Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
O recomandare pentru o camera ful...

Pareri magazin online quickmobile?

Unde gasesc banane albastre?

Despre compania de aministrare Sq...
 Durere taietura deget dupa 2 luni

Dalți gravare lemn

Didgeridoo

Motorola Edge 50 Ultra
 Gaura perete apartament cu evitar...

Orientare antena prime focus

Problema conectare mail yahoo

comisioane asociatie proprietari
 Primul sistem de televiziune cu p...

Internetul este neutilizabil fara...

Eroare cloud burn icopy face id

DermaRoller ce este ?
 

Divort-deces-casatorie.

- - - - -
  • Please log in to reply
47 replies to this topic

#1
ion48

ion48

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 42
  • Înscris: 13.01.2012
Subiectul poate pare anapoda,dar nu este asa.
M-a rugat o cunostinta sa intreb cum se poate rezolva aceasta situatie.

A divortat de partener cu multi ani in urma-1984.
A pierdut actul hotarire de divort.
Si-a recapatat identitatea pe numele parintilor.
De curind partenerul (fostul) a decedat.Acela si-a dus traiul in alta relatie pina la final.
Aceasta cunostinta doreste sa se casatoreasca.Daca nu mai detine nici-un act cum poate rezolva  saucumva nu mai are nevoie de vreun act . Nici eu nu am stiut ce raspuns sa-i dau , deaceea va intreb pe dumneavoastra. Poate stie cineva cum se procedeaza.

Va multumesc !

#2
alinmihai1

alinmihai1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,923
  • Înscris: 13.10.2015
Nu exista o copie/dublura la locatia unde a obtinut divortul?

#3
usrnm

usrnm

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,761
  • Înscris: 29.06.2015
Mers la judecatoria unde a divortat si vorbit la arhiva.

#4
campary

campary

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,330
  • Înscris: 16.09.2005
Merge la arhiva judecatoriei care a pronuntat sentinta de divort, depune o cerere (banuiesc ca stie in ce an a avut loc divortul) si obtine o copie legalizata de pe hotararea de divort. Simplu, mai greu pentru cei care trebuie sa o caute.

#5
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Daca la Evidenta persoanelor apare ca si necasatorita, nu mai are nevoie de nimic. Si daca sotul (fost) a decedat, tot necasatorita e. (nu conteaza daca este divortata sau vaduva).

Edited by pasilla, 23 February 2016 - 18:58.


#6
EllaBeauty

EllaBeauty

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,882
  • Înscris: 18.12.2011
nu are nevoie de hotarare de divort pentru o noua casatorie

#7
Mur

Mur

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 10,144
  • Înscris: 16.01.2012
Sau la Arhivele Statului, ca e mult din '84 pana acum. Posted Image

#8
Rixthinna

Rixthinna

    Khenifra

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,096
  • Înscris: 19.04.2015
Oricum, din moment ce fostul sot nu mai exista, nu se pune problema bigamiei.
Deci, totul ar trebui sa fie mai simplu fata de situatia in care ar fi fost in viata.
Nu cred ca afecteaza in vreun fel, orice contestatie din partea cuiva nu va avea baza legala in urma decesului fostului sot.
Nu ar trebui sa fie asta o piedica majora.

Mergeti si la Ofiterul Starii Civile si aflati detalii.

#9
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004
vezi ca sunt necesare analize si trebuie sa fie in deplinatatea facultatilor mentale ca sa se casatoreasca!
ce-a apucat-o la varsta asta?

Edited by Nero-d, 23 February 2016 - 19:20.


#10
GingisHan2015

GingisHan2015

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,349
  • Înscris: 23.02.2015

 EllaBeauty, on 23 februarie 2016 - 18:58, said:

nu are nevoie de hotarare de divort pentru o noua casatorie

Nu numai ca are nevoie , in copie si original , dar in specificul birocratic romanesc , aceasta nu este valabila daca nu mai faci o corvoada . Te duci la arhive , si dai bani sa -ti puna stamplila cu "definitiv " . In ciuda faptului ca in hotarare apare deja "definitiv si  irevocabil  " !  Trust me !

Edited by gingisKHAN2015, 23 February 2016 - 19:20.


#11
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Acea hotarare ii trebuie si la schimbarea buletului. Nu scapa de mersul la judecatorie.

#12
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Se pare ca gingisKHAN2015 are dreptate :

" Odată cu declaraţia de căsătorie, viitorii soţi prezintă următoarele acte:
-    Documentul cu care se face dovada identităţii, ĂŽn original şi ĂŽn copie;
-    Certificatul de naştere, ĂŽn original şi ĂŽn copie;
-    Certificatul medical privind starea sănătăţii, valabil 14 zile de la data emiterii, care trebuie să conţină menţiunea expresă că persoana se poate sau nu se poate căsători;
-    Documente, ĂŽn original şi ĂŽn copii, traduse şi legalizate ori certificate de ofiţerul de stare civilă din care să rezulte desfacerea căsătoriei anterioare, dacă este cazul;
-    Chitanţa doveditoare privind achitarea taxei de timbru de 2 lei, achitată de fiecare dintre soţi

Dovada desfacerii căsătoriei anterioare se face cu următoarele documente:
-    sentinţa de divorţ, ĂŽn copie legalizată de instanţa care a pronunţat-o, rămasă definitivă;
-    certificatul de divorţ emis de birouri notariale sau primării. "

Edited by pasilla, 23 February 2016 - 19:28.


#13
GingisHan2015

GingisHan2015

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,349
  • Înscris: 23.02.2015
Pai am . Unul de la noi se insura dupa  o bucata buna de timp . Se reinsura mai bine zis . Si ne relata exact faza asta . Sa se ia de gat si alta nu cu domnisoarele alea acolo . Fetita , zice omul meu ,sunt divortat de mai multi ani dacati ai tu de toti de viata . Trebuie stampila pe  hotarare ziceau alea ! Si se duse colegul pe la mama dracului , a pierdut  zile in sir pentru asta . Si era divortat de dupa revolutie imediat asta ! Posted Image

#14
claudiu1

claudiu1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,801
  • Înscris: 01.10.2004
Are certificat de nastere pe numele de fata? Are.
Are CI pe numele de fata? Are.
Cand depune actele poate sa se dea fata mare, uitand ca a mai fost casatorita, mai ales ca fostul este ulcele.
Stiu, nu este tocmai ortodoxa treaba, dar la asa birocratie, asa raspuns. Decat sa alerge dupa hartii cine stie pe unde, mai bine isi vede de treaba si se pregateste pentru luna de miere Posted Image
Nu au cei de la starea civila acces la o baza de date care sa contina astfel de amanunte.

Edited by claudiu1, 23 February 2016 - 20:10.


#15
V_i_c_t_o_r

V_i_c_t_o_r

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,868
  • Înscris: 04.12.2010

 MembruAnonim, on 23 februarie 2016 - 19:26, said:

Acea hotarare ii trebuie si la schimbarea buletului. Nu scapa de mersul la judecatorie.
Corect. Peste tot i se va cere hotărârea de divorț. Și când va schimba buletinul și dacă dorește să se recăsătorească.
Soluția este la Starea civilă sau la arhiva judecătoriei unde s-a pronunțat divorțul.

 claudiu1, on 23 februarie 2016 - 20:09, said:

Are certificat de nastere pe numele de fata? Are.
Are CI pe numele de fata? Are.
Cand depune actele poate sa se dea fata mare, uitand ca a mai fost casatorita, mai ales ca fostul este ulcele.
Stiu, nu este tocmai ortodoxa treaba, dar la asa birocratie, asa raspuns. Decat sa alerge dupa hartii cine stie pe unde, mai bine isi vede de treaba si se pregateste pentru luna de miere Posted Image
Nu au cei de la starea civila acces la o baza de date care sa contina astfel de amanunte.
Nu se poate! În Evidenta populației apare ca divorțată. Apoi aia cer actul!

#16
dicdobre

dicdobre

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,351
  • Înscris: 12.09.2005
Punatorii pe drumuri de la evidenta populatiei ar fi trebuit sa gandeasca un CI ca buletinele vechi, cu rubrica "starea civila", nu sa umble oamenii divortati peste tot cu cateva foi de la judecatorie de cate ori isi schimba buletinul, fac un imprumut, se angajeaza....etc. Am cunostinta care a trebuit sa umble la arhive cand i-a expirat CI.. la imprumutul de la banca a renuntat.

Edited by dicdobre, 23 February 2016 - 20:19.


#17
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
Sa mearga la pensii si sa zica ca daca nu-i rezolva aia problema , va cere pensie de urmas dupa mortaciune. Sa vezi cu ce viteza i se elibereaza acte care sa ateste ca ...nu are dreptul la respectiva pensie Posted Image .

#18
GingisHan2015

GingisHan2015

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,349
  • Înscris: 23.02.2015
Oriunde mergi aia stiu asta . Nu stiu de unde , dar asta am vazut . Ba  oameni ,  pierd o vreme cardul . Cum nu aveam inca nimic pe el nu ma deranjeaza . Dupa ziua de  solda ,nu am incotro si ma duc la BRD !  Bala  ,bala , domnisoara , sunt Stan Papusa , alea , alea pierdui cardu , nema parale !  OK ,dom general , luati loc va rog ( nu-s nici pe departe general , dar fetita cred ca nu cunostea gradele militare Posted Image )  tasteaza numele , bla ,bla , si ma rupe : stare civila divortat ,da ?  Da zic eu ! In fine , ma gandeam dupa aia tot drumul ca  prostu , ma nene , eu nu ii zisesi nimic de asta ,de unde doamne ia-ma stia fetita aia ?  Colac peste pupaza dupa vo trei zile gaseste mandra si cardul pe dupa niste  perne prin masina ! Posted Image  Da de atunci ma tot chinuie gandul asta , de unde si ce baza de date au aia de stiau ca mosu e divortat ? Hai ?

Edited by gingisKHAN2015, 23 February 2016 - 20:25.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate