Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Sony Xperia X Performance

- - - - -
  • Please log in to reply
88 replies to this topic

#73
AndySoft

AndySoft

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,215
  • Înscris: 30.03.2006
Eu acum aștept lansarea lui Xperia X Compact  sa vedem ce oferte sunt.

#74
TS030

TS030

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,193
  • Înscris: 25.06.2012

View Postnicpetru, on 22 august 2016 - 10:51, said:

Si totusi cand apare la vanzare xperia X Performance?In Romania.
Mda... la PCGarage au gray market (varianta Hong Kong), aduse de la QuickMobile si vandute mai scump.

#75
nicpetru

nicpetru

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,287
  • Înscris: 24.11.2014
Si a aparut si Sony xperia XZ.Chiar pare un Flaship .Sa speram ca va avea un pret cat de cat Ok.Ar merita sa astept lansarea lui cica in octombrie sau sa merg pe X performance.Merci anticipat.

http://www.gsmarena....review-1486.php

#76
AndySoft

AndySoft

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,215
  • Înscris: 30.03.2006
Dacă ai bani așteaptă XZ dar după ce apare X performance probabil o să-l ieftinească puțin.

Eu aștept X Compact

#77
TS030

TS030

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,193
  • Înscris: 25.06.2012
Are cineva Xperia X performance de-aici?
Daca da... vrea o husa neagra, plastic/cauciucata? :D

#78
sticky68

sticky68

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 177
  • Înscris: 06.05.2012
Salutare,baieti ! Ma poate ajuta cineva cu un ''igo apk'' pentru un xperia X , la rezolutia 1080x1920 ? Multumesc frumos !

#79
AndySoft

AndySoft

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,215
  • Înscris: 30.03.2006
Nu am Igo dar îți pot recomanda Sygic la nu trebuie sa instalezi apk pt rezoluția deviceului și merge mai bine dpdv al meu.

#80
sticky68

sticky68

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 177
  • Înscris: 06.05.2012

View PostAndySoft, on 03 ianuarie 2017 - 15:02, said:

Nu am Igo dar îți pot recomanda Sygic la nu trebuie sa instalezi apk pt rezoluția deviceului și merge mai bine dpdv al meu.

Sygic free din ''magazinul store'' ?

#81
sticky68

sticky68

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 177
  • Înscris: 06.05.2012
Rezolvat! Igo,tot Igo. Sau poate cu el m-am obisnuit eu.

#82
sticky68

sticky68

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 177
  • Înscris: 06.05.2012
Revin cu pareri despre XPERIA X,dupa aprox. 2 saptamani de utilizare. Bateria e super. Tine 2 zile de ''butonat'' bine,sau chiar 3 daca folosesti normal telefonul. Telefonul pe ansamblu e o mica bijuterie (sunt fan Sony de mult timp) si se misca impecabil. Inclusiv tasta de volum e pusa acolo unde trebuie,desi la inceput mi s-a parut ca nu e amplasata chiar OK. Senzorul de amprenta intotdeauna si-a facut treaba si nu a dat gres pana acum. Upgradarea la Android 7 nu a ingreunat mersul firesc si lin al telefonului. Mi-a dat un pic batai de cap cu IGO,dar am gasit rezolutia buna si totul merge struna. Camera face poze bune,filmeaza fain si sincer nu simt nevoia de 4k pe care am auzit-o ca ar fi utila unora.Totul se misca fara ezitare. Multumit 100%..pana acum !

#83
AndySoft

AndySoft

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,215
  • Înscris: 30.03.2006
Sa îl folosești sănătos.

#84
suiemihai

suiemihai

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 169
  • Înscris: 25.02.2005
Și eu sunt un fan înrăit Sony și am acum un X performance.
Am vândut Z3 după 2 ani foarte frumoși petrecuți împreună, am luat un XA care m-a dezamăgit la capitolul autonomie și camera (comparat cu Z3) și am luat un X Performance.
Il am de 2 săptămâni aproape. E nou. Găsesc foarte greu accesorii pentru el. În afara de husa originala, numai chinezării. La Z3 nu am avut problema asta. Accesoriile le cumpăr de pe Amazon UK.
Autonomia e mai buna decât XA și e comparabila cu Z3 după 2 ani de utilizare.
Camera e mai buna decât Z3, mai ales în condiții de luminozitate redusă. Acel focus pe un obiect în mișcare ajuta.
Ecranul are culorile prea aprinse. Ceva de genul Oled la Samsung. Nu prea imi place asta dar am citi ca se poate regla manual. Nu am încercat încă.
Am android Nougat 7 și se mișcă f bine chiar și cu stamina mode favorizând autonomia mai mare. Stamina mode are 3 moduri acum:balance, battery si performance. Și mai este ultra stamina ca la Z3 când ai flagship pe post de Nokia 1100.:)
Castile sunt mh750 ca la Z3. Bune și rezistente. Sta mai bine pe partea de sunet decât Z3 având mai multe setări. Știe și codec aptX pe Bluetooth. Împerecheat cu mașina se aude bine. Are detalii.
Incarcatorul mi se pare de jucarie pe lângă cel de la Z3. Mai chinezesc dacă pot sa zic așa.
Mi-aș fi dorit XZ dar era mai scump. Pe asta am dat 1750lei de la Emag la un promo. Pretul m-a făcut sa optez pentru el. Altfel la ce review uri rele are nu l-aș fi luat. Mulți îl critica pentru pret. Eu zic ca am plătit un pret bun pe el. Alții critica bateria și camera. Eu sunt împăcat și cu astea doua. Ca nu filmează 4k nu ma interesează. Am avut la Z3 și am folosit doar de proba și atât.
Bateria putea fi mai buna, într-adevăr.
Telefonul arata bine. Spatele vad ca nu se zgârie ușor. Îl țin fără husa și pana acum e ok. Ecranul la fel neprotejat și vad ca nu s-a zgâriat.
Ce ma sperie cel mai tare e ca fiind un telefon atât de rar în caz ca mi se defectează sau ii sparg e rândul nu am unde sa îl repar. Și daca găsesc unde, prețul va fi astronomic.
Ma mai deranjează faptul ca la android 7 nu mai am Qnovo. Poate la un update viitor.
Alți posesori de X performance? Alte păreri?

#85
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015
Alte impersii ?
Si eu tot Z3 folosesc in acest moment, luat din china , iar acuma la 500lei as putea lua un X performance, am citit si eu impresii negative despre autonomie, nu stiu ce sa fac. Ar mai fi o varianta LG G5 (cu vreo 200lei mai ieftin). Posted Image

#86
suiemihai

suiemihai

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 169
  • Înscris: 25.02.2005
Trucule, scuze de raspunsul intarziat. Eu am returnat pana la urma X performance dupa 3 saptamani in care nu am trecut nici la acest telefon peste autonomia slaba fata de ce eram obisnuit cu Z3 dupa 2 ani de utilizare.
Gandul ca e un telefon asa rar si in caz de defect sau accident cu display spart nu gasesc piese pentru el, m-a facut sa renunt. Am intrat in barca Samsung cu A5 2017 care ma serveste si acum cu incredere. Experienta pe 2G e mai buna pe A5 decat pe X performance, iarasi un capitol important pentru mine.
Intre timp am avut 8 luni un XZ1 care a costat la aparitie 30mil. Enorm, dar am zis sa mai incerc odata. Luat de la Emag. Dezamagit de capitolul software si de faptul ca anumite aplicatii gen Home Bank de la ING mergeau diferit fata de A5 (nu primeam notificari push), mi-a dat de inteles ca Sony a pierdut sprijinul dezvoltatorilor de aplicatii. Lipsa Wifi calling si apel 4G, mi-a dat de inteles ca au pierdut si sprijinul operatorilor de telefonie.

Ca sa iti raspund la intrebare, daca vrei sa ai o experienta personala cu X performance asa ca la 500lei iti permiti, mergi inainte. Dar eu nu consider ca merita.
Vor fi 500lei ingropati in ceva ce nu vei putea valorifica usor ulterior.

Daca mai ai intrebari, sa-mi zici te rog.

a, si inca ceva ce nu mi-a placut: ecranul de 5 inch. Am stiut de la inceput asta dar totusi nu mi-a placut in utilizare. Marimea telefonului era ok si se tinea bine in mana. Era fain la manevrabilitate.
Bateria ii scadea rapid la navigare pe internet mai ales, asa imi aduc aminte.

si m-am gandit ca daca acum cand e nou il incarc in ritmul asta nu apuc cu el 2 ani sa ma tina cat de cat. si nu imi place senzatia sa stau cu baterii externe dupa mine si cabluri de incarcat. si daca vrei sa ii schimbi bateria nu stiu ce service autorizat are sony in Romania si cum va iesi acea reparative. Daca au piese, daca ii mai refac IP68, in cat timp vin acele piese, cat stai faar telefon etc

#87
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015
Intre timp am trecut la G5, nu am mai luat X Performance. Am vrut sa iau azi un XZ1 de pe emag, dar am zis ca mai tin g5-ul ca imi place, insa bateria e cam varza... :))

#88
suiemihai

suiemihai

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 169
  • Înscris: 25.02.2005
Xz3 se pare ca ar fi un telefon reusit iarăși de la Sony. Cand mai citeam pe aici posturi in care zicea unul altul ca nu mai are răbdare cu Sony si ca a renunțat definitiv, eu mă gândeam că nu o sa ajung niciodată în situația asta. Dar uite ca am ajuns. Și nu mă văd prea curând încercând xz3, chiar dacă în reviewuri a dat bine.

#89
t-balt

t-balt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,133
  • Înscris: 05.08.2005
Pt notificari push la ING Home Bank trebuie sa le activezi din meniul aplicatiei. Nu are nici o treaba cu telefonul.

Volte si VoWifi sunt suportate de telefon dar trebuie ca operatorul sa le faca disponibile pt acesta. Daca telefonul nu a fost vandut oficial pe piata din Romania, si in multe cazuri vandut chiar de orange, atunci sunt sanse ca modemul sa nu fie inregistrat si de asta sa nu ai optiunile active.

Xz1 conform site-ului orange are aceasta optiune, dar probabil cu softul branduit orange:). Emag mi-a trimis telefon facut pt piata din cehia si ungaria, nici urma de carte in limba romana sau documente in limba romana. Am vrut sa fac reclamatie la OPC dar am renuntat sa imi mai bat capul.



Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate