Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Pareri Kia Cee'd

- - - - -
  • Please log in to reply
106 replies to this topic

#1
Soulstream

Soulstream

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,027
  • Înscris: 03.02.2014
Buna,

Ma orientam sa imi achizitionez o masina modelul Kia cee'd noua si doream sa stiu daca sunt membri pe forum care detin noua generatie de kia cee'd. Am si eu doua cunostinte care detin generatia veche si sunt multumiti de masina, dar noua generatie e destul de rara in Romania aparent (nici pe starda nu o vezi asa des).

Am fost si la un test-drive si din experienta limitata pe care am avut-o, mi-a placut masina.

Ceva pareri pro/contra kia cee'd (sau kia in general)?

Edited by Soulstream, 23 February 2016 - 17:48.


#2
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015
Hyundai i30 facelift arata mai bine Posted Image

#3
arab

arab

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,577
  • Înscris: 12.03.2006
Reteaua service din tara lasa de dorit mult, 7 ani de garantie, mai pe hartie asa!

Edited by arab, 23 February 2016 - 18:02.


#4
Soulstream

Soulstream

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,027
  • Înscris: 03.02.2014

 TruculMagic, on 23 februarie 2016 - 17:52, said:

Hyundai i30 facelift arata mai bine Posted Image

Mie imi place mai mult Kia cee'd la design. Nu ca i30 arata rau, dar stii cum e: gusturile nu se discuta.

 arab, on 23 februarie 2016 - 17:59, said:

Reteaua service din tara lasa de dorit mult, 7 ani de garantie, mai pe hartie asa!

Locuiesc in Bucuresti si cam toate firmele au reprezentante si service-uri aici. Nu stiu daca ma voi lovi de lipsa de service-uuri. Sau te refereai la calitatea serviciilor oferite?

#5
arab

arab

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,577
  • Înscris: 12.03.2006
Ei...da, la Bucuresti se pare ca sunt vreo 3, ai ce alege! In provincie e jale, rare de tot.

Edited by arab, 23 February 2016 - 18:13.


#6
danX

danX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,566
  • Înscris: 26.06.2003
Gasesti pe facebookcomunitate, de asemenea exista si forum monomarca. Si eu am tot modelul vechi, cu jurnal de bord aici pe forum.
Am facut un test drive cu modelul nou, pre-facelift si stiu cateva persoane care au modelul nou si sunt foarte multumiti. Parerea mea personala e ca o masina spatioasa, onesta si daca o gasesti la promotie o poti lua si bine echipata la un pret foarte bun.
Fata de vechiul model au crescut ca dotari si finisaje, dar preturile standard ajung periculos de aproape de Focus, Opel, Seat, care la modul sincer sunt masini mai bune.
Cat am avut garantie nu am avut probleme cu reparatiile gratuite (bielete, head-unit/casetofon si instalatia de stropit parbrizul), inteleg ca cel putin in Bucuresti nu sunt probleme cu service-urile.

#7
ElenaMunteanu

ElenaMunteanu

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 09.12.2015
nu stiu sa raspund la intrebarea ta dar imi imi place foarte mult cum arata

#8
arab

arab

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,577
  • Înscris: 12.03.2006
Si eu am Kia si nici macar update la softul de navigatie nu se face, in garantie, decat pe bani. Sa nu mai zic de vreo problema, mai serioasa. Ma gandesc sa si renunt la garantie, revizii scumpe si foarte lapidare, doar ulei si filtre.

#9
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015
Ce motor?
Personal nu m-as incurca cu GDI.

#10
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015
De ce nu te-ai incurca cu GDI ? Esti omul care se fereste de injectia directa ?

#11
Soulstream

Soulstream

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,027
  • Înscris: 03.02.2014
Voiam 1.6 GDI. ce ai împotriva motoarelor GDI?

#12
alexdm

alexdm

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,594
  • Înscris: 10.04.2009
Eu am Kia Cee'd SW din 2014. Între timp a mai apărut un model, dar diferențele sunt puține.
Nu am avut nicio problemă cu ea (era oricum greu în mai puțin de doi ani și aproximativ 30000 de km) și recomand oricui să meargă să facă un test-drive.

Când am luat-o am comparat-o cu Hyundai-ul și am considerat că oferta Kia a fost mai bună. Îmi place mai mult designul Cee'd-ului, dar acesta nu a fost singurul aspect de care am ținut cont. Cred că merită un test și I30-ul.

Nu știu de ce s-ar plânge cineva de motorul GDI, eu l-am ales special.
http://www.autolatest.ro/stiri-masini/kia-castiga-titlul-de-motorul-anului-2012-cu-unitatea-1-6-gdi-si-138-cp

Văd că a fost pomenit deja forumul de pe clubkia.ro. Îți sugerez să treci și pe acolo și să vezi cam cu ce probleme (nu foarte multe, zic eu) se confruntă posesorii de Kia. Tot acolo afli și că cei care spun că garanția este doar pe hârtie nu prea știu ce vorbesc sau poate au avut parte de service-uri foarte proaste.

#13
LauCalin

LauCalin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,143
  • Înscris: 08.12.2008
Apropo de garantia minune. O colega de serviciu are un Rio de 6 ani cumpărat de nou. Zilele trecute a avut probleme cu modulul de la închiderea centralizata. S-a rezolvat pe garantie in doua zile.
Ca masini mie mi se par ok. Nu sunt cele mai performante. Insa la banii pe care ii dai mi se pare un raport bun intre pret/calitate/costuri de intretinere. Problema e la revânzare. Imaginea mai slaba face ca pretul sa fie jos. Asa ca, un Kia sau Hyundai noi merita luate daca le păstrezi cel putin 6 ani.

#14
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Am un ProCeed de aproape 8 ani. Dpdv garantie pot chiar sa ii felicit pe cei de la Kia, de fiecare data cand am avut nevoie de ei s-a rezolvat prompt si f ara discutii. Masina merge foarte bine, am atins chiar luna asta cu ea 100.000km, singurul defect real a fost bobina de compresor AC. In rest doar apa, paie si bataie. O voi schimba in momentul in care va face poc ceva scump, momentan nu simt nevoia sa o schimb, sper sa ma duca peste 10 ani. Urmatoarea, tinand cont de cum m-a servit actuala va fi probabil modelul de ProCeed care va fi atunci pe piata. Masina noua, desigur, ca mi-a placut partea cu garantia....

Nu vreau sa ii fac reclama pe nedrept, dar consider masina ca are un pret decent pentru ce ofera. Ma refer la ce am eu care a costat de noua 11.600. Acum s-a mai scumpit, dar totusi inca mi se pare ca ramane una din cele mai ieftine masini de pe piata. Desi daca continua trendul, nu stiu cat de atractiva va fi considerand renumele competitorilor,...

#15
Kazmer

Kazmer

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,307
  • Înscris: 25.11.2010
Benzina sau diesel? Problema Hyundai Kia e ca consuma cel puțin cu 1l mai mult decat concurenta excepție Honda care consuma și mai mult. În rest cel mai bun raport pret calitate.

#16
StefanSC

StefanSC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,730
  • Înscris: 02.07.2011
Cand mi-am luat masina, Ceed'ul actual era pe lista. Am facut un Drive Test cu el si mi-au ramas in minte cateva lucruri:

Este foarte spatioasa la interior.
Calitatea materialelor e foarte buna(poate cea mai buna din clasa?).
Designul interior e prea incarcat si e uratel/invechit.
Am observat destul de multe probleme de imbinare a plasticelor, in zone vizibile.
Usile scartaiau dupa 3000 de km...

Motorul de 1.6GDI e numai gura de el. Zgomotos dar parca lipsit de vlaga.

Suspensia foarte confortabila si silentioasa.

Tin minte ca facusem o configuratie si iesisem la aceeiasi bani ca un Ford Focus 1.5 benzina, care era mai bine dotata, se conducea mai bine si era mai bine asamblat dar mai putin spatios, mai plasticos si cu mult mai putina garantie.

#17
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Problema la motoarele lor e ca trebuie turate daca vrei performanta. Multi se sperie cand aud asta, dar poti sa ii dai in gura 6000rpm si nu comenteaza (motor de 1,4 am eu). Plecarea in depasire se face de la 3000 si o duci in 6000, asa ai zvac. Daca te astepti sa aiba asa ceva pe la 2000-2500 inseamna ca nu exploatezi motorul cum trebuie. Crede-ma, am "facut" multi zmei pe sosea cu masini teoretic mai performante ca ea, carora nu le venea sa creada ce poate masina, dar repet, trebuie sa te inveti cu motorul. La fel cum la diesel stii deja ca ai cuplu la 1500 si la 3000 s-a terminat (generic vorbind, evident), la fel la asta ai plecat de la 3000 in zvac si ai un maxim de cuplu la 5500. Mai ai inca 700rpm sa ii dai in goarna. Senzatia e de superfun cand e masina goala. Incarcata cu 3 oameni si porbagaj plin evident ca nu mai are zvac, dar e de asteptat totusi. Insa nu as categorisi deloc slab motorul. La un moment dat la un semafor am avut o discutie amicala cu unul care tot avea chef de plecat primul de la semafor si cand a auzit ca e motorul de 1,4 aspirat benzina a recunoscut ca nu se astepta, ca a incercat sa ma faca dar nu a reusit nicicum. Banuia ca ar fi ceva turbo mai mare. Deci, intotdeauna conteaza sa stii sa exploatezi la maxim ce ai. A, vrei sa ai cuplu de la 1500? Inseamna ca ai ales gresit masina

#18
aDN_

aDN_

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 58
  • Înscris: 22.11.2015
probabil ai facut liniutele alea cu niste biciclete , nu de alta dar motoru de 1,4 atinge suta in vreo 14 secunde....

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate