Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Xiaomi Mi 4s

- - - - -
  • Please log in to reply
70 replies to this topic

#19
devlin2427

devlin2427

    zerofuxgiven

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,292
  • Înscris: 22.05.2008
Pai daca nu iei Xioami si pentru MIUI iti meriti soarta. Nu m-as intoarce la aosp, cyanogen etc nici platit.

#20
Comi80

Comi80

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,751
  • Înscris: 16.11.2015
Ai descoperit muiu aseară băiețaș?
Fa și tu distincție intre hw și sw, nu ne mai omora de cap cu concluziile.

Edited by Comi80, 13 March 2016 - 22:31.


#21
iulian0512

iulian0512

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 756
  • Înscris: 03.01.2010
Dacă am nevoie de o funcționalitate instalez o aplicatie sau un rom custom. Nu trebuie sa îmi bage cineva pe gat niște funcționalități care eu nu le vreau despre asta e vb.

#22
gtiu

gtiu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,707
  • Înscris: 26.08.2007
hai sa nu ne inflamam cu MIUI sau AOSP. Sunt unii useri care nu dau 2 bani pe camera... si vor CM... fiecare cu alegerea lui ca deh... el a dat banii!

Acum... am considerat destul de mult modelul asta ca telefon pt mine, si mi4c-ul sa-l pasez sotiei.

DAR.

In afara de faptul ca e mai greu din cauza sticlei, ca arata un pic mai profi cu metalul pe margine si ca are 64Gb interni.. nu vad nici un alt motiv sa imi iau.

Are senzorul de amprenta pe spate... pretty lame dpmdv... puteau sa-l puna pe fata.

Are lumina la butoane.. dar e decenta nu iti scoate ochii ...

Da.. daca l-ai lua direct din china la 251$ ... rupe norma!

dar de unde il iau europenii ... diferenta e mult prea mica sa nu o dai pentru un mi5. Chiar daca are doar 32Gb interni.


si pentru aia 120mhA la baterie pe care ii are in plus... nu merita considerat, daca ai deja Mi4c.

Edited by gtiu, 14 March 2016 - 14:51.


#23
devlin2427

devlin2427

    zerofuxgiven

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,292
  • Înscris: 22.05.2008

View PostComi80, on 13 martie 2016 - 22:28, said:

Ai descoperit muiu aseară băiețaș?
Fa și tu distincție intre hw și sw, nu ne mai omora de cap cu concluziile.

Copilu' invata sa vorbesti fiindca nu esti la coltu' blocului.

Daca nu-ti place MIUI nu te obliga nimeni sa cumperi Xiaomi cind exista zeci de alternative de la alti chinezi si e dovada de prostie sa nu stii ca Xiaomi vine cu MIUI. Un posesor de iphone stie din start ca e legat de iOS si nu face scandal aiurea ca de ce nu merge cu Android. Dar la noi se gasesc tot timpul jmecherasi care vor si ieftin si bun.

#24
Comi80

Comi80

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,751
  • Înscris: 16.11.2015

View Postdevlin2427, on 14 martie 2016 - 15:08, said:

Copilu' invata sa vorbesti fiindca nu esti la coltu' blocului.

Daca nu-ti place MIUI nu te obliga nimeni sa cumperi Xiaomi cind exista zeci de alternative de la alti chinezi si e dovada de prostie sa nu stii ca Xiaomi vine cu MIUI. Un posesor de iphone stie din start ca e legat de iOS si nu face scandal aiurea ca de ce nu merge cu Android. Dar la noi se gasesc tot timpul jmecherasi care vor si ieftin si bun.

Domnule forumist, am MI4C, dupa ce am avut RN2, faill total. Si ce crezi? Mi4C imi place foarte mult, e un telefon reusit HW.
Ai auzit de custom romuri? Te deranjeaza ca sunt si altele perfect functionale? Ca vorbeai de dovada.....
Culmea, au reusit niste baietasi sa faca un CM functional, chiar si camera in ultimele versiuni, dar maiestrii miui o dau in balarii cu updateurile lor.
Pai daca sunt topicuri dedicate MIUI si nu telefoanelor, spuneti-ne sa ne retragem astia 2-3 care suntem pe alte romuri si ne permitem sa nu folosim acelasi rom ca toata lumea, alea frecate sa para ca e marele suport.

Report daca vrei, chiar mi se rupe de halul in care au ajuns forumurile astea.
Sa va vad cu mi4s sau mi5, cu bootloaderul blocat frecand romuri chinezesti.

#25
gtiu

gtiu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,707
  • Înscris: 26.08.2007
Comi.. chiar hai sa nu ne flamam...

Apoi, si mi4s si mi5 or sa poata fi delblocate.. OFICIAL. De fapt.. CHIAR ACUM daca ai unul, poti sa-i deblochezi bootloaderul.

Oricum... ele vor straluci abia peste 2-3 luni. NICIODATA, dar NICIODATA, xioami n-a lansat vreun telefon cu un rom capabil din prima.

Si in 3 luni, morti-nemorti copti necopti .. dev vor scoate si romuri cu BL neblocat.

Intre noi fiind vorba... nu ma deranjeaza atat de mult BL blocat atata timp cat inca pot sa rootez si sa instalez Google apps.

Da, e o problema pentru cei care vor full custom... dar dracul nu e atat de negru. Daca blocau BL.. si nu brikuiau telefoane... iti zic eu ca mormaiau doar 5-10% maxim. Valul mare a fost cand au brikuit telefoanele.. nu ca le-au blocat BL.

Hai sa fim noi civilizati, si apoi si restul vor urma! sau vor pleca!

Nu cred ca daca ai avea un rom MIUI beton, fara buguri esentiale, care iti da maximum de maximum ( sa zicem 3 zile backup) din bateria aia de 3080mha.... nu ai trece si tu la MIUI?!

pana la urma e vorba de functionalitate si stabilitate.
Ca se cheama AOSP sau CM sau MIUI ... fuck it!

Eu vreau sa scoata poze la capacitatea maxima pentru senzorul ala. Ca suntem in 2016 si dhaia avem 13 Mpx.. nu 2 sau 4.
Sa ma tina bateria cum ar trebui sa tina una de 3000... si sa imi functioneze telefonul normal..

pentru restul functiilor... deja vorbim de fineturi!

Edited by gtiu, 14 March 2016 - 16:13.


#26
devlin2427

devlin2427

    zerofuxgiven

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,292
  • Înscris: 22.05.2008

View PostComi80, on 14 martie 2016 - 15:33, said:

Domnule forumist, am MI4C, dupa ce am avut RN2, faill total. Si ce crezi? Mi4C imi place foarte mult, e un telefon reusit HW.
Ai auzit de custom romuri? Te deranjeaza ca sunt si altele perfect functionale? Ca vorbeai de dovada.....
Culmea, au reusit niste baietasi sa faca un CM functional, chiar si camera in ultimele versiuni, dar maiestrii miui o dau in balarii cu updateurile lor.
Pai daca sunt topicuri dedicate MIUI si nu telefoanelor, spuneti-ne sa ne retragem astia 2-3 care suntem pe alte romuri si ne permitem sa nu folosim acelasi rom ca toata lumea, alea frecate sa para ca e marele suport.

Report daca vrei, chiar mi se rupe de halul in care au ajuns forumurile astea.
Sa va vad cu mi4s sau mi5, cu bootloaderul blocat frecand romuri chinezesti.

Tu esti cu flame-ul la tine si te plingi ca e forumul de rahat? Da fuck man?

Aici e o problema veche de cind lumea: romanu' vrea hardware si software de Nexus la bani de Xiaomi. Tu vezi MIUI ca pe un compromis iar eu il vad ca pe un bonus. Care-i problema din moment ce nu am avut nicio problema in 2 ani? Ar trebui sa arunc cu rahat fiindca bateria tine cu 20% mai putin sau fiindca nu am ultima versiune de Android? Din moment ce sunt la al doilea Xioami ar trebui recunosc ca am fost dobitoc din moment ce am stiut toate astea apriori.

#27
Comi80

Comi80

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,751
  • Înscris: 16.11.2015

View Postgtiu, on 14 martie 2016 - 16:08, said:

Comi.. chiar hai sa nu ne flamam...

Apoi, si mi4s si mi5 or sa poata fi delblocate.. OFICIAL. De fapt.. CHIAR ACUM daca ai unul, poti sa-i deblochezi bootloaderul.

Oricum... ele vor straluci abia peste 2-3 luni. NICIODATA, dar NICIODATA, xioami n-a lansat vreun telefon cu un rom capabil din prima.

Si in 3 luni, morti-nemorti copti necopti .. dev vor scoate si romuri cu BL neblocat.

Intre noi fiind vorba... nu ma deranjeaza atat de mult BL blocat atata timp cat inca pot sa rootez si sa instalez Google apps.

Da, e o problema pentru cei care vor full custom... dar dracul nu e atat de negru. Daca blocau BL.. si nu brikuiau telefoane... iti zic eu ca mormaiau doar 5-10% maxim. Valul mare a fost cand au brikuit telefoanele.. nu ca le-au blocat BL.

Hai sa fim noi civilizati, si apoi si restul vor urma! sau vor pleca!

Nu cred ca daca ai avea un rom MIUI beton, fara buguri esentiale, care iti da maximum de maximum ( sa zicem 3 zile backup) din bateria aia de 3080mha.... nu ai trece si tu la MIUI?!

pana la urma e vorba de functionalitate si stabilitate.
Ca se cheama AOSP sau CM sau MIUI ... fuck it!

Eu vreau sa scoata poze la capacitatea maxima pentru senzorul ala. Ca suntem in 2016 si dhaia avem 13 Mpx.. nu 2 sau 4.
Sa ma tina bateria cum ar trebui sa tina una de 3000... si sa imi functioneze telefonul normal..

pentru restul functiilor... deja vorbim de fineturi!

Nu flamez, stai liniștit, doar ca ma deranjează unele exemplare. Ca cel de mai sus, nu as vrea să-l jignesc cum a făcut-o el. Și nu e singurul. De aia nu exista diversitate, în gândire,ar trebui sa fim ca turma ca vor ei.

In rest ai perfecta dreptate, nu am ceva cu miui, atâta timp cât cat imi oferă un rom stabil, jos pălăria. Doar l-am folosit. Dar dacă am alt rom care-mi oferă libertatea de a face ce vreau eu, nu el, e perfect stabil,  ma și mir,  atunci pe acela îl folosesc.

Și cred ca am libertatea pe aici sa zic ca folosesc altceva,  decât ce vreți voi,  fără să-mi atrageți voi atenția ca sunt bou sau flame.

#28
devlin2427

devlin2427

    zerofuxgiven

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,292
  • Înscris: 22.05.2008
Ai zice ca ți-au băgat chinezii mâna în buzunar și te au obligat sa le cumperi produsele. Cat despre jigniri eu zic sa recitești ce ai scris mai sus. Iar dacă te simți oaie într-o turmă e problema ta.

Am înțeles, nu-ți place MIUI dar pana la a arunca cu rahat în tot ce înseamnă MIUI e cale lunga. Eu încă nu am înțeles cu ce te limitează MIUI.

#29
Comi80

Comi80

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,751
  • Înscris: 16.11.2015
Nu ma, muiu tău e bestial. Eu sunt fericit cu un hw foarte bun - mi4c și cu Cm13, foarte stabil, neoficial. Probleme? Nu ma încadrez în turma? Ghinion.

Sa revenim la topic, Mi4s este o varianta foarte buna de telefon compact, când mai vor mai scade ceva preturile. Deocamdata observ ca se profita ma de nebunia lansării ca și la Mi5 și RN3P ro.

Edited by Comi80, 14 March 2016 - 21:11.


#30
fabian7ro

fabian7ro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 961
  • Înscris: 13.01.2011
F

Edited by fabian7ro, 14 March 2016 - 23:20.


#31
gtiu

gtiu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,707
  • Înscris: 26.08.2007

View Postfabian7ro, on 14 martie 2016 - 23:19, said:

F

Doar atat? Asta e nota sau ce?! Ca nu inteleg!


Vazand preturile de mi5 de pe meleagurile noastre... ma gandesc sa mai astept. Ce Mi4s-uri gasesti acum .. sunt doar aurii ... si daca ai noroc.. ALBE. Eu vreau pe negru.. ca m-am saturat de alb 2 ani de zile. (Mi4 si Mi4i)

#32
fabian7ro

fabian7ro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 961
  • Înscris: 13.01.2011
Scuze.făceam teste cu bb code pe forum.

#33
tommy25

tommy25

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 294
  • Înscris: 08.06.2008
Xiaomi Mi4S review :

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/e7vzxNYlLVA?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#34
radulescu328

radulescu328

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,178
  • Înscris: 02.10.2015
detin un MI3 de ceva timp, fac update la el saptamanal developer..ce sa zic ruleaza android M, acumulator bun 1-2 zi,aplicatie default buna la toate gen security super multumit frate.....camera foto 13 mp foarte buna. Foarte customizabil..thema Zenphone, iconite Iphone  fara limite.. Pace man

#35
ovydyuc

ovydyuc

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 128
  • Înscris: 14.03.2005
Azi a ajuns de la honorbuy il voi avea pana joi - dupa e la cumantul meu, pretul... cam maricel (pt ce are in plus fata de mi4c) si e auriu (arata surprinzator de bine) dar nu e pt mine (am mi4s) . Comandat duminica noaptea primit azi dim la 11. Impresionant. Venit cu DHL din Italia devamat de ei si fara alte belele.
Ca idee parca prefer plasticul lui mi4c desi invidiam metalul astuia. Oricum aspectul metalic e fain. Capacu de spate e si mai fain.
Despre soft a venit cu miui 7.2 stable (deja a venit prin OTA un update 7.2.6.0). Am vazut ceva chinezisme prin el MiFinance MiWallet. Are si MiRemote care pare OK (nu stiam de existenta aplicatiei).
In rest .. intrebati ca nu stiu inca ce sa mai zic despre el.
Daca la mi4c nu am schmbat softul la asta l-as schimba da nu e al meu :D

#36
ovydyuc

ovydyuc

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 128
  • Înscris: 14.03.2005

View Postovydyuc, on 23 martie 2016 - 14:18, said:

(am mi4s)
am mi4c

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate