Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Nu gasesc un topic, un fel de caf...

Jocuri Android Multiplayer online...

Diferenta consum smart meter - Co...

Recomandare demontare+instalare ...
 CAIET SERVICE PREDEAL II

Internare spital psihiatrie

CM de snooker 2024

Scot penele dupa montajul tamplar...
 Masina de spalat vase si grasimea

Noua lege de acces in paduri

Sunt ouale proaspete?

Aplicatie invatare limba Germana
 Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 

Zmeura pe balcon.

- - - - -
  • Please log in to reply
41 replies to this topic

#1
evreul

evreul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 785
  • Înscris: 20.02.2016
Buna ziua si bine ca v-am gasit.Poate o sa ma ajutati cu ceva indrumari.  Eu locuiesc in Israel aproape de Ierusalim. Am pus 6 rasaduri mari de smeura cu si fara tepi pe balcon in vaze  de  60 cm diametrul si inalte cam  tot 60 cm. Pamantul ce am pus este pamant care se vinde pentru flori.  Rasadurile sunt de lungime  intre 3-7 metrii. Deocamdata le-am legat sa se "invarteasca in cercuri de cam 1 metru diametru.

Indrumari de care am nevoie sunt tot ce depinde de smeura.  Ingrasaminte, taieri si tratamente contra bolilor (deocamdata nu sunt deloc bolnave). Da, si cata apa au nevoie. Multumesc.

#2
tibi_filip

tibi_filip

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 480
  • Înscris: 24.05.2015
Zmeurul (Rubus idaeus) este un arbust tufos, peren, cu lăstari târâtori, cu tulpini drepte, arcuite spre vârf, cu ghimpi drepți, de forma unor ace, adeseori plasați numai pe partea inferioară. Zmeurul aparține familiei Rosaceae.
Frunzele sunt compuse din 3-7 foliole, dințate pe margini, verzi pe fața superioară, albicioase pe cea inferioară. Sunt folosite proaspete sau uscate la preparea de ceaiuri medicinale, care sunt recomandate pentru tratarea durerilor menstruale.
Florile zmeurului sunt albe, compuse din 5 sepale, 5 petale și numeroase stamine, și reprezintă o sursă importantă de nectar pentru albinele producătoare de miere.
Fructul, care se numește zmeură, este de culoare roșie, cu miros plăcut și gust acrișor-aromat. Zmeura se cultivă din două motive: pentru consumul fructelor în stare proaspătă și pentru procesare industrială. Din zmeură se extrage xilitolul, care este un îndulcitor artificial folosit mai ales în tratarea și prevenirea cariilor dentare.
Zmeurul înflorește începând din luna mai până în iulie. Crește spontan în locuri stâncoase, luminișuri de păduri, regiuni deluroase și muntoase. Poate fi intâlnit pe întreg teritoriul României, fiind o plantă specifică zonelor cu climă temperată.


ZMÉURĂ s. f. Fructul zmeurului

#3
Bob493

Bob493

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,305
  • Înscris: 12.07.2010
E mai ieftin asa?

#4
alexx1402

alexx1402

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,229
  • Înscris: 01.01.2007
Ce e "smeura"?

#5
diorama

diorama

    We are stardust

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,360
  • Înscris: 15.10.2006
Da, e zmeur/a. Puteti raspunde totusi on topic sau tineti lectii de limba romana pe aria de plante?

#6
Silent_Runner

Silent_Runner

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,633
  • Înscris: 29.05.2004
Apă destul de multă. Aici la mine crește în pădure, de regulă pe vâlcele.
Zmeura cu țepi? Nu cumva e vorba de mure?

A, și neapărat să pui și un urs de pluș între răsaduri Posted Image

#7
ccf_cristi

ccf_cristi

    Asa si?!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,496
  • Înscris: 13.10.2010

View PostRațepi_N, on 27 februarie 2016 - 15:31, said:

Apă destul de multă. Aici la mine crește în pădure, de regulă pe vâlcele.
Zmeura cu țepi? Nu cumva e vorba de mure?

A, și neapărat să pui și un urs de pluș între răsaduri Posted Image
E zmeură și cu țepi(mici ce-i drept...dar înțeapă așa mici cum sunt)

Inițiator, zmeura nu e pretențioasă. Apă si atât. Daca era plantată in grădină aveai o problemă cu înmulțirea ei. La mine și în pietriș a reușit sa prindă rădăcini.


Dacă aveți un teren cu probleme de stabilitate sau vreți sa scăpați de buruieni, zmeura(murele) și salcâmul(astea îmi vin în minte acum) sunt cele mai recomandate....dar nici nu scăpați așa ușor de ele o dată ce sunt scăpate din mână. ;-)

LE Cu cât sunt mai puține plante în ghiveci, cu atât sunt fructele mai mari.

Edited by ccf_cristi, 27 February 2016 - 16:09.


#8
newbie13

newbie13

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,010
  • Înscris: 13.12.2009
nu, nu trebuie "multa" apa. trebuie doar sa fie udata din cand in cand. zmeura e destul de rezistenta, eu am in gradina si se descurca bine chiar si cand e seceta.

#9
Endgegner

Endgegner

    razes conservator, dacopat si homofob

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,317
  • Înscris: 22.10.2015
Ii trebuie si multa lumina ca sa faca flori si fructe.

Poate te ajuta si link-urile astea:

http://sub-lupa.blog...trebuie-sa.html

https://rubenbudau.w...rului-partea-i/

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/rmlorCJUZLs?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#10
alexbjorg

alexbjorg

    Who cares?!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,143
  • Înscris: 10.10.2007
http://forum.softped...ucte-de-padure/
Cu placere!

#11
diorama

diorama

    We are stardust

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,360
  • Înscris: 15.10.2006
Ultima avertizare. Rezumati-va, va rog, la sfaturi despre zmeura. Multumesc.

#12
evreul

evreul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 785
  • Înscris: 20.02.2016
Am cercetat intrebarea si da,este vorba de smeura si nu de mure.  Am citit ca are nevoie de mult soare,apa din cand in cand dar la temperatura solului vara am mare problema ca la noi vara temperatura este de obicei cam 30-34 de grade si nu 18n grade cum se recomanda.   Se poate recompensa smeura prin a   o stropi  vara mai des?

Afara de asta trebuie de facut o actiune ca sa nu se umple de paduchi sau/si  ciuperci microscopice ?

#13
Endgegner

Endgegner

    razes conservator, dacopat si homofob

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,317
  • Înscris: 22.10.2015
Daca ce ai plantat tu e zmeura de cultura, ar trebui sa fie mai rezistenta la caldura, fata de cea salbatica, care creste la munte, fiindca se poate cultiva si in zonele de campie

Contra daunatorilor, pentru zmeur, ar trebui sa te interesezi la un magazin de fitosanitare. Iti mai pun un link care te-ar putea ajuta.

http://www.agricultu...a-de-zmeur.html

#14
evreul

evreul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 785
  • Înscris: 20.02.2016
Infine mi-au inflorit  zmeurile de pe terasa. Pana acuma nu sunt sigur ca este vorba de zmeura si nu de mure. Va rog sa-mi anuntati parerea vostra. Vreu sa mentionez ca este planta fara tepi. Multumesc

Attached Files



#15
evreul

evreul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 785
  • Înscris: 20.02.2016

View Postevreul, on 09 aprilie 2016 - 15:30, said:

Infine mi-au inflorit  zmeurile de pe terasa. Pana acuma nu sunt sigur ca este vorba de zmeura si nu de mure. Va rog sa-mi anuntati parerea vostra. Vreu sa mentionez ca este planta fara tepi. Multumesc


Cine stie-cine cunoaste ?

#16
Endgegner

Endgegner

    razes conservator, dacopat si homofob

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,317
  • Înscris: 22.10.2015

View Postevreul, on 09 aprilie 2016 - 15:30, said:

Infine mi-au inflorit  zmeurile de pe terasa. Pana acuma nu sunt sigur ca este vorba de zmeura si nu de mure. Va rog sa-mi anuntati parerea vostra. Vreu sa mentionez ca este planta fara tepi. Multumesc


Ai noroc, fiindca de regula zmeura rodeste dupa un an de la plantarea butasilor! Felicitari ca ai devenit posesorul unei asa frumoase flori de zmeur! Cred ca peste vreo trei saptamani vom admira si fotografia cu zmeura coapta sau aproape coapta, iar dupa inca vreo doua si fotografii cu unul sau doua deserturi preparate cu zmeura recoltata la tine pe terasa. M-as bucura foarte mult ca aceste previziuni ale mele sa se indeplineasca intocmai. :)
Btw, ar fi interesant sa ne spui una alta din experienta ta cu cultivatul zmeurei in ceea ce priveste conditiile pe care i le-ai creat pana acum ca sa se dezvolte.

#17
evreul

evreul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 785
  • Înscris: 20.02.2016

View PostEndgegner, on 10 aprilie 2016 - 16:51, said:



Ai noroc, fiindca de regula zmeura rodeste dupa un an de la plantarea butasilor! Felicitari ca ai devenit posesorul unei asa frumoase flori de zmeur! Cred ca peste vreo trei saptamani vom admira si fotografia cu zmeura coapta sau aproape coapta, iar dupa inca vreo doua si fotografii cu unul sau doua deserturi preparate cu zmeura recoltata la tine pe terasa. M-as bucura foarte mult ca aceste previziuni ale mele sa se indeplineasca intocmai. Posted Image
Btw, ar fi interesant sa ne spui una alta din experienta ta cu cultivatul zmeurei in ceea ce priveste conditiile pe care i le-ai creat pana acum ca sa se dezvolte.

In primul rand i-ti multumesc pentru ca mi-ai replicat si pentru urarile dumitale care mi-au facut placere.

In Israel creste zmeura  numai  in nordul tarii si pe podisul Golan si eu locuiesc in sud nu departe de Ierusalim.   Inainte cu un an am cumparat de la o pepiniera din nordul Israelului  printre alte plante si o zmeura care era intr-un  boc de plaxyhe de 15 cm diametru iar zmeura in lungime de cam 30 cm. Nu butasi.  Dupa un scurt timp ,cand am observat ca dupa ce am pus-o intr-un vas mai mare,ca o galeata a inceput sa ia razna si lungimea ei a ajuns la 1.5  -  2 metrii  cu prima ocazie am cumparat inca  4   plante si le-am rasadit in vase de plastic cu diametrul de 60 cm. Ca si cum le-am pus "drojdie" au inceput sa se lungeasca asa ca a trebuit sa  fac  ceva. Am facut ca si cum scari din bete de bambuc inalte de aproape 2 metrii  care sunt infipte in pamantul din vas si cu cat se inalteste se mareste distanta intre ele. Cu alte bete de bambuc am adougat ca doua "trepte" care le-am legat cu sarma sa ramana ferm legate de "scara" .  Zmeura care a ajuns azi la lungimi de 3-4 metrii le am legat de aceasta scara cand ele sunt "invarti-te" in cerc de cam 1- 1,2  m3trii diametru  . Am facut asta fara sa indoiesc ramurile  mai mult de ce elepermit inainte de se rup.
Si anul trecut am avut cam 5 zmeure de la prima planta.Azi sunt zeci de flori si incontinu ies inca.  Le dau apa la fiecare 3-4 zile.

Pamantul in care l-am sadit este compus din   turba uscata care se vinde  in baloturi mari,am cumparat cativa saci de la o pepinera. In plus  am amestecat     cu    "tuf" praf si pietrcele maro care este un praf vulcanic foarte boga in minerale si la urma am adougat si   Compost   care este un ingrasamant care se face din gunoi natural ,dezinfectat si tocat aproape praf. (nu are nici un miros).

Vreau sa sper ca zmeura mea sa nu inceapa  sa  sufere din caldura verii din Israel.

Ma scuz ca poate am exagerat cu lungimea replicei dar am scris din "toata inima" si ma am cam uitat cu scrisul.

#18
evreul

evreul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 785
  • Înscris: 20.02.2016
Attached File  zmeura.jpg   47.58K   42 downloads













O poza a zmeurei

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate