Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...
 Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit

Routere detinute in trecut si in ...

Teii din fața casei
 

Solutionare mai rapida a unui dosar intocmit pentru un accident

- - - - -
  • Please log in to reply
29 replies to this topic

#1
Adrryo

Adrryo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 452
  • Înscris: 08.01.2012
Buna seara!! Am si eu o mare problema in ceea ce priveste un dosar legat de un accident rutier. Anul trecut, in vara, am produs un accident rutier, fara victime, accidentul a avut loc in avara drumului public, mentionez ca mi-a iesit o alcoolemie destul de mare si astfel mi-a fost luat permisul. Politistul care a venit noaptea la locul accidentului, mi-a spus ca am noroc ca accidentul este in afara partii carosabile, nu este pe un drum public si ca se va face o adresa catre primaria localitatii pe raza careia a avut loc accidentul sa se confirme ca locul accidentului nu este drum public (fapt evident), apoi cand vor primi raspuns se va da NUP la dosarul deschis atunci si mi se va inapoia permisul. La 2 luni de la accident, vazand ca nimeni nu ma lamureste cu nimic, mi-am angajat un avocat, acesta mi-a spus ca eu si cealalta persoana cu care eram in masina vom fi chemati la Politia Rutiera sa dam niste declaratii, apoi dosarul se va inchide. Ajunsi la Politia Rutiera, persoana/procurorul (nu stiu exact ce functie avea domnul respectiv) care trebuia sa ne ia declaratiile pur si simplu a refuzat sa faca asta fara sa dea vreo explicatie si mi-a spus ca ma va audia in luna decembrie, luna decembrie a trecut, au trecut mai mult de 7 luni de la accident si cei de la politie nu-mi zic nimic. Mentionez ca dosarul se afla la Politia Rutiera, ci nu la Parchet. Ce pot face in aceasta situatie? Pot face o cerere de urgentare?

#2
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,499
  • Înscris: 20.10.2015

View PostAdrryo, on 01 martie 2016 - 01:37, said:

Buna seara!! Am si eu o mare problema in ceea ce priveste un dosar legat de un accident rutier. Anul trecut, in vara, am produs un accident rutier, fara victime, accidentul a avut loc in avara drumului public, mentionez ca mi-a iesit o alcoolemie destul de mare si astfel mi-a fost luat permisul. Politistul care a venit noaptea la locul accidentului, mi-a spus ca am noroc ca accidentul este in afara partii carosabile, nu este pe un drum public si ca se va face o adresa catre primaria localitatii pe raza careia a avut loc accidentul sa se confirme ca locul accidentului nu este drum public (fapt evident), apoi cand vor primi raspuns se va da NUP la dosarul deschis atunci si mi se va inapoia permisul. La 2 luni de la accident, vazand ca nimeni nu ma lamureste cu nimic, mi-am angajat un avocat, acesta mi-a spus ca eu si cealalta persoana cu care eram in masina vom fi chemati la Politia Rutiera sa dam niste declaratii, apoi dosarul se va inchide. Ajunsi la Politia Rutiera, persoana/procurorul (nu stiu exact ce functie avea domnul respectiv) care trebuia sa ne ia declaratiile pur si simplu a refuzat sa faca asta fara sa dea vreo explicatie si mi-a spus ca ma va audia in luna decembrie, luna decembrie a trecut, au trecut mai mult de 7 luni de la accident si cei de la politie nu-mi zic nimic. Mentionez ca dosarul se afla la Politia Rutiera, ci nu la Parchet. Ce pot face in aceasta situatie? Pot face o cerere de urgentare?

Vorbeste cu politistul
Mai mult ca sigur ca ei ti-au impins dosarul dar procurorul vrea mai multe probe pe care le va lua politistul

#3
santal11

santal11

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 305
  • Înscris: 15.07.2010

View PostAdrryo, on 01 martie 2016 - 01:37, said:

Buna seara!! Am si eu o mare problema in ceea ce priveste un dosar legat de un accident rutier. Anul trecut, in vara, am produs un accident rutier, fara victime, accidentul a avut loc in avara drumului public, mentionez ca mi-a iesit o alcoolemie destul de mare si astfel mi-a fost luat permisul. Politistul care a venit noaptea la locul accidentului, mi-a spus ca am noroc ca accidentul este in afara partii carosabile, nu este pe un drum public si ca se va face o adresa catre primaria localitatii pe raza careia a avut loc accidentul sa se confirme ca locul accidentului nu este drum public (fapt evident), apoi cand vor primi raspuns se va da NUP la dosarul deschis atunci si mi se va inapoia permisul. La 2 luni de la accident, vazand ca nimeni nu ma lamureste cu nimic, mi-am angajat un avocat, acesta mi-a spus ca eu si cealalta persoana cu care eram in masina vom fi chemati la Politia Rutiera sa dam niste declaratii, apoi dosarul se va inchide. Ajunsi la Politia Rutiera, persoana/procurorul (nu stiu exact ce functie avea domnul respectiv) care trebuia sa ne ia declaratiile pur si simplu a refuzat sa faca asta fara sa dea vreo explicatie si mi-a spus ca ma va audia in luna decembrie, luna decembrie a trecut, au trecut mai mult de 7 luni de la accident si cei de la politie nu-mi zic nimic. Mentionez ca dosarul se afla la Politia Rutiera, ci nu la Parchet. Ce pot face in aceasta situatie? Pot face o cerere de urgentare?
Ia alt avocat. ala al tau e slab. Cauta unu care a lucrat la circulatie si apoi sa facut avocat. Te rezolva sigur.Iti pot recomanda

#4
santal11

santal11

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 305
  • Înscris: 15.07.2010

View Postsarma_rece, on 01 martie 2016 - 09:04, said:

La mine a durat 3 ani jumate pana la proces. Fara accident, fara nimic. doar m-a tras pe dreapta si am suflat.
In 3 ani, la politie la am fost de 6-7 ori, si de 3 ori a aparut procurorul care analiza dosarul.
In instanta a fost procurorul de instanta.
Eram la prima abatere, mi s-au cerut recomandari de la locul de munca, de la cunostinte, de la Asociatia de locatari.
Nu am nici o scuza ca am baut. Nici nu am incercat sa neg lucrul acesta in declaratii.
3 ani a durat investigarea dosarului, si apoi am fost programat dupa jumatate de an la tribunal.
Foarte frumos ai explicat. In timpul asta avocatul iti facea cerere sa poti beneficia de permis pe perioada cercetarilor?

#5
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,904
  • Înscris: 07.11.2006

View PostAdrryo, on 01 martie 2016 - 01:37, said:

.... Anul trecut, in vara, am produs un accident rutier, fara victime, accidentul a avut loc in avara drumului public....

Dupa stiinta mea OUG 195 reactualizata 2015 (codul rutier) are efecte doar pe drumurile publice.

#6
Bogdansv1

Bogdansv1

    Nauc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,274
  • Înscris: 13.03.2015
Speculez: la gradul de infracțiuni existent, dosarul inițiatorului are prioritate scăzută așa că până îi vine rândul...
În plus, nu sunt prea iubiți cei cu alcool la volan așa că se tergiversează soluționarea tocmai pentru a simți o pedeapsă. Cei care în urma alcoolului s-au ales cu permisul anulat, dau la examene până le vine acru ca să primească iarăși dreptul de a conduce.

Inițiator, dacă e așa cum spun, nu se procedează legal dar moral cu siguranță că da. Iar după ce vei reprimi permisul, așteaptă-te să fii des oprit în trafic... Vei primi amenzi pentru lipsă centură, expirare termen valabilitate extinctor și trusă medicală și consider că o meriți!

#7
fqx

fqx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,181
  • Înscris: 23.08.2014
Daca produci un accident se cam aplica aceleasi reguli si in afara drumurilor publice, desi probabil o sa fie mai blanda sanctiunea.

#8
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,904
  • Înscris: 07.11.2006

View Postfqx, on 01 martie 2016 - 09:47, said:

Daca produci un accident se cam aplica aceleasi reguli si in afara drumurilor publice, desi probabil o sa fie mai blanda sanctiunea.

Daca produci un accident in afara drumului public nu se aplica codul rutier.Poti sa fii mort de beat,ca permisul nu ti se suspenda,nu ti se va deschide dosar penal pentru ca ai condus baut,samd.

View Postsarma_rece, on 01 martie 2016 - 09:55, said:

Deci NUP-ul trebuie sa-l dea procurorul care instrumenteaza, altfel ajungi la tribunal.

NUP nu mai exista in terminologia juridica.Oricarui dosar de cercetare penala ii trebuie o rezolutie,adica trebuie dus pana la capat.
Exista clasarea cauzei.

#9
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,904
  • Înscris: 07.11.2006
Eu nu stiu ce amesteca si ce nu amesteca initiatorul.Eu comentez pe baza celor expuse de el:

View PostAdrryo, on 01 martie 2016 - 01:37, said:

Politistul care a venit noaptea la locul accidentului, mi-a spus ca am noroc ca accidentul este in afara partii carosabile, nu este pe un drum public si ca se va face o adresa catre primaria localitatii pe raza careia a avut loc accidentul sa se confirme ca locul accidentului nu este drum public (fapt evident), apoi cand vor primi raspuns se va da NUP la dosarul deschis atunci si mi se va inapoia permisul.

De acolo rezulta o contradictie de termeni.
De ce s-a retinut permisul,In baza carei legi,daca nu s-a intamplat pe un drum public?
Cel mai bine ar fi daca initiatorul ne-ar informa ce scrie pe dovada primita la retinerea permisului.Acolo sunt trecute articolele din OUG 195 incalcate.

#10
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,499
  • Înscris: 20.10.2015
Nu este drum public doar ala pe care scrie ca nu este drum public.
Daca pleci mort de beat pe trotuar si omori 3 oameni, ce crezi?

View Postsarma_rece, on 01 martie 2016 - 09:31, said:

Nu. Permisul era suspendat. Si nu am avut avocat.
Totul s-a derulat cam in felul urmator.
O prima prezentare, in care sa scriu din nou declaratia data la IML.
O a doua prezentare, in care sa scriu ca-mi mentin prima declaratie data la politie ( nu cea de la IML ).
A treia prezentare, cand a venit si procurorul care instrumenta dosarul. M-a intrebat daca imi mentin cele 2 declaratii date la politie. Si mi-a cerut recomandari
A patra prezentare, trebuia sa fie tot cu procurorul, care dupa ce am asteptat 3 ore eu si mai multe persoane a anuntat la politie ca nu se mai poate prezenta.
A cincea prezentare, intalnire la politie iar cu procurorul, ca sa sustin ceea ce-i declaresem la prima intalnire cu el. I-am dat si recomandarile.
A sasea prezentarere, identic cu a patra. Nu a mai venit procurorul.
A saptea prezentare, s-a prezentat procurorul, pentru ca uitase sa-mi zica sa semnez procesul verbal care-l facuse cu mine la a cincea prezentare.
Intre prezentarile mele, a trebuit sa chem si doi martori cu care am fost la acel chef, sa declare daca am baut si cat am baut. Oamenii au declarat ca nu au habar, deorece nu m-au urmarit toata seara/noaptea.

Dupa care, am fost anuntat telefonic data cand va avea loc procesul.
Martor la proces, a fost un sofer de taxi care sa confirme faptul ca eu personal am suflat in alccoltest, si ca personal am semnat procesul verbal la care a fost atasat acel bon emis de aparat, cu alcoolemia in aerul expirat.
A trebuit sa platesc contravaloarea testului de sange de la IML, precum si cheltuieli de judecata.

Toate lucrurile astea + cazuri de puscarie, ar trebui bagate la educatie si invatate, ca omul sa stie la ce se asteapta.
Se tin insa in secret intr-un stil pur romanesc.

#11
Bogdansv1

Bogdansv1

    Nauc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,274
  • Înscris: 13.03.2015

View PostTsunnnami, on 01 martie 2016 - 13:10, said:

Nu este drum public doar ala pe care scrie ca nu este drum public.
Daca pleci mort de beat pe trotuar si omori 3 oameni, ce crezi?

Poate pe trotuar va primi și penalizări după Codul Rutier.
Dar dacă se întâmplă în curtea lui, nu. Va fi judecat pe baza Codului Penal pentru omucidere iar băutul poate fi factor agravant sau favorizant, oricum nu scapă nepedepsit.

Vezi și cazul de la fantana Miorița, unde s-a dat amendă pentru accident, fără suspendarea permisului dar acum șoferul este judecat pentru tentativă de omor...

#12
MikeSpike

MikeSpike

    Cinic real

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,654
  • Înscris: 22.01.2015
2014-fac 18 0re pana-n Ro.22 decembrie .ceata maxima pana in jud Bc.Pauza  de 2 ori de 2 ore.Adorm la volan(dar am scos pe liber,drum in coborare).40-50 km/h.Cad in SANT-pe la Comanesti au santuri de1,5mt/h.Eu fisuri coaste(2-dureroasa vindecare),consoarta mici zgaraieturi.Pe scurt-treaz,ma duc sa schimb bani cu un taxi,Treaz fiind,frig -15 la tricou,beau 50ml,taxim.o cola,ma intorc la loc,militianu intreaba :ai baut-da-ce-50.Pe moment zic .vezi ca taxi driver e martor(dupa care stiind oras mic o las balta-ii faceau probleme).La sectie suflu-0,26-aer expirat.Aparatu nu avea tus -biletul era ininteligibil-militianu semneaza domnu,ai vazut nu.Eu nu,da am vazut,da pe hartie -canci.Bine ba,mergem la sange.Ok.Doctorelu a scris sa scrie.Si amu la topic:dupa 1,5 luni de cand luasera carnetu-au hotarat ca-l suspenda pe 3 luni.Separat consoarta a fost intrebata daca are pretentii(-penal-cusca-eu). 3 drumuri Bc-moinesti pt a afla ca-l retrag undevaprin aprilie-mai.Facut procurape tert-retras,trimis permis unde locuiam.Nu mai zic ca militianu era rosu la fata-ba,te leg,faci cusca.    Feriti-va de aia cu x clase cu grad si stea pe umar ca sa cred buricu pamantului.    Ady,vad rau prob. ta.  Da ce alcool. la mie aveai.?

#13
Adrryo

Adrryo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 452
  • Înscris: 08.01.2012
Nu, nu am iesit de pe drumul public si am facut accident rutier, am doi martori care pot confirma ca atunci cand am ajuns cu masina in afara drumului public nu eram sub influenta bauturilor alcoolice, apoi am consumat alcool in locul unde am lasat masina, accidentul s-a petrecut la cativa zeci de metri de locul unde am consumat alcool, dar fara ca eu sa reintru pe drumul public aflandu-ma sub influenta alcoolului.

Accidentul a avut loc pe un teren de fotbal neingradit. In dovada scrie ca am incalcat acel articol din lege privind conducerea unui vehicul PE DRUMURILE PUBLICE sub influenta alcoolului. Ca sa va faceti o idee, in perioada in care am facut eu accident, la Politia Rutiera de la mine din oras s-au facut foarte multe arestari in randul politistilor pentru luare de mita, cazul a fost foarte mediatizat in presa. Politistul care a venit la locul accidentului mi-a zis fix asa "Accidentul este in afara drumului public, in mod normal nici n-ar trebui sa deschid dosar, ar trebui sa-ti dau dovada pentru reparatii si sa plec, dar, mna ai vazut si tu ce a fost la noi in politie in ultimul timp si avand in vedere ca s-a facut sesizare la 112 sunt nevoit sa-ti deschid dosar ca sa nu existe vreo suspiciune ca m-ai influentat sa nu fac asta"

Edited by Adrryo, 01 March 2016 - 22:45.


#14
richi_e

richi_e

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,901
  • Înscris: 02.02.2007
@mikespike- o oamenda grasa ptr frangleza de balta!
@initiator: ai scris in declaratie fraza citata de tine mai sus?!?!?

#15
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,904
  • Înscris: 07.11.2006

View PostAdrryo, on 01 martie 2016 - 22:45, said:

Nu, nu am iesit de pe drumul public si am facut accident rutier, am doi martori care pot confirma ca atunci cand am ajuns cu masina in afara drumului public nu eram sub influenta bauturilor alcoolice, apoi am consumat alcool in locul unde am lasat masina, accidentul s-a petrecut la cativa zeci de metri de locul unde am consumat alcool, dar fara ca eu sa reintru pe drumul public aflandu-ma sub influenta alcoolului.

Accidentul a avut loc pe un teren de fotbal neingradit. In dovada scrie ca am incalcat acel articol din lege privind conducerea unui vehicul PE DRUMURILE PUBLICE sub influenta alcoolului. Ca sa va faceti o idee, in perioada in care am facut eu accident, la Politia Rutiera de la mine din oras s-au facut foarte multe arestari in randul politistilor pentru luare de mita, cazul a fost foarte mediatizat in presa. Politistul care a venit la locul accidentului mi-a zis fix asa "Accidentul este in afara drumului public, in mod normal nici n-ar trebui sa deschid dosar, ar trebui sa-ti dau dovada pentru reparatii si sa plec, dar, mna ai vazut si tu ce a fost la noi in politie in ultimul timp si avand in vedere ca s-a facut sesizare la 112 sunt nevoit sa-ti deschid dosar ca sa nu existe vreo suspiciune ca m-ai influentat sa nu fac asta"

Te contrazici flagrant.In prima postare scriai altceva..Dar nu-i bai.
Intrebasem mai sus ce scrie pe dovada pe care ai primit-o.Este important,pentru ca in functie de asta se poate vorbi de incadrare.
Politia este organ de cercetare,acolo nu stai de vorba cu procurorii.Politia finalizeaza dosarul si-l trimite la procuratura.
De ce nu ceri o audienta la comandantul Politiei unde sa expui cazul tau?Sa nu te intereseze scandalul politistilor,tu vezi-ti de problema ta.O taraganezi degeaba,insista daca te crezi nevinovat.

ps.
Pentru accidentul comis pe terenul de fotbal,asa zici tu,politistul NU AVEA dreptul sa-ti ridice permisul de conducere.Acolo s-a comis un abuz.

Edited by adisz, 02 March 2016 - 10:07.


#16
alin8999

alin8999

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,933
  • Înscris: 23.10.2015

View Postadisz, on 02 martie 2016 - 10:06, said:

Te contrazici flagrant.In prima postare scriai altceva..Dar nu-i bai.
Intrebasem mai sus ce scrie pe dovada pe care ai primit-o.Este important,pentru ca in functie de asta se poate vorbi de incadrare.
Politia este organ de cercetare,acolo nu stai de vorba cu procurorii.Politia finalizeaza dosarul si-l trimite la procuratura.
De ce nu ceri o audienta la comandantul Politiei unde sa expui cazul tau?Sa nu te intereseze scandalul politistilor,tu vezi-ti de problema ta.O taraganezi degeaba,insista daca te crezi nevinovat.

ps.
Pentru accidentul comis pe terenul de fotbal,asa zici tu,politistul NU AVEA dreptul sa-ti ridice permisul de conducere.Acolo s-a comis un abuz.

Politistii ( si nu politia ) au sau nu au calitatea de organ de cercetare penala. Nu toti politistii pot lucra in dosare penale.
In cauzele pe care le supravegheaza, procurorul poate efectua orice act de urmarire penala, deci daca procurorul vrea sa stea de vorba cu el, o va face.
Daca s-a deschis dosar penal, comandantul politiei n-are nicio competenta de a se baga peste ofiterul/agentul la care se afla dosarul, asta fiind doar in apanajul procurorului care exercita supravegherea cercetarii.

Edited by alin8999, 02 March 2016 - 10:27.


#17
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,904
  • Înscris: 07.11.2006
alin8999
Inainte de comentarii aiurea mai bine citeai toate postarile.
Nu comentez cantitatea de non-sens pe care ai insirat-o acolo.Cine a amintit de competente,bagare peste ofiteri/agenti?Despre ce procurori vorbesti frate?In faza de cercetare,nu exista procurori,deci nu exista nici un apanaj.
Iote ce scrie aici initiatorul in primul post:

.....Mentionez ca dosarul se afla la Politia Rutiera, ci nu la Parchet. Ce pot face in aceasta situatie? Pot face o cerere de urgentare?

Tu inca nici acum nu ai priceput ca s-a comis un abuz de catre respectivul politist.Asta in cazul cand cele relatate sunt corecte.

#18
alin8999

alin8999

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,933
  • Înscris: 23.10.2015
Probabil ca tu nu intelegi sistemul judiciar. NU EXISTA dosar penal deschis fara sa fie desemnat un procuror de caz, de la inceperea urmarii penale, indiferent ca dosarul e la Politie sau la Parchet.
Deci asta cu "dosarul se afla la politie, nu la parchet deci nu exista procuror in faza de cercetare" este un non-sens.
Ba mai mult, sunt infractiuni care trebuiesc cercetare direct de catre procuror si nu prin politisti.

Hai sa facem putina educatie juridica:

Articolul 55
Organele de urmărire penală
(1) Organele de urmărire penală sunt:
a) procurorul;
Posted Image organele de cercetare penală ale poliţiei judiciare;
c) organele de cercetare penală speciale.

Articolul 56
(1) Procurorul conduce şi controlează nemijlocit activitatea de urmărire penală a poliţiei judiciare şi a organelor de cercetare penală speciale, prevăzute de lege. De asemenea, procurorul supraveghează ca actele de urmărire penală să fie efectuate cu respectarea dispoziţiilor legale.

(2) Procurorul poate să efectueze orice act de urmărire penală în cauzele pe care le conduce şi le supraveghează.

(3) Urmărirea penală se efectuează, în mod obligatoriu, de către procuror:
a) în cazul infracţiunilor pentru care competenţa de judecată în primă instanţă aparţine Înaltei Curţi de Casaţie şi Justiţie sau curţii de apel;
Posted Image în cazul infracţiunilor prevăzute la art. 188-191, art. 257, art. 276, art. 277, art. 279, art. 280-283 şi art. 289-294 din Codul penal;
c) în cazul infracţiunilor săvârşite cu intenţie depăşită, care au avut ca urmare moartea unei persoane;
d) în cazul infracţiunilor pentru care competenţa de a efectua urmărirea penală aparţine Direcţiei de Investigare a Infracţiunilor de Criminalitate Organizată şi Terorism sau Direcţiei Naţionale Anticorupţie;
e) în alte cazuri prevăzute de lege.

Articolul 57
Competenţa organelor de cercetare penală
(1) Organele de cercetare penală ale poliţiei judiciare efectuează urmărirea penală pentru orice infracţiune care nu este dată, prin lege, în competenţa organelor de cercetare penală speciale sau procurorului, precum şi în alte cazuri prevăzute de lege.

Articolul 299
Obiectul supravegherii
(1) Procurorul supraveghează activitatea organelor de cercetare penală, astfel ca orice infracţiune să fie descoperită şi orice persoană care a săvârşit o infracţiune să fie trasă la răspundere penală.
(2) De asemenea, procurorul exercită supravegherea activităţii organelor de cercetare penală astfel ca niciun suspect sau inculpat să nu fie reţinut decât în cazurile şi în condiţiile prevăzute de lege.

Articolul 300
Modalităţile de exercitare a supravegherii
(1) Procurorul, în exercitarea atribuţiei de a conduce şi supraveghea activitatea organelor de cercetare penală, veghează ca actele de urmărire penală să fie efectuate cu respectarea dispoziţiilor legale.
(2) Organele de cercetare penală sunt obligate după sesizare să îl informeze pe procuror despre activităţile pe care le efectuează sau urmează să le efectueze.
(3) În exercitarea atribuţiei de a conduce activitatea de urmărire penală, procurorul ia măsurile necesare sau dă dispoziţii organelor de cercetare penală care iau aceste măsuri. Procurorul poate să asiste la efectuarea oricărui act de cercetare penală sau să îl efectueze personal.
(4) În exercitarea atribuţiei de supraveghere a activităţii de urmărire penală, procurorul poate să ceară spre verificare orice dosar de la organul de cercetare penală, care este obligat să îl trimită de îndată, cu toate actele, materialele şi datele privitoare la fapta care formează obiectul cercetării. Procurorul poate reţine orice cauză în vederea efectuării urmăririi penale.


Articolul 303
Dispoziţiile date de procuror
(1) Procurorul poate să dispună cu privire la efectuarea oricărui act de urmărire penală de organele de cercetare penală ale poliţiei judiciare sau de organele de cercetare penală speciale, după caz.
(2) Dispoziţiile date de procuror în legătură cu efectuarea actelor de cercetare penală sunt obligatorii şi prioritare pentru organul de cercetare, precum şi pentru alte organe ce au atribuţii prevăzute de lege în constatarea infracţiunilor. Organele ierarhic superioare ale poliţiei judiciare sau ale organelor de cercetare penală speciale nu pot da îndrumări sau dispoziţii privind cercetarea penală.
(3) În cazul neîndeplinirii sau al îndeplinirii în mod defectuos de către organul de cercetare penală a dispoziţiilor date de procuror, acesta poate sesiza conducătorul organului de cercetare penală, care are obligaţia ca în termen de 3 zile de la sesizare să comunice procurorului măsurile dispuse, ori poate aplica sancţiunea amenzii judiciare pentru abaterile judiciare prevăzute la art. 283 alin. (1) lit. a) sau, după caz, alin. (4) lit. m) ori poate solicita retragerea avizului prevăzut la art. 55 alin. (4) şi (5).

View Postadisz, on 02 martie 2016 - 11:27, said:

Te astept cu urmatoarele nelamuriri Posted Image

Edited by alin8999, 02 March 2016 - 12:00.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate