Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Sony Xperia X/XA

- - - - -
  • Please log in to reply
64 replies to this topic

#55
vladec

vladec

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 192
  • Înscris: 23.11.2004
Am un Xperia Z de care nu am fost multumit niciodata de WIFI si GPS datorita semnalului f slab. WIFI-ul, daca ma indepartez mult de router (de ex cobor 3 etaje la bloc), pierde semnalul cand absolut toate celelalte telefoane inca mai merg. La GPS nu s-a conectat niciodata in avion pe cand alte telefoane n-au probleme nici pe randurile din mijloc; ff greu se conecteaza dintre blocuri si dureaza o vesnicie.
Acum am luat un Xperia XA2 si am aceeasi problema cu WIFI-ul. O sa testez cu avionul.
Este o problema generala la Sony? Am cautat pe internet si par a fi probleme dar nu gasesc nimic comparativ cu alte telefoane. Au antenele mai slabe?

Edited by vladec, 06 May 2018 - 20:31.


#56
doru3160

doru3160

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 80
  • Înscris: 30.01.2009
Salut, ce parere aveti despre preturile cu care se listeaza la vanzare xperia x pe diverse site-uri de vanzari? Adica un telefon care are un pret initial destul de mare, se gaseste acum sigilat in ambalaj original cu 500 lei...de ex :
https://www.olx.ro/o...html#04236ad323
Nu sunt un impatimit al jocurilor, dar la pretul asta mi-ar place un exemplar doar pt camera. Care sunt riscurile sa fie un fake?

#57
rich1974

rich1974

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,275
  • Înscris: 25.07.2007
cred ca, tocmai camera e buba acestui telefon.
am un xperia XA f3111, si de la un timp, camera principala nu mai focalizeaza deloc. am mai citit si prin alte parti si au si altii probleme de genul asta.
nu e vorba ca am pretentii prea mari, dar telefonul chiar nu focalizeaza. cad ating degetul de ecran, nu se intampla nimic.

#58
senzanome

senzanome

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,271
  • Înscris: 12.07.2017

View Postdoru3160, on 20 iulie 2018 - 22:21, said:

Salut, ce parere aveti despre preturile cu care se listeaza la vanzare xperia x pe diverse site-uri de vanzari? Adica un telefon care are un pret initial destul de mare, se gaseste acum sigilat in ambalaj original cu 500 lei...de ex :
https://www.olx.ro/o...html#04236ad323
Nu sunt un impatimit al jocurilor, dar la pretul asta mi-ar place un exemplar doar pt camera. Care sunt riscurile sa fie un fake?
Acum Xperia X a ajuns sa aibă niste preturi foarte mici, chiar si aici in Scotia unde sunt eu. La banii astia merita cumpărat, chiar daca e un model ceva mai vechi. Telefoane Sony fake nu prea ai sa vezi, sa nu fie refurbished la banii aia. Eu detin un Sony Xperia X de cca un an de zile si sunt multumit de el. Doar bateria de capacitate cam mică, este un minus.

#59
Cristy0007

Cristy0007

    FM forever

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,392
  • Înscris: 04.05.2017
Update-ul la Xperia x a rămas la 7.1.1 observ,pe GSM arena spun ca deja poate fi updatatat la android 8.0. Pana la urma are 8 sau a rămas la 7.1.1?! Abia mia intrat un X pe mana și sunt în dilema. Folosesc în paralel Z5c dar la ala știu o treaba, a rămas uitat la 7.0.

#60
Cristy0007

Cristy0007

    FM forever

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,392
  • Înscris: 04.05.2017
L.E: da culpa mia, am ajuns si la 8.0 oreo. Z5C este la 7.1.1 ramas,tinand cont totusi de configuratie merita 8.0.

#61
Cristy0007

Cristy0007

    FM forever

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,392
  • Înscris: 04.05.2017
UP: Careva la ultimile updateuri primite pt 8.0, o imbunatatire la ceva? sau la baterie?

#62
senzanome

senzanome

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,271
  • Înscris: 12.07.2017
Nu am observat vreo diferenta majora la autonomia bateriei, intre Android 7 Nougat si Android 8 Oreo pe Xperia X. Oricum, Android 8 arata mai bine pe Xperia X decât Android 7.

#63
senzanome

senzanome

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,271
  • Înscris: 12.07.2017
Se pare ca cei de la Sony au oprit orice update-uri oficiale de software la Xperia X. Ultimul update a fost pe data de 11 octombrie 2018.  Spre comparație, mai am doua telefoane modele mai vechi, Lumia 640 si iPhone 6S, care mai primesc update de software. Iar la iPhone 6S o sa mai primesc update-uri regulate la iOS cel putin vreo 2 ani de zile. De asta Android-ul este un OS cam "varză", din punctul meu de vedere.

Edited by senzanome, 18 December 2018 - 12:08.


#64
mcjohn

mcjohn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,422
  • Înscris: 05.02.2009

View Postsenzanome, on 06 septembrie 2018 - 14:58, said:

Eu detin un Sony Xperia X de cca un an de zile si sunt multumit de el. Doar bateria de capacitate cam mică, este un minus.
Dacă te rog să detaliezi puțin în ce constă "minusul" !
Eu am avut un Redmi 4X și a căzut în apă. Acum nu mai merge.
4X-ul , în funcție de versiunea soft puteam butona telefonul între 5 și 12 ore/ zi.
Mai mult de 2 zile nu mă ținea bateria. Îl foloseam în medie 4 h/zi.
Acum mă orientez și eu către un telefon nou.
Am cerut ajutorul și aici.
Pe XDA, băieții scot ROM-uri destul de des (zilnic).
Eu schimbam ROM-ul lunar (cel puțin).
În prima poză o variantă de soft care consuma bateria văzînd cu ochii.
Attached File  Screenshot_GSam_Battery_Monitor_20180716-165651.png   161.39K   6 downloads
Cu 3 ore de ecran aprins, telefon folosit 7 ore, bateria consumată 60%. Mult !
Attached File  Screenshot_GSam_Battery_Monitor_20180718-090741.png   157.82K   5 downloads
Folosit 24 ore, cu 5 ore de butonat, bateria e mai bună.
Attached File  Screenshot_GSam_Battery_Monitor_20180729-020452.png   159.96K   3 downloads Attached File  Screenshot_GSam_Battery_Monitor_20180729-020459.png   255.35K   2 downloads Attached File  Screenshot_GSam_Battery_Monitor_20180729-020523.png   181.57K   2 downloads
Și bateria aproape goală, după 12 ore de "privit la ecran". Youtube, Speranța Tv și butonat pe Chrome.

Capturile sînt făcute pe un telefon Xiaomi Redmi 4X, nu pe Sony X !!!

Întrebarea mea era cîte ore de butonat suportă Sony X ?

Edited by mcjohn, 27 December 2018 - 19:30.


#65
senzanome

senzanome

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,271
  • Înscris: 12.07.2017
Nu am făcut un test, ca sa văd exact câte ore de butonat (telefonul) duce bateria lui Xperia X. Acum contează și ce aplicații folosești. Dar așa in general, dacă fac browsing, folosesc YouTube-ul și mai conectez la el boxa bluetooth ca sa ascult muzica, bateria tine cca 4 ore. Și asta dacă folosesc conexiunea la internet WiFi.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate