Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Bugatti Chiron

- - - - -
  • Please log in to reply
55 replies to this topic

#19
Bogdansv1

Bogdansv1

    Nauc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,278
  • Înscris: 13.03.2015
Are cineva idee de la ce-i vine numele? Seamănă cu numele de la modelul coreean și cu modul cum i se zice la cuiul de 15 cm în Moldova.

Edited by Bogdansv1, 01 March 2016 - 22:48.


#20
petre69

petre69

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,784
  • Înscris: 27.01.2009

 emil_sv, on 01 martie 2016 - 22:06, said:



Trebuie sa insisti s-o gauresti, asa daca iti scapa o tigara si o iei repede in principiu nu pateste nimic.
Pai cum sa o iei repede, ca mergi cu viteza si pana gasesti pedala aia de frana care e facuta in stil minimalist de mai bine nu o puneau , harde pelea de pe bugati si se strica drequ sandramaua

#21
Torquemada-666

Torquemada-666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,053
  • Înscris: 15.10.2014
Are tot motor de VW.

#22
emil_sv

emil_sv

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 5,663
  • Înscris: 19.12.2012

 Torquemada-666, on 02 martie 2016 - 08:23, said:

Are tot motor de VW.

Pe ce masina VW se pune motorul W16 de 8000 cm3 cu 4 turbine?

#23
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,466
  • Înscris: 15.06.2007

 emil_sv, on 01 martie 2016 - 18:46, said:

Senzational! Designul e mult mai bun decat la Veyron, care sincer nu mi-a placut niciodata. O evolutie foarte interesanta. Ma mir totusi ca nu e hibrid ca vad ca asta e moda la hypercar-uri acum. 2.3 milioane de euro totusi...
Mie mi se parea veyron faceliftuit.. botul.

 rumegus, on 01 martie 2016 - 18:59, said:

La banii aia, fara scrumiera si casetofon....
Si nu are nici statie, sa intrebi colegii daca sta garcea in bosketi.

 emil_sv, on 01 martie 2016 - 22:06, said:


Trebuie sa insisti s-o gauresti, asa daca iti scapa o tigara si o iei repede in principiu nu pateste nimic.
Asta are tapiserie cu azbest.

#24
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,999
  • Înscris: 07.11.2006

 Bogdansv1, on 01 martie 2016 - 22:46, said:

Are cineva idee de la ce-i vine numele? Seamănă cu numele de la modelul coreean și cu modul cum i se zice la cuiul de 15 cm în Moldova.

Posibil ca numele sa-i vina de la centaurul Chiron din mitologia greaca.De asemenea,conform mitologiei,el a fost transformat in ce este acum constelatia Sagetatorului.

Bugatti = Chiron = Sagetator =?

ps.
chiron = cui de 15 cm = Posted Image

#25
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,466
  • Înscris: 15.06.2007
Ala sang yong sau ce firma era, avea modelul Kyron. Se scria mai smeker..

#26
djxhouse

djxhouse

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,027
  • Înscris: 21.10.2006

 sighinau, on 01 martie 2016 - 18:30, said:

2.6 milioane dolari, 1500hp, 420km.


ce inseamna 420km ?

#27
djxhouse

djxhouse

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,027
  • Înscris: 21.10.2006

 LupulLupone, on 05 martie 2016 - 18:04, said:

Cat te tine rezervorul cu un plin de 100 litri.
la fel e valabil daca e dusa pe rulota?

#28
buntzi

buntzi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,325
  • Înscris: 09.09.2006

 Bogdansv1, on 01 martie 2016 - 22:46, said:

Are cineva idee de la ce-i vine numele? Seamănă cu numele de la modelul coreean și cu modul cum i se zice la cuiul de 15 cm în Moldova.
Explicații, p-aici.

#29
emil_sv

emil_sv

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 5,663
  • Înscris: 19.12.2012

 LupulLupone, on 05 martie 2016 - 18:04, said:

Cat te tine rezervorul cu un plin de 100 litri.

Am citit la un moment dat ca la Veyron te tinea rezervorul de 110 litri la viteza maxima a masinii de 406 km/h circa 10 minute :D

#30
medelin992

medelin992

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,487
  • Înscris: 16.06.2010

 rumegus, on 01 martie 2016 - 18:59, said:

La banii aia, fara casetofon....

Probabil depaseste viteza sunetului si daia...

#31
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,466
  • Înscris: 15.06.2007

 emil_sv, on 06 martie 2016 - 02:26, said:


Am citit la un moment dat ca la Veyron te tinea rezervorul de 110 litri la viteza maxima a masinii de 406 km/h circa 10 minute :D
Nu cumva aia era si cat rezistau gumele? Ca la viteza aia se fac praf rapid. La top gear ziceau ca la 400kmh in 10 min se duc gumele. Si un set costa nu stiu cate mii de euro.

#32
emil_sv

emil_sv

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 5,663
  • Înscris: 19.12.2012

 tfmercedez, on 06 martie 2016 - 09:09, said:

Nu cumva aia era si cat rezistau gumele? Ca la viteza aia se fac praf rapid. La top gear ziceau ca la 400kmh in 10 min se duc gumele. Si un set costa nu stiu cate mii de euro.

Ce era si mai interesant era ca daca circulai cu vitezele astea trebuia sa schimbi si jantele odata cu anvelopele. Nu mai stiu de ce dar Bugatti asa recomanda. Costa 30+ mii jante+anvelope. Intretinerea la Bugatti e mai degraba ca la un avion decat ca la o masina. Orice reparatie  masina trebuie trimisa la fabrica etc. Iti trebuie buzunare adanci rau de tot pt asa ceva, dar e de inteles.

Cam asa se pune problema:

http://www.businessi...-owners-2014-10

Quote

Although Bentleys and Bugattis both coddle their occupants in otherworldly luxury, the differences between the people who buy the cars are shocking.
The clientele between Bentley and Bugatti is remarkably different,” Bentley CEO and Bugatti president Wolfgang Duerheimer told Bloomberg. “The Bentley customer on average owns 8 cars. The average Bugatti customer has about 84 cars, 3 jets and one yacht.”
One would think the clientele for two of the three hyper-exotic brands in the Volkswagen-Audi Group portfolio — the other being Lamborghini — would be of a similar ilk. However, these figures show that the people who fork over $400,000 for a Bentley are significantly different from those to pony up $1.85 million for one of the world's remaining Bugatti Veyrons (the car is being phased out).
Although the gulf between a mere eight cars ... and 84 cars, three jets, and a yacht is quite a bit of money, this disparity isn't necessarily a direct reflection on the difference in wealth between the two ownership groups.
Rather, it says something about why people buy these cars.
Bentley is one of world's most sought after and aspirational brands. However, its cars can serve as daily drivers for the world's elite. In other words, as over-the-top luxurious and powerful as they are, Bentleys have a "utilitarian" aspect.
Bugattis, on the other hand, serve no such purpose. Even in its conception in the VW Group's board rooms a decade ago, the Veyron was a product of the ego of the company's then-CEO, Dr. Ferdinand Piech. The car has no mission beyond hitting 250 mph in serene luxury. Not a useful mission — nor a legal one in 99.9% percent of the world.
Thus, the Bugatti Veyron is a purchase made purely out of a need to stroke one's ego. Just as with the three jets and the yacht.

Edited by emil_sv, 06 March 2016 - 09:44.


#33
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,466
  • Înscris: 15.06.2007

 emil_sv, on 06 martie 2016 - 09:36, said:


Ce era si mai interesant era ca daca circulai cu vitezele astea trebuia sa schimbi si jantele odata cu anvelopele. Nu mai stiu de ce dar Bugatti asa recomanda. Costa 30+ mii jante+anvelope. Intretinerea la Bugatti e mai degraba ca la un avion decat ca la o masina. Orice reparatie  masina trebuie trimisa la fabrica etc. Iti trebuie buzunare adanci rau de tot pt asa ceva, dar e de inteles.

Cam asa se pune problema:

http://www.businessi...-owners-2014-10
M-ai enervat. Acuma trebuie sa-mi vand un yacht si doua avioane ca sa ma incasrez la bugati.

#34
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,466
  • Înscris: 15.06.2007
Acuma pe bune.. cine dracu iși cumpara nu unul, dar 3 avioane private?  Parca erau si la noi nu stiu ce print al asfaltului care avea un bugati veyron.

http://m.wowbiz.ro/article/105020

#35
MrReason

MrReason

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,266
  • Înscris: 08.10.2010
VREAU SI EU UNA! pana mea, nici daca castig la 6/49 marele premiu nu-i garantat ca-mi ajung banii... Posted Image

#36
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

 djxhouse, on 05 martie 2016 - 17:58, said:


ce inseamna 420km ?
Intervalul intre RK-uri. Posted Image

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate