Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

iPhone SE 2016

- - - - -
  • Please log in to reply
2224 replies to this topic

#19
Groot

Groot

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,021
  • Înscris: 16.11.2014
Pariu 1000 de GBP ca nu rezisti 6 luni cu ecran de 4 inch ;)

#20
Grogu

Grogu

    Humble Homo Sapiens

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,668
  • Înscris: 11.09.2002

 Groot, on 04 martie 2016 - 21:07, said:

Pariu 1000 de GBP ca nu rezisti 6 luni cu ecran de 4 inch ;)

Mda, in 6 luni o sa apara 7-le 😄

#21
utopias

utopias

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 611
  • Înscris: 11.02.2016
Un telefon cu ecran de 4 inchi mi se pare inutil in 2016...dar macar imi place designul, arata misto combinatia 5s-6

#22
proxxxy

proxxxy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,078
  • Înscris: 15.07.2003
Cat am avut iphone 5, orice telefon mai mare de 4.5" mi se parea o caramida mare si grea (la un moment dat am vrut un xperia z3 compact, insa dupa ce am citit ca au o multime de probleme la ecran am renuntat la idee). Acum cu un iphone 6s, ecranul e mai ok pentru internet/facebook/poze insa nu e nici pe departe la fel de comod ca un iphone 5(s), uneori devine greu de folosit cu o mana sau prea mare in buzunarele blugilor.

#23
curentelectric

curentelectric

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,239
  • Înscris: 31.05.2007
Pai double tap-ul ar trebui sa rezolve problema folosirii intregului display cu o singura mana. Cat despre buzunare... c'mon... unde nu incape 6-le, cu greu bagi si 5-ul...

Edited by curentelectric, 05 March 2016 - 17:02.


#24
MMVVDD

MMVVDD

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,549
  • Înscris: 11.09.2009
Proxxy din toamna daca scoate cu ecran de 5 inci iti schimbi si parerea, nu?

#25
sclifositu

sclifositu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,664
  • Înscris: 28.08.2010

 utopias, on 04 martie 2016 - 21:15, said:

Un telefon cu ecran de 4 inchi mi se pare inutil in 2016...dar macar imi place designul, arata misto combinatia 5s-6
cu ce ar fi mai util un ecran de 5 fata de unul de 4 ? vorbesti prostii.

#26
Groot

Groot

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,021
  • Înscris: 16.11.2014

 sclifositu, on 06 martie 2016 - 12:44, said:

cu ce ar fi mai util un ecran de 5 fata de unul de 4 ? vorbesti prostii.


Se vede scrisul mai mare, in special cand folosesti telefonul ca navigatie si sta la un metru in fata ochilor?

Da, de la 4 la 4,7 inch diferenta este majora.

Cat despre prostii, cred ca cine zice ala e.

Edited by Groot, 06 March 2016 - 13:05.


#27
sclifositu

sclifositu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,664
  • Înscris: 28.08.2010
cine Zice ala e ?:)) foloseam replica asta cand aveam 7 ani. faptul ca este scrisul mai mic nu inseamna ca face ecranul inutil. marimea ecranului este un plus din anumite puncte de vedere gen alta experienta la jocuri si pagini mai marite la navigare pe internet si cam atat. cand zici de ceva ca este inutil inseamna ca acel ceva nu poate fi folosit. daca esti chior sau miop da ... e poaibil sa nu poti folosi un ecran mai mic si e inutil dar atunci tu ai o problema nu telefonul !!!

#28
Grogu

Grogu

    Humble Homo Sapiens

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,668
  • Înscris: 11.09.2002
Pana una alta, eu clar voi trece de la 6S la noul telefon de 4inch. Pentru mine un ecran mai mare nu aduce plus valoare deoarece la servici sunt 8 ore in fata unui ecran de 27 de inch, iar acasa am iPad. Cand sunt outdoors numai de jocuri si navigat pe telefon nu am nevoie, dar de un telefon confortabil am.

Edited by Catean, 08 March 2016 - 12:27.


#29
sclifositu

sclifositu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,664
  • Înscris: 28.08.2010
exact asta zic si eu un ecran mare are anumite avantaje si anumite dezavantaje in functie de necesitatiile fiecaruia. un ecran de 4inch este ideal pentru multi mai ales ca tendintele din ziua de astazi tind sa exagereze.

#30
proxxxy

proxxxy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,078
  • Înscris: 15.07.2003

 MMVVDD, on 05 martie 2016 - 21:26, said:

Proxxy din toamna daca scoate cu ecran de 5 inci iti schimbi si parerea, nu?
Sotia are un huawei mate s de 5.5", cred ca m-as putea obisnui si cu el, e excelent pentru internet, insa nu e deloc comod in buzunar si nici la folosirea cu o singura mana. Pentru cine vrea un telefon sa vorbeasca la el, mesaje si rareori internet/gps/video, cred ca e mai util un ecran de 4".

#31
sclifositu

sclifositu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,664
  • Înscris: 28.08.2010
in toamna mi-am vandut 5s-ul si mi-am cumparat un lg g4, ecran de 5,5 inch si dupa o luna cand s-a dus entuziasmul ala de lucru nou cand il butonam maxim si ziceam "wow ce ecan bestial" am inceput sa duc dorul 5s-ului. am zis ca totusi am sa ma obisnuiesc pana la urma, iar acum, dupa 4 luni de folosit g4 am din nou iphone 5s ... si personal nu mi-a fost cu nimic mai util ecranul de 5,5. acum am un telefon care sta bine in buzunar, da frumos in mana, se simte altfel ... daca mai aveam 16 ani sa ma joc in timpul orei de mate sau mai stiu eu, probabil ca ma avantaja mai mult un ecran mare. deci felicitari apple daca inca mai pastreaza linia asta.

#32
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,444
  • Înscris: 19.04.2009
Eu am trecut de la 5" la 4.
Si stau toata ziua cu telefonul in mâna. Este mult mai practic, pot face orice cu o singura mâna, încape im buzunare, etc.
Însă 6s are anumite avantaje tehnice (force touch e bestial...).

Daca 5se va avea caracteristicile tehnice ale 6s (camera, force touch, baterie buna) eu il voi lua :D



#33
Grogu

Grogu

    Humble Homo Sapiens

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,668
  • Înscris: 11.09.2002
Ii mai vezi rostul la 3D touch daca ajungi cu degetul mare pe toata suprafata ecranului? Eu 3D touch il folosesc doar pentru app switcher.

#34
proxxxy

proxxxy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,078
  • Înscris: 15.07.2003
Da, eu il folosesc pentru preview-ul link-urilor, mailurilor, apelare rapida pentru primele trei contacte favorite, mesaj rapid etc. Se zvoneste ca iphone 5se nu va avea force touch.

#35
Grogu

Grogu

    Humble Homo Sapiens

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,668
  • Înscris: 11.09.2002
Se intampla! Keynote pe data de 21.03.2016 ora 10:00 w time. Sper sa avem live stream.

Attached Files


Edited by Catean, 10 March 2016 - 22:38.


#36
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,444
  • Înscris: 19.04.2009
Cam târzie data... :D nu știu de ce am impresia ca vor apărea și noile macbookuri și cine știe, poate un nou mac pro? :D

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate