Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Comercianti (inclusiv PFA) obliga...

Recomandare cazare tranzit, 1 noa...

Inchidere stalpi in placa de la u...

Acceleratie sacadata Vespa 300ccm
 Microfon pentru un Sony A6100?

Chiar asa de prosti sunt englezi?

La mulți ani @xperia_ray!

Circular Makita de negasit in RO
 Statii cu baterii

[TEORIE] Ce ati face in cazul une...

Exceptii reale/aparente de la pri...

Se dorește interzicerea algo...
 Pret manopera

Balti de pescuit in Dobrogea - li...

EURO 24 - Meciul 2: Belgia - Roma...

Metru Jysk/Ikea

Huawei P8 Lite sau J5 Samsung?

- - - - -
  • Please log in to reply
16 replies to this topic

ArmanMedina

ArmanMedina

Member

• Grup: Members
Ma intereseaza camera si bateria, care este mai bun?

Edited by ArmanMedina, 28 February 2016 - 08:54.

TheCompiler

TheCompiler

Member

Din punctele astea de vedere,J5 sta mai bine,insa iti recomand P8 Lite.

botelucian

botelucian

Senior Member

• Grup: Senior Members
p8 lite bateria tine 1 zi , camera ok , se misca bine , imi place si aspectul , primeste android 6 in curand = exista interes din partea producatorului
j5 am butonat o zi si vandut pe olx , nu imi place sapuniera , singurul atu pt mine ar fi butonul din mijloc

jegmihai

jegmihai

Senior Member

Ce zici de un Xiaomi Redmi 3? E mai ieftin si mai bun decat amandoua. Poti sa-l iei de aici, au depozit in Europa : https://www.xiaomifo...-diamond_silver

Kroghy

Kroghy

Guru Member

strict legat de baterie J5 are baterie de 2600 iar P8 Lite are 2200 si in acelasi timp J5 are soft mai bine optimizat care consuma mai putina baterie si deci tine mult mai mult
in rest J5 e mai bun la tot ce tine de calitate, mai ales ecranul care are culori vii spre deosebire de ecranul spalacit de la P8 Lite, apoi calitatea constructiei si a materialelor

Edited by Kroghy, 28 February 2016 - 11:24.

TruculMagic

TruculMagic

Egalitatea nu există decât în matematică

J5 the best la aceste capitole... insa si P8 s-a mai ieftinit. E 180euro parca.

dragosmacovei

dragosmacovei

Active Member

+1 Redmi 3 https://www.price.ro...ack_1344702.htm

Degeaba sta mai bine J5 la autonomie fata de P8L, nu merita sa dai aproape 800 lei in 2016 pe un telefon cu doar ~4GB liber, majoritatea aplicatiilor nu pot fi mutate pe card.

botelucian

botelucian

Senior Member

Pentru mine 30% seara 15%sau5% tot una e . Oricum trebuie incarcat

Robiacs

Robiacs

Senior Member

La 700 lei gasesti si Xiaomi Redmi Note 2, varianta cu 16gb: https://www.price.ro...d=1315337&asc=1
Sau varianta cu 32gb la 800 lei: https://www.price.ro...ite_1323020.htm

E peste tot ce s-a enumerat pe aici din toate punctele de vedere. Insa n-ai garantie reala in Romania, asta e problema.

Edited by Mur, 28 February 2016 - 14:47.

ArmanMedina

ArmanMedina

Member

Nu vreau Xiaomi Redmi 3, are camera slaba si un slot hibrid pe cartela sim si card, poti alege cartela sim sau card.
J5 si P 8Lite sunt identice a pret, aproape identice, J5 este cu 50/100 de lei mai ieftin.

CristianLC

CristianLC

Senior Member

View PostArmanMedina, on 28 februarie 2016 - 17:53, said:

Nu vreau Xiaomi Redmi 3, are camera slaba si un slot hibrid pe cartela sim si card, poti alege cartela sim sau card.
A doua cartela sim. Dual sim sau card. In rest primul slot e doar pentru sim. Dar la baterie e net superior pe langa celelalte doua

martini812

martini812

Member

Dilema mea era J5 versus P8light vs M4Aqua. Înclin spre Sony deoarece acum am z3c și e singurul telefon care nu a avut nicio problema. M4Aqua e rezistent la apă (important având în vedere ca asta e cauza înlocuirii telefonului soției),  dar e puțin mai scump și single sim față de concurente. Păreri?

jegmihai

jegmihai

Senior Member

Doar pentru ca sunt amandoua Sony nu inseamna ca nu o sa ai probleme. Tu compari un flagship cu un mid-range spre low.

Fiecare telefon ar plusurile si minusurile sale , totul depinde de nevoile tale. Totusi, as exclude din start J5 si M4 pentru memoria de doar 8 gb.

Kroghy

Kroghy

Guru Member

View Postjegmihai, on 12 aprilie 2016 - 15:32, said:

Totusi, as exclude din start J5 si M4 pentru memoria de doar 8 gb.
J5 are card SD, eu am cardul gol si mai am 2Gb liberi in memoria interna dupa ce am instalat toate aplicatiile e care am nevoie inclusiv IGO cu hartile Romaniei si a tarilor vecine, deci e mai mult decat suficient spatiul de 8Gb al telefonului

Robiacs

Robiacs

Senior Member

Care 8? Sunt vreo 4 disponibili. Nu toti folosim telefonul ca bibelou.

Edited by Robiacs, 12 April 2016 - 20:02.

martini812

martini812

Member

Dacă adăugăm și Moto 3rd generation in comparație?  Soției cred că 8gb ii sunt suficienți, pozele merg pe un sd card și gata.

MooF2010

MooF2010

Senior Member

Am vrut sa deschid si eu un topic asemanator insa l-am gasit pe acesta.

As dori o comparatie strict tehnica si bazata pe experienta utilizarii nu vreau alte alternative deoarece nu am acces la alte alternative. Am posibilitatea sa le achizitionez la abonament (acelasi cu cel in curs) cu o diferenta de 10 euro intre ele (~65 euro samsung ~75 euro P8).

Le-am butonat pe amandoua dar in stadiul care le gasim in mall fara eroziune de timp, fara diverse aplicatii in ele.... am butonat P8-ul unui coleg care pot sa zic ca nu prea m-a impresionat ca si experienta de utilizare, acum si el avea setari personalizate care in mare parte difera de ale mele. Un J5 nu am apucat sa butonez in adancul lui asa cum trebuie cat sa imi formez o idee.

Nu ma joc la telefon, vreau doar sa faca poze bune si cand zic bune nu zic ca am pretentia sa faca poze de studio insa am vazut telefoane asa zise mid-range cu camere de 8+mpx care imi scoteau parul in ceata(eu fiind tuns scurt tot timpul) pe cand jaful meu de LG P970 imi scotea parul fir cu fir la 5mpx, am o problema cu timpii de incarcare deoarece activitatea mea nu imi permite sa ii fac cicluri complete tot timpul, la ultimele 3 telefoane bateria a fost prima piesa care mi-a cazut si ma sperie putin faptul ca P8 nu are baterie detasabila. Il folosesc sa citesc presa, facebook, whatsapp, sms, muzica(la casti), mail, team viewer, gps, youtube, filme si alte chestiuni de genul. Ideea e ca nu vreau sa stau tot cate 5-10 secunde sa fac tranzitia dintr-o aplicatie in alta cum fac la LG-ul meu, sa nu se incinga foarte tare, sa nu plang dupa el daca il scap pe jos(lg-ul meu a cazut de la etajul 1 si inafara de coltul tocit nu are nimic).

Repet nu vreau alte alternative ci strict dintre aceste 2 telefoane care se incadreaza cel mai bine si cu argumente as dori.

Va multumesc

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate