel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 812
  • Înscris: 27.03.2006
Din ce care mai aveti router-ul ati intampinat probleme cu el? La mine a mers ok vreo doua luni (cumparat de BF) iar de o saptamana a inceput sa dea rateuri. A disparut reteaua de 2.4, am dat restart, am mers un pic, apoi a disparut si cea de 5 iar de atunci nu a mai mers ok. L-am restartat si am pus un firmware mai vechi, cred ca cel cu care a venit. Acum vad ca iar da sa moara, abia mi se mai incarca paginile pe reteaua de 2.4. Conexiunea este rds 100, pppoe cu un hdd pe usb conectat mereu. Ati intampinat si voi vreo problema de genul asta?

#82
tinoalbertino

tinoalbertino

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 67
  • Înscris: 28.11.2006
Folosește garanția!

#83
Nexus11

Nexus11

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,795
  • Înscris: 19.06.2005
Am achizitionat pana la urma un router ca acesta.Toate bune si frumoase,dar nu mai pot accesa routerul din browser decat daca il resetez.Trebuie sa fac ceva special?router.asus.com ma duce la asus.com.Romania si nici cu 192.xxx nu pot accesa routerul.Am facut doar quick setup-ul si cam atat.Adio acces.Routerul merge cum trebuie si 2.4 si 5ghz doar ca nu am acces la el.

#84
ogo

ogo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,537
  • Înscris: 07.03.2006
start > run > cmd

ipconfig /release
ipconfig /renew
ipconfig /flushdns
ipconfig /registerdns

ipconfig | findstr "Gateway"


http://ip-getaway



Succes!

Edited by ogo, 30 January 2018 - 21:35.


#85
Moon_Fire

Moon_Fire

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,395
  • Înscris: 14.11.2005
Wrong post

Edited by Moon_Fire, 02 February 2018 - 16:03.


#86
Nexus11

Nexus11

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,795
  • Înscris: 19.06.2005
Am o intrebare legata de setarile pentru reteaua Wi-fi. Am dezactivat la acest router reteaua 2.4ghz.Am semnal maxim pe 5ghz si cateodata mai scade o liniuta,dar cand am videoconvorbiri imi spune ca am semnal slab si se conecteaza din nou la traficul de date.Aceasta problema apare cam in fiecare seara.Telefonul pe care il folosesc este Xperia X.Ce se poate face sau care este cauza.Telefonul a fost singurul dispozitiv conectat la retea,iar PC-ul era inchis deci banda toata era alocata telefonului.
Momentan am rds 100.

Edited by Nexus11, 13 February 2018 - 21:38.


#87
ogo

ogo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,537
  • Înscris: 07.03.2006
si cati pereti/camere te despart de locul unde e router-ul?
liniutele nu sunt decat un mod empiric de a masura semnalul.

daca stai mai aproape de router, chiar langa el, se mai intampla asta?

#88
Nexus11

Nexus11

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,795
  • Înscris: 19.06.2005
Dacă stau chiar foarte aproape de el, la 2 metri. Deși 2 metri e mult. Routerul sta pe subwoofer și are lângă el și stabilizatorul de tensiune dacă acest lucru este important.

#89
zeus1

zeus1

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,572
  • Înscris: 03.05.2008
Routerul are optiunea de setare a puterii semnalului wireless ? Din anumite comentarii am inteles ca nu are. Ms ! Posted Image
Detin un tenda Ac 15, dar ma gandesc sa il inlocuiesc cu un Asus. Mi se pare ca are mai multe optiuni.

Edited by zeus1, 14 February 2018 - 18:08.


#90
cypryan1

cypryan1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 995
  • Înscris: 12.02.2014

 cypryan1, on 06 iunie 2017 - 12:25, said:

La mine merge perfect, am rds de 300 , 300 intra in router 300 scoate prin wan, pe wifi 2.4 pe samsung s6 150 mps si pe 5 Ghz 300 Mps si asta routerul fiin in sufragerie  iar eu cu telefonul fiin in camera ce-am mai indepartata 2-3 pereti de bloc...fier beton ..semnal aproape full minus o liniuta.
Setarile fiind default, nu am modifcat nimi desii sti ca sunt setari care ar imbuntati viteza si semnalul dar nu le stiu.  deocamadat in las asa ...can oi avea laptop perfomant sa-mi bag 1 gb de viteza .


Revin dupa un an de zile, routerul functioneaza perfect, crd ca o data l-am oprit de l-am spalat,, acum de catev saptamani in urma observ ca pe telefon pe benzile 2.4 si 5 ghz vitezele au scazut la umate pe acelas telefon, am update-urile la zii , nu am umblat la setari deloc, ba mai mult de o saptaman mi-am marit si viteza la net de la RRDS , mi-am bagat 1GB , inainte sa-mi maresc abonamentu mi-au baga si mi-e in casa modemula acela de zte si decodorul de la tv, adica mi-a bagat firbra pana in casa.    Acum sper ca nu afecteaza buna functionare a routerului Asus, wifi-ul de la modelmul ala de la ZTE care l-au bagat l-am oprit ca din auzite de pe forum nu e prea ok.

Nu inteleg de ce sa injumatatit vitezele de wifi  fata de inainte , stie cineva de ce??

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate