Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Caut furnizor si cam cat?

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
leny29

leny29

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 438
  • Înscris: 17.06.2013
Salut,

As vrea sa gasesc pe cineva sa-mi faca cateva filmulete ca urmatorul:
- un tip comanda un taxi, taxiul vine, se urca zice unde vrea sa ajunga, ajunge, plateste.

In genul asta as avea nevoie de 10-20 filmulete.

Nu am nevoie de nici un efect special, emotii, doar de actori care nu sunt la primul rol :) si de un sunet de calitate (microfon lavaliera pentru toti care vorbesc). Daca e nevoie pot sa fac si eu o sincronizare a sunetului cu imaginile(in cazul in care sunetul e inregistrat separat).

As avea nevoie de cineva/o societate care sa gaseseasca taximetristul, actorii, sa aiba echipamentul.. eu doar sa furnizez scenariul si sa platesc.

Acum am cautat un pit pe net, si gasesc fie cei care filmeaza evenimente gen nunti, care nu imi inspira prea mare incredere, si ceilalti care sunt superprofesionisti care fac filme, productii TV, care nu prea s-ar incurca cu o comanda mica ca a mea.

M-am mai uitat pe youtube dupa scurt metraje, dar sunt postate de scoli de film si nu pot sa ajung la actori... le-as scrie si celor de la scoala de film... dar nu stiu cat de interesati sunt...

Unde sa gasesc persoane / societati interesate?

Ca si pret la ce sa ma astept de exemplu pentru filmuletul cu taxiul de 5-10 minute: 150RON, 500RON, 1000RON adica sa am un ordin de marime...


Va multumesc

#2
nycolae

nycolae

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,951
  • Înscris: 29.03.2012
am mai citit un text similar acum 1 an.
10000 ron e putin.

#3
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Salut! Pacpacstudio.ro te-ar putea ajuta. Intra pe site si pe canalul de youtube sa-ti faci o idee. Sunt abonat la canalul lor. Au scenarii bine gandite si de calitate.

#4
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,032
  • Înscris: 24.02.2006

 leny29, on 27 februarie 2016 - 19:36, said:

.............
As vrea sa gasesc pe cineva sa-mi faca cateva filmulete ca urmatorul:
- un tip comanda un taxi, taxiul vine, se urca zice unde vrea sa ajunga, ajunge, plateste.
....................
Ca si pret la ce sa ma astept de exemplu pentru filmuletul cu taxiul de 5-10 minute: 150RON, 500RON, 1000RON adica sa am un ordin de marime...

pretul de 500 lei e corect. pentru inchirierea unui taxi pentru 1-2 ore. pentru actori si filmarea propriu-zisa iti trebuie alti bani.

#5
AugustinIonut

AugustinIonut

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 211
  • Înscris: 15.02.2016

 leny29, on 27 februarie 2016 - 19:36, said:

Salut,

As vrea sa gasesc pe cineva sa-mi faca cateva filmulete ca urmatorul:
- un tip comanda un taxi, taxiul vine, se urca zice unde vrea sa ajunga, ajunge, plateste.



Pe taxiu sa scrie fake taxi?

#6
leny29

leny29

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 438
  • Înscris: 17.06.2013

 MembruAnonim, on 27 februarie 2016 - 20:28, said:

Salut! Pacpacstudio.ro te-ar putea ajuta. Intra pe site si pe canalul de youtube sa-ti faci o idee. Sunt abonat la canalul lor. Au scenarii bine gandite si de calitate.

 _Smiley_, on 27 februarie 2016 - 20:52, said:


pretul de 500 lei e corect. pentru inchirierea unui taxi pentru 1-2 ore. pentru actori si filmarea propriu-zisa iti trebuie alti bani.

Va multumesc pentru raspunsurile constructive

#7
reti

reti

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 254
  • Înscris: 29.07.2007
Pentru ce vrei tu........e cam  asa;
- chema taxiul ..cum telefonic...prim plan, plan larg,,,,,,/unde pe strada //in apartamanet....
-taxiul vine filmare pe strada.....
-clientul urca filmare de pe strada /filmare din taxiu.
- taxiul ia comanda...filmare din taxiu si din afara taxiului, camera montata pe exteriorul taxiului.
- traseu taxiu....pe strada/ de pe alta masina urmarind  dn fata /lateral si din spate taxiul.
-plata ...din taxiu POV sofer/ de pe strada cum coboara ....si urmareste locatia unde are treaba.
Costuri majore, ...aprobari la primarie, camera car, DOP ,/camera, depinde  d ecaliatatea urmarita , actor. procesare si editare.SUnet.Lejer 5000 de euro.
Economie....filmezi fara acte....aprobari...actor de 2 lei......filmezi fara camera car din masina personal .......si o sa ai tremur in imagine.....si caliatatea imagini gen ...nunta. sunet  la fel.
Bafta.

#8
leny29

leny29

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 438
  • Înscris: 17.06.2013

 reti, on 27 februarie 2016 - 21:53, said:

Pentru ce vrei tu........e cam  asa;
- chema taxiul ..cum telefonic...prim plan, plan larg,,,,,,/unde pe strada //in apartamanet....
-taxiul vine filmare pe strada.....
-clientul urca filmare de pe strada /filmare din taxiu.
- taxiul ia comanda...filmare din taxiu si din afara taxiului, camera montata pe exteriorul taxiului.
- traseu taxiu....pe strada/ de pe alta masina urmarind  dn fata /lateral si din spate taxiul.
-plata ...din taxiu POV sofer/ de pe strada cum coboara ....si urmareste locatia unde are treaba.
Costuri majore, ...aprobari la primarie, camera car, DOP ,/camera, depinde  d ecaliatatea urmarita , actor. procesare si editare.SUnet.Lejer 5000 de euro.
Economie....filmezi fara acte....aprobari...actor de 2 lei......filmezi fara camera car din masina personal .......si o sa ai tremur in imagine.....si caliatatea imagini gen ...nunta. sunet  la fel.
Bafta.

Multumesc pentru detalii sunt folositoare
Eu ma gandeam la ceva mult mai simplu, mai studentesc :) multumesc ca mi-ai deschis un pic ochii.
Ce zici fara masinile aditionale se poate? adica eu as zice ca e ok si fara filmat taxiul din exterior cand merge pe strada, sau o alternativa fiind o camera pe traseu care filmeaza taxiul cum trece...

Mai am o intrebare, la partea cu comanda, de ce camera trebuie sa fie montata pe exteriorul taxiului? ca sa poata filma pasagerul care urca? o camera pe partea opusa usii pe care urca pasagerul un pic in afara masinii sau chiar din spate aratand pasagerul care se urca in taxi nu ar fi ok?

Ai dreptate, experienta face diferenta intre unu care filmeaza ocazional la nunti si e obisnuit doar sa urmareasca actiunea, si o filmare mai complexa cu mai multe camere din mai multe unghiuri sau din masina... imi cer scuze sper sa nu jignesc pe cineva care filmeaza la nunti, nu cunosc bine domeniul si specialitsii...

#9
reti

reti

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 254
  • Înscris: 29.07.2007
eu iti recomand sa te uiti la filmulete ca cele pe care le vrei produse si sa intelegi ce anume vrea spectatorul sa afle din ce vrei TU sa prezinti.
omul nu percepe cum crezi Tu  realitataea sau cursivitatea povestii tale. trebuie anumite tehnci ca sa faci pe oricine sa intelega mesajul. ai vazut destule reclame proaste......sau filme la care nu intelegi nimic pentru ca .......au sarit niste secvente car ar trebuii adaugate ca spectatorul sa se ''prinda ce vrei tu si pe ce anume subliniezi TU.Restul tehnici e treab DOP....adica operatorului de imagine.....el coordoneaza si iti explica de ce are nevoie lumini, performante camera ,etc.  exemple de filme /////taxi driver....e   cu De Niro......cand  te hotaresti trebuie sa stii si cam ce bani ai in buget pentru asta. apoi a legatura cu o casa mica si ei iti faciliteaza restul si casting si echipe de filmare.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate