Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Cartierul Solar

- - - - -
  • Please log in to reply
73 replies to this topic

#37
Preda111

Preda111

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 15.11.2016
Eu am cumparat aici..si v.am spus cum e..acum pe faza a 2.a vad au ceva pe la 53000 euro la vreo 59 mpu..deci..nu stiu..au prins si faza aia cand toata lumea era disperata sa cumpere orice,numai sa cumpere,ca nu se stia daca se mai dau credite prima casa..si toate cele..da,atat are..13 mp living..11 si ceva bucataria..si 11 dormitor..baie 5 mp..balcon 5 mp..acum,nu stiu..pana la urma fiecare isi ia in primul rand ce isi permite..si dupa aia ce ii place

#38
Emil_ptm

Emil_ptm

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 26.03.2017

View PostPreda111, on 06 februarie 2017 - 13:47, said:

Eu am cumparat aici..si v.am spus cum e..acum pe faza a 2.a vad au ceva pe la 53000 euro la vreo 59 mpu..deci..nu stiu..au prins si faza aia cand toata lumea era disperata sa cumpere orice,numai sa cumpere,ca nu se stia daca se mai dau credite prima casa..si toate cele..da,atat are..13 mp living..11 si ceva bucataria..si 11 dormitor..baie 5 mp..balcon 5 mp..acum,nu stiu..pana la urma fiecare isi ia in primul rand ce isi permite..si dupa aia ce ii place

  Salutare,
  Am vazut si eu un apartament in Cartierul Solar. Foarte mult mi-a placut calitatea finisajelor. De departe au cea mai buna calitate din ce am vazut pana acum.
  Vizez 3 camere, 61 mp , + balcon 4.7 mp, bucatarie open space cu living dar despartite de un perete de sticla . Pretul ar fi de 61.000 ...
  Ce poti sa imi spui despre costurile adiacente ?  
  multumesc

#39
Groh

Groh

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,595
  • Înscris: 03.09.2008
61000 euro,3 camere 61 mp este ok?!?!
Si cineva mai sus spunea si cineva mai sus spunea 13mp sufrageria?!?!
Va bucurati la finisaje?Finisajele le poti face mai tarziu cum vrei tu dar suprafata nu o poti mari.
13 mp sufrageria?Sau poate nu am citit bine.

#40
Emil_ptm

Emil_ptm

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 26.03.2017
Domnule ai cumparat in cartierul solar?

View PostGroh, on 08 aprilie 2017 - 08:30, said:

61000 euro,3 camere 61 mp este ok?!?!
Si cineva mai sus spunea si cineva mai sus spunea 13mp sufrageria?!?!
Va bucurati la finisaje?Finisajele le poti face mai tarziu cum vrei tu dar suprafata nu o poti mari.
13 mp sufrageria?Sau poate nu am citit bine.

  Mi-ar placea sa iau unul cu un living de 19-20 mp living in maxim 61000 .
  Daca stii ceva astept recomandari

  Multumesc !

#41
Groh

Groh

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,595
  • Înscris: 03.09.2008
3 camere destul de greu la pretul asta.Acum 3-4 ani se putea.Oricum ar fi,mi se pare super putin sa ai 13 mp o sufragerie.
Evident,fiecare are un buget,o preferinta.
Oricum ar fi,dezvoltatorii,la un pret ok sa zicem...ori fac suprafata mai mare si finisaje jalnice ori suprafata mica si finisaje mai bune.
Acum fiecare cum prefera.
Eu personal am preferat suprafata mai mare si diferenta la finisaje.
Cum spuneam,finisajele le poti inlocui oricand..suprafata aia ramane.
Si ai dreptate,la 60.000 3 camere suprafata mai mare este greu de gasit,chiar aici in zona,Metalurgiei,Dimitrie Leonida.Deja preturile sar de 70000 chiar 75000.
Daca tie iti plac cun arata este ok,nu sunt eu in masura sa judec alegerile fiecaruia.Doar ca mi se pare super mica o sufragerie de 13mp.Atata tot.Scuze daca am deranjat.

#42
Emil_ptm

Emil_ptm

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 26.03.2017
Suprafata utila este ok 61mp am găsit și în Viva Metalurgiei, cu un living de 17mp, balcon de joci fotbal de 8mp cu intrare din living, bucătărie și din dormitoru mare. Diferență este la calitatea finisajelor asa cum spuneam, la distanța dintre blocuri ( în Solar sunt cel puțin 25-30 m, pe când în Metalurgiei dacă sunt 10 m...) , ferestrele sunt mult mai mari în Soalar , înălțimea camerelor este de 2.75m .  
Are însă și minusuri... faci 20 min pana la metrou , ai niște costuri de cca 1.3 lei/mp ceea ce include paza, curățenia în bloc, îngrijirea spatiilor verzi, mentenanță lift, etc.
Asta cu finisajele nu-i problema neapărat. Ca dacă vrei, ii poți cere dezvoltatorului banii si-ti iei ce vrei tu de la uși pana la faianță, parchet sau orice altceva.  
Ar fi aiurea sa cumperi cu finisajele standard și la doi-trei ani sa te apuci sa scoți ce a pus constructorul și sa-ti cumperi alte finisaje din banii tai, sa plătești mana de lucru, deranjul, etc...

#43
Groh

Groh

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,595
  • Înscris: 03.09.2008
Normal.Asa am facut si eu.Am dat diferenta la finisaje si am luat altele si le-au montat ei.
Oricum,mi se pare incredibil cat au crescut preturile.
Eu am dat la Leonida acum 3 ani 60.000 pe 3 camere de 74 utili si un balcon de 11utili.Deci 85 in total.
Cum peste vreo doi ani vreau sa il vand...ma gandesc la ce bani as lua pe el.

#44
Lac78

Lac78

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 439
  • Înscris: 21.04.2013
Minim 85 de mii cred ca vei lua pe el. Acum ar fi cel putin 75 ca-i gata construit. Vad ca nu se mai gasesc sub 1000 de euro metru in zona Leonida.

#45
Groh

Groh

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,595
  • Înscris: 03.09.2008
Nu prea se mai gasesc.Se construiesc vreo 3 in jurul metroului.Se dau ca painea calda.Zici ca sunt gratis :).
Deja este incredibil traficul dimineata la 7.30 si seara pe la 17 prin fata la IMGB.Se fac coloane de km.Cand m-am mutat eu acum 3 ani era mult mai liniste,inclusiv la metrou!

#46
Lac78

Lac78

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 439
  • Înscris: 21.04.2013
Se vand ca inainte de criza.

#47
Bebe_miezu

Bebe_miezu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 670
  • Înscris: 23.07.2014
Am o întrebare....dacă va fi piscina între blocuri ...nu va fi gălăgie mare???
Nu este zgomotul amplificat de blocuri???Iar 13m livingul????
Tv-ul îl tii in brate ??

Edited by Bebe_miezu, 17 April 2017 - 16:16.


#48
denisen

denisen

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,706
  • Înscris: 13.08.2015
Voi credeti ca intre blocuri v-a fi piscina si parc?
Nu o sa toarne nimeni inca 7 blocuri in mijloc?

#49
Bebe_miezu

Bebe_miezu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 670
  • Înscris: 23.07.2014
Așa spunea cineva....ca o sa fie piscina .

#50
comarc

comarc

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 26.12.2009

View Postdenisen, on 17 aprilie 2017 - 16:33, said:

Voi credeti ca intre blocuri v-a fi piscina si parc?
Nu o sa toarne nimeni inca 7 blocuri in mijloc?
Salut,
Parcul exista deja si piscina se sapa acum.
Cel putin asta am vazut eu ultima data.

#51
denisen

denisen

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,706
  • Înscris: 13.08.2015
Parcul exista deja acum, dar peste 3 ani se umple de alte blocuri sau nu?
Ca din el cota parte nu-ti vinde, primariei nu-l cedeaza.

#52
comarc

comarc

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 26.12.2009

View Postdenisen, on 10 mai 2017 - 20:58, said:

Parcul exista deja acum, dar peste 3 ani se umple de alte blocuri sau nu?
Ca din el cota parte nu-ti vinde, primariei nu-l cedeaza.
Asta nu cred ca poate sa stie nimeni. Ar trebui sa fie insa construite inainte de finalizarea proiectului. Altfel va fi greu sa ajungi cu materialele in centrul complexului daca deja ai blocuri de jur imprejur.
Oricum in 10 ani probabil zona va fi plina de blocuri. Daca nu vine iar vreo criza, caz in care sigur ramane parc :)
Eu sunt in curs de a achizitiona un apartament si al meu e cu vedere la strada, deci parcul ma avantajaza numai indirect.
Am sa revin cu o postare despre cum a decurs achizitia si primele impresii in momentul in care ma mut (sper ca pe la mijlocul lui iunie ca iau cu prima casa).

#53
ianchy86

ianchy86

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 21.02.2015
Salutare, ma uit si eu in directia asta de a lua un ap in cartierul solar, dar marea mea intrebare, care va fi costul  intretinerii complexului, piscina parc, reparatii / luna. Si daca poate cineva care deja locuieste acolo sa spuna niste pareri. Ms

#54
Revenger

Revenger

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 229
  • Înscris: 09.03.2005
Ma uit si eu la Cartierul Solar, dar cam dubios, ca nimeni nu prea vorbeste despre el pe forum...Adica la Metalurgiei park sunt o gramada de topicuri cu foarte multe pagini si aici doar 3 pagini amarate?

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate