Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

Forex si scalping

- - - - -
  • Please log in to reply
63 replies to this topic

#19
Rixthinna

Rixthinna

    Khenifra

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,096
  • Înscris: 19.04.2015

View Postmaverik2015, on 25 februarie 2016 - 21:29, said:

Volatilitate... deci oscilatori.
Plus nivele de S & R.
Neaparat trebuie sa ai in vedere si tf. mai mari. Altfel...

#20
maverik2015

maverik2015

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 54
  • Înscris: 25.02.2016
Eu am o regula: cu 1h inainte si dupa stiri stau out.
Cd risc 10% la o tranzactie, nu-mi permit luxul sa vad ce declara Draghi cu o pozitie deschisa :)))

View PostRixthinna, on 25 februarie 2016 - 21:32, said:


Neaparat trebuie sa ai in vedere si tf. mai mari. Altfel...
Ma uit si pe TF mari sa stabilesc trendul, scalpingul in directia trendului e mai profitabil si mai putin stresant.

#21
Rixthinna

Rixthinna

    Khenifra

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,096
  • Înscris: 19.04.2015

View Postalinmihai1, on 25 februarie 2016 - 21:31, said:

Aici analiza tehnica esueaza mizerabil,pe termen mediu piata se misca in functie de stiri si "sentiment"....poae un urma analizei tale ai stabilit ca pretul a ajuns la un minim si trebuie sa se intoarca,eh...atunci iti iese un somaj prost si pretul sare in cap....cu pozitia ta bull  mare deschisa....nu e asa ca AT e grozava?mai ales pe time-frame-uri mari?Posted Image


Invata ce misca piata,in nici un caz pragurile si rezistentele....Posted Image

Oameni care stiu sa tranzactioneze se ocupa cu tranzactionarea....nu cu vanzarea de cursuri despre tranzactionare....noroc ca gradina domnului e mare....si gardul se muta des.....

Unii mai scriu si carti.

http://files.leopold....1991.Nison.pdf

View Postmaverik2015, on 25 februarie 2016 - 21:35, said:

Eu am o regula: cu 1h inainte si dupa stiri stau out.
Cd risc 10% la o tranzactie, nu-mi permit luxul sa vad ce declara Draghi cu o pozitie deschisa Posted Image))


Ma uit si pe TF mari sa stabilesc trendul, scalpingul in directia trendului e mai profitabil si mai putin stresant.
Da, dar vezi liniile principale, cat poate sa mearga acel trend?

#22
maverik2015

maverik2015

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 54
  • Înscris: 25.02.2016

View PostRixthinna, on 25 februarie 2016 - 21:37, said:



Unii mai scriu si carti.

http://files.leopold....1991.Nison.pdf


Da, dar vezi liniile principale, cat poate sa mearga acel trend?
Teoretic da.Practic e 50% neincredere(sindromul incepatorului) si 50% multumire cu cat am facut.Si inchid.

#23
alinmihai1

alinmihai1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,923
  • Înscris: 13.10.2015

View PostRixthinna, on 25 februarie 2016 - 21:37, said:

Unii mai scriu si carti.
http://files.leopold....1991.Nison.pdf
Pai eu ce zic?unii sunt ocupati sa faca bani din tranzactionare(aia care au habar ce fac si au succes),altii sunt ocupati sa ii invete pe altii cum sa faca bani din tranzactionare(pesemne predatul e mai profitabil decat tranzactionatul in sine....),pricepi diferenta?

#24
Rixthinna

Rixthinna

    Khenifra

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,096
  • Înscris: 19.04.2015
Tu invata sa scrii. Mai pune spatiu intre cuvinte, mai incepe fraza cu litera mare, apoi deverseaza ce ai de deversat.

#25
Rixthinna

Rixthinna

    Khenifra

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,096
  • Înscris: 19.04.2015
Pretul a atins nivelul asteptat (1,0950), suportul la 4 h fiind astfel retestat. Posted Image
Am intrat bine, pe termen mai lung.Posted Image
Riscul e mic, SL imediat sub suport.

@alinmihai1, ai dreptate. Fara analiza fundamentala nu se putea:
http://forum.softped.../#entry18764012

Edited by Rixthinna, 26 February 2016 - 16:43.


#26
moldoveanca2001

moldoveanca2001

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 589
  • Înscris: 27.03.2015
Buna,

din pacate eu am mizat pe crestere la USD-EUR iar acum sunt in pierdere cu -80 ron, aproape tot castigul meu din aceste zile. Credeti ca va mai creste la valoarea initiala? Merita sa tin pozitia deschisa si sa risc sa pierd totul?

Dar voi de unde stiati ca va scadea atat de mult?

#27
maverik2015

maverik2015

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 54
  • Înscris: 25.02.2016

View Postmoldoveanca2001, on 26 februarie 2016 - 20:43, said:

Buna,

din pacate eu am mizat pe crestere la USD-EUR iar acum sunt in pierdere cu -80 ron, aproape tot castigul meu din aceste zile. Credeti ca va mai creste la valoarea initiala? Merita sa tin pozitia deschisa si sa risc sa pierd totul?

Dar voi de unde stiati ca va scadea atat de mult?
De ce ai lasat atat de mult pe pierdere?!
Cred ca mai ai de citit...pt ca mi se pare ca nu ai o strategie clara.

#28
Rixthinna

Rixthinna

    Khenifra

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,096
  • Înscris: 19.04.2015

View Postmoldoveanca2001, on 26 februarie 2016 - 20:43, said:

Buna,

din pacate eu am mizat pe crestere la USD-EUR iar acum sunt in pierdere cu -80 ron, aproape tot castigul meu din aceste zile. Credeti ca va mai creste la valoarea initiala? Merita sa tin pozitia deschisa si sa risc sa pierd totul?

Dar voi de unde stiati ca va scadea atat de mult?

In primul rand, vezi postarea #13, in care era aratat cum pretul putea sa atinga suportul de la 1,0925, lucru ce s-a si intamplat.

Aceasta e figura postata acolo:

[ http://i63.tinypic.com/2ih2ypv.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

A fost un punct bun de intrare in piata la 1,0950, chiar daca sunt usor pe minus acum (-18 lei cu tot cu comisionul zilnic)
si intentionez sa o las pe termen lung.
Am avut in vedere inclusiv analiza la o saptamana (tocmai s-a incheiat saptamana !)
Graficul e intr-un punct important si momentan totul e ok.
Graficul a retestat un important suport (fosta rezistenta, linia rosie)
SL se pune pe graficul de o zi, in functie de disponibilitatea de risc.
In cazul in care descendenta continua, se incaseaza pierderea (asta e) si un nou nivel de intrare pe cumparare ar fi la suportul albastru de la 1,0500. In ambele cazuri, tinta ar fi nivelul de 1,1500, iar daca 1,0500 e atins, am vorbi de o tinta la 1000 pipsi.Posted Image
Cam asta e strategia mea in acest caz, fiecare gandeste si risca asa cum crede de cuviinta.
Deci, sunt sanse reale de redresare. Iar daca nu merge bine, incasezi pierderea si urmaresti. Te poti razbuna cu varf si indesat ulterior.

[ http://i65.tinypic.com/206iucl.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Pe graficul de 2 ore se vede cum trendul a intampinat rezistenta,Posted Image dovada si cele doua lumanari doji de pe linie:

[ https://static.md/5faa92ac85540d32d8f77be9c616045d.jpeg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#29
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
@moldoveanca2001, prea repede ai trecut pe cont real. Trebuia sa exersezi cel putin 2-3 luni. Invatai ceva si nici atunci nu iti intra, chit ca aplici nu stiu ce tehnici. Pe incepatori isi scot astia cei mai multi bani.

#30
maverik2015

maverik2015

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 54
  • Înscris: 25.02.2016
@rixthinna
Ce broker folosesti?

#31
Rixthinna

Rixthinna

    Khenifra

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,096
  • Înscris: 19.04.2015
Detaliu de pe graficul de 2 ore, se vad cele 2 doji de pe suportul aratat mai sus, (incercuite cu verde) se vede strapungerea acelei rezistente locale, dupa care a urmat caderea spre nivelul asteptat (de intrare!) de 1,0950, cu rosu.
Inca se poate intra, cu stop sub acest suport de la 2 ore, dar deja deschiderea de luni poate fi cu gap up, posibila pierdere de pipsi.
Riscul ramane mic, nu trebuie riscat mult, nu are sens!

[ https://static.md/5c8a00b2a4a40a5ce0bb68e1fe583ae7.jpeg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

View PostMembruAnonim, on 27 februarie 2016 - 12:23, said:

@moldoveanca2001, prea repede ai trecut pe cont real. Trebuia sa exersezi cel putin 2-3 luni. Invatai ceva si nici atunci nu iti intra, chit ca aplici nu stiu ce tehnici. Pe incepatori isi scot astia cei mai multi bani.
Daca nu a inchis, se poate redresa. Sfatul e sa aplice SL asa cum am indicat, iar daca nu merge, asta e.
Mai multa atentie pe viitor!

View Postmaverik2015, on 27 februarie 2016 - 12:31, said:

@rixthinna
Ce broker folosesti?
Plus 500 forever! Nu e platforma pe care sa tragi linii, e incomoda. Din diverse motive m-am acomodat si imi e bine cu ea.

Edited by Rixthinna, 27 February 2016 - 12:37.


#32
maverik2015

maverik2015

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 54
  • Înscris: 25.02.2016
Da, am incercat si eu Plus500.Cam rudimentara platforma.
Mai buni mi s-au parut cei de la A.M. (ca si platforma) dar au marit spread-urile.
In timpul stirilor tu ce faci? Lasi pozitia deschisa si te bazezi doar pe nivele S&R?

#33
Rixthinna

Rixthinna

    Khenifra

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,096
  • Înscris: 19.04.2015
Efectiv nu ma uit la stiri! Am exersat foaaaarte mult pe demo, iar pe demo nu urmaream stirile, evident!
Deci, ma pot lipsi fara teama. In momentul cand stiu exact cat risc, si cand am incredere, nu imi pasa.
Daca si cand pierd, pierd putin si nu-i nimic. Sunt multe alte activitati de care nu ma pot lipsi.
Forexul e doar una din ele. Pot numi meteorologia, domeniu in care citesc foarte mult (am topic pe aici)
Forexul nu trebuie sa traga prea multa rezerva de timp, timpul e cea mai pretioasa resursa.
Si, pentru cine nu intelege de ce mai scriu pe aici, ii explic si notiunea de altruism.

View Postmaverik2015, on 27 februarie 2016 - 12:41, said:

Da, am incercat si eu Plus500.Cam rudimentara platforma.
Mai buni mi s-au parut cei de la A.M. (ca si platforma) dar au marit spread-urile.
In timpul stirilor tu ce faci? Lasi pozitia deschisa si te bazezi doar pe nivele S&R?
In combinatie cu formatiunile de lumanari si diverse figuri (triunghi, patrat, trapez, romb, dreptunghi)
Citeste cartile lui Nison. Daca aplici ce scrie acolo, plus studiul cat mai detaliat al graficului pe care tranzactionezi, istoria acestuia, intelegi ca istoria se reSpeCta!

Fiecare grafic are o "amprenta proprie", un anumit "stil."

Edited by Rixthinna, 27 February 2016 - 13:19.


#34
Rixthinna

Rixthinna

    Khenifra

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,096
  • Înscris: 19.04.2015
Cum spuneam, doar minus 18. Posted Image

[ https://static.md/a4972cd335b8df27d54c63082f5d8f9f.jpeg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

View Postmoldoveanca2001, on 26 februarie 2016 - 20:43, said:

Buna,

din pacate eu am mizat pe crestere la USD-EUR iar acum sunt in pierdere cu -80 ron, aproape tot castigul meu din aceste zile. Credeti ca va mai creste la valoarea initiala? Merita sa tin pozitia deschisa si sa risc sa pierd totul?

Dar voi de unde stiati ca va scadea atat de mult?

ai inchis-o?
Am plecat cu suma minima, daca va merge bine plusez in functie de grafic, si dupa ce asigur castigul.
Per total obiectivul principal e sa nu pierd mult, iar daca merge profitul poate fi bun.
Daca o pozitie adaugata nu merge, pierderea totala trebuie sa fie acoperita de castigul primei pozitii.
Iar daca merge, tot asa! Dar, deja la a doua suplimentare nu mai poate fi vorba de o inchidere per total cu zero, ci doar pe plus.
Doar la prima suplimentare (dublare) riscul e acoperit din castigul primei pozitii.

Daca nu merge, doar aceasta pozitie se inchide pe minus si nu-i o tragedie.

Edited by Rixthinna, 27 February 2016 - 14:19.


#35
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Ce parere aveti de Trading 212?
Care este cea mai buna platforma?

#36
Rixthinna

Rixthinna

    Khenifra

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,096
  • Înscris: 19.04.2015

View PostMembruAnonim, on 27 februarie 2016 - 14:23, said:

Ce parere aveti de Trading 212?
Care este cea mai buna platforma?
Mi-a venit in minte o gluma, dar nu o pot spune pentru ca s-ar interpreta clar ca o jignire.
Cred ca platforma in sine nu e un factor decisiv in trading, un trader bun se descurca in general pe orice platforma.
Interpreteaza graficul, analizeaza situatia (inclusiv stirile, nu ca mine) si decide.
Pentru mine platforma cea mai buna e aceea cu care m-am obisnuit, dar fratele meu are cu totul alta parere.
Critica vehement platforma "mea", si nu prea intelege de ce "ma complac" cu asta.
Obiceiurile devin automatisme. Asta e.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate