Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

Cartierul Solar

- - - - -
  • Please log in to reply
73 replies to this topic

#19
liana2016

liana2016

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 13.03.2016
M-am interesat si despre utilitati. Exista canalizare, deci nu e vorba despre fosa septica. Ca si furnizori de utilitati lucreaza cu Rcs-Rds, Apa Nova, Enel si Distrigaz.

#20
ciprianmhai

ciprianmhai

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 86
  • Înscris: 19.03.2008
As vrea sa achizitionez un apt in acest ansamblu rezidential. Chiar nu detine nimeni mai multe informatii?
Nu a cumparat nimeni pana acum?
Mi-e greu sa cred...

#21
popescumb

popescumb

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 28.06.2010
Buna seara, 07.......... - Bogdan Popescu, sunt reprezentant vanzari direct Cartierul Solar si va stau la dispozitie pentru orice lamuriri sau informatii.

Edited by conu71, 20 October 2016 - 10:38.
mai usor cu datele de contact


#22
Doddi

Doddi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 235
  • Înscris: 01.07.2015
Bunã seara, ați fost contactați pe email în urmã cu 3 luni. Cei care v-au scris nu au primit vreun rãspuns între timp. Posted Image
Vã urãm succes sã vã gãsiți clienți mãcar, dacã nu-i vreți pe cei care vã gãsesc și singuri.

#23
popescumb

popescumb

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 28.06.2010
Este posibil sa nu va fi putut contacta pentru ca nu ati transmis datele de contact corect. Propun sa-mi lasati un numar de telefon, o adresa de e-mail sau sa ma contactati telefonic dvs. Si va garantez ca va ofer raspuns la orice intrebare legata de Cartierul Solar.

#24
Doddi

Doddi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 235
  • Înscris: 01.07.2015
Vă mulțumesc pentru răspuns, popescumb.

Orice este posibil, evident. Nu vă pot lăsa nicio modalitate de contact, fiindcă nu cumpăr eu nimic.
Am dat mai departe numărul dumneavoastră de telefon, așa cum l-ați notat mai sus, iar dacă mai sunt interesați vă vor suna.

#25
ciprianmhai

ciprianmhai

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 86
  • Înscris: 19.03.2008
Unde e toata lumea care a cumparat la solar? Cica blocurile din faza 1 sunt aproape date, dar observ ca oamenii nu prea discuta pe internet despre acest ansamblu...oare de ce?

#26
Betty_46

Betty_46

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 04.04.2016
Buna

   Eu am precontractat un apartament (cumparat inca nu se poate spune) in cartierul Solar la sfarsit de februarie dupa o luna de zile de umblat prin santiere prin Militari si Dimitrie Leonida, Aparatorii Patriei, etc. Am avut noroc cu niste prieteni care sunt ingineri de structura si care au vazut proiectul cat inca era la "rosu" si mi-au dat sfaturile de care aveam nevoie. Spre deosebire de tot ce am vazut pana acum, e singurul care are finisaje de calitate superioara si un pret decent. Nu am scris pana acum pentru ca nu stiam ca exista un forum despre acest cartier, in luna feburarie, nu exista, cel putin. Am luat decizia de a rezerva un apartament (si sa speram ca il voi si cumpara cat de curand) pentru ca este singurul care se apropie de conceptul Cosmopolis (in care mi-as fi dorit sa locuiesc, dar este mult prea departe) se afla inca in Bucuresti, este intr-un stadiu avansat de constructie, nu cumpar un proiect desenat ci l-am vazut in realitate si normal, mi-a placut apartamentul meu care este foarte luminos si m-a cucerit inca de cand am intrat in el, desi initial in schite mi se pareau toate foarte mici.
Spre deosebire de bloculetele individuale rasarite in camp cum sunt cele din Popesti, asta este un complex inchis, privat cu anumite servicii oferite locatarilor (chiar daca probabil va mai trebui sa asteptam cel putin un an pentru tot). De la metrou D Leonida, pe ceas, se fac fix 20 de minute pe jos, exista 2 autobuze care circul in zona, plus microbuzele de Auchan...ceea ce zic eu.. e cat de cat rezonabil...acum vorbesc din punctul meu de vedere, eu care toata viata mea am lucrat departe de casa si sunt obisnuita sa fac cel putin o ora pana la serviciu dar deh...nu ne mutam in functie de birou si de job, cel putin nu eu :)
    Spuneam ca mi-au placut finisajele, am fost chiar foarte fericita acum 4 saptamani cand am vizitat apartamentul meu vazand ca lucrarile avansasera mult, in sensul ca in al meu trebuiau sa mai monteze usile si obiectele sanitare, parchetul era montat impecabil (si nu e laminat, din cel ieftin) iar placile ceramice la fel (Marazzi).
    Partea proasta este ca inca nu exista un termen pentru obtinerea cadastrului si a intabularii, cand am vizitat apartamentul mi-au spus 2 saptamani, saptamana trecuta cand am sunat (dupa 3 saptamani) mi-au zis o luna, (deci...cine mai intelege), de la banca ma suna saptamanal sa ma intrebe de acte, eu nu stiu ce sa mai zic...iar la TV se spune ca se termina fondurile pentru Prima Casa...o veselie totala...incerc sa nu ma panichez si sa fiu optimista. Cam atat....daca imi mai vine ceva in mine, va mai scriu :) Seara faina!

View Postpopescumb, on 22 martie 2016 - 19:09, said:

Buna seara, 0737.851.289 - Bogdan Popescu, sunt reprezentant vanzari direct Cartierul Solar si va stau la dispozitie pentru orice lamuriri sau informatii.


Da, eu as vrea sa-mi spuneti in ce stadiu sunteti cu actele, cand s-au depus la OCPI si ce termen vi s-a inaintat? De asemeni, exista o procedura de urgentare a aprobarii contra unei taxe pe care as fi dispusa sa o platesc eu (se reduce termenul de 3 ori decat normal) doar sa vad actele mai repede :)

Multumesc

#27
Redington

Redington

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 04.08.2016
Ceva noutati cu actele ?

#28
pexic

pexic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,325
  • Înscris: 29.05.2004
"Si va garantez ca va ofer raspuns la orice intrebare legata de Cartierul Solar."    Cu ce garantezi ba ?   ca sa vorbesc pe limba voastra...

#29
GabrielaAlexa

GabrielaAlexa

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 19.10.2016
Buna seara. Astazi am fost si eu la vizionare in Cartierul Solar. Complexul arata bine, zona verde din spatele blocurilor este un plus. Este un complex aerisit.Dar exista si semne de intrebare. De ce nu sunt mutati oamenii in aparatamente, de ce nu au inca gaze de exemplu blocul BC2? Aparatamentele ramase la vanzare sunt ipotecate pentru sustinerea celor 2 blocuri noi aflate in constructii. Nu accepta decat notarul lor (scuza a fost ca dezvoltarorul s-a simtit ofensat cand a mers la un notar ales de client si i-a cerut buletinul) si nu vor sa puna clauza in cazul in care creditul nu se accepta sa se restituie avansul de 5% ( credit prima casa). S-a mutat cineva? Puteti sa spuneti ce parere aveti despre complex si ce probleme putem intampina in cazul in care vrem sa achizitionam o locuinta in Cartierul Solar? Multumesc.

#30
dicku

dicku

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 14.02.2011
Buna ziua. Am achizitionat de curand doua garsoniere in Cartierul Solar. In calitate de proprietar si cu o experienta de minim 10 ani in domeniu (proiectare/executie) am sa va scriu parerile mele despre Cartierul Solar.

Pro:
1. (2 si 3) Fata de ce se construieste in zona (Popesti, Leonida, Aparoatori, Selgros, etc.) calitatea este net superioara. Porinind de la structura, parcari subsol, amenajari exterioare, pana la tamplarie, finisaje, etc. se poate observa atentia la detalii si calitatea lucrarilor. Nu consider ca are rost sa intru in detalii (as putea sa scriu cateva pagini), dar la vizionare puteti lua cu dumneavoastra (chiar recomand) un  arhitect sau un inginer structurist sau un expert structurist. Cateva ponturi (de jos in sus): securitate la incendiu, gabioane, accese in bloc, casa scarii tip atrium, finisaje interioare, tamplarie, detalii fatada, detalii balustrade de sticla, etc..

4. Constructia este facuta de o firma de constructii. Majoritatea lucrarilor din zonele sus mentionate sunt executate in regie proprie. Aici exista o firma care se ocupa de constructie. Va recomand sa cautati cine este Comnord pe internet.

5. Amplasarea pe teren a blocurilor este destul de aerisita. Daca urmariti planul de situatie in urmatoarele faze se vor mai aglomera putin in zona b.dul Metalurgiei. Deci atentie unde cumarati, orientare, puncte cardinale, etc.

6. Spatiul verde dintre blocuri a fost amenajat de profesionisti (peisagisti).

7. Centrul comercial si piscina din centrul ansamblului o sa creasca la finalizarea acestora confortul si valoarea apartamentelor foarte mult.

8. Accesibilitatea auto este destul de buna. Odata cu finalizarea pasajului de la Piata Sudului (sa speram ca in urmatorii maxim 10 ani), pana in centru se va circula pe 2-3 benzi pe sens.

9. Capat de linie de autobuze, inclusiv autobuze de noapte.

Contra:

1. Metroul este destul de departe din punctul meu de vedere. Exista 3 variante: Leonida, Aparatori sau Piata Sudului si pentru toate este necesar sa luati autobuzul aproximativ 15 min in plus sau pe jos 20 min pana la Dimitrie Leonida. Verificati trasee pe Maps.

2. A existat o problema legata de birocratie (acte OCPI, bransamente gaz, etc.). Din informatiile mele investitorul a refuzat sa dea atentii (spagi) si astfel termenele s-au prelungit foarte mult. Apreciem! (Mai bine o luna fara gaz decat mii de euro pe o semnatura). Momentan problemele sunt rezolvate, iar in blocul C2 a ramas ultimul de bransat. Estimez ca in maxim 1 saptamana se va rezolva si aceasta problema.

3. Predarile de apartamente s-au aglomerat excesiv de mult  in ultima perioada (dupa ce s-a dat drumul la gaz si dupa ce s-a rezolvat cu actele) si se asteapta mai mult la predarea apartamentelor pentru ultimele retusuri. (de schimbat o plinta, de montat o priza, de chituit un colt pe la faianta). Cu toatea acestea nu va faceti griji daca vreti sa cumparati, toate aceste retusuri se vor face, dar intr-un termen ceva mai lung. Eu de exemplu nu m-am grabit sa ii bat toata ziua la cap sa termine si ei s-au axat mai mult pe familiile care s-au mutat (la o garsoniera mai era de pus un capac la tabloul electric, de chituit o baterie la baie, iar la alta garsoniera mai au de montat plinta de la parchet si de inlocuit un geam care s-a fisurat cand au lucrat la fatada).

4. Semnarea se face doar cu notarul lor (confirm povestea cu buletinul). Noi am fost singurii care am semnat cu notarul nostru si nu mai vrea sa se repete povestea. Pentru a semna in alta parte trebuie furnizat la notar un munte de documente (autorizatii, acte proprietate, istorice, etc.) si ii inteleg ca nu mai vor sa se complice. Actele au fost verificate si de notarul nostru si sunt ok. Daca vreti sa aveti o siguranta si mai mare puteti sa va consultati cu un avocat sau alt notar.

Concluzie:

Cu toate ca am cumparat pentru inchiriat si ma dezavantajeaza distanta pana la metrou, am preferat sa cumpar ceva de calitate decat sa imi bat joc de cunostintele si banii mei.

Daca doriti mai multe detalii va stau la dispozitie aici sau pe privat si o sa incerc sa va raspund in limita timpului disponibil.

Arh. Bogdan Andrei

P.S. Mai avem niste prieteni care s-au mutat acolo acum 3 luni (printre primii locatari) si sunt foarte multumiti.

#31
Groh

Groh

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,595
  • Înscris: 03.09.2008
Ai vazut cumva toate blocuri din Popesti,Dimitrie Leonida de le dai exemplu?
Ai vazut de la inceput cum au fost facute de spui ca sunt inferioare?Sau vorbim ca sa ne aflam in treaba?

#32
dicku

dicku

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 14.02.2011

View PostGroh, on 13 noiembrie 2016 - 12:55, said:

Ai vazut cumva toate blocuri din Popesti,Dimitrie Leonida de le dai exemplu?
Ai vazut de la inceput cum au fost facute de spui ca sunt inferioare?Sau vorbim ca sa ne aflam in treaba?

Leonida: Din martie pana acum am vazut blocurile care aveau disponibile garsoniere sau care urmau sa fie gata la inceputul anului viitor. Le-am vazut in diferite faze: la rosu, la nivel de fundatii, finisate, etc.
Urmaresc zona de aproximativ 5 ani si din pacate asta este situatia. Nu contest ca pot sa existe si exceptii, dar probabil ca acestea sunt "umbrite" si la propriu si la figurat de restul.

Nu am vazut (analizat) blocurile din Popesti (zona Soseaua Oltenitei).
La capatul bulveradului Brancoveanu si in zona Aparatori m-am luat cu mainile de cap.

Lista poate contiuna dar nu e momentul si nici timpul necesar.

#33
Groh

Groh

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,595
  • Înscris: 03.09.2008
Si eu am fost la Cartierul Solar din momentul in care era o groapa,fundatie si etaje.
Nu este nici o diferenta intre ce este in Popesti si Cartierul Solar.
Nu vorbesc de finisaje,vorbesc de structura.
Cand compar,compar ansamblurile mai mari din Popesti,formate din mai multe blocuri.
Nu cate un bloculet rasarit printre stradute si a doua zi dezvoltatorul dispare.
Intradevar,sunt unele blocuri de care eu personal nu m-as apropia.Dar sa bagam toate blocurile din Popesti in aceeasi oala doar pentru a promova Cartierul Solar sau alte ansambluri..nu este ok.

#34
denisen

denisen

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,706
  • Înscris: 13.08.2015
In cartierul solar parca aveau fundatie din aia doar sub zid/stalpi, nu radier general.

#35
Preda111

Preda111

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 15.11.2016
Bai..hai sa va zic..nu am stiut ca exista forum..am fost printre primii mutati..deci..treaba sta cam asa..au dus.o mult cu actele..dar..nu stiu cat tine de ei treaba asta..adica..tine de primarii,cadastrare si toate cele..in mare parte,materiale si restul lucrurilor sunt de f buna calitate(nu ma pricep,dar toti prietenii care au trecut pe la mine si au cumparat in alta parte,au ramas placut impresionati)..pe mine ce ma nemultumeste,la compartimentare..in faza 1,cum am prins eu,sufrageria are undeva la 13-14 mp..destul de micuta..bucataria e mai mare ca dormitorul,undeva la 11.50 mp..DAR nu a fost prevazuta cu geam,si e open space(cu tot cu sufragerie)..deci,cand gatesti,daca nu ai hota buna..e un pic mai greu cu abur si miros..in rest,ca ansamblu si proiect,e destul de bun..chiar daca e in camp..decat sa stau sa imi urle sirenele toata ziua in cap,pe vreun bulevard,mai bine aici,sa ascult pomii..si alta chestie..sunt destul de rigizi in a discuta probleme..adica,daca ai vorbit sau semnat ceva cu ei..cu greu mai poti interveni sau schimba ceva..in rest,cine zice ca la 44 de mp,41500 de euro,e mult,il invit in popesti sa dea 48-50000 pe aceeasi suprafata..si stiu ce vorbesc,pentru ca atunci cand m.am decis sa cumpar,am cautat in tot bucurestiul si pe langa acesta..asa ca,per total,e o alegere buna..doar compartimentarea in prima faza a fost destul de proasta..acum vad ca si.au mai revenit..dar au crescut si preturile..


#36
Groh

Groh

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,595
  • Înscris: 03.09.2008
Sufragerie 13-14 mp?bucataria mai mare decat dormitorul?
In popesti in metropolitan,au platit pt doua camere 55 mp utili plus inca 11 mp de balcon,50000 euro si este si la 3-4 min de metrou.
Nu vorbesc de toate blocurile din popesti,m-am referit la cele pe care le cunosc.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate