Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Probleme stomac

Sfat achizitie bicicleta oras

Canalele Sky Showtime 1 și S...

Recomandare anvelope lexus rx
 Extindere rețea wireless int...

Configuratie PC

Mufa TV

PPC Energy
 Camera conferinta Tenveo tevo-vl12u

Recomandare rulouri exterioare us...

Gaoyue 858

Telefon performant pe parte audio...
 Aspecte legale https://registratu...

Filtru de apa curata apa de miner...

Unde gasesc borcane mari 5 - litr...

sfat achiziție bicicleta pli...
 

Magazin traditional

- - - - -
  • Please log in to reply
62 replies to this topic

#19
wizardofoz

wizardofoz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,626
  • Înscris: 15.01.2015

View PostRadu2016, on 23 februarie 2016 - 09:02, said:

pentru ca brânza de Sibiu este cea mai buna si renumita datorită modului de preparare si a condițiilor de mediu ��

Nu stiu unde e renumita ca eu aud prima oara de ea, dar care e prepararea si conditia aia de mediu? Iarba, cer, apa? Ia uita-te de harta, juma din Romania are asta, de fapt mai degraba in nord ca in Sibiu... cit despre preparare, nu e nimic special pentru ca brinza noastra e foarte primitiva, nu e ca la aia care au bacteria lor si mucegaiul lor si le tin 3 ani in pivinita.
Sibiul asta a devenit un fel de brand national, de la salam de sibiu acum avem toate de sibiu. Cu atit mai ciudat e ca fosta zona cu sasi ... cum plm sa te duci la nemti pentru mincare ma?  :D daca era bere de Sibiu intelegeam....

View PostRadu2016, on 23 februarie 2016 - 21:07, said:

Sa stii ca,conteaza foarte mult si conditiile in care depozitezi branza,modul de preparare (trebuie sa ai rabdarea necesara pentru scurgerea zerului din cas) si sunt si alte mici secrete care fac diferenta...una e o branza tinuta in caldurile din Dobrogea in toiul verii si alta la racoare intr-o zona de munte...eu sunt de parere ca "cine stie cunoaste" Posted Image


Stii, e o invetie noua, acum, face furori, se numeste refrigerare...

#20
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,768
  • Înscris: 20.10.2015

View Postwizardofoz, on 24 februarie 2016 - 01:41, said:

cit despre preparare, nu e nimic special pentru ca brinza noastra e foarte primitiva,

Asa de primitiva ca nu gasesti pe nicaieri.

Ceva, ceva aia greceasca din oaie, da nu se apropie prea tare, iar bulgareasca inca n-am vazut decat expirata pe la magazine macedonene

[ http://i241.photobucket.com/albums/ff108/tsunnami/lunch.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Cartofi noi, mazare noua, castraveti asa de cruzi ca nu reusesti de miros si de modul in care se sparg in fata lamei cutitului, un vin portughez rozé, telemea noua de oaie si rosie cum numai in Romania am papat.
Vrajitorule, las-o si tu mai moale nitelus cateodata

Edited by Tsunnnami, 24 February 2016 - 04:19.


#21
Radu2016

Radu2016

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 46
  • Înscris: 22.02.2016

View Postwizardofoz, on 24 februarie 2016 - 01:41, said:



Nu stiu unde e renumita ca eu aud prima oara de ea, dar care e prepararea si conditia aia de mediu? Iarba, cer, apa? Ia uita-te de harta, juma din Romania are asta, de fapt mai degraba in nord ca in Sibiu... cit despre preparare, nu e nimic special pentru ca brinza noastra e foarte primitiva, nu e ca la aia care au bacteria lor si mucegaiul lor si le tin 3 ani in pivinita.
Sibiul asta a devenit un fel de brand national, de la salam de sibiu acum avem toate de sibiu. Cu atit mai ciudat e ca fosta zona cu sasi ... cum plm sa te duci la nemti pentru mincare ma?  :D daca era bere de Sibiu intelegeam....




Stii, e o invetie noua, acum, face furori, se numeste refrigerare...
deci dacă tu nu ai auzit pana acum de brânza de Sibiu e destul de grav părerea mea
Iar in legătura cu faptul ca e " primitiva" din câte știu eu sunt tot mai mulți aia care atunci când vin din străinătate doresc sa cumpere brânza " primitiva " si îți spun asta deoarece acolo unde au ai mei ferma de oi, e un sat unde in trecut erau doar sași care au plecat in Germania si se întorc in fiecare vara, Iar in august atunci când se pregătesc de plecare ai mei nu reușesc sa acopere toată cererea deoarece spre toamna laptele e puțin ,etc
Oare de ce? 😋

View PostTsunnnami, on 24 februarie 2016 - 04:17, said:



Asa de primitiva ca nu gasesti pe nicaieri.

Ceva, ceva aia greceasca din oaie, da nu se apropie prea tare, iar bulgareasca inca n-am vazut decat expirata pe la magazine macedonene

[ http://i241.photobucket.com/albums/ff108/tsunnami/lunch.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Cartofi noi, mazare noua, castraveti asa de cruzi ca nu reusesti de miros si de modul in care se sparg in fata lamei cutitului, un vin portughez rozé, telemea noua de oaie si rosie cum numai in Romania am papat.
Vrajitorule, las-o si tu mai moale nitelus cateodata
stii care e problema, nu toți sunt capabil sa distingă o brânza făcută din lapte de una din prafuri,o roșie de grădina cu una din Turcia, cartofii romanești de la țăranii care nu ii " otrăvesc " de niște cartofi care sunt bombe cu chimicale...ești unu dintre puținii care fac diferența 😌

#22
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,768
  • Înscris: 20.10.2015
Mersi,
Am gasit si aici, chiar am cumparat rosii la peste $25/kg
Aduce, dar nu este.

In lipsa insa, se accepta.

Telemea noua... e lipsa desavarsita
Cea veche... bulgareasca dar o tin pana ii trece termenul mde garantie si o vand "varsata", sau de la COstco, un fel de Metro, branza din Grecia

Cartofi, nu se apropie...

#23
Radu2016

Radu2016

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 46
  • Înscris: 22.02.2016

View PostTsunnnami, on 24 februarie 2016 - 07:12, said:

Mersi,
Am gasit si aici, chiar am cumparat rosii la peste $25/kg
Aduce, dar nu este.

In lipsa insa, se accepta.

Telemea noua... e lipsa desavarsita
Cea veche... bulgareasca dar o tin pana ii trece termenul mde garantie si o vand "varsata", sau de la COstco, un fel de Metro, branza din Grecia

Cartofi, nu se apropie...
deci eu unu aștept Paștele pentru brânza " noua" 😇

#24
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,792
  • Înscris: 10.12.2006
Nci eu n-am auzit de "branza de Sibiu", presupun ca e ceva chestie bucuresteana. Dar prin toate zonele de langa munti exista si stane si oi sanatoase. Pur si simplu nu pot crede ca ciobanul din Sibiu face branza mai buna, ca stie el ceva secret nedivulgat de 800 de ani.

Dar in fine, discutia pe tema asta e offtopic, daca lumea apreciaza branza de sibiu e foarte bine pentru comerciantul sudist, are marketing deja facut pe jumatate.

#25
Radu2016

Radu2016

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 46
  • Înscris: 22.02.2016

View PostMizu, on 24 februarie 2016 - 09:16, said:

Nci eu n-am auzit de "branza de Sibiu", presupun ca e ceva chestie bucuresteana. Dar prin toate zonele de langa munti exista si stane si oi sanatoase. Pur si simplu nu pot crede ca ciobanul din Sibiu face branza mai buna, ca stie el ceva secret nedivulgat de 800 de ani.

Dar in fine, discutia pe tema asta e offtopic, daca lumea apreciaza branza de sibiu e foarte bine pentru comerciantul sudist, are marketing deja facut pe jumatate.
stii uneori sunt uimit de ăștia așa ca tine,care sunt atrași de produse aduse din afara...pai probabil ca de brânza cu mucegai ai auzit dacă de asta de Sibiu nu
Si dupa ne mai miram ca suntem conduși din afara...

#26
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,792
  • Înscris: 10.12.2006
Eu locuiesc in depresiune montana si am in piata tot timpul branza proaspata. Branza nu se imparte in branza de Sibiu si branza adusa de afara, sa stii ca exista ciobani si in afara Sibiului. Iti zic asa, ca eu mai urc pe munti pe-aici prin Maramures, nu exista traseu montan pe care sa nu intalnesti cateva stane. Cand am urcat pe Vf Farcau am vazut vreo patru stane, pe la 1500m. Am si vorbit cu ciobanul pentru indicatii, ne-a zis ca recent a urcat jeep-ul pana la el dupa branza.

Daca vii la noi cu branza de Sibiu nu ti-o cumpara nimeni.

Edited by Mizu, 24 February 2016 - 10:17.


#27
wizardofoz

wizardofoz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,626
  • Înscris: 15.01.2015

View PostTsunnnami, on 24 februarie 2016 - 04:17, said:

Asa de primitiva ca nu gasesti pe nicaieri.

Ceva, ceva aia greceasca din oaie, da nu se apropie prea tare, iar bulgareasca inca n-am vazut decat expirata pe la magazine macedonene



Cartofi noi, mazare noua, castraveti asa de cruzi ca nu reusesti de miros si de modul in care se sparg in fata lamei cutitului, un vin portughez rozé, telemea noua de oaie si rosie cum numai in Romania am papat.
Vrajitorule, las-o si tu mai moale nitelus cateodata


Nu se gaseste ca nu se cere. Nu se cere in vest decit brinza cu mucegai sau fermentata care costa 50-100$ kilul, nu aia "cruda" cum e la noi (si la alea maturate e la fel, cascavalul e inferior).
Si fii atent, prin primitiva nu am zis ca e rea, ci doar ca e usor de facut si, desi buna, ii lipseste complexitatea brinzei adevarate. E mincare simpla.
Rosii ca in Romania eu am mincat prin alte locuri, doar ca trebuie sa te duci la piata - nu la supermaket - IN SEZON, nu iarna. Eu am avut mereu o piata d-asta pe linga mine, nu-s rare.

Quote

deci dacă tu nu ai auzit pana acum de brânza de Sibiu e destul de grav părerea mea

Nu-i grav deloc, e inventie noua asculta la mine. Eu am batut muntii la pas pe vremuri si am mincat brinza de la stina, nu ca voi cu eticheta. Sint mai greu de pacalit. Iti granatez ca brinza la fel de buna se face in tot arcul carpatilor, si nu de azi de ieri ci din epoca de piatra, de la domesticirea oilor, vacilor.

Quote

Iar in legătura cu faptul ca e " primitiva" din câte știu eu sunt tot mai mulți aia care atunci când vin din străinătate doresc sa cumpere brânza " primitiva " si îți spun asta deoarece acolo unde au ai mei ferma de oi, e un sat unde in trecut erau doar sași care au plecat in Germania si se întorc in fiecare vara, Iar in august atunci când se pregătesc de plecare ai mei nu reușesc sa acopere toată cererea deoarece spre toamna laptele e puțin ,etc
Oare de ce? ��

Experienta culinara e senimenala, indiferenet ce prostii ai mincat in copilarie iti aduci aminte de ele cu placere toata viata.
Si eu maninc cu placere brinza de a noastra daca e buna ... dar in realitate nu exista nici o comparatie cu ce se face la altii, Spania si Franta in special. Tari cu traditie culinara de altfel.

View PostMizu, on 24 februarie 2016 - 10:17, said:

Eu locuiesc in depresiune montana si am in piata tot timpul branza proaspata. Branza nu se imparte in branza de Sibiu si branza adusa de afara, sa stii ca exista ciobani si in afara Sibiului. Iti zic asa, ca eu mai urc pe munti pe-aici prin Maramures, nu exista traseu montan pe care sa nu intalnesti cateva stane. Cand am urcat pe Vf Farcau am vazut vreo patru stane, pe la 1500m. Am si vorbit cu ciobanul pentru indicatii, ne-a zis ca recent a urcat jeep-ul pana la el dupa branza.

Daca vii la noi cu branza de Sibiu nu ti-o cumpara nimeni.


Poate e subiectiv dar cel mai bun lapte si brinza eu le-am gustat prin Rodna, deci tot in nord.
Sibiul e un nume de comert, nu are treaba cu calitatea.

#28
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,792
  • Înscris: 10.12.2006
Uitati cate stane numai langa Cascada Cailor.

Attached File  Untitled-1.jpg   296.01K   19 downloads

#29
Radu2016

Radu2016

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 46
  • Înscris: 22.02.2016

View Postwizardofoz, on 24 februarie 2016 - 10:18, said:

Poate e subiectiv dar cel mai bun lapte si brinza eu le-am gustat prin Rodna, deci tot in nord.
Sibiul e un nume de comert, nu are treaba cu calitatea.
nu zic ca sunt si ciobani din Sibiu ca fac o brânza necomestibila datorită modului de preparare si nu numai
Dar eu îți garantez ca dacă mănânci o brânza adevarata o sa străbați cale lunga pentru a o mai cumpara
Îți dau un exemplu : ai mei au cunoscut o familie din Ploiești si de câțiva ani, oamenii aia vin din Pitești pana la Sibiu ca sa cumpere brânza ,in fiecare toamna...eu nu cred ca e un lucru întâmplator

View Postsarma_rece, on 24 februarie 2016 - 10:20, said:

Apropo, ca esti in domeniu. De unde vine expresia " Mare branza " ?
sincer nu am auzit niciodată de " marea brânza"

View PostMizu, on 24 februarie 2016 - 10:25, said:

Uitati cate stane numai langa Cascada Cailor.

Attachment Untitled-1.jpg
https://i.imgur.com/UxNSccY.jpg uita-te aici, pe o raza de 2 km cate sunt,in mărginime si mai sunt unele care nu sa văd

#30
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,082
  • Înscris: 09.01.2007

View PostKniebolo, on 23 februarie 2016 - 06:21, said:

Vaslui sau Bistrita sau Botosani nu faceau branza/urda/cas acum 800 de ani...aia din Marginimea Sibiului, da.

sigur tata, sa-mi arati si mie arborele genealogic al aluia din Marginime, sa stiu sigur ca strabunica-su era dintre aia de faceau urda si cas
bai ce vrajeli pe aici
aia in Bacau si Botosani mulgeau ursoaica, sigur

Edited by overseas, 24 February 2016 - 11:34.


#31
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,768
  • Înscris: 20.10.2015

View Postwizardofoz, on 24 februarie 2016 - 10:18, said:

Rosii ca in Romania eu am mincat prin alte locuri, doar ca trebuie sa te duci la piata - nu la supermaket - IN SEZON, nu iarna. Eu am avut mereu o piata d-asta pe linga mine, nu-s rare.

Se apropie, dar nu exista

De piata vorbesc si eu, nu de la whole foods sau plum market, de la menoniti sau amish sau cum le-or zice.
Oricum in vestul americii si canadei sunt mai lemnoase, ce se apropie de gustul din Romania sunt aici, Michigan si Ontario, dar sunt departe.

Branza.. deja putini cumpara de oaie.
Apoi, in capitalism, "nu merita" s-o vinzi p-aia proapsata, apoi trebuie cultivata piata, si la fel, "nu merita"
Mai mult "merita" sa scoti din ea cat mai mult.
La final, NU GASESTI ce gasesti in Romania

#32
Radu2016

Radu2016

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 46
  • Înscris: 22.02.2016

View Postoverseas, on 24 februarie 2016 - 11:33, said:



sigur tata, sa-mi arati si mie arborele genealogic al aluia din Marginime, sa stiu sigur ca strabunica-su era dintre aia de faceau urda si cas
bai ce vrajeli pe aici
aia in Bacau si Botosani mulgeau ursoaica, sigur
scuze dar cu o astfel de atitudine ne meritam soarta

View Postsarma_rece, on 24 februarie 2016 - 11:35, said:

La Bistrita sau Botosani nici vaca nu dadea lapte. Nici porcul nu avea slanina pentru afumatura.
una e sa dea lapte si slănina si alta e sa fi priceput in a face produse din asteanu zic ca in alte zone nu sunt măcelari,etc dar atâta timp cât in zona aceasta e renumita cred ca e cu un motiv

#33
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,082
  • Înscris: 09.01.2007

View Postsarma_rece, on 24 februarie 2016 - 11:35, said:

La Bistrita sau Botosani nici vaca nu dadea lapte. Nici porcul nu avea slanina pentru afumatura.

clar, la Botosani magazinele de produse traditionale ofera scoarta de copac si gheare de viezure

View PostRadu2016, on 24 februarie 2016 - 11:59, said:

scuze dar cu o astfel de atitudine ne meritam soarta

una e sa dea lapte si slănina si alta e sa fi priceput in a face produse din asteanu zic ca in alte zone nu sunt măcelari,etc dar atâta timp cât in zona aceasta e renumita cred ca e cu un motiv

pai soarta e ca ne-au invadat sibienismele la pret de supermarket si peste
aham, zona e renumita, ca tu mananci branza facuta de zona, nu de oameni, branza emana din zona Marginimii
ai dreptate, m-ai convins ca ne meritam soarta

#34
Radu2016

Radu2016

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 46
  • Înscris: 22.02.2016

View PostTsunnnami, on 24 februarie 2016 - 11:56, said:



Se apropie, dar nu exista

De piata vorbesc si eu, nu de la whole foods sau plum market, de la menoniti sau amish sau cum le-or zice.
Oricum in vestul americii si canadei sunt mai lemnoase, ce se apropie de gustul din Romania sunt aici, Michigan si Ontario, dar sunt departe.

Branza.. deja putini cumpara de oaie.
Apoi, in capitalism, "nu merita" s-o vinzi p-aia proapsata, apoi trebuie cultivata piata, si la fel, "nu merita"
Mai mult "merita" sa scoti din ea cat mai mult.
La final, NU GASESTI ce gasesti in Romania
eu sunt de părere ca trebuie sa promovam produsele tradiționale nu ceea ce ne bagă pe gât tari precum Franța,Spania
Altfel, o sa patim precum cu refugiații ,o sa primim" cote"

#35
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,792
  • Înscris: 10.12.2006
Ma, tu ca vanzator nu e necesar sa crezi in produsul pe care-l vinzi, e suficient ca exista oameni care cred ca branza de Sibiu e mai speciala. Pretul mai ridicat e un alt indicator al acestui atribut, daca pui pret de branza normala lucrezi in pierdere. Ca suntem pe sectiunea de Afaceri.

#36
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,768
  • Înscris: 20.10.2015

View PostRadu2016, on 24 februarie 2016 - 12:06, said:

eu sunt de părere ca trebuie sa promovam produsele tradiționale nu ceea ce ne bagă pe gât tari precum Franța,Spania
Altfel, o sa patim precum cu refugiații ,o sa primim" cote"

Nu suntem in stare.
Bulgarii, ungurii, cehii, polonezii, reusesc, romanii, nu.

Nu exista respect pentru client, nu exista seriozitate pentru a pastra o reteta

Chiar si in tara cand intrebam ma minteau in fata...
Trebuia sa gust si sa iau decizia atunci. Iar la asta am gustul format, simt cand branza contine si lapte de vaca.

Tzeapa, inselarea clientului, furtul clientului, sunt sporturi serioase

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate