Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Samsung Galaxy A35

Sfat pentru aprinderea automata a...

Masina de copt paine - pareri

Cum reactivez Google Maps?
 Conectare tableta X220la Tv

Femeile tinere nu mai vor sa munc...

La mulți ani @un_dac!

La multi ani de Sfantul Gheorghe&...
 Job - Facultate sau certificare

Deadpool & Wolverine (2023)

sistem hibrid eoliana + panouri +...

Outlook e muta pe Android
 Constructie Mun. Iasi. Casa P+1.

Cum mai rezolvati cu chiriasii ra...

Tastatura si mouse cu baterie int...

AC Gree duce la palpait de becuri
 

Recomandare ruta Bucuresti-Sibiu

- - - - -
  • Please log in to reply
23 replies to this topic

#1
Amad3us

Amad3us

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 61
  • Înscris: 27.11.2009
Salut,duminica voi face un drum Bucuresti-Sibiu si as dori sa stiu ce ruta mi-ati recomanda. GMaps imi arata ca as putea sa folosesc ori:
-Pitesti-Rm.Valcea-Sibiu (Valea oltului) ori Ploiesti-Brasov-Sibiu (Valea Prahovei).

Voi pe ce ruta ati merge tinand cont pe rand de conditiile de drum,siguranta,aglomeratie si spectaculozitatea ?
Eu as tinde spre a doua varianta,tinand cont de faptul ca de curand am facut un drum Bucuresti-Tg jiu dus intors deci pana la Ramnicu Valcea drumul nu prea mai are ce sa-mi ofere :)

Attached Files

  • Attached File  da.jpg   193.34K   59 downloads

Edited by Amad3us, 02 March 2016 - 07:32.


#2
Tarzy

Tarzy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,637
  • Înscris: 28.11.2001
Clar pe Pitesti .... dar ai grija sa nu te intersectezi cu dl Presedinte.

Daca totusi mergi pe Brasov recomand o scurtatura .... la predeal faci stanga spre rasnov ... de acolo continui spre Zarnesti si de acolo spre poiana marului .... si apoi iesi in brasov - sibiu la cativa km buni dupa Brasov ... drum frumos (serpentine, peisaje, etc)

#3
bogdan1811

bogdan1811

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 634
  • Înscris: 06.08.2015
Avionu Posted Image

#4
Amad3us

Amad3us

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 61
  • Înscris: 27.11.2009
Fara avion. Cazan cu 4 roti neaparat.
@Tarzy De ce clar pe pitesti?

#5
Tarzy

Tarzy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,637
  • Înscris: 28.11.2001
Este mai scurt, mai rapid, mai econonomic. Ai si ceva obiective turistice daca asta doresti.


#6
bogdan1811

bogdan1811

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 634
  • Înscris: 06.08.2015

 Amad3us, on 02 martie 2016 - 07:43, said:

Fara avion. Cazan cu 4 roti neaparat.
@Tarzy De ce clar pe pitesti?
:)) tare...cazan pe 4 roti

#7
florinbad

florinbad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,269
  • Înscris: 14.11.2006

 Amad3us, on 02 martie 2016 - 07:43, said:

Fara avion. Cazan cu 4 roti neaparat.
@Tarzy De ce clar pe pitesti?
Da' pe unde ai vrea? Pe Targoviste-Sinaia? Pe Ploiesti-Brasov? Pe Pitesti ai cel mai lejer traseu.
Pe Ploiesti-Brasov o sa te saturi de curbe strânse...

#8
Socrate1970

Socrate1970

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 751
  • Înscris: 17.06.2008
Poti incerca si alta varianta: Bucuresti - A1 - Pitesti - Campulung Muscel - culoarul Rucar-Bran - Rasnov - Zarnesti - Poiana Marului - Fagaras - Sibiu.
Traseu mult mai lung, dar ai ce vedea!
Drum bun!

#9
Amon

Amon

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 550
  • Înscris: 28.09.2005
Brasov clar, eventual cu varianta Predeal - Rasnov - Ghimbav. Nu recomand Zarnesti - Poiana Marului - Sercaia, e drumul prost.
Trafic greu mai putin decat pe Valea Oltului unde ai camioane, putine locuri de depasit. Daca mai prinzi si vreun accident, stai cate 2-3 ore blocat.....
In plus, pe Brasov, ai o vedere spectaculoasa asupra muntilor Fagaras (daca e senin) + e doar cu vreo 30 km mai mult decat pe Pitesti.

Edited by Amon, 02 March 2016 - 07:55.


#10
arab

arab

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,577
  • Înscris: 12.03.2006
Si cu aglomeratia permanenta de pe DN1, ce face omul nostru? Cum o dai nu e bine!

Edited by arab, 02 March 2016 - 08:01.


#11
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,954
  • Înscris: 18.12.2007
Pai nu merge pe DN1, merge pe A3, apoi pe DN1A, pe Cheia Sacele pana la Brasov.

#12
danpet

danpet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,578
  • Înscris: 01.03.2007
De ani de zile merg Sibiu-Buc si invers,numai prin Rm.Valcea,Pitesti.N-am mers nici macar odata prin Brasov.E si drumul mai lung,Valea Prahovei e foarte aglomerata,la fel si DN1 (Brasov-Sibiu).N-as merge pe acolo,decat daca as avea si o alta treaba pe aceasta ruta.
E drept ca acum,e aglomeratie pe sosele cam peste tot.Totusi,pe Valea Oltului,se merge cu o viteza decenta,exceptand cazurile rare,cand e vreun accident,sau vreo cadere de stanci.Ai 120km de autostrada (Bucuresti-Pitesti),din cei 275.
...Un motiv in plus:Cei mai buni mici din lume se mananca la popasul de la Dedulesti,pe Dealul Negru (intre Pitesti si Rm.Valcea).
Drum bun,te asteptam la Sibiu.

#13
A10

A10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,071
  • Înscris: 19.12.2012
Recomand Pitesti, valcea - Sibiu. E o ruta foarte ok. Ultima data am venit acum cateva zile si era totul OK, drumul foarte bun. Pe valea oltului stai in spatele unui TIR si te ai scos, condus lejer cu 80-90kmh.
Daca ai chef de relaxare, te opresti la Calimanesti

 danpet, on 02 martie 2016 - 08:09, said:


Drum bun,te asteptam la Sibiu.
Drumu-i bun da' vantu-i rau :D Weekendu trecut m-a disperat cat a batut in SB. singurul defect al Sibiului :D desi parapantistii cred ca il considera un beneficiu

#14
jericho

jericho

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,043
  • Înscris: 02.09.2005
cel mai rapid e clar prin pitesti-valcea-sibiu (pe valea oltului ai ce vedea)
ploiesti-valea prahovei-brasov- sibiu (mai lung, nu neaparat ca nr de km cat ca timp de parcurgere, aceeasi valea prahovei prafuita, pentru mine e neinteresant. brasov-sibiu e blana drumul, nu asa de spectaculos dar se merge la viteze de autostrada, cel putin in decembrie cand am fost eu pe-acolo)
poti incerca ploiesti - valenii de munte (cheia) - brasov -sibiu (daca iti place soferia si serpentinele libere, unde sa poti da blana masinii, pe cheia e vis)

#15
dacibesti

dacibesti

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,567
  • Înscris: 01.02.2007
Depinde de unde pleci din Bucuresti si ora la care vrei sa pleci. Nu e tot`una sa pleci din Militari sau din Pantelimon.

#16
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,019
  • Înscris: 07.11.2006

 danpet, on 02 martie 2016 - 08:09, said:


...Un motiv in plus:Cei mai buni mici din lume se mananca la popasul de la Dedulesti,pe Dealul Negru (intre Pitesti si Rm.Valcea).
Drum bun,te asteptam la Sibiu.

+100000000 pentru micii aia.Pentru ei merita sa mergi prin Pitesti.

ps.
La cum e vremea acum,inceputul lui martie,e cam totuna pe unde mergi din prisma peisajului,pentru ca ai toate sansele sa fie ceata,ploaie si vreme proasta indiferent de traseul ales.

#17
Amad3us

Amad3us

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 61
  • Înscris: 27.11.2009
Plec duminica in jur de ora 13 din zona vitan-dristor.

#18
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,097
  • Înscris: 09.01.2007
De ce nu via Harlau - Borsa - Gyor - Sibiu ?! Vad ca dau unii niste trasee...
Normal Pitesti-Valcea-Sibiu, ai A1 + centuri peste tot.
Radare pe A1 gen km 70,80, apoi grija in Draganu - Valea Ursului, apoi la Morararesti si pe centura Valcea.
La Dedulesti poti servi daca-ti plac micii insalubri, dar te rog sa nu faci ca multi dobitoci in trafic care blocheaza benzile de circulatie, parcand in sosea (europeana !?).

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate