Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

Sony Xperia X Performance

- - - - -
  • Please log in to reply
88 replies to this topic

#19
ct03nut

ct03nut

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,309
  • Înscris: 29.06.2006
As vrea sa inlocuiesc z3c-ul cu un X performance dar la pretul asta...nu mersi. Deja e in teritoriu de S7 pe care-l urasc din cauza TouchWiz dar la aceiasi bani...tot S7 as alege + ca e destul de inalt pentru un tel de 5 inch iar eu caut sa fie cat mai compact.

#20
t-balt

t-balt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,136
  • Înscris: 05.08.2005
http://www.gsmarena....-news-16860.php

X performance vine si inlocuieste seria Z.   deci tine loc de z6 -

Mai e totusi pana ajunge la pretul lui S7. 600E = 2.700 de lei, versus 3300 lei S7, in conditiile in care singura diferenta la specificatii e QHD pe 5.1 la samsung si 300mAh in plus la baterie (adica tot pe acolo din cauza rezolutiei).

Din pacate, e putin mai mare decat s7 - 2mm pe inaltime, dar mai subtire. Oricum is putin sub 2 cm in plus la inaltime fata de z3c si cu 0,5 cm mai lat decat z3c.

Dpmdv - comparativ cu s7 e ok cu pretul, e pozitionat ok si prefer spatele de aluminiu fata de cel de sticla pentru ca scap de problema unei sticle pe spate suplimentara.

Ramane de vazut cum se simte si in mana. Cum mai tin cel putin 1 an z3c pana fac trecerea la un alt telefon, ma astept sa le gasesc pe ambele la un pret competitiv si cu problemele de fabricatie si software rezolvate.

Totusi in banii astia as arunca un ochi la Xiaomi Mi 5 - care in varianta pro cu 4GB Ram, 128GB spatiu si spate ceramic costa 413$ - vreo 16 mil la noi....pt acelasi SD820. Cu banii de S7 imi iau 2 din astea. Singura mea problema ramane garantia in RO.

Edited by t-balt, 24 February 2016 - 13:38.


#21
t-balt

t-balt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,136
  • Înscris: 05.08.2005
@enku11 - da, dupa ce am postat am vazut ca au facut si un update la articol ca cica nu va inlocui seria Z. Ramane de vazut.

Un mic comentariu cu privire la SD820 vs SD810

"We ran GeekBench a few times, and then Basemark X GPU bench managed to crash it, but the phone didn't get hot at all. We did our best to make the Snapdragon 820 sweat a bit, but we only got a small warm spot on the back. The difference between the thermal emissions of the S820 and the S810 is spectacular."

Asta e din hands-on cu Mi 5 - dar sunt foarte mari sanse sa se aplice la orice smartphone echipat cu sd820 vs sd810. Daca asta e cazul sd810 merita a fi sarit din schema si luate telefoanele cu noua generatie. pe langa performante aproape duble ale CPU-ului.

Edited by t-balt, 24 February 2016 - 18:05.


#22
berliotz

berliotz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,237
  • Înscris: 14.03.2008
Se duce brandul Xperia de rapa daca ramane cu seria X varf de gama. Deja din specificatiile lui X Performance lipsesc: video 4k (care era pe Z), wireless charging si radio. Nu mai poate concura cu cei mari, din pacate...

#23
ct03nut

ct03nut

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,309
  • Înscris: 29.06.2006
Le are. Stai calm, ce ai vazut acum e un prerelease.

#24
cristi712

cristi712

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 927
  • Înscris: 08.03.2007
Stați liniștiți, asta e gama medie! Seria Z, vârful lor, se va reînnoi doar o dată pe an, deci in toamnă se lanseaza Z6!

#25
LeopardSurd

LeopardSurd

    Graf von Taubenburg

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,367
  • Înscris: 10.09.2014
Mai trag și eu un ochi din când în când pe aria Sony. Văd că tot lansează modele noi. Mno, chit că seria medie prinde și 3 GB RAM ceea ce e interesant când te gândești că au lăsat ăia de la Google Nexus Player tot cu 1 GB. Pe mine însă nu mă atrage. Mai rămân cu Z1c mai departe. Trebuie să găsesc ceva compact.

#26
ct03nut

ct03nut

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,309
  • Înscris: 29.06.2006
Seria z e moarta.

#27
ct03nut

ct03nut

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,309
  • Înscris: 29.06.2006
http://www.xperiablo...ies-is-no-more/

#28
Mur

Mur

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 10,144
  • Înscris: 16.01.2012
Deci renunță la seria Z... Ma rog, că se numește Z sau X e irelevant pt majoritatea și cu atât mai puțin pt fanii mărcii.

#29
ct03nut

ct03nut

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,309
  • Înscris: 29.06.2006
Problema e cu compactul, e nasol daca au dat drop liniei compact.

#30
addict333

addict333

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 337
  • Înscris: 30.06.2006
Dar am auzit ca performance nu vine în Europa ar fi doar pentru US Asia o fi adevărat? Ca atunci așteptam degeaba..

#31
berliotz

berliotz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,237
  • Înscris: 14.03.2008

View Postct03nut, on 25 februarie 2016 - 07:37, said:

Seria z e moarta.

Din pacate.. Si despre specificatii, sunt luate de pe gsmarena.com.

#32
cristi712

cristi712

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 927
  • Înscris: 08.03.2007
Peste 2 luni, dupa ce vor realiza ca au facut rahatul praf cu seria asta, eu cred ca vor continua treaba cu seria Z; gama compacta chiar a avut succes, exceptie fac cateva mii de bucati de z3c cu erori de fabricatie trimise la ţărănoaia, in tarile din lumea a 3-a! Vodafone helper, de unde ati luat telefoanele alea decapotabile, pe ce căi?

Edited by cristi712, 25 February 2016 - 12:32.


#33
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015
Au confirmat din nou ca gama Z dispare. Imi pare foarte rau. Trebuia X performante sa fie Z6 atunci... ca sa nu aibe mereu acelasi design indiferent de generatie ca devenau monotoni.
Insa se pare ca renunta si la seria compact, e cam gata cu telefoanele performante sub 5", iphone 5se va castiga teren.

#34
t-balt

t-balt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,136
  • Înscris: 05.08.2005
ma indoiesc ca renunta la cea mai profitabila seria a lor Compact. Plus zvonurile astea se bat cap in cap peste tot. Parca vad ca astia nu au iarasi o strategie ok de marketing. Au bagat x performance la inaintare, isi taie craca de sub picioare la z5. Eu stiind ca deja apare x performance deja nu vreau sa ma mai gandesc la z5c, in conditiile in care mai dureaza cel putin jumatate de an pana apare pe piata.

Mai bine isi pregateau cum trebuie strategia de marketing, faceau hype serios la el, cu o luna inainte, si cand il prezentau dadeau drumul si la precomenzi. Numai bine trecea si ciclul de aproape un 1 al z5-lui, veneau cu ceva inovator si o schimbare serioasa de design si gata.

Ma gandesc serios daca nu ar trebui sa dea afara departamentul de marketing si sa il ia pe cel de la samsung.

#35
LeopardSurd

LeopardSurd

    Graf von Taubenburg

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,367
  • Înscris: 10.09.2014
Faza e ca X-uri au mai fost. P-asta n-o inteleg ca marketing. Si daca renunta la compact, sa le fie de bine. Va trebui sa umblu cu paleta de ping pong dupa mine ca sa pot folosi decent cu o mana un telefon. Sau poate trec la iPhone.

#36
enku11

enku11

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,966
  • Înscris: 04.05.2011
Deocamdata X Performance este bine vazut in presa.Sa vedem cand va fi lansat pe piata ce vor spune utilizatorii. Personal, nu cred ca se va renunta la modelele premium.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate