Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Samsung Galaxy A35

Sfat pentru aprinderea automata a...

Masina de copt paine - pareri

Cum reactivez Google Maps?
 Conectare tableta X220la Tv

Femeile tinere nu mai vor sa munc...

La mulți ani @un_dac!

La multi ani de Sfantul Gheorghe&...
 Job - Facultate sau certificare

Deadpool & Wolverine (2023)

sistem hibrid eoliana + panouri +...

Outlook e muta pe Android
 Constructie Mun. Iasi. Casa P+1.

Cum mai rezolvati cu chiriasii ra...

Tastatura si mouse cu baterie int...

AC Gree duce la palpait de becuri
 

Pareri Kia Cee'd

- - - - -
  • Please log in to reply
106 replies to this topic

#37
jericho

jericho

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,043
  • Înscris: 02.09.2005

 StefanSC, on 03 martie 2016 - 16:09, said:

Mult. Si o rabla la indemana.

Si rabdare 5 luni de zile sa ti-o faca.

Si sa iti placa sa conduci un motor aspirat de 1.5litri si vreo 90 de CP.

Mai bine Kia cu al ei GDI de 1.6... Macar ai putere de o depasire.
Motorul ala de 1.5 e vreo 15k de euro,preț de lista, hatchback  . La 18k iei 2.0 lejer.

#38
LauCalin

LauCalin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,142
  • Înscris: 08.12.2008
Eu nu cred ca e prea scumpa. Eu cred ca suntem noi prea săraci.

#39
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Nici eu nu cred ca e scumpa, iar la cum m-a purtat asta, 90% următoarea mea mașina va fi tot o Kia, tot în 3 uși, și vad eu dacă 1.0, 1.4 sau 1.6. Noua,  evident.  Dar pot înțelege piața,  care e setata în majoritate pe mașini foarte comune,  gen VW, Opel, Ford, și altele asemenea. Kia e coreeană, nu are cota de piață a celor pomenite,  dar nu mi se pare cu nimic sub în acest moment.

#40
M0sGerila

M0sGerila

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,916
  • Înscris: 19.12.2007

 Soulstream, on 03 martie 2016 - 13:28, said:


Cat talent la negociere trebuie sa ai ca sa reduci pretul atat de mult?
foarte putin, e nevoie doar sa dai niste mailuri

 StefanSC, on 03 martie 2016 - 16:09, said:

Mult. Si o rabla la indemana.

Si rabdare 5 luni de zile sa ti-o faca.

Si sa iti placa sa conduci un motor aspirat de 1.5litri si vreo 90 de CP.

Mai bine Kia cu al ei GDI de 1.6... Macar ai putere de o depasire.
motorul este de 2 litri si 120cp iar cuplul de 210Nm....mai citeste sau cauta reviewul pe turatii

#41
shymano

shymano

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,867
  • Înscris: 27.04.2010

 vladonetcb, on 03 martie 2016 - 10:39, said:

Cu dealerii de la Kia se poate negocia? Sau sunt ca la Skoda?
Un maxim 2% iti ofera si la Kia, si la Suzuki (am fost zilele astea in prospectari, cu cineva - am vorbit direct cu seful reprezentantei de pe Giulesti); ne-am uitat la Kia, in special noul Sportage (bestial, dar scump in draci - o echipare decenta duce peste 25k). De remarcat la asta ca abia de la nivelul 3 de echipare ai clima (!!!). Apoi, obiectivul principal, Suzuki Vitara (frumusica, merge bine - am facut instant si un drive-test, dotari multe la pret mai redus). Dupa ce ne-am uitat prima oara la Suzuki, am intrat si la Mazda, cu ochii pe CX3. Ca si Kia, si Mazda are preturi mari fata de ceea ce ofera.

Edited by shymano, 03 March 2016 - 22:23.


#42
brawnie

brawnie

    Ing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,395
  • Înscris: 25.09.2008
Nu că ar mai conta... Inițiatorul deja a ales Kia și pentru asta îl felicit... Eu am un Ceed SW din 2008 varianta Best 1.4 benzina de 109 CP. Pana anul trecut a fost în garanție și vreau să spun că am beneficiat din plin de garanție (s-au schimbat toate bucsele, distribuția, reparat cutia de viteze) Mașina nu am luat-o de nouă și a venit cu problemele de mai sus care au fost rezolvate pe garanție...Vreau să văd altă marcă care face distribuția și bucsele în garanție!!
Motorul de 1.4 e într-adevăr cam puturos deși are 109 CP se simt abia de pe la 4000 RPM în sus... Consum măricel spun eu... Cam 8.5 media... Dar și piciorul meu e greu..
M-am dat zilele trecute cu un Megane 1.4 TCe...130 CP benzină cu turbină.. merge bestial...
Una peste alta îmi place mașina mea...dar nu știu dacă voi opta în viitor tot pe Kia.. Poate doar pentru garanție

#43
gigi.ionescu

gigi.ionescu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 115
  • Înscris: 26.09.2005

 arab, on 23 februarie 2016 - 17:59, said:

Reteaua service din tara lasa de dorit mult, 7 ani de garantie, mai pe hartie asa!

De unde sti? Esti posesor de Kia? Eu am modelul FL, aparut in 2010. Pe langa faptul ca sunt foarte multumit de masina (in decursul celor 6 ani nu am avut decat in bec de pozitie ars), la revizia anuala din 2015 (masina urma sa implineasca 5 ani in cateva zile) mecanicii au constatat ca telescopul de pe fata dreapta nu-si mai face treaba cum trebuie. Mi-au facut cunoscuta acesta constatre si am fost intrebat daca nu vreau sa il schimb. Invariabil am intrebat de costurile acestei interventii. Consilierul de service, dupa ce a consultat jurnalul reviziilor, mi-a zic ca intra in perioada de garantie deci, nu platesc nimic. Au verificat daca amortizorul este pe stoc si, fiindca lipsea momentan din magazie, au dat comanda. In 5 zile eram la reprezentatnta MIT Baneasa , cea care a facut constatrea, si in 2 ore jumatate a fost gata. Surpriza a venit cand mi-au predat masina si mi-au aratat telescopul de pe partea stanga inlocuit cu unul nou. Am ramas descumpanit cateva momente si apoi, incurcat, i-am zis mecanicului ca au schimbat telescopul bun, cel defect fiind pe partea dreapta. Dupa un zambet larg, m-a indemnat sa ma uit si la cel din dreapta. Stupoare! Si acesta era nou-nout, schimbat si el. Mi-a explicat ca, pe stand, telescoapele nu mai tineau la fel asa ca le-au schimbat  pe amandoua.

 aDN_, on 25 februarie 2016 - 11:20, said:

probabil ai facut liniutele alea cu niste biciclete , nu de alta dar motoru de 1,4 atinge suta in vreo 14 secunde....
Ti-ai pus intrebarea de 0 la 80 Km/h cat imp ii ia? Asa se pune problema la liniutele din oras.....Nu poti merge cu 100 km la ora in Bucuresti. Insa la plecari de pe loc, cu dezactivarea controlului stabilitatii, este bestiala.

 cepy, on 03 martie 2016 - 16:29, said:

Adevarat ca si mie mi se pare otara scumpa,dar sunt masini bune.Eu ma tot uit dupa una din 2012-2013 la second si nu se gasesc mai deloc.O optiune era si civicul echipare es cu motor de 1,8 la 14300 cu rabla.Nu stiu cine ajunge la pretul ala la Mazda ca din ce stiu nu prea negociaza deloc cei de la Mazda si intr-adevar vine si peste vreo 6 luni.
Da, Mazda se asambleaza in Mexic. De aici termenul lung de asteptare.

Edited by gigi.ionescu, 05 July 2016 - 13:58.


#44
manuko

manuko

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,087
  • Înscris: 29.11.2007
Si eu tot un Kia Ceed mi-am dorit dar mi-a iesit in cale Honda Civic 4D. Am facut drive-test cu amandoua, am comparat motorizarile, dotarile si preturile. In final, am ales Civicul = 13800 eur cu tichetul rabla.

Uita-te si la Honda.... :)

#45
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Apropo de asta, ma uitam pe site azi din intamplare si am vazut ca Proceed Best de 1,4 e 12100. Of. :D

Nici n-am si nici nu-l dau pe asta vechiu ca nu merita. Of :D

#46
phidias

phidias

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 767
  • Înscris: 13.07.2005
Salutare,
Am vazut ca depasirile se fac de la 4000 in sus. Din cate cunosc, toate masinile asiatice sunt de turatie.
Curios, din experienta voastra, care este regimul de croaziera ? Care este turatia optima / viteza / consum ? Pe un forum am citit ca poti sa reduci la 3000, insa cam sughite.
Merci mult!

Edited by phidias, 17 July 2017 - 13:08.


#47
danX

danX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,566
  • Înscris: 26.06.2003
Ceedul cu motorul de 1.4 de 109 cai TREBUIE turat, altfel merge ca orice benzinara subturata. E facut sa mearga peste 3000 rpm.

#48
Dan_

Dan_

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 484
  • Înscris: 19.05.2003

 phidias, on 17 iulie 2017 - 13:05, said:

Salutare,
Am vazut ca depasirile se fac de la 4000 in sus. Din cate cunosc, toate masinile asiatice sunt de turatie.
Curios, din experienta voastra, care este regimul de croaziera ? Care este turatia optima / viteza / consum ? Pe un forum am citit ca poti sa reduci la 3000, insa cam sughite.
Merci mult!
1800-3000 e optim.

#49
LeopardSurd

LeopardSurd

    Graf von Taubenburg

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,367
  • Înscris: 10.09.2014

 phidias, on 17 iulie 2017 - 13:05, said:

Salutare,
Am vazut ca depasirile se fac de la 4000 in sus. Din cate cunosc, toate masinile asiatice sunt de turatie.
Curios, din experienta voastra, care este regimul de croaziera ? Care este turatia optima / viteza / consum ? Pe un forum am citit ca poti sa reduci la 3000, insa cam sughite.
Merci mult!
E aspirat, trebuie turat ca să simți toți caii. Ideea e să știi până când poți tura. La mine cuplul maxim e pe la 4000 iar după 5000 nu se mai simte că trage și e bine să urci în treaptă. Ține de motor.

De sugițat ar face asta pe la 1500 dar la 2000 ar trebui să se simtă bine, la turația aia are în mod normal mers rotund și consumul cel mai mic în ultima treaptă.

#50
titoo

titoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,225
  • Înscris: 19.03.2007
Vezi ca aveau o oferta la Astra, ieseai pe la 12.300, eu zic sa mergi la un dealer Opel sa te interesezi.

Referitor la Kia Ceed. Plasticaraie ieftina ,lucrata cam neingrijit la interior, suspensie dura (mai ales pe puntea spate), vizite relativ dese in service pentru rezolvarea unor probleme (de obicei marunte). Consum relativ mare datorita faptului ca are cuplul foarte sus, nu mai stau sa caut dar din ce-mi amintesc e pe la 5000 si puterea maxima e pe la 6200. Una peste alta e o masina decenta pentru pretul platit

 gigi.ionescu, on 05 iulie 2016 - 14:16, said:

De unde sti? Esti posesor de Kia? Eu am modelul FL, aparut in 2010. Pe langa faptul ca sunt foarte multumit de masina (in decursul celor 6 ani nu am avut decat in bec de pozitie ars), la revizia anuala din 2015 (masina urma sa implineasca 5 ani in cateva zile) mecanicii au constatat ca telescopul de pe fata dreapta nu-si mai face treaba cum trebuie. Mi-au facut cunoscuta acesta constatre si am fost intrebat daca nu vreau sa il schimb. Invariabil am intrebat de costurile acestei interventii. Consilierul de service, dupa ce a consultat jurnalul reviziilor, mi-a zic ca intra in perioada de garantie deci, nu platesc nimic. Au verificat daca amortizorul este pe stoc si, fiindca lipsea momentan din magazie, au dat comanda. In 5 zile eram la reprezentatnta MIT Baneasa , cea care a facut constatrea, si in 2 ore jumatate a fost gata. Surpriza a venit cand mi-au predat masina si mi-au aratat telescopul de pe partea stanga inlocuit cu unul nou. Am ramas descumpanit cateva momente si apoi, incurcat, i-am zis mecanicului ca au schimbat telescopul bun, cel defect fiind pe partea dreapta. Dupa un zambet larg, m-a indemnat sa ma uit si la cel din dreapta. Stupoare! Si acesta era nou-nout, schimbat si el. Mi-a explicat ca, pe stand, telescoapele nu mai tineau la fel asa ca le-au schimbat  pe amandoua.


Ti-ai pus intrebarea de 0 la 80 Km/h cat imp ii ia? Asa se pune problema la liniutele din oras.....Nu poti merge cu 100 km la ora in Bucuresti. Insa la plecari de pe loc, cu dezactivarea controlului stabilitatii, este bestiala.


Da, Mazda se asambleaza in Mexic. De aici termenul lung de asteptare.
Nu e relevant din ce an este o masina ci cati km a parcurs. Daca e asa cum spui esti norocos. Daca spui ca motorizarea este bestiala, te intreb ce masini ai mai condus ? Eu am Mazda 3 si iti pot spune ca e asamblata in Japonia, de unde ai scos-o pe asta cu Mexic? Poate s-or asambla in Mexic modelele destinate pietei nord americane.

#51
LeopardSurd

LeopardSurd

    Graf von Taubenburg

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,367
  • Înscris: 10.09.2014
În Germania se vând și Mazda 3 asamblate în Mexic.

#52
farausername

farausername

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,661
  • Înscris: 04.01.2017
Cam 99% sunt fabricate in Mexic, de vreo 2 ani incoace!

#53
titoo

titoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,225
  • Înscris: 19.03.2007
Daca e asa nu-i o veste tocmai placuta :( .

#54
farausername

farausername

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,661
  • Înscris: 04.01.2017
De ce? Neamtu' nu ragaie cand cumpara, austriacu nici el, americanu' nu mai vorbesc, sa inteleg ca nu e de nasu' romanului? Ii pute a taco?

Edited by farausername, 20 July 2017 - 09:09.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate