Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE
 

Supremația Papalã

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
36 replies to this topic

#1
touchthis

touchthis

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 353
  • Înscris: 19.06.2015
De ce Papa este considerat ca fiind capul suprem al Bisericii Creștine și totodatã "locțiitorul" lui Hristos pe Pãmânt?

#2
ElcapoMafia

ElcapoMafia

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 701
  • Înscris: 12.01.2011
Marea schisma a avut loc din cauza ca un preot a vrut si el ceva putere asa ca si-a luat partea de acoliti si si-a infiintat propria biserica, asa ca se poate considera ce vrea el.

#3
tom_1133

tom_1133

    utilizator Linux Mint

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,716
  • Înscris: 10.02.2011

Quote

După tradiția catolică, de când Sfantul Petru a început să predice Evanghelia și l-a numit ca succesor al său pe un înțelept bătrân din Roma, sfântul Lin; latină,papa Linus, cetatea a devenit sediul Bisericii Universale.
La început, succesorii Sfântului Petru erau numiți doar episcopi ai Romei. Titlul de "Papă" intră în folosință multe secole mai târziu....
sursa==>https://ro.wikipedia....org/wiki/Papă

Si informatii mai On Topic:
https://ro.wikipedia...litatea_papală

#4
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Titulatura de Locțiitor a Lui Hristos o autodenumire a Instituțiiei Papale.
Vicarius Filii Dei = Papa = 666 http://amazingdiscov...arius-Filii-Dei

#5
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011

View PostMembruAnonim, on 27 februarie 2016 - 15:14, said:

Vicarius Filii Dei = Papa = 666 http://amazingdiscov...arius-Filii-Dei
speculatii ieftine.

View Posttouchthis, on 27 februarie 2016 - 14:44, said:

De ce Papa este considerat ca fiind capul suprem al Bisericii Creștine și totodată "locțiitorul" lui Hristos pe Pământ?
pentru ca asa era profetizat:
"se va aseza in Templul lui Dumnezeu, dandu-se drept Dumnezeu. (2Tes.2:4)"

#6
marcuzzzo

marcuzzzo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,659
  • Înscris: 12.12.2008

View Posttouchthis, on 27 februarie 2016 - 14:44, said:

De ce Papa este considerat ca fiind capul suprem al Bisericii Creștine și totodată "locțiitorul" lui Hristos pe Pământ?

Dupa o lectura sumara a unui pasaj din evanghelie "Tu esti Petru si pe piatra aceasta voi zidi biserica mea".
Doi la mana: dintr-o facatura ordinara care se numeste "Donatia lui Constantin", o mazgaleala nascocita probabil de copistii Sfantului Scaun cam in epoca regelui carolin Pepin cel scurt.
In ea scrie ca imparatul Constantin ar fi donat papei de atunci, suprematia temporala asupra Italiei si a imperiului roman din vest.

Edited by marcuzzzo, 27 February 2016 - 15:39.


#7
Patrulescu

Patrulescu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,896
  • Înscris: 03.09.2015
Trebuie schimbata si introdusa suprematia patriarhala....

#8
unucelalalt

unucelalalt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,768
  • Înscris: 14.05.2015

View Postmarcuzzzo, on 27 februarie 2016 - 15:39, said:

Dupa o lectura sumara a unui pasaj din evanghelie "Tu esti Petru si pe piatra aceasta voi zidi biserica mea".
Doi la mana: dintr-o facatura ordinara care se numeste "Donatia lui Constantin", o mazgaleala nascocita probabil de copistii Sfantului Scaun cam in epoca regelui carolin Pepin cel scurt.
In ea scrie ca imparatul Constantin ar fi donat papei de atunci, suprematia temporala asupra Italiei si a imperiului roman din vest.
Falsul cu mostenirea Imperiului Roman lasata Vaticanului a fost infractiunea unui papa ( nu mai stiu in care sursa as avea mult de cautat ) si a fost descoperita si dovedita dupa sute de ani .   Prin asta se dorea ( oare numai atunci ? ) continitatea obiectivului de a cuceri intrega lume . Dovezile intereselor Vaticanului le gasim usor daca deschidem ochii bine si cautam in activitatea trecuta si prezenta .
Surse alternative sunt destule , un bun inceput poate fi o serie de prelegeri obiective cu citate si exemple din toate legile , faptele si inscrisurile Vaticanului . Este pus pe masa negru pe alb ce scrie din istorie si pana azi in documentele emise de papalitate . Nu veti vedea la Teleenciclopedie sau pe Discovery . De ce oare ?
   La sfarsit de film gasiti o lista a acestui Prof. Walter J. Veith foarte bine documentat . Nu promovez nici nu demolez religia , istoria isi spune cuvantul.
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/4Xp8oieHU34?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
   Nu " se considera " ci papa este cel care se autointituleaza " Loctiitor a Lui Dumnezeu pe pamant " iar biserica catolica se pretinde a fi  "biserica universala ".Deci casca urechile = biserica intregului univers . Nu e putin arogant termenul ? Ca sa raspunzi in 2 cuvinte la intrebarea din topic este f greu , trebuie studiat bine.

Edited by unucelalalt, 27 February 2016 - 16:19.


#9
marcuzzzo

marcuzzzo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,659
  • Înscris: 12.12.2008
Lorenzo Valla este umanistul italian care a descoperit falsul.

#10
genius

genius

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,514
  • Înscris: 23.11.2004

View PostMembruAnonim, on 27 februarie 2016 - 15:14, said:

Vicarius Filii Dei = Papa = 666
Vicarius filii dei nu este o denumire acceptată a papei .
Nu mai bate câmpii !
Să nu mai vorbim de aberaţia cu adunarea a ce ne place nouă ca să ne dea ce vrem .

Edited by genius, 27 February 2016 - 16:35.


#11
touchthis

touchthis

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 353
  • Înscris: 19.06.2015
Am întrebat de ce Papa este socotit de catolici ca fiind Hristos pe pământ și capul Bisericii creștine?

#12
marcuzzzo

marcuzzzo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,659
  • Înscris: 12.12.2008

View Posttouchthis, on 27 februarie 2016 - 16:36, said:

Am întrebat de ce Papa este socotit de catolici ca fiind Hristos pe pământ și capul Bisericii creștine?

Si dumneata nu ai vazut raspunsul? Fiindca dintr-un pasaj din evanghelie Iisus i-ar fi spus lui Petru: "Tu esti Petru si PE ACEASTA PIATRA VOI ZIDI BISERICA MEA".
Intelesu-m-ai?

#13
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View Postgenius, on 27 februarie 2016 - 16:33, said:

Vicarius filii dei nu este o denumire acceptată a papei .
Nu mai bate câmpii !
Să nu mai vorbim de aberaţia cu adunarea a ce ne place nouă ca să ne dea ce vrem .
Ce ar fi sa ne informam? Vicarus filii dei = Loctiitorul (Reprezentantul) Fiului lui Dumnezeu.
https://en.wikipedia...arius_Filii_Dei

#14
touchthis

touchthis

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 353
  • Înscris: 19.06.2015
Ba l-am vazut, dar pe aici postasera tot felul de articole fara legatura cu intrebarea.

View Postmarcuzzzo, on 27 februarie 2016 - 16:38, said:

Si dumneata nu ai vazut raspunsul? Fiindca dintr-un pasaj din evanghelie Iisus i-ar fi spus lui Petru: "Tu esti Petru si PE ACEASTA PIATRA VOI ZIDI BISERICA MEA".
Intelesu-m-ai?


#15
marcuzzzo

marcuzzzo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,659
  • Înscris: 12.12.2008

View PostMembruAnonim, on 27 februarie 2016 - 16:44, said:

Ce ar fi sa ne informam? Vicarus filii dei = Loctiitorul (Reprezentantul) Fiului lui Dumnezeu.
https://en.wikipedia...arius_Filii_Dei

Are dreptate, sintagma "Vicarus filii dei" nu a fost cuprinsa niciodata printre titluraturile papei.

#16
unucelalalt

unucelalalt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,768
  • Înscris: 14.05.2015

View Posttouchthis, on 27 februarie 2016 - 16:36, said:

Am întrebat de ce Papa este socotit de catolici ca fiind Hristos pe pământ și capul Bisericii creștine?
" Caci multi vor veni in numele Meu zicand : Eu sunt Hristos , si pe multi ii vor amagi "  Matei 24 / 5

#17
unucelalalt

unucelalalt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,768
  • Înscris: 14.05.2015
Vad ca-ti place iti mai dau - Isaia 48 / 11 -" Nimanui nu voi da slava mea "
   Dar ce sa faci daca plebea e dobitoaca , acum nu mai sunt analfabeti dar tot ciungi de creier raman si slaba e credinta lor si cauta tot felul de amagiri.
Insa retine eu nu merg la biserica , nu practic nici un ritual , doar cred , fara politica , fara traditie , doar prin filtrul propriu .

Edited by unucelalalt, 27 February 2016 - 20:32.


#18
Aribert

Aribert

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 478
  • Înscris: 29.12.2013

View Posttouchthis, on 27 februarie 2016 - 14:44, said:

De ce Papa este considerat ca fiind capul suprem al Bisericii Creștine și totodată "locțiitorul" lui Hristos pe Pământ?

View Posttouchthis, on 27 februarie 2016 - 16:36, said:

Am întrebat de ce Papa este socotit de catolici ca fiind Hristos pe pământ și capul Bisericii creștine?

Sunt două întrebări diferite. A doua formulare nu este corectă pentru că nimeni nu îl socotește așa. Papa este un om, botezat creștin, preot și episcop, investit într-o funcție, nu un zeu. El poate fi eventual considerat Petru, dar nu în sensul strict ci simbolic.

Locțiitorul este cel care ține locul cuiva pentru o perioadă și acționează în numele lui.
Ioan 21:
"Simone, fiul lui Iona, Mă iubești tu mai mult decât aceștia?" "Da, Doamne", I-a răspuns Petru, "știi ca Te iubesc." Isus i-a zis: "Paște mielușeii Mei!"
"Simone, fiul lui Iona, Mă iubești?" "Da, Doamne", I-a răspuns Petru, "știi că Te iubesc." Isus i-a zis: "Paște oițele Mele!"
"Simone, fiul lui Iona, Mă iubești?" Petru s-a întristat că-i zisese a treia oară: "Ma iubesti?" și I-a răspuns: "Doamne, Tu toate le știi; știi ca Te iubesc." Isus i-a zis: "Paște oile Mele!"

În limbajul nostru de acum, dacă mă cheamă șeful meu și mă întreabă: - Măi Cutare, pot să am încredere in tine? Eu: - Da, dom' șef, știți doar că puteți avea încredere. El:- Bine, atunci ai grijă de colectivul ăsta până mă întorc, că am treburi importante de rezolvat. Și dacă îmi repetă asta de trei ori înseamnă că e serioasă treaba. Binențeles că o să vină unii să spună că mă dau mare, că nu e adevărat că eu am acum răspunderea. Vor fi și derbedei care profită de lipsa șefului și vor forma grupuri care vor face ce-i duce mintea, unii vor vrea să lucreze singuri după cum au chef,  alții nu vor mai veni de loc la lucru. (cine are urechi de auzit să audă). Dar eu mă străduiesc să-i țin la un loc pentru ca activitatea să continue, de aceea sunt locțiitor.

Chestia cu Vicarius Filii Dei și speculația cu cifrele romane este o prostie, titlul respectiv nu există.
Există însă altul mai frumos - Servus servorum Dei -

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate