Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 

Dumnezeu - Argumentul Cosmologic

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
431 replies to this topic

#37
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004
n-ai inteles!... nu-i premisa mea!... e a initiatorului!

daca dumnezeu ar fi facut universul la fel cum i-a creat pe oameni... se ducea de râpă demult :)

universul nu e nici pe departe perfect... ca exista un echilibru pe care teistii il numesc armonie... e una... dar ca ar fi p[erfect... e pura imaginatie!

#38
altnume

altnume

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,822
  • Înscris: 30.01.2010

View PostIvanMihai, on 23 februarie 2016 - 15:16, said:

Argumentul Cosmologic (cuvântul grecesc cosmos = Univers), sau Argumentul Primei Cauze, încearcă să demonstreze necesitatea existenței unei divinități care a creat Universul:
„Tot ceea ce există în Univers necesită o cauză; cauza care a generat Universul este Dumnezeu.”
Mecanismul cauză-efect este mecanismul de explicare a orice există.
Orice efect are o cauză; fiecare lucru existent are o cauză a existenței sale; fiecare cauză trebuie să fie cauzată de o cauză anterioară; aceasta din urmă trebuie sa fie cauzată de o cauză anterioară ei s.a.m.d. În felul acesta, două opțiuni se prefigurează:
a.) Ori există un regres infinit al cauzelor, ori
b.) Există o primă cauză, o entitate care nu necesită o explicație cauzală.
Opțiunea a.) este falsă deoarece nu poți merge așa până la infinit (nu poți avea regresie la infinit), trebuie să existe o primă cauză.
Orice lucru, orice fenomen, este efectul unei cauze care l-a produs, dar poate fi și cauza unuia pe care-l produce. Însă nu este posibil ca un lucru să fie propria sa cauză, pentru că întotdeauna cauza este anterioară efectului. Apoi nu putem merge la infinit din cauză în cauză, ci trebuie să ne oprim la o primă cauză, care nu mai presupune o alta.
Argumentul se bazează în primul rând pe faptul că Universul a avut un început într-un anumit punct temporal din trecutul îndepărtat. Dacă Universul ar fi etern Dumnezeu ar fi scos din ecuație. Teoria Bing Bang-ului spune că Universul a început să existe acum circa 14,7 miliarde de ani, cu tot cu spaţiu şi timp.
Dumnezeu există independent de Univers, pe care l-ar fi putut astfel crea.
Ce știm despre această primă cauză:
- nu poate fi cauzată, este cauza necauzată
- poate genera universuri
- este în afara Universului și independentă de Univers
- este puternică deoarece a putut genera întregul Univers
Sunt doua argumente:
1 - dincolo de zidul Planck e posibil si dracu'.
2 - daca actualmente avem raspuns axiomatic pentru orice, inseamna ca nu mai e nimic de descoperit, deci stiinta a ajuns la un nivel in care poate crea din nimic o singularitate primordiala care sa explodeze intr-un univers in care sa apara inclusiv oameni.

Edited by altnume, 24 February 2016 - 10:01.


#39
TOPCATBV

TOPCATBV

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,265
  • Înscris: 03.01.2005

View Postdapix, on 23 februarie 2016 - 22:31, said:

simpla lipsa a admiterii existentei lui Dumnezeu nu simplifica lucrurile.

Ce pui in loc, mai exact, pe cine? Nu e mai simplu, ba chiar din contra.
Si crezi ca existenta lui dzeu simplifica lucrurile?

Pe nimeni. Vezi ce simplu e? :)

#40
Legine

Legine

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,968
  • Înscris: 26.12.2015
Argumentul cosmologic e o aberatie, ca mai toate argumentele teologiei apusene...:lol:

#41
JhonLocke

JhonLocke

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,301
  • Înscris: 17.04.2011
Argumente pentru Dumnezeu

unele apartin lui "John Polkinghorne" fizician co- descoperitor al quarcului

1  reglarea fina a fortelor fundamentale
2   asimetria 1/1 milion materie/antimaterie în primele secunde ale universului.
3 distributia asimetrica a materiei-energie laînceputul universului.
4 nivelul de energie al atomului de carbon care face carbonul, element esential alvietii, atât de abundent în univers.
5  aparitia vietii.
6 evolutia vietii
7 omul.

Edited by JhonLocke, 24 February 2016 - 20:56.


#42
alinmihai1

alinmihai1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,923
  • Înscris: 13.10.2015

View Postmeanman, on 23 februarie 2016 - 16:46, said:

Pentru cei care sustineti inexistenta unei Divinitati, va rog sa-mi explicati cum se intampla atunci cand dupa intalnirea spermatozoidului cu ovulul, se creeaza celule nespecializate, iar dintr-o data, aceste celule formeaza organe foarte bine specializate. Se intampla asa totul la plesneala si dupa 9 luni avem un organism complex cu atatea organe si sisteme care conlucreaza intre ele..eu nu prea pot sa inteleg cum se intampla toate astea fara un proiectant..
Genetica nu a fost materia ta preferata,este?sau poate nici nu ai facut asa ceva....

#43
JhonLocke

JhonLocke

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,301
  • Înscris: 17.04.2011

View Postmeanman, on 23 februarie 2016 - 16:46, said:


Pentru cei care sustineti inexistenta unei Divinitati, va rog sa-mi explicati cum se intampla atunci cand dupa intalnirea spermatozoidului cu ovulul, se creeaza celule nespecializate, iar dintr-o data, aceste celule formeaza organe foarte bine specializate. Se intampla asa totul la plesneala si dupa 9 luni avem un organism complex cu atatea organe si sisteme care conlucreaza intre ele..eu nu prea pot sa inteleg cum se intampla toate astea fara un proiectant..


noul nascut  chiar si la 9 luni  e prematur  dpdv biologic el este dat afara pt ca ar omora mama

#44
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013

View Postpacopaco1967, on 23 februarie 2016 - 18:32, said:

Si singurul lui Fiul pe nume Merele a venit sa ne salveze de la iadul vesnic
...din iadul vesnic pe care tot el l-a creat! Posted Image

In alta ordine de idei:

Douglas Adams said:

“This is rather as if you imagine a puddle waking up one morning and thinking, 'This is an interesting world I find myself in — an interesting hole I find myself in — fits me rather neatly, doesn't it? In fact it fits me staggeringly well, must have been made to have me in it!' This is such a powerful idea that as the sun rises in the sky and the air heats up and as, gradually, the puddle gets smaller and smaller, frantically hanging on to the notion that everything's going to be alright, because this world was meant to have him in it, was built to have him in it; so the moment he disappears catches him rather by surprise. I think this may be something we need to be on the watch out for.”

Introducerea lui d-zeu in poveste nu rezolva nimic. Dar sa zicem ca acceptam elucubratia din primul mesaj din acest topic. Atunci as vrea sa-l vad eu pe initiator cum face saltul de la deism la teism - si mai ales la care varianta de teism, ca-s mai multe.

Si de fapt, de ce sa fie doar un singur d-zeu? Teoria din primul mesaj nu are nici un argument in privinta asta. Pot exista mai multi zei cu caracteristicile de acolo (chiar o infinitate). Posted Image

Edited by kolfleading, 24 February 2016 - 20:51.


#45
JhonLocke

JhonLocke

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,301
  • Înscris: 17.04.2011
/

Edited by JhonLocke, 24 February 2016 - 20:50.


#46
alinmihai1

alinmihai1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,923
  • Înscris: 13.10.2015

View PostJhonLocke, on 24 februarie 2016 - 20:40, said:

Argumente pentru Dumnezeu

1  reglarea fina a fortelor fundamentale
2   asimetria 1/1 milion materie/antimaterie în primele secunde ale universului.
3 distributia asimetrica a materiei-energie laînceputul universului.
4 nivelul de energie al atomului de carbon care face carbonul, element esential alvietii, atât de abundent în univers.
5  aparitia vietii.
6 evolutia vietii
7 omul.
Tinerete...de ce te incapatanezi sa crezi ca cineva a facut ceva pentru tine in loc sa accepti ca esti rezultatul a ceva?

Adica porcaria asta cu "fine tuning"....nu e ma nici un fine tuning,nu a stat nimeni sa iti regleze tie oxigenul,ci viata se desfasoara in limitele astea pentru ca ele sunt asa,daca ar fi diferite nu am mai avea viata...cam ca la dinozauri,in cazul lor unde  e fine tuningul?

#47
JhonLocke

JhonLocke

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,301
  • Înscris: 17.04.2011

View Postalinmihai1, on 24 februarie 2016 - 20:50, said:

Tinerete...de ce te incapatanezi sa crezi ca cineva a facut ceva pentru tine in loc sa accepti ca esti rezultatul a ceva?

Adica porcaria asta cu "fine tuning"....nu e ma nici un fine tuning,nu a stat nimeni sa iti regleze tie oxigenul,ci viata se desfasoara in limitele astea pentru ca ele sunt asa,daca ar fi diferite nu am mai avea viata...cam ca la dinozauri,in cazul lor unde  e fine tuningul?

daca ai avea idee ce inseamna reglarea  fortelor  nu ai mai veni cu afirmatia stupide de genul "reglarea oxigenului "

"un sfat nu mai spune asta la nimeni ca te faci de ras "

Edited by JhonLocke, 24 February 2016 - 20:56.


#48
MihaiProg

MihaiProg

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 345
  • Înscris: 08.02.2016

View Postkolfleading, on 24 februarie 2016 - 20:47, said:

Atunci as vrea sa-l vad eu pe initiator cum face saltul de la deism la teism - si mai ales la care varianta de teism, ca-s mai multe.
Si de fapt, de ce sa fie doar un singur d-zeu? Teoria din primul mesaj nu are nici un argument in privinta asta.
Eu sunt agnostic adică nu știu dacă există sau nu Dumnezeu! Am încercat și încă încerc să demonstrez existența lui Dumnezeu doar că Dumnezeu nu dă nici un semn de "viață"! Nu știu dacă există un singur Dumnezeu sau mai mulți, nici care este Dumnezeul corect!
Nu fac parte din nici o religie și este foarte puțin probabil să ader la vreo religie!
Ca și o concluzie sunt încă în perioada de căutări, nu sunt încă cel care are răspunsurile!

#49
dapix

dapix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,422
  • Înscris: 12.09.2006

View PostTOPCATBV, on 24 februarie 2016 - 10:31, said:

Si crezi ca existenta lui dzeu simplifica lucrurile?

Pe nimeni. Vezi ce simplu e? Posted Image

La oameni, mai mult decat la orice alte vietuitoare, procesul de invatare este de o importanta capitala in supravietuire. Daca omul ar fi fortat sa se bazeze pe instincte sale in egala masura cu cei mai raspanditi pradatori, ar fi de mult disparut de pe acest pamanat. Nu o spun eu, o spune stiinta.
Prin urmare, la om exista cateva nevoi care nu inseamna mare lucru pentru animalele conduse de instinct (modelul de urmat, lege, dreptate, unitate) dar care pentru om fac diferenta intre extinctie si supravietuire.
Cand modelul de urmat este un nimeni sau este ceva care nu reprezinta decat o minoritate din oameni, atunci omul pierde singurul sau avantaj in lupta pentru supravietuire intr-un "univers atat de vast si atat de ostil vietii", asa cum remarca Nero-d.
Deci nu e chiar asa de simplu.


View PostIvanMihai, on 24 februarie 2016 - 21:36, said:

Eu sunt agnostic adică nu știu dacă există sau nu Dumnezeu! Am încercat și încă încerc să demonstrez existența lui Dumnezeu doar că Dumnezeu nu dă nici un semn de "viață"! Nu știu dacă există un singur Dumnezeu sau mai mulți, nici care este Dumnezeul corect!
Nu fac parte din nici o religie și este foarte puțin probabil să ader la vreo religie!
Ca și o concluzie sunt încă în perioada de căutări, nu sunt încă cel care are răspunsurile!

Cu siguranta nu vei putea demonstra existenta unui Dumnezeu care exista si care respecta alegerea tuturor, pentru ca asta ar insemna sa nu respecte alegerea celor care nu vor sa creada in El.

#50
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013

View Postdapix, on 24 februarie 2016 - 22:04, said:

Cu siguranta nu vei putea demonstra existenta unui Dumnezeu care exista si care respecta alegerea tuturor, pentru ca asta ar insemna sa nu respecte alegerea celor care nu vor sa creada in El.
Exista doar pentru cei care vor sa existe...asta suna a excrocherie de iarmaroc.

#51
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004

View PostJhonLocke, on 24 februarie 2016 - 20:40, said:

Argumente pentru Dumnezeu

unele apartin lui "John Polkinghorne" fizician co- descoperitor al quarcului

1  reglarea fina a fortelor fundamentale
2   asimetria 1/1 milion materie/antimaterie în primele secunde ale universului.
3 distributia asimetrica a materiei-energie laînceputul universului.
4 nivelul de energie al atomului de carbon care face carbonul, element esential alvietii, atât de abundent în univers.
5  aparitia vietii.
6 evolutia vietii
7 omul.

n-am sa pierd timpul demontandu-ti argumentele copilaresti... mai ales ca nu sunt ale tale...
sa dai vina pe dumnezeu e cel mai usor lucru...
de-a lungul ultimelor veacuri, stiinta a demontat cele mai multe mituri teiste...
foarte multe chestii atribuite lui dumnezeu, au primit o explicatie stiintifica!
poate tu crezi in existenta lui dumnezeu!!!... dar in mod sigur si categoric nu-i urmezi calea!!!... deci ipocrizia e la ea acasa!


aia cu legea si dreptatea e pentru looseri... nu e in natura umana...
mai mult nu-ti detaliez pentru ca oricum nu ai intelege!

si nici legatura n-are cu "crearea" universului

#52
TOPCATBV

TOPCATBV

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,265
  • Înscris: 03.01.2005

View PostJhonLocke, on 24 februarie 2016 - 20:40, said:

Argumente pentru Dumnezeu

unele apartin lui "John Polkinghorne" fizician co- descoperitor al quarcului

1  reglarea fina a fortelor fundamentale
2   asimetria 1/1 milion materie/antimaterie în primele secunde ale universului.
3 distributia asimetrica a materiei-energie laînceputul universului.
4 nivelul de energie al atomului de carbon care face carbonul, element esential alvietii, atât de abundent în univers.
5  aparitia vietii.
6 evolutia vietii
7 omul.
Pe ce baza sunt alese aceste observatii si cum sunt ele legate de ipoteza dzeu?

#53
Rixthinna

Rixthinna

    Khenifra

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,096
  • Înscris: 19.04.2015
8 internetul!Posted Image

https://cuscaunlacap...alculatoarelor/

Edited by Rixthinna, 25 February 2016 - 12:55.


#54
dapix

dapix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,422
  • Înscris: 12.09.2006

View Postkolfleading, on 24 februarie 2016 - 23:15, said:

Exista doar pentru cei care vor sa existe...asta suna a excrocherie de iarmaroc.

Afirmatia nu se bazeaza pe ceva ce eu am spus. Contextul era despre demonstratia existentei unui Dumnezeu care exista nu despre existenta.

Dumnezeu exista indiferent de ce cred unii si altii. Demonstratia existentei Lui poate fi data numai cand e definita o axioma care-i permite demonstratiei sa aibe sens.

Edited by dapix, 25 February 2016 - 13:16.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate