Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...
 [UNDE] Reconditionare obiecte lemn

Infiltratii casa noua

sugestie usa interior

ANAF si plata la selfpay
 Imprimanta ciss rezista perioade ...

Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd
 Intrebari srl nou

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 

Zmeura pe balcon.

- - - - -
  • Please log in to reply
41 replies to this topic

#19
Endgegner

Endgegner

    razes conservator, dacopat si homofob

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,317
  • Înscris: 22.10.2015

View Postevreul, on 11 aprilie 2016 - 09:59, said:

In primul rand i-ti multumesc pentru ca mi-ai replicat si pentru urarile dumitale care mi-au facut placere.

In Israel creste zmeura  numai  in nordul tarii si pe podisul Golan si eu locuiesc in sud nu departe de Ierusalim.   Inainte cu un an am cumparat de la o pepiniera din nordul Israelului  printre alte plante si o zmeura care era intr-un  boc de plaxyhe de 15 cm diametru iar zmeura in lungime de cam 30 cm. Nu butasi.  Dupa un scurt timp ,cand am observat ca dupa ce am pus-o intr-un vas mai mare,ca o galeata a inceput sa ia razna si lungimea ei a ajuns la 1.5  -  2 metrii  cu prima ocazie am cumparat inca  4   plante si le-am rasadit in vase de plastic cu diametrul de 60 cm. Ca si cum le-am pus "drojdie" au inceput sa se lungeasca asa ca a trebuit sa  fac  ceva. Am facut ca si cum scari din bete de bambuc inalte de aproape 2 metrii  care sunt infipte in pamantul din vas si cu cat se inalteste se mareste distanta intre ele. Cu alte bete de bambuc am adougat ca doua "trepte" care le-am legat cu sarma sa ramana ferm legate de "scara" .  Zmeura care a ajuns azi la lungimi de 3-4 metrii le am legat de aceasta scara cand ele sunt "invarti-te" in cerc de cam 1- 1,2  m3trii diametru  . Am facut asta fara sa indoiesc ramurile  mai mult de ce elepermit inainte de se rup.
Si anul trecut am avut cam 5 zmeure de la prima planta.Azi sunt zeci de flori si incontinu ies inca.  Le dau apa la fiecare 3-4 zile.

Pamantul in care l-am sadit este compus din   turba uscata care se vinde  in baloturi mari,am cumparat cativa saci de la o pepinera. In plus  am amestecat cu "tuf" praf si pietrcele maro care este un praf vulcanic foarte boga in minerale si la urma am adougat si   Compost   care este un ingrasamant care se face din gunoi natural ,dezinfectat si tocat aproape praf. (nu are nici un miros).

Vreau sa sper ca zmeura mea sa nu inceapa  sa  sufere din caldura verii din Israel.

Ma scuz ca poate am exagerat cu lungimea replicei dar am scris din "toata inima" si ma am cam uitat cu scrisul.

Placerea a fost si de partea mea! Si nu iti face griji in privinta lungimii mesajului fiindca chiar am citit cu placere si interes.

De regula zmeura de cultura poate trece de 2 m in inaltime, insa 3-4 m mi se pare totusi foarte mult!!! Dar asta poate fi totusi un semn ca a fost foarte bine ingrijita, mai ales daca va avea si rod bogat. Cea pe care o am eu in gradina, daca e la umbra(sub un copac) creste mai mult(pana in 2 m) insa nu face si fructe prea multe, iar daca e in bataia soarelui ramane mai scunda(1,6m) insa pare sa fie stimulata sa rodeasca mai mult.
Nu inteleg totusi cum te descurci cu o inaltime atat de mare. Ai aranjat cu vecinii de la etajul superior sa o primeasca si la ei? Posted Image
Una peste alta, zmeura este delicioasa si merita toate eforturile! Imi face nespusa placere sa aflu ca pana acum te-ai descurcat de minune.

Edited by Endgegner, 12 April 2016 - 22:11.


#20
evreul

evreul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 785
  • Înscris: 20.02.2016
Attached File  ab.jpg   42.6K   36 downloadsAttached File  unnamed.jpg   68.82K   37 downloads

View PostEndgegner, on 12 aprilie 2016 - 22:10, said:

Placerea a fost si de partea mea! Si nu iti face griji in privinta lungimii mesajului fiindca chiar am citit cu placere si interes.

De regula zmeura de cultura poate trece de 2 m in inaltime, insa 3-4 m mi se pare totusi foarte mult!!! Dar asta poate fi totusi un semn ca a fost foarte bine ingrijita, mai ales daca va avea si rod bogat. Cea pe care o am eu in gradina, daca e la umbra(sub un copac) creste mai mult(pana in 2 m) insa nu face si fructe prea multe, iar daca e in bataia soarelui ramane mai scunda(1,6m) insa pare sa fie stimulata sa rodeasca mai mult.
Nu inteleg totusi cum te descurci cu o inaltime atat de mare. Ai aranjat cu vecinii de la etajul superior sa o primeasca si la ei? Posted Image
Una peste alta, zmeura este delicioasa si merita toate eforturile! Imi face nespusa placere sa aflu ca pana acum te-ai descurcat de minune.

Am explicat ca am rezolvat problema lungimii cu asta ca am bagat doua bete de bambuc inalte de 1.8 metrii invasul zmeurei in forma de "V'  si am legat zmeura pe el indoind-o in cerc cu diametru de 0.8-1 metru uneori de doua-trei ori.  Am indoind cu mare grija sa nu o rup sau sa-i  provoc crapaturi.

Deoarece vad ca te bucuri cu mine de zmeura mea,uite inca doua poze de zmeura inca verde, nou-nouta.

#21
evreul

evreul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 785
  • Înscris: 20.02.2016

View PostEndgegner, on 12 aprilie 2016 - 22:10, said:

Placerea a fost si de partea mea! Si nu iti face griji in privinta lungimii mesajului fiindca chiar am citit cu placere si interes.

De regula zmeura de cultura poate trece de 2 m in inaltime, insa 3-4 m mi se pare totusi foarte mult!!! Dar asta poate fi totusi un semn ca a fost foarte bine ingrijita, mai ales daca va avea si rod bogat. Cea pe care o am eu in gradina, daca e la umbra(sub un copac) creste mai mult(pana in 2 m) insa nu face si fructe prea multe, iar daca e in bataia soarelui ramane mai scunda(1,6m) insa pare sa fie stimulata sa rodeasca mai mult.
Nu inteleg totusi cum te descurci cu o inaltime atat de mare. Ai aranjat cu vecinii de la etajul superior sa o primeasca si la ei? Posted Image
Una peste alta, zmeura este delicioasa si merita toate eforturile! Imi face nespusa placere sa aflu ca pana acum te-ai descurcat de minune.

Am explicat ca am rezolvat problema lungimii cu asta ca am bagat doua bete de bambuc inalte de 1.8 metrii invasul zmeurei in forma de "V'  si am legat zmeura pe el indoind-o in cerc cu diametru de 0.8-1 metru uneori de doua-trei ori.  Am indoind cu mare grija sa nu o rup sau sa-i  provoc crapaturi.

Deoarece vad ca te bucuri cu mine de zmeura mea,uite inca doua poze de zmeura inca verde, nou-nouta.

#22
bilti

bilti

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,020
  • Înscris: 14.11.2006
tu ai acolo mure nu zmeura. nu te-ai mirat de ce creste 4 metri?

#23
evreul

evreul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 785
  • Înscris: 20.02.2016

View Postbilti, on 14 aprilie 2016 - 21:01, said:

tu ai acolo mure nu zmeura. nu te-ai mirat de ce creste 4 metri?

Vezi ca am intrebat la inceput daca ce am este zmeura sau mure  ca nu stiu. Am crezut ca cineva va identifica dupa frunze.
Adevarul este ca nu-mi pasa ce este. Amandoua sunt gustoase si cam rare la noi. Ca planta pe balcon este  frumoasa.

Cu toate astea totusi cred ca sunt zmeura ca vara trecuta unul din ei a facut cam 4 fructe rosii (ca rosile) culoarea. Mura mi se pare ca este violeta . Nu?    Este un soi care nu are tepi.

#24
bilti

bilti

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,020
  • Înscris: 14.11.2006
eu am ambele plante in gradina si imi arata a frunze de mur. zmeura e putin diferita ata ca forma cat si culoare. conteaza ca iti place tie si aduce un plus de verdeata balconului. exista si un hibrid tayberry intre mur si zmeur care te poate baga in ceata (poate asta ai cumparat tu). in plus nici florile tale nu arata ca cele de zmeura.

uite cum arata florile de mure: http://www.zmfruct.r...ri-02.jpg  parca sunt surori cu cele din poza ta.

#25
evreul

evreul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 785
  • Înscris: 20.02.2016
Multumesc pentru informatii.  Am inteles ca am Mure insa din 5 plante cu frunze la fel numai trei au inflorit si fac deja fructe. Alte doua se par vam adormite.    Am si inca o planta mica, de cam 30 de cm  care are aceleas frunze  ca altele insa culoare bizara de verde foarte deschis. ce poate fii?  Acele alte doua care sunt mari si sanatoase insa nu au facut flori, sunt poate zmeura?
Nici o planta nu are tepi. Asta indica ca sunt  un soi a parte sau tratate genetic?

#26
bilti

bilti

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,020
  • Înscris: 14.11.2006
sunt cateva soiuri de mure fara spini. nu am habar daca prin genetica sau selectie. am si eu un fir si astept anul acesta sa faca ceva fructe. zmeura are frunzele mai deschise la culoare si mai subtiri (te poti lamuri pe google sau pune niste poze clare pe forum).

#27
evreul

evreul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 785
  • Înscris: 20.02.2016
Attached File  eee.jpg   57.44K   21 downloads
Sper ca poza asta o sa-mi desvaluiasca daca am numai mure sau am si zmeura. Vezi poza.  In vas am rasadit doua rasaduri insa unu  sa rupt si am lasat numai radacina. Dupa catva timp a iesit planta cu frunze mult mai deschise la culoare. Se poate ca aeste vorba de zmeura ?

#28
cat1

cat1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 375
  • Înscris: 08.06.2010
Planta mai deschisă e zmeura.

#29
evreul

evreul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 785
  • Înscris: 20.02.2016
Toda raba -traducere din ebraica: Multumesc mult . Infine sa clarificat identitatea murelor si zmeura mea.

Ai scris ca sunt tot felul de soiuri de mure. Mai mult ca sigur ca au "aterizat" si la mine  doua plante  din cinci  care cu toate ca sunt frumos desvoltate nu au fact flori  deocamdata.

Uneori i-mi vne sa rad ca inaintea murelor&zmeura am avut in aceleasi vase pomi de lamaie ,lanmaie dulce (da exista asa ceva) si lamai chineze mititele ,2 soiuri rare de portocale si inca un pomulet de carambula,un fruct exotic. Am lasat numai o parte din vase,le-am spalat desinfectat si pus pamant nou.   Dece i-mi vine sa rad? deoarece citesc aci despre oameni care ar fii fost fericiti sa primeasca pomii care eu8 i-am aruncat la gunoi.

#30
bilti

bilti

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,020
  • Înscris: 14.11.2006
noi avem lamai si palmieri tu zmeura si mure!

#31
Endgegner

Endgegner

    razes conservator, dacopat si homofob

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,317
  • Înscris: 22.10.2015

View Postevreul, on 14 aprilie 2016 - 16:40, said:

Attachment ab.jpgAttachment unnamed.jpg

Am explicat ca am rezolvat problema lungimii cu asta ca am bagat doua bete de bambuc inalte de 1.8 metrii invasul zmeurei in forma de "V'  si am legat zmeura pe el indoind-o in cerc cu diametru de 0.8-1 metru uneori de doua-trei ori.  Am indoind cu mare grija sa nu o rup sau sa-i  provoc crapaturi.

Deoarece vad ca te bucuri cu mine de zmeura mea,uite inca doua poze de zmeura inca verde, nou-nouta.

N-am citit cu atentie cum ai rezolvat problema lungimii, eu stiind ca zmeura creste dreapta in sus, si cand ai pomenit de "scari" de bambus m-am gandit ca te-ai folosit de acelea doar ca sa o deviezi un pic de la vericala si sa sustii tulpinile care la patru metri lungime s-ar rupe sub propria lor greutate, insa daca se pot face rotocoale inseamna ca mai degraba ai mure fara ghimpi si nu zmeura, asa cum ti-au spus deja colegii. Dupa aspectul frunctelor din poze, tot mure se pare ca ai. Astept cu interes sa le vad si coapte. :)

#32
evreul

evreul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 785
  • Înscris: 20.02.2016

View PostEndgegner, on 20 aprilie 2016 - 14:17, said:

N-am citit cu atentie cum ai rezolvat problema lungimii, eu stiind ca zmeura creste dreapta in sus, si cand ai pomenit de "scari" de bambus m-am gandit ca te-ai folosit de acelea doar ca sa o deviezi un pic de la vericala si sa sustii tulpinile care la patru metri lungime s-ar rupe sub propria lor greutate, insa daca se pot face rotocoale inseamna ca mai degraba ai mure fara ghimpi si nu zmeura, asa cum ti-au spus deja colegii. Dupa aspectul frunctelor din poze, tot mure se pare ca ai. Astept cu interes sa le vad si coapte. Posted Image

View PostEndgegner, on 20 aprilie 2016 - 14:17, said:

N-am citit cu atentie cum ai rezolvat problema lungimii, eu stiind ca zmeura creste dreapta in sus, si cand ai pomenit de "scari" de bambus m-am gandit ca te-ai folosit de acelea doar ca sa o deviezi un pic de la vericala si sa sustii tulpinile care la patru metri lungime s-ar rupe sub propria lor greutate, insa daca se pot face rotocoale inseamna ca mai degraba ai mure fara ghimpi si nu zmeura, asa cum ti-au spus deja colegii. Dupa aspectul frunctelor din poze, tot mure se pare ca ai. Astept cu interes sa le vad si coapte. Posted Image
Sunt deacuma fructe destul de mari dar inca verzi. Sunt mure. Am si doua zmeure care le  observ dupa frunzele de culoare verde deschis dar inca nu au inflorit.
.

Edited by evreul, 21 April 2016 - 19:47.


#33
evreul

evreul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 785
  • Înscris: 20.02.2016
Murele mele care cresc pe terasa in Israel la inaltimea de  350 metrii peste nivelul marii. Sa nu uitam ca Israelul este o tara cu clima calda. Si saptamana asta a ajuns termometrul la aproape 40 de grade. Ceva de necrezut cum cresc mure in asa conditii.

Attached Files



#34
evreul

evreul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 785
  • Înscris: 20.02.2016
In fiecare dimineata culegem cam 20 de mure .   Am reusit sa fac frica la pasari cu ajutorul de CD vechi care le-am insirat pe o sfoara la interval de cam 50 cm unul de altul. Cand este si putin vant, partea argintie a discului provoaca lumini care se reflecteaza  pe pereti si pe plante si infioreaza pasarelele .

#35
evreul

evreul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 785
  • Înscris: 20.02.2016
a cine este interesat de noutati in legatura cu murele si zmeura de pe tarasa mea,va comunic ca in fiecare vaza in care am pus la inceput un rasad,azi se gasesc zeci de rasaduri care ies din   radacini  asa ca ,mai mult ca sigur anul vitor vor umplu vaza asa ca nu vor avea pamant. Deocamdata suntem la sfarsitul sezonului si avem numai putine fructe.  In tot cazul experienta a fost foarte interesanta iar verdeata lor este mai mult decat frumoasa..

#36
evreul

evreul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 785
  • Înscris: 20.02.2016

View Postbilti, on 18 aprilie 2016 - 12:57, said:

noi avem lamai si palmieri tu zmeura si mure!

Mai tin minte ca pe timpuri, cand am fost copil in Bucuresti am avut o matusa care avea la ea in salon unpom de lamaie langa o fereastra  mare si  facea cam 6-8 lamai  sfrijite in fiecare an.   Afara din loc mai cald pomii de lamaie nu pot traii.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate