Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Campanie/Petitie - noua lege acce...

Sunt ouale proaspete?

Aplicatie invatare limba Germana

Presbiopia - la 43 ani ?
 Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...

Ditra 25
 Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...

ERR_ADDRESS_UNREACHABLE
 Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...
 

Automatica si Calculatoare VS Automatica si Informatica Aplicata

- - - - -
  • Please log in to reply
15 replies to this topic

#1
Slackers

Slackers

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 27.02.2016
Saut baietii,
Sunt in ultimul an de liceu si m-am hotarat sa merg mai departe la o facultate legata de PC, si de aceea as dori sa va intreb care este diferenta intre Automatica SI CALCULATOARE SI AUTOMATICA SI INFORMATICA APLICATA - m-am uitat peste materiile care se fac la ambele facultatii si sunt destul de diferite....
Cine ma poate ajuta ? Va rog din suflet

#2
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,601
  • Înscris: 30.07.2003
Avem doua mari specializari: Calculatoare si cred ca ti-e clar iar Automatica e totuna cu Informatica Aplicata si inseamna automatizarea proceselor industriale.

Edited by neagu_laurentiu, 27 February 2016 - 17:26.


#3
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,801
  • Înscris: 20.10.2015
Daca m-ai intreba pe mine, m-as orienta catre automatica, dar stiu ca se castiga mai bine din informatica

#4
Slackers

Slackers

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 27.02.2016
Voi asa in mare spre ce ramura m-ati indruma Automatica Calculatoare sau Automatica si informatica aplicata ???

Adica cred ca la Calculatoare se lucreaza mai mult cu partea de softwer gen programator securitate web etc

#5
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,233
  • Înscris: 24.02.2007
Pentru "programator securitate web" informatica simpla, fara inginerie.

#6
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,801
  • Înscris: 20.10.2015

View PostSlackers, on 27 februarie 2016 - 21:08, said:

Voi asa in mare spre ce ramura m-ati indruma Automatica Calculatoare sau Automatica si informatica aplicata ???

Adica cred ca la Calculatoare se lucreaza mai mult cu partea de softwer gen programator securitate web etc


Sunt preferinte personale.
Eu as prefera in industrie, proces automat, roboti, managementul combustiei la vehicule, pilot automat in aviatie, suspensii active, web, programe in comunicatii, programe pentru banci, mi se pare prea fad

#7
Slackers

Slackers

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 27.02.2016
Deci voi ziceti sa ma duc mai mult pe Automatica si Informatica Aplicata
Ambele m-a pasioneaza dar am vazut ca la Automatica si si Calculatoare sunt materii legate mai mult de baze de date limbaje etc...

#8
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,601
  • Înscris: 30.07.2003

View PostSlackers, on 28 februarie 2016 - 07:26, said:

Deci voi ziceti sa ma duc mai mult pe [...]
Nu-ti zice nimeni ce sa faci, asta tu decizi. Fiecare cu perspectiva si aspiratiile sale, adevarul universal aici nu exista, ci doar cel individual.

#9
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,801
  • Înscris: 20.10.2015

View PostSlackers, on 28 februarie 2016 - 07:26, said:

Deci voi ziceti sa ma duc mai mult pe Automatica si Informatica Aplicata
Ambele m-a pasioneaza dar am vazut ca la Automatica si si Calculatoare sunt materii legate mai mult de baze de date limbaje etc...

jesus, mergi si vezi ce face fiecare absolvent si te decizi
de ce trebuie sa iei un drum numai pentru ca EU l-as alege?

Eu iti zisei ca sunt atras mai mult de fiare.
Mi-ar placea sa particip la constructia unui modul ca cel care merge pe Marte care sa gandeasca singur, la un manipulator modular (adica usor de schimbat) in industrie, mi-ar placea sa lucrez la un sistem de centralizare a ciclurilor masinilor dintr-o fabrica in biroul inginerului de productie sa stiu ce masina merge in parametrii, care sunt parametrii, ce sa imbunatatesc etc, iar pentru asta trebuie sa stii sa legi PLC-urile fiecarei masini la un network, mi-ar placea sa 'interpretez" marimile unui senzor in timpul zborului in avion...
MIE mi se pare mult mai atractiv decat sa inventez un motor de cautare, sau un site mai sigur de facut platile sau un program de calcul dobanzi pentru banci.

Dar e vorba doar de MINE.

#10
Slackers

Slackers

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 27.02.2016
Deci daca vreau sa devin programator ,web designer , web developer,  inginer IT trebuie sa termin automatica si calculatoare sau automatica si informatica aplicata ?

Edited by Slackers, 29 February 2016 - 17:03.


#11
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,233
  • Înscris: 24.02.2007
Inca n-ai inteles ca Automatica e una, Calculatoare e altceva, iar Informatica Aplicata e ce vor ei sa fie.

Faptul ca numele facultatiile aduna 10 domenii, nu inseama ca te pregateste in toate. Se bifurca si acolo diverse specializari.

Ce inseamna pentru tine Inginer IT?

#12
Slackers

Slackers

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 27.02.2016
Ok am inteles dar pentru programator la care ramura trebuie sa ma axez ??

#13
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,601
  • Înscris: 30.07.2003
Programator poti fi si atunci cand scrii cod pt. aplicatiile ce ruleaza peste un sistem de operare dar si in cazul cand nu ai asa ceva (microcontrolere de exemplu). Asa ca notiunea e mai cuprinzatoare decat iti imagineazi tu acum, in unele situatii ai nevoie de cunostintele ingineresti, in altele nu.
In postul #5 ai primit o indrumare la obiect.

#14
Slackers

Slackers

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 27.02.2016
Bine atunci poate ar fi trebuit sa intreb asa...
Ce ies dupa ce termin una dintre aceste 2 facultati ?
Imi puteti spune pentru fiecare in pare ?
Va rog oricum ce mi.ati zis pana acum cred ca imi va fi defolos

#15
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,601
  • Înscris: 30.07.2003

View PostSlackers, on 03 martie 2016 - 14:14, said:

Ce ies dupa ce termin una dintre aceste 2 facultati ?
Inginer "Calculatoare" ori "Automatica si informatica industriala" ori "Tehnologia informatiei". Ca atare nu scrie pe diploma "programator", nu facultatea iti da o astfel de pozitie ci angajatorul. Facultatea doar te pregateste pentru o astfel de profesie iar diferenta de studii intre specializari le poti vedea analizand pe site programa de invatamant.
http://www.ace.tuias...ex.php?page=473
http://www.ace.tuias...ex.php?page=475

Mai bine spune ce fel de aplicatii urmaresti (acum, la modul general dar cat de cat aplicat) sa-ti iasa din maini !

Edited by neagu_laurentiu, 03 March 2016 - 15:37.


#16
soarce

soarce

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,467
  • Înscris: 02.10.2008
Iesi inginer de la amandoua, asta e important.

Nu te gandi ca daca faci calculatoare nu o sa poti trece la procese industriale sau invers. Dupa ce termini facultatea ca inginer ai o plaja destul de mare de miscare, conteaza foarte mult interesul tau. Am colegi care au trecut de la telecomunicatii la microelectronica sau de la automatizari la telecomunicatii. Specializarea mi se pare ca o alegi dupa anul doi de facultate. Oricum, pana termini facultatea o sa-ti schimbi parerea despre ce ai vrea sa faci de multe ori. Eu as alege ce mi se pare mai interesant.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate