Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Dumnezeu - Argumentul Cosmologic

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
431 replies to this topic

#19
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004
din niste minti odihnite... dar nu se trage!, se impinge!

imagineaza-ti-l pe chuck norris! care s-a nascut intr-o casa construita de el insusi!

Edited by Nero-d, 23 February 2016 - 17:40.


#20
Serafim606

Serafim606

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,703
  • Înscris: 25.11.2014
:lol:

Plauzibila explicatie :)).

#21
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,104
  • Înscris: 09.01.2007

View Post_-AppleS-_, on 23 februarie 2016 - 16:47, said:

Este destul de simplu de altfel s-a studiat fenomenul si se observa ca oamenii care se afla sub influenta teismului pot avea urmatoarele manifestari de elucubristica intelectuala prin care ajung la concluziile convenabile fanteziei lor , si pe care le recomand pentru citire:
  • Wishful thinking
  • Appeal to consequences
  • Cherry picking
  • Choice-supportive bias
  • Confirmation bias
  • Emotional memory
  • Groupthink
  • Magical thinking
  • Nirvana fallacy
  • Optimism bias
  • Perception
  • Pollyanna principle
  • Self-deception
  • Self-fulfilling prophecy
  • Self-serving bias
  • Truthiness
  • Valence effect


ai ca le-am invatat pe de rost de cand le postezi
mai vezi prin cartea cu unicornu', ceva noutati ?

#22
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004
io inca incerc sa inteleg... cum poate fi si roz si invizibil?
daca e invizibil, de unde stim ca e roz?!? de ce roz? din ce cauza?

Edited by Nero-d, 23 February 2016 - 18:14.


#23
_-AppleS-_

_-AppleS-_

    ✮✮✮✮✮✮✮✮

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,512
  • Înscris: 09.07.2014

View PostNero-d, on 23 februarie 2016 - 17:57, said:

io inca incerc sa inteleg... cum poate fi si roz si invizibil?
daca e invizibil, de unde stim ca e roz?!? de ce roz? din ce cauza?
Cine esti tu sa-mi chestionezi credintele ?
Trebuie sa ai credinta, nu putem cunoaste caile unicornului, nu putem ajunge la gradul acela de intelegere, va trebui sa avem credinta.
In plus nu raspund la intrebari care imi chestioneaza credintele, le consider arogante, si poate chiar criminale, fara credinta s-ar putea ca toata planeta sa devina brusc homosexuala, si criminala , si Hitler si Femeia cu Barba si Mao era ateu deci ateii sunt criminali, ar trebui sa arda in iad pe veci, de aceea m-am facut antiteist .

Edited by _-AppleS-_, 23 February 2016 - 18:24.


#24
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

View PostNero-d, on 23 februarie 2016 - 17:57, said:

io inca incerc sa inteleg... cum poate fi si roz si invizibil?
daca e invizibil, de unde stim ca e roz?!? de ce roz? din ce cauza?
Doar singurul lui fiul il poate vedea si descrie , ceilalti doar pot sti atotcunoasterea ce il caracterizeaza .  Si singurul lui Fiul pe nume Merele a venit sa ne salveze de la iadul vesnic .Posted Image

#25
Serafim606

Serafim606

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,703
  • Înscris: 25.11.2014
Iadul vesnic reprezinta o lume fara curcubee :lol:

#26
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004
eu sunt chestionatorul!!!
n-auzi ca incerc sa inteleg?
incerc... ma straduiesc... adica un unicorn invizibil bej metalizat ar fi justificat... dar roz? why roz?

nu pot sa inteleg cum un unicorn, un inorog la urma urmei poate fi mai incâlcit decat omul la căi? mai intelept, mai invizibil... Posted Image dubioasa chestie
el se vede? sau e imvizibil si pentru el insusi?

iar mi-aduc aminte de constiinte... cum vine țânțarul ala mic, facut de creatorul universului sau microbu sau bacteria... si deodata... constiinta... pa!
vai de mama ei de constiinta daca si un amarat de țânțar ii pune capac!... visam la... vise!

Edited by Nero-d, 23 February 2016 - 19:31.


#27
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
Cineva spunea ca : Universul este o idee a lui Dumnezeu . Privind asa ...universul ...prin prisma ultimelor descoperiri stiintifice in domeniul astronomiei ...as reformula :

Universul este un partz al lui Dumnezeu. ( termenul bah_shina ar fi fost taxat aspru de mnoderatori , desi este un substantiv sinonim )
.
Nu sariti ca va expun si motivatia . Ganditiva ca Dumnezeu asta , intr-o zi nasoala , poate trage mai multe partzuri . Asta poate explica fara dubii si teoriile multiversului Posted Image .

Va dati seama , cu ce randament extraordinar si cu cata usurinta creeaza divinitatea Universuri .
Acum sa argumentez stiintific :
- in universul cunoscut noua , exista cantitati incomensurabiel de .....ati ghicit .....gaze Posted Image .
- o mare cantitate din aceste gaze ...sunt absorbite de .....iar ati ghicit ...o gaura neagra ( o fi dosul divinitatii - "Kurul" ar fi fost taxat aspru de moderatori  ) . Aici mai am de lucrat la teorie ...ca de obicei , gaurile negre cunoscute de noi , expulzeaza gazele , nu le absorb ...dar la o divinitate asa potenta ca Dumnezeu , orice este posibil .
- in universul cunoscut ...si in asta teoretic al meu , totul se misca in jurul ...ati ghicit din nou ... gaurilor negre .

Va provoc sa imi combateti teoria ...dar tot asa cum o sustin si eu ...cu argumente stiintifice Posted Image

#28
_-AppleS-_

_-AppleS-_

    ✮✮✮✮✮✮✮✮

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,512
  • Înscris: 09.07.2014

View PostNero-d, on 23 februarie 2016 - 19:15, said:

incerc... ma straduiesc... adica un unicorn invizibil bej metalizat ar fi justificat... dar roz? why roz?

nu pot sa inteleg cum un unicorn, un inorog la urma urmei poate fi mai incâlcit decat omul la căi? mai intelept, mai invizibil... Posted Image dubioasa chestie
el se vede? sau e imvizibil si pentru el insusi?
Defapt Unicornul Roz Invizibil -- cauza primara a universului -- era vizibil la inceput, de aceea Adam si Eva cand l-au vazut au pasat informatia , ca unicornul chiar e ROZ , prin intermediul gandului divin la profetii scritori ai sacrelor scripturi care se pot gasi chiar si pe internet.
Insa pentru mantuirea omului si crearea universului el si-a sacrificat vizibilitatea intr-un amplu proces creational, care in final s-a terminat cu crearea tuturor lucrurilor. Iar pe om l-a facut din praf de corn de unicorn magic stralucitor .

#29
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004
cat de mare ar trebui sa fie dumnezeu ca sa traga asa o beșină?
gaze gaze... dar mai sunt si stropi...
dumnezeu asta, e chiar atat de nesimtit?... flatuleaza asa, la intamplare?

contraargumentul stiintific ar fi ca totul nu se misca in jurul gaurilor negre... sau mai pe romaneste... nu totul se misca in jurul gaurilor negre (decat daca sunt cu păr)!!!...
e ca si cum ai spune ca universul se invarte in jurul tau! Posted Image


cu alte cuvinte... s-a ales praful de corn!
pacat de el... putea sa-si sacrifice altceva...
dar daca actualmente nu mai e roz?... de ce tot insisti?

Edited by Nero-d, 23 February 2016 - 20:20.


#30
logic1

logic1

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,084
  • Înscris: 10.09.2008

View PostSerafim606, on 23 februarie 2016 - 17:33, said:

"Tot ceea ce exista in univers necesita o cauza". Bun. Care este cauza ce a dus la rezultarea acestui Dumnezeu care a creat universul? Daca universul se trage din Dumnezeu, Dumnezeu din ce se trage?

Argumentul primei cauze există şi în Biblie. Dar din perspectiva complexităţii. Dau de o colibă în poiană şi deduc că nu e un produs al furtunii.

Evrei 3:4
"Orice casă este zidită de cineva, dar Cel ce a zidit toate lucrurile este Dumnezeu".



#31
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
ihi ....logic Posted Image
Nero-d ... sunt dezamagit . Pai de un smoc de floace sa se impiedice teoria mea ? Asta este singura sustinere la care pot spera din partea ta ? Ma asteptam sa vii cu argumente stiintifice ....cum ar fi ... parturile Fecioarei ...ale Isusului .... chestii de care nu se povesteste in Biblie . apari tu aici si arunci aleatoriu cu niste fire de par ca sa imi arunci in derizoriu o frumoasa idee despre inceputurile universului .
Nu ma asteptam !

Edited by JurasikMan, 23 February 2016 - 20:24.


#32
_-AppleS-_

_-AppleS-_

    ✮✮✮✮✮✮✮✮

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,512
  • Înscris: 09.07.2014

View PostJurasikMan, on 23 februarie 2016 - 20:15, said:

ihi ....logic Posted Image
Nero-d ... sunt dezamagit . Pai de un smoc de floace sa se impiedice teoria mea ? Asta este singura sustinere la care pot spera din partea ta ? Ma asteptam sa vii cu argumente stiintifice ....cum ar fi ... parturile Fecioarei ...ale Isusului .... chestii de care nu se povesteste in Biblie . apari tu aici si arunci aleatoriu cu niste fire de par ca sa imi arunci in derizoriu o frumoasa idee despre inceputurile universului .
Nu ma asteptam !
Celebra pictura a lui Gustave Courbet, «Originea lumii» ar putea sa te ajute .
Si cartea asta este foarte buna pentru intelegerea originii lumii.
[ http://www.editura-art.ro/img_proc/Mrul-pic.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by _-AppleS-_, 23 February 2016 - 20:34.


#33
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004
pai io ti-o sustineam pana in panzele roz... dar daca tu ne-ai provocat s-o combatem... ce era sa fac? na...

ziceam ca gaurile negre cosmice, se invart destule chestii in jurul lor dar nu chiar toate... cele negre si cu par in schimb... wow... nu-ti vine sa crezi ce roieste in jurul lor...

teoria e buna... doar ca trebuie sa mai lucrezi la ea... in special la gaura neagra!

Edited by Nero-d, 23 February 2016 - 21:13.


#34
dapix

dapix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,422
  • Înscris: 12.09.2006

View PostNero-d, on 23 februarie 2016 - 17:14, said:


se da un dumnezeu, creator, atemporal si din afara... fara inceput, fara sfarsit, nu l-a creat nimeni, n-are o cauzalitate si o definitie...
cam multe premise de halit dintr-o data!!!...
ok... deci dumnezeu face universul, el reprezinta cauza... de ce-l face? pentru care motiv? in ce scop? din ce-l face??? cum?

am vrut sa spun ca decat sa acceptam atatea si atatea premise dubioase si vointe divine, mai simplu e sa acceptam ca universul insusi a aparut fara o cauza cunoscuta noua! sau fara nici o cauza aparenta...

priveste la ce duce premisa ta:

se da una bucata univers, creator, atemporal si din launtru ... fara inceput, fara sfarsit, nu l-a creat nimeni, nu are o cauzalitate si o definitie...
cam multe premise de halit dintr-o data!
ok ... deci universul e facut de el insusi, el reprezinta cauza ... de ce se face? pentru care motiv? in ce scop? din ce-i facut? cum?

simpla lipsa a admiterii existentei lui Dumnezeu nu simplifica lucrurile. Ce pui in loc, mai exact, pe cine? Nu e mai simplu, ba chiar din contra.

View PostNero-d, on 23 februarie 2016 - 17:14, said:

... de ce ar face dumnezeu un univers atat de vast si atat de ostil vietii?!? pentru 3 fiinte speriate... fragile, muritoare, etc, etc...? macar aici trebuie sa existe un motiv cat de cat plauzibil!
Totusi, la cine te referi cand spui "3 fiinte speriate"?

Edited by dapix, 23 February 2016 - 22:32.


#35
MihaiProg

MihaiProg

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 345
  • Înscris: 08.02.2016

View Postdapix, on 23 februarie 2016 - 22:31, said:

Totusi, la cine te referi cand spui "3 fiinte speriate"?
Probabil se referea la noi oamenii - cred ca era o expresie!

#36
Rixthinna

Rixthinna

    Khenifra

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,096
  • Înscris: 19.04.2015

View Postoverseas, on 23 februarie 2016 - 16:33, said:


de ce e asta un argument contra existentei Dumnezeului biblic ?
Este, pentru ca, daca citesti ce spun savantii, totul pare prea perfect, imi scapa acum titlul unei carti sa citez, e foarte tarziu...
Deci, se pare ca au fost foarte multe incercari, poate miliarde de miliarde....
Si, doar varianta perfecta a fost viabila. Cine a facut incercarile, nu stiu sa spun.

Totusi, Einstein spunea ca Dumnezeu nu joaca zaruri. Mai stii? Poate ca da.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate