Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Ce-i cu numarul asta?

- - - - -
  • Please log in to reply
79 replies to this topic

#19
_Dadi_

_Dadi_

    Martian

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,154
  • Înscris: 01.05.2015
Si voi sunati inapoi pe orice numar care v-a dat apel?..

Eu nu sun nici pe numerele de la noi,..desi am nelimitat in orice retea,...

Greu al dracului,....

#20
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,371
  • Înscris: 01.12.2001

View Postvasileiorgu, on 26 februarie 2016 - 14:25, said:

Dar dacă aveai o cartelă cu 200 de € credit pe ea şi răspundeai la telefon, ce se întâmpla ?
Nu se intampla nimic.

#21
cristian_sen

cristian_sen

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,191
  • Înscris: 21.08.2003

View Postcorinadaniela, on 26 februarie 2016 - 13:24, said:

apropos de apeluri primite de la nr necunoscute.

In ultimele zile  s-au detectat campanii de infectare a calculatoarelor utilizand mesaje de tip SPAM cu fisiere atasate, continand facturi sau alte documente financiare.

Fisierele atasate acestor mesaje malitioase sunt infectate cu un malware de tip ransomware, denumit CTB-spamspamspamspam, care odata salvat si instalat cripteaza toate fisierele de pe hard disk: poze, filme, fisiere doc, txt, pdf, etc, blocand totodata si accesul la acestea. In schimbul decriptarii fisierelor si redarii accesului este solicitata o anumita suma de bani, care trebuie platita intr-o anumita perioada de timp.


Asa arata,am primit cateva zeci pana sa se trezeasca voda sa le bage in junk, era sa o patesc si eu mai ales ales ca au venit pe o adresa care e cunoscuta de max 20 oameni, unul dintre ei e infectat sigur...ma gandeam sa deschid o " factura" doc.doc pe o tableta veche asa de experiment dar nu merita timpul:

Attached File  Capturați ecranul complet 26.02.2016 145055.jpg   264.56K   177 downloads

#22
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,371
  • Înscris: 01.12.2001
Nu scaneaza AV automat la descarcare fisier din mail?

#23
cristian_sen

cristian_sen

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,191
  • Înscris: 21.08.2003
Nu stiu si nici nu vreau sa aflu, e prea mare riscul pentru mine.

#24
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,371
  • Înscris: 01.12.2001
Foarte rau ca nu stii si nici nu vrei sa afli. Cei ca tine o "musca" cel mai rau. Mai bine incerci, experimentezi, testezi intr-o masina virtuala. Nu risti nimic.

#25
cristian_sen

cristian_sen

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,191
  • Înscris: 21.08.2003
Iti inteleg entuziasmul dar resursele mele ca timp, cunostiinte si posibilitati sunt limitate, am cu totul alte prioritati, la pc nu sunt decat simplu utilizator dar cat de cat in tema cu pericolele on line...probabil o s-o fur odata si odata, e inevitabil,dar la urma urmei asta e valabil pentru toata lumea, chiar si pentru cei din bransa.
Daca vrei iti fac o redirijare la acel emailuri sa le testezi cat si cum vrei ...

#26
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
Fa-te ca le redirectionezi catre institutiile statului, prefrabil cu alt subiect si alt continut Posted Image

#27
cristian_sen

cristian_sen

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,191
  • Înscris: 21.08.2003
La chestiuni de astea organili se vor misca instant si cu foarte mare talent...mi-ar prinde bine niste bratari masive dintr-un material alb inoxidabil da' nu din alea. Stai fara grija, stiu baetziii de mesaje mai ales ca in continut au si cont bancar local. ;)

#28
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,371
  • Înscris: 01.12.2001
Nu le pot primi (eu). Serverele Google le blocheaza instant.
Chiar eram curios ce erau

Edited by dorin_2k, 26 February 2016 - 21:19.


#29
catasebi

catasebi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 458
  • Înscris: 26.01.2011
Si pe mine m-au sunat din Iraq. Era un roman, de la ce firma de investitii, dracu stie, nu l-am bagat in seama. I-am raspuns frumos si gata. Cred ca m-au notat, ma duc in armata

#30
heinz

heinz

    Cheers!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,586
  • Înscris: 11.02.2016

View Postcatasebi, on 26 februarie 2016 - 21:33, said:

Si pe mine m-au sunat din Iraq. Era un roman, de la ce firma de investitii, dracu stie, nu l-am bagat in seama. I-am raspuns frumos si gata. Cred ca m-au notat, ma duc in armata
Acu' chiar imi pare rau ca n.am raspuns, chiar eram curios sa vad ce zice! :)

#31
nealsmith

nealsmith

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 622
  • Înscris: 14.07.2014
Salamalecum kardeș

Eu este luptator la Allah (pace este pe el) la ISIS in Iraq si vreau ca sa vorbesc la voi la Romania sa veniti sa bateti american pentru ca Allah

Care bate pentru Allah ala este in suflet multumire pentru ca Allah e cel mai tare

Dam rasplata 5-6 virgine care vrea omul toate tinere si frumoase si face mancare

Daca nu este femeie este si capre,magar,animale care se fute.

Taxa de telefon plateste noi,no problem

#32
malvina007

malvina007

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 08.03.2015

View Postheinz, on 26 februarie 2016 - 13:10, said:

stiu, pare ciudat da' la asta m.am gandit si eu. :D

Ehee, sunt bun negociator, ma pricep :D

Nu sun inapoi, nici nu ma intereseaza ce.i cu ei, imi pare rau ca n.am raspuns, chiar eram curios sa vad ce zic, asta daca vorbeau in Engleza ca araba n.o stiu :D
Oricum m.a sunat pe o cartela de telekom primita moka, deci fara credit, doar cu cateva minute.

Hei si pe mine ma suna aproape in fiecare zi acel numar din Irak si culmea tot pe cartela de la cosmote primită moka. Ciuudat!!




#33
farockhcm

farockhcm

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,918
  • Înscris: 13.05.2013
Azi m-a sunat,mai bine zis a dat bip si nr. 0314030660.Asta e numar din Romania. Probabil asteapta sa sun inapoi.  N-au decat. :)

#34
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
Da ce-i aici, zidul plangerii?!

#35
heinz

heinz

    Cheers!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,586
  • Înscris: 11.02.2016

View Postmalvina007, on 01 martie 2016 - 14:40, said:



Hei si pe mine ma suna aproape in fiecare zi acel numar din Irak si culmea tot pe cartela de la cosmote primită moka. Ciuudat!!
poate sponsorizeaza ISIS telekom;
Ei dau bani nemtilor sa fabrice cartele pe care sa le dea moka, astia se mai aleg cu ceva clienti si ISIS cu membrii noi :D
Totusi parca are o logica :D

#36
KyKyKyKy

KyKyKyKy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,191
  • Înscris: 18.04.2008

View Postcristian_sen, on 26 februarie 2016 - 15:04, said:

Asa arata,am primit cateva zeci pana sa se trezeasca voda sa le bage in junk, era sa o patesc si eu mai ales ales ca au venit pe o adresa care e cunoscuta de max 20 oameni, unul dintre ei e infectat sigur...ma gandeam sa deschid o " factura" doc.doc pe o tableta veche asa de experiment dar nu merita timpul:

Attachment Capturaţi ecranul complet 26.02.2016 145055.jpg

Nu e infectat nimic. În mail apare numele fișierului și extensia finală. Erori ca acelea apar frecvent. Pe telefon am două sau 3 melodii cu .mp3.mp3, deci se poate.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate