Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn

Infiltratii casa noua

sugestie usa interior
 ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...

Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...
 

Credinciosii si mersul la vrajitoare.

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
67 replies to this topic

#37
Serafim606

Serafim606

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,703
  • Înscris: 25.11.2014
Da... Stiinta lu peste prajit :lol:.

#38
Sfantul Jakob

Sfantul Jakob

    membru anodin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,205
  • Înscris: 26.01.2007

View Post_-AppleS-_, on 22 februarie 2016 - 21:02, said:

inclusiv cu violuri si tot ce vrei.
Ce ati mai vrea voi, in afara de violuri, mah baieti? :lol:

#39
missionnad

missionnad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,496
  • Înscris: 13.11.2011

View Postdark, on 22 februarie 2016 - 21:48, said:


Da, sigur ca da. E "divinatie".
In romaneste te rog...

#40
Barboso

Barboso

    Satir bătrân, "United Gashka" member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,260
  • Înscris: 24.01.2008
Exact in romaneste este.  ;)

#41
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Comentarii facute de atei de dragul discreditarii crestinismului:

View Post_-AppleS-_, on 22 februarie 2016 - 20:29, said:

Cum sa nu se pupe. Superstitiile sunt rezultate din teism direct.
Tu macar percepi ce schimbari au loc la nivelul creierului cand incepi sa crezi ca Mos Craciun chiar exista ?

View PostBarboso, on 22 februarie 2016 - 20:31, said:

Eu nu vad mare contradictie.  Daca tot crezi in Dumnezeu / ingeri / diavoli / minuni (dumnezeiesti), de ce n-ai crede si-n vraji si vrajitoare ?  Toate-s din aceeasi gama.

Mai ciudat mi s-ar parea la un ateu.

View Postpasilla, on 22 februarie 2016 - 20:41, said:

Daca ajungi sa crezi in zei,  crezi in orice, poate mai putin in realitatea pe care o traiesti.
^Batu prin gard.

Si sa fim on topic si ce trebuie sa stie ateii este ca Biblia dezaproba total vrajitoria, ghicitul, vazutul in stele samd. Daca e nevoie postez exact unde scrie asta.

#42
Barboso

Barboso

    Satir bătrân, "United Gashka" member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,260
  • Înscris: 24.01.2008
Mai bine spune care-i diferenta dintre transformarea apei in vin, de exemplu, si o (alta) vraja !

Si de ce Biblia dezaproba vrajitoria ?  Vrea sa pastreze monopolul ?

#43
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Cred ca ce voiai sa intrebi care este diferenta dintre o minune si o vraja.

Minunea vine ca o rasplata de la Dumnezeu pentru credinciosi sau pentru ca acestia sa creada in EL.

Minunea este de la Dumnezeu, si are ca efect un bine. Vraja este de la diavol si are ca efect un rau.

Edited by MembruAnonim, 23 February 2016 - 03:02.


#44
Barboso

Barboso

    Satir bătrân, "United Gashka" member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,260
  • Înscris: 24.01.2008
OK, cum zici tu.  Exact asta intrebasem, doar c-am si numit, la intamplare, una dintre "minunile" biblice.
Deci, daca una este posibila, de ce n-ar fi si cealalta ?  In esenta, ambele-s acelasi lucru.  E irelevant pt discutia asta de unde si pt ce vin.

#45
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,022
  • Înscris: 07.11.2006

View PostSerafim606, on 22 februarie 2016 - 20:20, said:


Voi ce parere aveti despre credinciosii ce apeleaza la vrajitoare?

S-ar putea ca acei credinciosi sa apeleze la "vrajitoare" pentru ca popii sunt liberi doar sambata si duminica si de sarbatori,iar vrajitoarele/vrajitorii au program non-stop.
Unui om needucat sau "abrutizat" de religie,chiar si ruperea unui siret trebuie neaparat asociata cu spiritismul,semnele divine sau diferitele forme de magie.

#46
kyrre

kyrre

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,960
  • Înscris: 27.05.2010
Pai asta e crestinismul. Dumnezeu iti spune ce ar trebui sa faci ca sa-i urmezi, dar tu ai liber arbitru sa faci cum te taie capul, si cum crezi tu. Asa a fost de la Adam si Eva. Stii ce ai voie sa faci sau sa nu faci. Si daca nu poti citi sau intreba.

#47
PicoDazore

PicoDazore

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,960
  • Înscris: 25.11.2011

View PostSerafim606, on 22 februarie 2016 - 20:20, said:

Niciodata nu am putut sa-i inteleg pe oamenii care se declara crestini si care merg atat duminica cat si in restul sarbatorilor la biserica, dar atunci cand au alte probleme apeleaza la vrajitoare.
Ce te face sa nu-i poti intelege, pe cei mentionati  de tine (asazisi crestini), cu privire la practicile oculte?!!!
E clar comportamentul lor. Fie, nu au citit Biblia. Fie, au citit-o superficial, fara sa tina seama de invatatura/semnificatia ei, din moment ce in Sfanta Scriptura, Dumnezeu, condamna/interzice practicile oculte, cat se poate de clar.

Deuteronomul, Capitolul 18:

,,9.  Când vei intra tu în pământul ce ţi-l dă Domnul Dumnezeul tău, să nu te deprinzi a face urâciunile pe care le fac popoarele acestea.
10.  Să nu se găsească la tine de aceia care trec pe fiul sau fiica lor prin foc, nici prezicător, sau ghicitor, sau vrăjitor, sau fermecător,
11.  Nici descântător, nici chemător de duhuri, nici mag, nici de cei ce grăiesc cu morţii.
12.  Căci urâciune este înaintea Domnului tot cel ce face acestea, şi pentru această urâciune îi izgoneşte Domnul Dumnezeul tău de la faţa ta.

Nu-ti doresc sa ai de-a face cu vrajitoria.
Nici nu-ti trece prin minte, ce porti spirituale malefice deschizi prin intermediul practicilor oculte. Daca, te lasi prada demonilor, al lor esti. For ever.
Nu uita! Nu exista magie alba sau neagra. Magia e una. Demonica.,,

Edited by PicoDazore, 23 February 2016 - 17:11.


#48
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

View Post_-AppleS-_, on 22 februarie 2016 - 20:46, said:

Horoscopul este pictat inclusiv in unele biserici. E la fel de urat ca atunci cand combini bauturile alcoolice, teistii afectati vor debita elucubratii mai mari.
Doamne, mare ți-e grădina!
Epic facepalm.jpg

View Post_-AppleS-_, on 22 februarie 2016 - 20:44, said:

Vai, dar au deja un pacat conform cu teismul: Pacatul Stramosesc se mosteneste, de aceea bebelusii nebotezati vor arde in iad. O adevarata minunatie, multumim teistilor pentru ca ne blagoslovesc cu elucubratii magice fantasy unicorn roz invizibil necreat.
Bați câmpii. Habar nu ai despre ce vorbești.

Edited by mario_bril, 24 February 2016 - 10:23.


#49
_-AppleS-_

_-AppleS-_

    ✮✮✮✮✮✮✮✮

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,512
  • Înscris: 09.07.2014

View PostPicoDazore, on 23 februarie 2016 - 17:10, said:


Nu-ti doresc sa ai de-a face cu vrajitoria.
Nici nu-ti trece prin minte, ce porti spirituale malefice deschizi prin intermediul practicilor oculte. Daca, te lasi prada demonilor, al lor esti. For ever.
Nu uita! Nu exista magie alba sau neagra. Magia e una. Demonica.,,
Nu mi-e frica, nu mi-e frica de BauBau ...

View Postmario_bril, on 24 februarie 2016 - 10:22, said:


Doamne, mare ți-e grădina!



Bați cĂąmpii. Habar nu ai despre ce vorbești.
Ai uitat minunatul "sa stii" ca element de maxima siguranta teista garantata prin gandul divin si asigurata prin elucubristica mentala.

Edited by _-AppleS-_, 24 February 2016 - 11:00.


#50
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

View Post_-AppleS-_, on 24 februarie 2016 - 10:59, said:

Ai uitat minunatul "sa stii" ca element de maxima siguranta teista garantata prin gandul divin si asigurata prin elucubristica mentala.
Nu, nu l-am uitat, l-am omis intenționat, întrucât tu nu știi oricum nimic din ceea ce se discută pe acest forum.

#51
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,533
  • Înscris: 16.03.2004

View Post_-AppleS-_, on 24 februarie 2016 - 10:59, said:

Nu mi-e frica, nu mi-e frica de BauBau ...

Ar trebui sa-ti fie! Demonii sunt periculosi.
Dumnezeu ne porunceste sa nu "consultam" astfel de spirite!

Deut 18:10. Sa nu fie la tine nimeni care sa-si treaca pe fiul sau pe fiica lui prin foc, nimeni care sa aiba mestesugul de ghicitor, de cititor in stele, de vestitor al viitorului, de vrajitor,
11. de descantator, nimeni care sa intrebe pe cei ce cheama duhurile sau dau cu ghiocul, nimeni care sa intrebe pe morti.


King James Bible
Or a charmer, or a consulter with familiar spirits, or a wizard, or a necromancer.


#52
Barboso

Barboso

    Satir bătrân, "United Gashka" member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,260
  • Înscris: 24.01.2008
Si cu popa care "deschide cartea", cum e ?   :P

#53
kruger

kruger

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,927
  • Înscris: 04.02.2006

View PostSerafim606, on 22 februarie 2016 - 20:20, said:

Niciodata nu am putut sa-i inteleg pe oamenii care se declara crestini si care merg atat duminica cat si in restul sarbatorilor la biserica, dar atunci cand au alte probleme apeleaza la vrajitoare. Parca religia si vrajitoria nu se pupa.
Curiozitatea mi-a starnit-o bunica mea pe vremea cand traia(acum e moarta de vreo 10 ani). Lingea icoane si iti facea capu calendar cu religia si dogme religioase + ca tinea si toate posturile chiar daca doctorii i-au interzis asta. Avea o imagine de crestin in adevaratul sens al cuvantului. Eeei bine, mamaie apela la vrajitoare destul de des. Cum avea o dilema, cum chema piranda sa-i ghiceasca si sa-i dreaga. O supara cineva, pac la piranda cu blestemu. N-am suportat-o. Mi se parea culmea ipocriziei.
Deci iti faci o imagine de om credincios, dar tu dai mii de lei la vrajitoare ca sa ce? Sa blestemi pe altii si sa-ti ghiceasca dileme emotionale?  Astia sunt oamenii lui Dumnezeu? Oamenii bisericii?
Voi ce parere aveti despre credinciosii ce apeleaza la vrajitoare? Pe mine ma scarbesc maxim pentru ca nu-s in stare sa-si respecte ceea ce promoveaza si ceea ce sustin ca e credinta lor adevarata.
Care e diferenta intre a te ruga la o bucata de cadavru si a te ruga de o persoana care macar recunoaste ca e vrajitoare?
Care e diferenta intre a apela la un barbat imbracat in rochie neagra pentru a "pune acatiste"  ... si a merge la o vrajitoare pentru acelasi lucru?

Toate sunt cazuri severe de prostie acuta.

#54
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,533
  • Înscris: 16.03.2004

View PostBarboso, on 24 februarie 2016 - 12:30, said:

Si cu popa care "deschide cartea", cum e ?   Posted Image
Este tot "divinatie".

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate