Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...
 Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis
 PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...
 Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 

Moara de vant olandeza

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
bonygy

bonygy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,792
  • Înscris: 08.02.2007
Salutare tuturor. Intentionez sa ma apuc de un proiect, la prima vedere nu prea complicat.
Situatia sta cam asa:
Am salvat de la a ajunge la tomberon un obiect decorativ solar... o moara de vant olandeza. Problema este ca partea superioara este deteriorata si va trebui sa o reconstruiesc. Pe langa asta, am o obsesie, sa integrez un motoras de 6V aprox 50 rpm in acea parte de sus. Deci, s-ar putea sa trebuiasca sa reproiectez piesele, nu numai sa le reconstruiesc. Nu imi bat capul de palele elicei, aceea este mult prea simplu.
Am fost la un atelier de print 3D si mi-au spus ca ar costa aprox 200 lei sa imi faca piesele distruse. Banuiesc ca preturile sunt aprox egale peste tot unde am sa merg. Mi se pare cam mult, dar in caz ca nu imi reuseste , s-ar putea sa nu am de ales.
Asa ca, astept niste idei de reconditionare (tehnici, materiale, etc) sa iasa o macheta (daca o putem numi asa) cum trebuie.

Attached Files



#2
argonaut

argonaut

    Beware of the bird

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 29,312
  • Înscris: 29.07.2013
Eu as utiliza Forex.

#3
keta

keta

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,834
  • Înscris: 31.12.2007
Eu ma asteptam sa le reconditionezi singur, sa fie modelism nu pseudomodelism.
Sa iei la mana fiecare piesa si sa o reconditionezi, nu sa iei lucrul gata facut ca in machetele de avioane de plastic ce trebuiau lipite si gata....

Unde mai este farmecul si satisfactia lucrarii ?

#4
bonygy

bonygy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,792
  • Înscris: 08.02.2007
Pai, dupa cum am spus si primul post, este vorba despre o reparatie / reconditionare / adaptare partiala, nicidecum sa ma apuc sa "zidesc" constructia.
Intr-adevar, accept termenul "pseudomodelism", accept sa ii spun si "carpeala". Scopul scuza mijloacele.

#5
bonygy

bonygy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,792
  • Înscris: 08.02.2007
Din lipsa de timp, lucrarea a avansat cu viteza melcului. In prima etapa, am reusit sa refac partea de deasupra, cea care era deteriorata. Am preferat sa o decupez eu din forez de 3 mm si sa o lipesc.
A iesit putin mai inalta decat originalul, intrucat am vrut neaparat sa integrez un motor 6V 25 rpm care va actiona aripile.
Ma gandeam sa o chituiesc si sa o finisez cum trebuie, dar mi-am dat seama ca arata mult mai bine ca o lucrare rustica, executata manual, fara precizie de computer.
Am facut proba cu niste aripi decupate din forex "cu toporul" si s-a comportat excelent. Urmeaza sa imi decupeze cineva aripile la ruter si finisajele.

Attached Files



#6
buntzi

buntzi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,325
  • Înscris: 09.09.2006

View Postketa, on 27 februarie 2016 - 02:02, said:

[...]ca in machetele de avioane de plastic ce trebuiau lipite si gata....
Habar n-ai despre modelism stimabile, dacă tu crezi că un kit de plastic are nevoie doar de lipici ca să iasă din el o machetă...
Mai bine taci decât să emiți asemenea monstruozități pe ton de axiomă.

#7
bonygy

bonygy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,792
  • Înscris: 08.02.2007
Am proiectat si aripile, iar un prieten mi le-a decupat din forex de 3. Am facut 3 modele, sa vad ce aleg. Probabil ca le voi proba pe toate si voi alege la final.

Attached Files


Edited by bonygy, 29 March 2016 - 20:53.


#8
keta

keta

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,834
  • Înscris: 31.12.2007
Modelul 3 parca arata mai natural

Attached Files


Edited by keta, 30 March 2016 - 00:43.


#9
bonygy

bonygy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,792
  • Înscris: 08.02.2007
Am improvizat o prindere a aripilor. Nu imi prea place, dar voi analiza ulterior o alta abordare...
Ma gandesc cum sa vopsesc aripile sau sa adaug niste tesatura, ceva, sa  nu fie plastic gol...
Pana una alta, se invarte si lumineaza...

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/RVM5WLJL9kg?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate