Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Doresc sfaturi auto Franța.

- - - - -
  • Please log in to reply
30 replies to this topic

#1
lautarboss

lautarboss

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 152
  • Înscris: 22.07.2005
Salut. Prin septembrie.  Octombrie.  Cel târziu. Voi pleca în Franța cu familia. Am sa mă mut acolo definitiv.
Întrebări. ...
Mașină mea proprietate personala.
Pot circula cu ea acolo? Trebuie sa plătesc asigurarea în românia.
Și sa mă itp ul.atat da?
statul francez m a obliga sa mi înscriu mașină acolo. Este mai bine sa o vând aici. Și mi cumpăr alta acolo?
Ce mă sfătuiți. ?
Mulțumesc anticipat pentru răspuns. ..

Edited by lautarboss, 23 February 2016 - 01:03.


#2
Mur

Mur

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 10,144
  • Înscris: 16.01.2012
Citeste pe aici: http://forum.softped...sina-in-franta/

Si fa ceva cu telefonul/ chestia aia de pe care ai scris, ca e jale.

#3
lautarboss

lautarboss

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 152
  • Înscris: 22.07.2005
Mulțumesc mult.  Am citit. Dar parcă este prea vechi topicul.2011.
Totuși ... ceva concret nu am înțeles.
Am observat câteva contre intre doi useri.
Deci pot rămâne cu mașina în Franța?
Nu înțeleg ce are telefonul.?
Sa înțeleg ca nu se văd cuvintele bine?
Mâine am sa intru de pe calculator.
Mii de scuze. .. Mulțumesc anticipat. ..

#4
Yukoto

Yukoto

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,248
  • Înscris: 11.09.2012
Poti circula maxim 90 de zile cu numerele de Romania, apoi obligatoriu trebuie inscrisa. Daca masina ai cumparat-o de noua si e relativ ok ca ani (maxim 5 ani) si rulaj, o inmatriculezi acolo. Daca nu, o vinzi aici si iti cumperi alta mai ok de acolo (au site-uri de licitatii si masinile sunt cat de cat ok, samsarii de acolo le procura).

#5
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,502
  • Înscris: 20.10.2015
Na aicea un cadou:
http://www.prix-carburants.gouv.fr/

#6
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Threadul este la fel de actualitate. Mergi tu si vezi ce si cum acolo. Sint oameni cu masina de aproape un deceniu acolo, tot cu numere romanesti. Mergi simbata prin parcare la un supermarket de pe linga orasele mari, mare minune sa nu vezi citeva loganuri cu numere de Romania.

#7
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,904
  • Înscris: 07.11.2006

 lautarboss, on 23 februarie 2016 - 01:02, said:

Salut. Prin septembrie.  Octombrie.  Cel târziu. Voi pleca în Franța cu familia. Am sa mă mut acolo definitiv.


Faptul ca te vei muta acolo definitiv inseamana si ca vei fi obligat sa cunosti legislatia franceza in amanuntime.
Mai ales aceste amanunte esentiale ar fi trebuit aprofundate temeinic.
Nu te supara,dar legile unei tari se pot modifica de la o luna la alta,iar forumul Softpedia sa nu fie anuntat de acest lucru.In acest caz, doar raspunsurile de la sursa pot fi luate in considerare.

#8
Platon

Platon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,692
  • Înscris: 22.10.2002
Asculta sfatul colegilor, pune-te la punct cu legislatia franceza, vinde masina actuala aici, si iti iei alta acolo, te va scuti de multe neplaceri, Bon Voyage si nu uita sa ne scrii,

Edited by Platon, 23 February 2016 - 10:04.


#9
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Da fleosc, ca francezii sint cu totii doctori in drept asa cum de altfel sint si romanii doctori in drept.

Intre timp in lumea reala sint exemple multiple pe forum "capsunari" carora le-a expirat pina si buletinul (10 ani valabilitate!) de cind sint pe-afara si n-au avut nici o problema.

Te pui tu la punct cu legislatia vin bastinasii si ard 1000 de masini pe zi ca au ceva de prostestat...

#10
bolo

bolo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,005
  • Înscris: 01.11.2005
Nu inteleg de ce recomandati sa o vanda si sa cumpere alta cand nici macar nu stiti ce masina are si in ce stare e.In plus la foarte multe lcicitatii din F pot participa doar anumite PJ,functie de obiectul de activitate iar la parcurile auto preturile sunt cam mari.

In principiu ar trebui sa o inscrii acolo,sunt convins ca autoritatile nu sunt incantate sa platesti taxele in Ro si sa poluezi in F.Ca mai sunt alte cateva mii de masini cu nr de Ro e alta poveste,multe sunt cu procuri,pe firme,multi nu au stabilita rezidenta in F etc.
In plus daca nu ai parcare privata nu vei obtine permis de parcare de rezidenta de la primarie si s-ar putea sa te coste cam scump.Si ia in calcul si riscul crescut de a fi vandalizata daca are nr de Ro.

Edited by bolo, 23 February 2016 - 16:22.


#11
lautarboss

lautarboss

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 152
  • Înscris: 22.07.2005
Am înțeles.  Pai.. cred ca am sa o vând.
Am un open astra 2002. Combi. 1.7 motorina.oricum mai mult de 1300 euro nu iau pe ea. Are deja 225 mii km.
Mașină de familie. Am doi copii.
Preturile văd ca nu sunt exagerate.dar cred ca mă omoară taxele de înscriere.
Plus asigurarea .cineva a scris aici pe forum. Aproape 1000 euro asigurarea.
Fata de 200 lei România.  Am 41 ani .Nu am accident. Conduc de 10 ani.
Ăsta este ... dar poate o dau la un shrot acolo. La 1000 euro. Și m a folosesc de ea sa ajung acolo... ar fi o idee. ..
Mulțumesc tuturor pentru răspuns. ..

Am uitat sa menționez . Vreau sa merg în sudul Frantei. Este un orășel mic.40.000
De locuitori. . :)

Edited by lautarboss, 24 February 2016 - 01:22.


#12
lautarboss

lautarboss

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 152
  • Înscris: 22.07.2005

 Tsunnnami, on 23 februarie 2016 - 05:46, said:


Salut.  Mii de scuze.  Nu prea cunosc.
Acestea sunt benzinari pe o anume
Traseu   de drum ... Mulțumesc anticipat.

#13
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,502
  • Înscris: 20.10.2015
Daca merge bine de ce s-o dai?
Taxele-s aceleasi si daca o cumperi de acolo.

€1,000 / an e bine, eu am platit in primul an in state $2,500


Apropo de link, tu stii deva franceza?

#14
bolo

bolo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,005
  • Înscris: 01.11.2005
Daca esti multumit de masina si nu ii permiti alta mai buna mai pastreaz-o dar fa-i o revizie serioasa inainte de plecare,scapi mult mai ieftin decat sa mergi la service acolo.Cu numere de Ro nu cred ca vei primi 1000,oricum mai poti circula cateva luni asa pana te pui la punct cu actele sau pana primesti un avertisment de la Politie.
Tot inainte sa pleci treci pe la societatea unde ai asigurare si cere un cazier auto pe ultimii 5 ani,iti vor cere in Franta.
Daca nu ai avut accident vei mai primi o reducere sau chiar iti vor lua in considerare bonusul actual.Daca nu ai amenzi multe poti cere si un cazier auto de la Politia Rutiera.
Asigurarile sunt scumpe dar mai conteaza si masina si zona in care locuiesti.Putere multa nu ai, zona nu e Paris sau Marseille,esti trecut de 40 ani deci nu vei ajunge la un coeficient de risc foarte mare.

Edited by bolo, 24 February 2016 - 08:30.


#15
saxx

saxx

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 517
  • Înscris: 24.11.2006
Du-te cu masina si foloseste-te de ea sa te duci la munca, mai ales daca o sa lucrezi ore nesociale cand nu ai transport, faci naveta ...  La inceput e greu, nu te dau banii afar din casa, nu ai credit history, nu o sa iti faca nimeni drect debit sa platesti asigurarea, etc. Teoretic, daca nu iti schimbi permisul de Ro e greu sa dovedeasca ca esti rezident si poti sa circuli. Dupa ce te pui pe picioare si iti iei masina acolo, cand vii in Ro in concediu dai Opelul pe o bere la amici/rude.

LE: Daca inmatriculezi masina actuala pe Franta cred ca  se returneaza taxa de prima inmatriculare. Formalitati, birocratie, timp de asteptare, sau daca e rentabil nu stiu.

Edited by saxx, 24 February 2016 - 09:22.


#16
lautarboss

lautarboss

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 152
  • Înscris: 22.07.2005
Mulțumesc tuturor pentru răspunsuri.
Nu știu franceza . Orașul unde vreau sa merg este rodez. Verișoara soției este acolo de 4 ani. Soției i a promis un loc munca.  Am un băiat de 9 ani și o fetiță de 2 ani. Sper ca ei sa se adapteze repede.eu vreau sa folosesc masina.
Dacă s e poate. Sunt foarte încântat de sistemul de învățământ. Sistemul de sănătate. Și cred ca mai sunt și alte avantaje.nu alerg sa mă îmbogățesc .
Mulțumesc mult pentru toate răspunsurile.

#17
bolo

bolo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,005
  • Înscris: 01.11.2005
Frumos si linistit oraselul,la fel si regiunea.Multa bafta !

#18
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,502
  • Înscris: 20.10.2015

 lautarboss, on 26 februarie 2016 - 03:44, said:

Mulțumesc tuturor pentru răspunsuri.
Nu știu franceza .

Ouch.
Joci foarte, foarte slab
Nu te vad bine

Trimite-o doar pe sotie, tu ramai in Romania si invata limba 6-8 luni intensiv

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate