Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare demontare+instalare ...

CAIET SERVICE PREDEAL II

Internare spital psihiatrie

CM de snooker 2024
 Scot penele dupa montajul tamplar...

Masina de spalat vase si grasimea

Noua lege de acces in paduri

Sunt ouale proaspete?
 Aplicatie invatare limba Germana

Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile
 Primele zile ale internetului per...

Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...
 

Tastele luminozitate fn+f5, fn+f6 nefunctionale in LinuxMint

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
Anca12

Anca12

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,259
  • Înscris: 12.04.2008
Pe multe laptopuri cu Mint instalat luminozitatea nu poate fi reglata sub valoarea maxima 100%(implicita).
Ofer o solutie facila sub forma unui tutorial fara pretentii de frumusete (format pdf).

Attached Files



#2
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Poate fi util utilizatorilor de Linux Mint.
Totusi, daca doresti ca informatia sa fie gasita prin functia Search a forumului sau cu ajutorul unui motor extern de cautare, atunci ar trebui sa postezi solutia direct pe forum in locul atasarii unui fisier. Astfel ar fi si mai usor de citat/ comentat continutul, daca este cazul.
Ai nevoie de ajutor in acest sens?

Edited by _-_, 01 March 2016 - 22:51.


#3
Anca12

Anca12

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,259
  • Înscris: 12.04.2008
Da, doresc sa rezolvati d-voastra chestia asta, cum este mai util pentru colegi. Aveti toata libertatea si va multumesc daca preluati munca, va pricepeti infinit mai bine decat pot eu.

REGLAREA LUMINOZITATII ECRANULUI LAPTOPULUI
  UTILIZAND xrandr

Spoiler

Edited by _-_, 02 March 2016 - 01:12.
Am efectuat cateva mici modificari asupra postului.


#4
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Am pus un link catre topic in lista de tutoriale: http://forum.softped...8554-tutoriale/

#5
Anca12

Anca12

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,259
  • Înscris: 12.04.2008
Multumesc. Cer scuze, in pdf-ul pus de mine in primul post am facut o eroare la primul rand scris in terminal: trebuie pauza intre semnele de la finalul randului, adica  astfel:

xrandr | grep -w connected | cut -f1 -d" "

#6
shogun1

shogun1

    Cranky old n00b ☯

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,542
  • Înscris: 31.01.2009
@Anca12: ai incercat sa faci functionale tastele dedicate? Exista un tutorial chiar pe forum: http://forum.softped...nozitate-volum/

#7
Anca12

Anca12

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,259
  • Înscris: 12.04.2008
@shogun1:  Da, am urmat intocmai pasii din tutorialul invocat, din pacate nu a survenit nicio reactie la apasarea tastelor. Nu a functionat la mine (LinuxMint 17 Mate).

Am instalat apoi xbacklight si am folosit comanda in Terminal, dar tot asa, fara succes.

Acelasi LinuxMint 17 Mate l-am instalat pe un Acer Aspire One D270 si tastele dedicate fn+f5, fn+f6 au functionat perfect din prima.

#8
shogun1

shogun1

    Cranky old n00b ☯

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,542
  • Înscris: 31.01.2009
Dupa modificari ai actualizat Grub2?
sudo update-grub


Mai sunt diferente de la producator la producator. https://wiki.ubuntu....gging/Backlight
Poti incerca cu mici variatii: https://wiki.archlin..._not_adjustable

LE: sa pun si-o intrebare aiurea, ai placa video Intel, nu???
Ar fi bine sa specifici exact modelul de laptop si de placa grafica.

Edited by shogun1, 02 March 2016 - 11:53.
Completari


#9
Anca12

Anca12

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,259
  • Înscris: 12.04.2008
Salvasem modificarile facute cu ajutorul editorului dar nu dadusem update la grub, asa ca am dat acum comanda sudo update-grub, am dat restart, dar nu s-a schimbat nimic.

Este vorba de ASUSX451M, Integrated Intel HD Graphics, destinat pentru Windows 8.1 (DVD contine drivere doar pentru asa ceva). LinuxMint17-Qiana Mate 1.8.1, kernel 3.13.0-24 generic.

M-am uitat in fuga pe siteurile de mai sus si poate voi incerca sa aplic ceva de pe acolo ( numai ca realitatea este cam asa: abia am inceput sa bajbai prin aceste interesante comenzi si editari si la aproape 70 de ani ai mei incepe sa ma doara capul dupa o ora de incercari). Oricum, multumesc!

Edited by Anca12, 02 March 2016 - 14:47.


#10
shogun1

shogun1

    Cranky old n00b ☯

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,542
  • Înscris: 31.01.2009
Ok, scuze pentru mesajul cam fără explicații! Mie-mi merg toate pe un laptop Samsung, altul Lenovo, și pe un Asus al unei cunoștințe.

Ceea ce încercam să spun e că ai putea încerca alți parametri în /etc/default/grub în loc de:
GRUB_CMDLINE_LINUX_DEFAULT="quiet splash acpi_backlight=vendor"
GRUB_CMDLINE_LINUX="acpi_osi=Linux"

cu (la prima linie):
acpi_backlight=video
acpi_backlight=native
acpi_backlight=none


Dacă nu rezolvi cu astea poți testa și cu (la a doua linie):
acpi_osi="!Windows 2012"
acpi_osi=


Cică la laptopurile Asus ajută dacă dai în terminal comanda:
sudo modprobe asus-nb-wmi

După update Grub și reboot vezi ce și cum.

#11
Anca12

Anca12

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,259
  • Înscris: 12.04.2008
Multumesc, voi incerca toate astea si voi comunica noutatile (cu viteza melcului).

Am astazi o reusita, am gasit pe forumul Ubuntu ceva care a mers  la mine:

xbacklight -get
xbacklight -set 70

Nu ma pricep daca xbacklight a decis sa functioneze in urma modificarii grub, sau nu are nici o legatura cu asta. Tin minte ca eu scriam in Terminal doar al doilea rand si nu se intampla nimic.
Tasta fn a ramas inoperanta (la luminozitate, pentru ca in rest  merg bine stingerea ecranului, reglarea sunetului si celelalte).
Pot doar seta manual luminozitatea alegand acel parametru intre 00 si 100 (astea inseamna procente, spre deosebire de xrandr, unde se aleg valori intre 0 si 1).

Ramane sa gasesc solutia de a trezi aceasta clapa impreuna cu f5, f6 - asa doar ca exercitiu de perseverenta (pentru ca rezolvarea cu xrandr a celor trei luminozitati la alegere este suficienta pentru mine din punct de vedere al utilizarii leptopului).

Edited by Anca12, 02 March 2016 - 22:13.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate