Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
[email][nvidia] Your GeForce NOW ...

Site nesigur

Baghetele ornamentale intre foile...

O recomandare pentru o camera ful...
 Pareri magazin online quickmobile?

Unde gasesc banane albastre?

Despre compania de aministrare Sq...

Durere taietura deget dupa 2 luni
 Dalți gravare lemn

Didgeridoo

Motorola Edge 50 Ultra

Gaura perete apartament cu evitar...
 Orientare antena prime focus

Problema conectare mail yahoo

comisioane asociatie proprietari

Primul sistem de televiziune cu p...
 

Comportament la caldura / compatibilitate intre aluminiu si duraluminiu

- - - - -
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
cosmin_ardelean

cosmin_ardelean

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 633
  • Înscris: 16.11.2007
Sper ca am nimerit in aria potrivita.
Trebuie sa fac un distantier pentru o evacuare de gaze.
Corpul si pipa de evacuare sunt din aluminiu, separabile una de alta si prinse cu un surub central.
Trebuie sa cobor pipa, asa ca am nevoie de un distantier - piesa cu rosu in desen.
Temperatura va fi in jur de 300 grade Celsius, diametrul evacuarii e ~25mm.

Intrebarea mea: distantierul poate fi facut si din duraluminiu sau doar aluminiu? Am ambele materiale la dispozitie, dar nu vreau sa fac vreo prostie.

Si spun asta pentru ca mi s-a intamplat mai demult sa fac ceva asemanator si fara sa-mi dau seama ca metalele vor reactiona diferit la caldura/coroziune, am facut piesa respectiva din Cupru. Rezultatul? Dupa vreo luna, culerul de aluminiu era efectiv disparut. Parca il spulberase cuprul.

[ http://b9.is.pp.ru/c/cosmin34/3/47136903Fms.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by cosmin_ardelean, 28 February 2016 - 15:34.


#2
keta

keta

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,834
  • Înscris: 31.12.2007
Nu pui cupru si aluminiu in contact direct. Nu conteaza temperatura , dar formeaza pila galvanica si se "mananca intre ele"

#3
cosmin_ardelean

cosmin_ardelean

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 633
  • Înscris: 16.11.2007
Exact asa s-a intamplat!

Fenomenul poate aparea si intre aluminiu si duraluminiu, sau intre astea doua nu se pune problema?

#4
keta

keta

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,834
  • Înscris: 31.12.2007
Nu ma pricep prea bine, dar stiu sigur din instalatii electrice , ca orice legatura intre cupru si aluminiu se face prin conectori nu prin legare directa.

Aluminiu sau duraluminiu cred ca au aceeasi structura chimica si vor reactiona la fel in contact direct cu cuprul.

Daca pui in contact aluminiu cu duraluminiu nu se intampla nimic sunt pe aceeasi valenta chmica.

Edited by keta, 28 February 2016 - 16:25.


#5
adytzoi

adytzoi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 346
  • Înscris: 28.06.2010
Din ce stiu eu duraluminiul se comporta similar cu aluminiul, dar daca spui ca ai ambele materiale la dispozitie nu-i mai simplu sa folosesti direct aluminiu ?

#6
cosmin_ardelean

cosmin_ardelean

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 633
  • Înscris: 16.11.2007
Le am ambele dar duraluminiu am gasit direct cilindric, trebuie doar putin strunjit si iese ce trebuie.
Bucata de aluminiu o forma mai greu de strunjit.
In plus, eu DOAR CRED ca acel corp e din aluminiu. Mi-e sa nu fie duraluminiu. Si vreau sa preintampin posibilele incompatibilitati.
Insa mi se pare foarte usor pentru a fi duraluminiu...

#7
Quantum

Quantum

    verklarung

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,543
  • Înscris: 24.05.2005
De obicei se gaseste numai duraluminiu. Numai daca iti intra unghia in el e aluminiu; are o culoare mai 'murdara'.

#8
cosmin_ardelean

cosmin_ardelean

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 633
  • Înscris: 16.11.2007
Era aluminiu si bucata cilindrica despre care credeam ca e duraluminiu.
Am facut distantierul, mai ramane doar de montat totul si probat.
Multumesc pentru sfaturi.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate