Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Va rog recomandati echipa serioa...
 Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas

Amenda in Lipsa ?
 Acoperire gol extrior intre termo...

Intreprindere individuala fara ac...

Marci Biciclete - recomandari

Lipsa Tensiune pe o Faza, bransam...
 

Sony 990x Handycam

- - - - -
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
iThorr

iThorr

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 220
  • Înscris: 14.11.2013
Va salut cu respect. Vin si eu cu o intrebare de incepator Posted Image Vreau sa iau o camera de la cineva, Sony 990x Handycam (nu stiu exact seria, inca) si vreau sa va intreb daca sunt bune genul asta de camere?

1. Sunt mai vechi, mai noi?
2. Se mai folosesc sau baiatul asta de la care vreau sa o cumpar vrea sa scape de ea?
3. Pro si contra pentru genul asta de model?
4. Si am vazut ca au casete Hi8, care e treaba cu casetele astea?  (Eu am mai avut ceva mai mic dar era cu card de memorie, si nu stiu care este treaba cu hi8.. merge transferat pe pc? si ce calitate au pozele/videourile...)

Sunt sigur ca poate vi se par foarte prostesti intrebarile, dar nu am avut treaba cu genul asta de camere, si am zis sa intreb inainte ca sa stiu sa nu imi iau teapa.

Ms anticipat!

Edited by iThorr, 22 February 2016 - 11:03.


#2
robbie_ro

robbie_ro

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,840
  • Înscris: 24.08.2004
Camerele cu casete Hi8 sunt precursoarele celor cu caste Mini-DV (se foloseau acum circa 10 ani). Rezolutia este de 320Kpixeli (0.3 MPx). Transferul pe calculator se facea printr-un port FireWire IEE1394.
De cand au aparut camerele HD la preturi accesibile, cu inregistrare pe card SDHC, nu cred ca le mai utilizeaza cineva (in afara de cei nostalgici).

Edited by robbie_ro, 22 February 2016 - 11:29.


#3
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,805
  • Înscris: 10.12.2006
E de aruncat la gunoi camera aia.

#4
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,653
  • Înscris: 29.03.2006
Hi8 este format analogic !!!, NU digital !!!

A nu se confunda cu digital8 care era deja altceva.

de la Hi8 nu poti transfera pe PC decat cu placa de captura (digitizare).

Calitatea era peste S-VHS, subliniez peste Super-VHS insa asta in primul rand se intampla cu niste camere profesionale, atat 3CCD cat si cu senzor mare si obiective calumea. La cele handycam era mai dubioasa treaba, chiar si la cele 3CCD, pt ca erau cu senzori mici si calitatea era evident mai slaba.

Lamureste exact daca e digital8 sau Hi8.
Exista si camere digital8 care trageau pe casete de format Hi8, dar in format digital.

990X era o functie de zoom digital, posibil sa fie alta denumire pt camera.

Edited by loock, 22 February 2016 - 13:01.


#5
iThorr

iThorr

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 220
  • Înscris: 14.11.2013

View Postloock, on 22 februarie 2016 - 12:58, said:

Lamureste exact daca e digital8 sau Hi8.
Exista si camere digital8 care trageau pe casete de format Hi8, dar in format digital.

Da asa este, scrie digital8 pe ea pe o parte, si in fata scrie digital zoom 990x,optical 20x... daca trage in format digital, banuiesc ca si calitatea este mai buna.. dar de transferat in pc tot cu placa de captura?

#6
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,805
  • Înscris: 10.12.2006
Cauta unde scrie pe ea ce camera e de fapt, modelul.

#7
xkos

xkos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,627
  • Înscris: 23.07.2007
o fi asta? http://www.amazon.co...r/dp/B0001BVT0S
ideea e ca nu mai merita, cat cere pe ea? vrei ceva de filmat ia un sony cx115, trage pe card, sau un telefon mai ok si termini balciu si cu camerele, la preturi mici sunt doar prastii

Edited by xkos, 22 February 2016 - 22:16.


#8
iThorr

iThorr

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 220
  • Înscris: 14.11.2013
Am lasat-o balta, nu merita. :) Ms tuturor pentru raspunsuri.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate