Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Supremația Papală

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
36 replies to this topic

#19
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011

View PostAribert, on 28 februarie 2016 - 16:43, said:

Există însă altul mai frumos - Servus servorum Dei -
acest titlu il avea si in Evul Mediu, sau e o gaselnita mai noua, moderna?

#20
chris_t

chris_t

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,116
  • Înscris: 27.04.2006
Nu, în Evul Mediu se numea "Inchizitorul Șef, The Killer and Tormentor of all non believers". Adică un fel de DAESH al zilelor noastre.

Azi se numește "Manipulatorul prostimii, dă banii tăi lui mnezo și curul copiilor tăi nouă".

#21
Aribert

Aribert

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 478
  • Înscris: 29.12.2013

View PostDude_2nd, on 02 martie 2016 - 07:32, said:

acest titlu il avea si in Evul Mediu, sau e o gaselnita mai noua, moderna?

Secolul VI, deci chiar la începutul Evului Mediu.

Găselnița e a lui Isus:
Matei 20:
25. Dar Iisus, chemându-i la Sine, a zis: Ştiţi că ocârmuitorii neamurilor domnesc peste ele şi cei mari le stăpânesc.
26. Nu tot aşa va fi între voi, ci care între voi va vrea să fie mare să fie slujitorul vostru.
27. Şi care între voi va vrea să fie întâiul să vă fie vouă slugă,

#22
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011

View PostAribert, on 02 martie 2016 - 19:07, said:


Secolul VI, deci chiar la începutul Evului Mediu.

deci nu prea se potriveste.
acum, in vremurile moderne, da, merge; Papa simuleaza ca sa se potriveasca cu titulatura.
dar in Evul Mediu, in nici un caz.

#23
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,533
  • Înscris: 16.03.2004
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/mZibUY-3tZw?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Conform acestui papa, toti suntem frati dar...nu in Christos neaparat ...[ https://i.imgur.com/wi9j03M.gif - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#24
Aribert

Aribert

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 478
  • Înscris: 29.12.2013
Bine, clipul e făcut de unii care își justifică existența doar prin combaterea bisericii tradiționale, a celei catolice pentru că își pot focaliza critica pe o persoană și a celei ortodoxe pentru că se pot descărca pe niște obiecte.
Dar și ei ar trebui să știe că toți oamenii sunt frați pentru că au aceeași origine, indiferent că evoluția, mediul, cultura și politica i-au împărțit în rase, religii și națiuni. Asta a știut și samariteanul, sau a simțit prin firea și conștiința sa. De aceea ni s-a spus "Mergeți și faceți ca el !"

Eu n-am înțeles ce a fost rău în frazele respective, este adevărat tot ce a spus acolo.  La sfărșit au trântit un comentariu fără legătură cu ce s-a spus dar "convingător" pentru că este un citat. Probabil că funcția și hainele papei declanșează astfel de reacții alergice, la fel au simțit și naziștii și Ku Klux Klanul și toți extremiștii și fundamentaliștii.
Este enervantă metoda asta a exaltaților de a tot împunge pe la spate. Ba papa, ba evreii, ba masonii, ba vrăjitoarele, tot timpul sunt alții de vină, mai ales că nu se apără și ignoră toate prostiile.
Eu în general sunt tolerant și am o simpatie și curiozitate față de diferite căi pe care le aleg oamenii. Dar când văd prostii de genul că cineva vrea să facă biserica mondială uit de toate și trebuie să anunț în mod solemn - Domnilor, avem deja o biserică mondială, se numește Biserica Dreaptă și Universală = Ortodoxă și Catolică și există deja de 2000 de ani. Restul sunt tot frați dar unii s-au rătăcit pe drum - ghizi nepregătiți, hărți învățate pe dinafară dar nimeni nu știe unde e nordul etc. E vorba de creștini, ceilalți, daaaa, tot frați,  au alt drum, ne vom intersecta când vom renunța toți la aura de superioritate.

#25
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

View PostAribert, on 07 mai 2016 - 11:53, said:


Eu în general sunt tolerant și am o simpatie și curiozitate față de diferite căi pe care le aleg oamenii. Dar când văd prostii de genul că cineva vrea să facă biserica mondială uit de toate și trebuie să anunț în mod solemn - Domnilor, avem deja o biserică mondială, se numește Biserica Dreaptă și Universală = Ortodoxă și Catolică și există deja de 2000 de ani. Restul sunt tot frați dar unii s-au rătăcit pe drum - ghizi nepregătiți, hărți învățate pe dinafară dar nimeni nu știe unde e nordul etc. E vorba de creștini, ceilalți, daaaa, tot frați,  au alt drum, ne vom intersecta când vom renunța toți la aura de superioritate.
Aroganta asta cu "Biserica Dreapta si Universala=Ortodoxa si Catolica care exista de 2000 ani , da-mi voie sa-ti spun ca ma pis pe ideile voastre care numai crestine nu sunt .
Daca e sa zicem ca suntem "frati "am putea spune ca suntem si cu sarpele caci suntem creati tot de dumnezeu , ba chiar si cu toate vietuitorele de pe pamant , insa nu vad cum am putea fi frati in Hristos daca papalitatea crede in evolutionism ? Plus puzderia de statui, icoane si moaste ne desparte precum saracul Lazar si bogatul din parabola Domnului .
Prin minciuna poti insela doar pe cei ce nu au cunostinta despre scripturi iar aceasta initiativa o poate avea doar antihristul .

#26
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,533
  • Înscris: 16.03.2004

View PostAribert, on 07 mai 2016 - 11:53, said:

Eu n-am înțeles ce a fost rău în frazele respective, este adevărat tot ce a spus acolo.

Este Cristos singurul Nume? Se pare ca nu!

#27
Aribert

Aribert

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 478
  • Înscris: 29.12.2013

View Postpacopaco1967, on 07 mai 2016 - 12:41, said:

ma pis pe ideile voastre

Dar poți să te piși unde vrei, și pe covor sau în dulap  dacă simți nevoia. Și cățeii își marchează astfel teritoriul.
Mie nu mi-ar fi trecut prin cap să mă exprim așa. Vulgaritatea ca argument. Asta ne desparte, nu

Quote

puzderia de statui, icoane si moaste ne desparte
Alea poți să le ignori dacă nu îți plac dar  gândirea trebuie schimbată, curățată de mizerii.

Eu înțeleg că cineva care își schimbă religia este foarte entuziast și ambițios dar totul trebuie făcut cu timp și cu suflet. Altfel ai aceeași Mărie cu altă pălărie, tot la dărâmat statui și învățat pe dinafară rămâi. Dacă ai învățat codul rutier pe derost nu te urci pe motoretă și încerci să depășești limuzinele. Nu te ajută nici dacă îl prinzi în parcare și te piși pe roata lui, mai bine înveți cum să-ți tunezi vehicolul.

Dar la subiect, ce deranjează de fapt la cuvintele spuse acolo, unde-i conspirația și anticristul? Că mă tot concentrez și nu găsesc nimic. Dacă zicea altcineva același lucru era OK sau care-i șpilu?

#28
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,533
  • Înscris: 16.03.2004
Mesajul papei este foarte nociv, practic acrediteaza ideea ca religia e o chestiune "de gust", fiecare cu a lui, totul este sa ne respectam reciproc. In aparenta, ideea pare fericita, totusi cum mai punem in aplicare porunca lui Cristos, de a merge si de a face ucenici in toata lumea? Asta presupune in mod direct ca acei hindusi si budisti sa-si lase zeii (demonii), adica sa renunte la identitatea lor religioasa. Tocmai asta blocheaza acest papa, prin discursul sau bizar!

#29
Aribert

Aribert

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 478
  • Înscris: 29.12.2013

View Postdark, on 07 mai 2016 - 12:57, said:

Este Cristos singurul Nume? Se pare ca nu!

Este Cristos un nume sau un titlu?

Dar cu ce e de vină cineva s-a născut pe alt continent sau în altă cultură. Nu te oprește nimeni să faci ucenici , mai bine ar fi dacă prin faptele tale îi atragi să vină singuri. Dar tocmai blocarea dialogului interreligios oprește asta. Era mai bine când se făcea cu forța?

Edited by Aribert, 07 May 2016 - 18:06.


#30
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,533
  • Înscris: 16.03.2004

View PostAribert, on 07 mai 2016 - 18:06, said:

Este Cristos un nume sau un titlu?

titlu

View PostAribert, on 07 mai 2016 - 18:06, said:

Dar tocmai blocarea dialogului interreligios oprește asta.

Dialog sau Evanghelizare? Una sau alta!

Edited by dark, 07 May 2016 - 18:10.


#31
Aribert

Aribert

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 478
  • Înscris: 29.12.2013

View Postdark, on 07 mai 2016 - 18:10, said:

Una sau alta!

Și una și alta și exact în această ordine.
Eu nu înțeleg cum să convingi pe cineva dacă îl întâmpini cu dispreț și superioritate sau cu amenințări. Nu trebuie să vorbești întâi cu el, să-l înțelegi? Altfel e ca la misionarii ăia pe care i-au mâncat canibalii. Ei le-au recitat conform programei, ăia au ascultat cu atenție dar când au vrut și ei să povestească despre zeii lor domnii misionari au devenit isterici, așa că i-au liniștit. Nu era mai bine să dialogheze, poate ajungeau la puncte comune și îi convingeau.

#32
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,533
  • Înscris: 16.03.2004

View PostAribert, on 07 mai 2016 - 18:32, said:

Și una și alta și exact în această ordine.
Eu nu înțeleg cum să convingi pe cineva dacă îl întâmpini cu dispreț și superioritate sau cu amenințări. Nu trebuie să vorbești întâi cu el, să-l înțelegi? Altfel e ca la misionarii ăia pe care i-au mâncat canibalii. Ei le-au recitat conform programei, ăia au ascultat cu atenție dar când au vrut și ei să povestească despre zeii lor domnii misionari au devenit isterici, așa că i-au liniștit. Nu era mai bine să dialogheze, poate ajungeau la puncte comune și îi convingeau.

Daca papa s-ar fi rezumat la ce expui tu mai sus, ar fi fost ...bine!
Din pacate, papa a lasat sa se inteleaga ca Dumnezeu e Tatal tuturor, indiferent de conceptiile religioase, fii sincer si admite! Ori asta e inacceptabil dpdv normelor crestine!

#33
Aribert

Aribert

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 478
  • Înscris: 29.12.2013
Păi nu e al tuturor?

#34
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,533
  • Înscris: 16.03.2004

View PostAribert, on 07 mai 2016 - 19:28, said:

Păi nu e al tuturor?
Nu, nu este.
Hindusii cui se inchina? Domnului Isus? [ https://i.imgur.com/wi9j03M.gif - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

1 Cor 10:20. Dimpotriva, eu zic ca ce jertfesc Neamurile jertfesc dracilor, si nu lui Dumnezeu.
Si eu nu vreau ca voi sa fiti in impartasire cu dracii.

Observi vreo compatibilitate intre:

[ http://artretreatsandlifecoaching.com/wp-content/uploads/2013/02/maa-kali-upasak-astrologer-mob-07568599161-09549716865_1.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]


si:

[ http://www.evz.ro/image-605-388/cache/2015-12/iisus_1-465x390.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

???

Edited by dark, 07 May 2016 - 20:04.


#35
Aribert

Aribert

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 478
  • Înscris: 29.12.2013
Aia e Kali, deci femeie, și arată așa doar când se luptă cu demonii ca să protejeze oamenii.
Comparația cu Krishna ar fi mai bună.

Edited by Aribert, 07 May 2016 - 20:26.


#36
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,533
  • Înscris: 16.03.2004

View PostAribert, on 07 mai 2016 - 20:21, said:

Aia e Kali, deci femeie, și arată așa doar când se luptă cu demonii ca să protejeze oamenii.

Khali te protejeaza sau Christos...? Ca, de fapt, despre asta e vorba...
in fine...

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate