Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sunt ouale proaspete?

Aplicatie invatare limba Germana

Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul
 Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...

Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54
 Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...

ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?
 Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...
 

Magazin traditional

- - - - -
  • Please log in to reply
62 replies to this topic

#1
Radu2016

Radu2016

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 46
  • Înscris: 22.02.2016
Salut
Am 17 ani si de ceva timp ma tot gandesc ce o sa fac dupa ce termin scoala...la 18 ani am de gand sa ma apuc sa fac asigurari (pentru a ma putea intretine cat de cat,nu ca nu as primi bani de la ai mei) si pe urma vreau sa merg la ingirie.
Dupa ce termin facultatea insa m-am gandit sa imi deschid o afacere: m-am gandit la un magazin cu produse traditionale in Bucuresti , insa ai mei imi spun ca nu e o idee prea buna dar eu sunt foarte convins ca voi reusi.
Ma gandeam ca un magazin intr-o zona bunicica,cu produse bune(lactate zona sibiului si din carne tot din sibiu) chiar daca vor fi la un pret mai ridicat vor avea trecere deoarece oamenii s-au cam saturat de produsele din supermarketurile de la noi care sunt facute doar din praf si oase faramitate...voi ce parere aveti?

#2
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,123
  • Înscris: 22.05.2003
Sunt cateva in Bucuresti si in general sunt deschise doar Vineri, Sambata, Duminica.
problema este sa gasesti furnizorii si sa ai flux constant + sa fie cu acte in regula, ca daca imbolnavesti niste clienti, ai sfeclit-o.

#3
scotty0

scotty0

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 258
  • Înscris: 10.02.2007
la mine in cartier vinde sibianul de sparge. are si branzeturi si mezeluri si paine si oua de tara si miere. e coada la el si e fix langa mega-image. a ineput lumea sa aprecieze calitatea

Edited by scotty0, 22 February 2016 - 22:49.


#4
joseph_lacroix

joseph_lacroix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,299
  • Înscris: 17.09.2013
la cati sibieni care vand lapte si produse din lapte sunt in bucuresti , probabil ca sibiul are populatia Republicii molddova.

cat despre vandut, daca nu ai un spatiu ok, e greu, plus chirie, plus salarii o sa fii nevoit sa vinzi tone pe luna ca sa castigi ceva.

#5
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

 joseph_lacroix, on 22 februarie 2016 - 22:52, said:

la cati sibieni care vand lapte si produse din lapte sunt in bucuresti , probabil ca sibiul are populatia Republicii molddova.


Probabil este mai mare decat populatia Moldovei, ca nu prea exista decat branza de Sibiu. Din alte zone este 'naspa'.

#6
fqx

fqx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,206
  • Înscris: 23.08.2014
O sa ai concurenta puternica de la cei care vand branza de turcia cu eticheta de sibiu.Romanii nu stiu/nu isi permit inca sa aprecieze calitatea, in schimb dau bani la greu pe etichete.

#7
medelin992

medelin992

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,487
  • Înscris: 16.06.2010
Toata branza este de Sibiu, mere numai de Voinesti, pepeni numa Dabuleni, gem si mustar de Tecuci, cartofi si varza de Lungulețu...etc.

Ce da rezultat in Romania? Sa cumperi dintr-o parte si sa vinzi in alta! Garantat 80%. Restul tine de tine.

Am cumparat si eu odata niste sunca de la un sibian, numai ca la bucata mea a uitat sa taie eticheta unora din Pitesti.

Edited by medelin992, 22 February 2016 - 23:41.


#8
balauru69

balauru69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,869
  • Înscris: 27.08.2005

 Radu2016, on 22 februarie 2016 - 22:29, said:

Ma gandeam ca un magazin intr-o zona bunicica,cu produse bune(lactate zona sibiului si din carne tot din sibiu) chiar daca vor fi la un pret mai ridicat vor avea trecere deoarece oamenii s-au cam saturat de produsele din supermarketurile de la noi care sunt facute doar din praf si oase faramitate...voi ce parere aveti?

Un magazin intr-o zona bunicica = o chirie bunicica. Eu zic sa-ti faci niste calcule foarte serioase.

#9
wizardofoz

wizardofoz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,626
  • Înscris: 15.01.2015
Ce e cu obsesia asta cu Sibiul? De ce nu Vaslui sau Bistrita sau Botosani?

#10
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,801
  • Înscris: 20.10.2015

 Radu2016, on 22 februarie 2016 - 22:29, said:

Salut
Am 17 ani si de ceva timp ma tot gandesc ce o sa fac dupa ce termin scoala...la 18 ani am de gand sa ma apuc sa fac asigurari (pentru a ma putea intretine cat de cat,nu ca nu as primi bani de la ai mei) si pe urma vreau sa merg la ingirie.

...voi ce parere aveti?

Ce e aia "ingirie"?

Ce as facea eu diferit de tine:
Angajeaza-te in doemniu in care vrei sa deschizi afacerea.
Cunosti furnizorii, aflii problemele, lantul de distributie, vezi cum se fac controalele, vezi ce se controleaza, inveti clientii (cei care cumpara), faci profilul cleintului etc.
Profita la maxim de situatia in care te aflii acum cand traiesti cu parintii

#11
Kniebolo

Kniebolo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 92
  • Înscris: 06.01.2016
Vaslui sau Bistrita sau Botosani nu faceau branza/urda/cas acum 800 de ani...aia din Marginimea Sibiului, da. Toti pe care-i stiu chiar sunt din Marginime, si marfa e superok calitativ, pretul nu e chiar de hypermarket, dar calitatea costa...cine vrea ieftin, sa manance branza pe baza de celuloza+oxid de zinc+aracet. Mai bine dai banii pe mancare, decat pe medicamente si consultatii.

#12
Radu2016

Radu2016

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 46
  • Înscris: 22.02.2016

 wizardofoz, on 23 februarie 2016 - 00:56, said:

Ce e cu obsesia asta cu Sibiul? De ce nu Vaslui sau Bistrita sau Botosani?
pentru ca brânza de Sibiu este cea mai buna si renumita datorită modului de preparare si a condițiilor de mediu 😉

 Kniebolo, on 23 februarie 2016 - 06:21, said:

Vaslui sau Bistrita sau Botosani nu faceau branza/urda/cas acum 800 de ani...aia din Marginimea Sibiului, da. Toti pe care-i stiu chiar sunt din Marginime, si marfa e superok calitativ, pretul nu e chiar de hypermarket, dar calitatea costa...cine vrea ieftin, sa manance branza pe baza de celuloza+oxid de zinc+aracet. Mai bine dai banii pe mancare, decat pe medicamente si consultatii.
Corect😌

 balauru69, on 22 februarie 2016 - 23:40, said:



Un magazin intr-o zona bunicica = o chirie bunicica. Eu zic sa-ti faci niste calcule foarte serioase.
da dar intr-o zona nu prea buna nu trec oameni care sa își permita sa cumpere un produs de calitate

 medelin992, on 22 februarie 2016 - 23:36, said:

Toata branza este de Sibiu, mere numai de Voinesti, pepeni numa Dabuleni, gem si mustar de Tecuci, cartofi si varza de Lungulețu...etc.

Ce da rezultat in Romania? Sa cumperi dintr-o parte si sa vinzi in alta! Garantat 80%. Restul tine de tine.

Am cumparat si eu odata niste sunca de la un sibian, numai ca la bucata mea a uitat sa taie eticheta unora din Pitesti.
tinand cont ca sunt din Sibiu nu cred ca se pune problema

 fqx, on 22 februarie 2016 - 23:31, said:

O sa ai concurenta puternica de la cei care vand branza de turcia cu eticheta de sibiu.Romanii nu stiu/nu isi permit inca sa aprecieze calitatea, in schimb dau bani la greu pe etichete.
oamenii trebuie sa învețe sa aprecieze calitatea si sa nu se mai lase mințiți de toți mârlanii care vor doar sa profite

 joseph_lacroix, on 22 februarie 2016 - 22:52, said:

la cati sibieni care vand lapte si produse din lapte sunt in bucuresti , probabil ca sibiul are populatia Republicii molddova.

cat despre vandut, daca nu ai un spatiu ok, e greu, plus chirie, plus salarii o sa fii nevoit sa vinzi tone pe luna ca sa castigi ceva.
dupa părerea mea o sa fie mai greu la început pana când oamenii o sa prindă gustul brânzei adevărate, pe urma nu îmi fac probleme ca nu o sa meargă

#13
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,001
  • Înscris: 07.11.2006

 Radu2016, on 22 februarie 2016 - 22:29, said:


si din carne tot din sibiu) chiar daca vor fi la un pret mai ridicat

De ce se asociaza intotdeauna un produs "mancabil" cu un pret ridicat.
Nu se poate la un pret normal?Pentru ca pret ridicat inseamna invariabil de vreo trei ori pretul actual,ceea ce nu se justifica deloc.
Ca o idee,carcasa de porc se vinde cu 5-7 lei kilogramul.De ce ar fi carnatii asa zisi bio sau eco (o porcarie consumerista acele definitii) 45-60 de lei?

#14
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,809
  • Înscris: 10.12.2006
Cum face sibianul branza buna poate face oricine, e irelevant ca aia faceau branza in urma cu 800 de ani.
Daca chiar vrei branza buna mergi la stana si iei direct de la cioban.

#15
medelin992

medelin992

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,487
  • Înscris: 16.06.2010

 Radu2016, on 23 februarie 2016 - 09:02, said:

pentru ca brânza de Sibiu este cea mai buna si renumita

Si chinezi astia nu au copiat 3310-le, au sarit la iphone.

#16
Radu2016

Radu2016

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 46
  • Înscris: 22.02.2016

 adisz, on 23 februarie 2016 - 10:08, said:



De ce se asociaza intotdeauna un produs "mancabil" cu un pret ridicat.
Nu se poate la un pret normal?Pentru ca pret ridicat inseamna invariabil de vreo trei ori pretul actual,ceea ce nu se justifica deloc.
Ca o idee,carcasa de porc se vinde cu 5-7 lei kilogramul.De ce ar fi carnatii asa zisi bio sau eco (o porcarie consumerista acele definitii) 45-60 de lei?
pai in primul rând gândește-te la taxele pe care le plătești pentru a obține aprobările si prețul produselor inițial + transportul apoi o sa îți dai seama

 Mizu, on 23 februarie 2016 - 10:13, said:

Cum face sibianul branza buna poate face oricine, e irelevant ca aia faceau branza in urma cu 800 de ani.
Daca chiar vrei branza buna mergi la stana si iei direct de la cioban.
poate face oricine știe rețeta si micile secrete pe care nu le știe chiar oricine

 medelin992, on 23 februarie 2016 - 10:40, said:


Si chinezi astia nu au copiat 3310-le, au sarit la iphone.
deci eu cred ca oricine poate face diferența dintre o brânza făcută cu adevărat din lapte si una făcută din praf

#17
joseph_lacroix

joseph_lacroix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,299
  • Înscris: 17.09.2013

 Radu2016, on 23 februarie 2016 - 10:54, said:

pai in primul rând gândește-te la taxele pe care le plătești pentru a obține aprobările si prețul produselor inițial + transportul apoi o sa îți dai seama
poate face oricine știe rețeta si micile secrete pe care nu le știe chiar oricine
deci eu cred ca oricine poate face diferența dintre o brânza făcută cu adevărat din lapte si una făcută din praf

Costurile nu sunt asa de mari cum crezi,iar transportul e nesemnificativ, gandestete ca pretul /km pentru un tir de marfa(32 de paleti) este de max 4Ron/km in cazul celor dotate cu instalatie frigorifica de 5.7Ron/km adica o nimica toata , de la bucuresti la sibiu sunt 300km adica transportul unui tir de marfa te costa max 1200 ron.

produsele asa zise eco /bio sunt un moft, nimic nu justifica pretul de 60Ron/kg de carnati(poate doar prostia celor care cumpara) un porc care ajunge in sistem bio la o greutate de 120 kg are nevoie de 5 luni, indiferent ce ar manca nu justifica pretul, chiar daca ai angaja maseur sau ai chema fanfara  zece prajini sa ii cante nu justifica pretul ala.


Asta cu sibiul e o prostie ce se gaseste in mare parte doar in Bucuresti. Sunt produse cel putin la fel de bune si in alte zone ale tarii. De exemplu in Dobrogea sunt f multi ciobani( in marea lor majoritate machidoni) care fac produce senzationale si de mai mult timp decat cei din Sibiu. Se spune ca inclusiv Sfantul Andrei cand a propasit in Dobrogea  a fost hranit de un cioban.

La fel cei din Bucovina sau cei din Zona Bran Moeciu fac produse foarte bune. si fara a avea pretentii de prima donna, fac bucovinenii o pastrama de te lingi pe degete.

Daca tu iti imaginezi ca doar sibienii fac branza din lapte te inseli amarnic, cu exceptia unor produse fabricate in sistem industrial care mai contin conservanti si potentiatori de gust-producatori ce se gasesc inclusiv in Sibiu , restul fac produse corecte la un pret decent. Este unul in vrancea care face niste produse din carne senzationale dupa reteta traditionala-il gasetei pe net a participat la o multime de emisiuni, si nu mai vinde cu 50 Ron kg de carnati. Ata timp cat exista fraieri care sa plateasca vor exista si smecheri care sa le ia banii.

#18
Radu2016

Radu2016

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 46
  • Înscris: 22.02.2016

 joseph_lacroix, on 23 februarie 2016 - 20:09, said:


Costurile nu sunt asa de mari cum crezi,iar transportul e nesemnificativ, gandestete ca pretul /km pentru un tir de marfa(32 de paleti) este de max 4Ron/km in cazul celor dotate cu instalatie frigorifica de 5.7Ron/km adica o nimica toata , de la bucuresti la sibiu sunt 300km adica transportul unui tir de marfa te costa max 1200 ron.

produsele asa zise eco /bio sunt un moft, nimic nu justifica pretul de 60Ron/kg de carnati(poate doar prostia celor care cumpara) un porc care ajunge in sistem bio la o greutate de 120 kg are nevoie de 5 luni, indiferent ce ar manca nu justifica pretul, chiar daca ai angaja maseur sau ai chema fanfara  zece prajini sa ii cante nu justifica pretul ala.


Asta cu sibiul e o prostie ce se gaseste in mare parte doar in Bucuresti. Sunt produse cel putin la fel de bune si in alte zone ale tarii. De exemplu in Dobrogea sunt f multi ciobani( in marea lor majoritate machidoni) care fac produce senzationale si de mai mult timp decat cei din Sibiu. Se spune ca inclusiv Sfantul Andrei cand a propasit in Dobrogea  a fost hranit de un cioban.

La fel cei din Bucovina sau cei din Zona Bran Moeciu fac produse foarte bune. si fara a avea pretentii de prima donna, fac bucovinenii o pastrama de te lingi pe degete.

Daca tu iti imaginezi ca doar sibienii fac branza din lapte te inseli amarnic, cu exceptia unor produse fabricate in sistem industrial care mai contin conservanti si potentiatori de gust-producatori ce se gasesc inclusiv in Sibiu , restul fac produse corecte la un pret decent. Este unul in vrancea care face niste produse din carne senzationale dupa reteta traditionala-il gasetei pe net a participat la o multime de emisiuni, si nu mai vinde cu 50 Ron kg de carnati. Ata timp cat exista fraieri care sa plateasca vor exista si smecheri care sa le ia banii.
Sa stii ca,conteaza foarte mult si conditiile in care depozitezi branza,modul de preparare (trebuie sa ai rabdarea necesara pentru scurgerea zerului din cas) si sunt si alte mici secrete care fac diferenta...una e o branza tinuta in caldurile din Dobrogea in toiul verii si alta la racoare intr-o zona de munte...eu sunt de parere ca "cine stie cunoaste" :)

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate