Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

agricultura organica de "subzistenta", de la A la Z

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
119 replies to this topic

#37
vicris

vicris

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 237
  • Înscris: 01.09.2008
@ abubue
In zona mea, cea mai folosita combinatie pentru fertilizarea solului e un mestec 50/50 gunoi de oaie cu gunoi de vaca. Gunoiul de cal nu prea e bun pentru ca, (virgula Posted Image ) calul nu digera/rumega toate elemente. Ce rezulta ? Un gunoi cu foarte multe seminte de plante =>buruieni cat cuprinde.

Edited by vicris, 24 February 2016 - 21:02.


#38
alexpaul1986

alexpaul1986

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 256
  • Înscris: 21.08.2015
Eu pun peste tot in gradina ingrasamant si peste capsuni, cel de la vaca, am de la un vecin si e gratis, plus cenusa din semineu tot pe gradina se pune, sper ca fac bine, capsunile (500 fire la numar) fac si capsuni de 7 cm , sunt asa de bune....

#39
crisGC

crisGC

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 87
  • Înscris: 26.02.2010
Pentru cei interesați de permacultura, de agricultura de subzistenta și nu numai, exista un site https://cartidintei.WordPress.com unde se găsesc cărți din domeniu traduse în limba romana, gratuite. Sunt în format pdf, se pot descărca,  eventual imprima. Sunt multe informații interesante.
Recomand cu căldură.

#40
validoe

validoe

    CUT TH3 5H1T!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,091
  • Înscris: 01.12.2006

View Postabubue, on 24 februarie 2016 - 18:39, said:

este un fertilizant sintetic, cu eliberare lenta, si care folosit in cantitate mica (cateva grame
pe m2) si in amestec cu fertilizanti organici, este OK ! ... contine majoritatea macroelentilor,
N,P,K,Ca,S precum si unii din microelementi ! ...
Arata foarte organic chestia aia albastra  Posted Image

#41
jagarella

jagarella

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 113
  • Înscris: 03.06.2008
Recomand compostul de ciuperci. Se da pe gratis eventual costul transportului. Il lasati in voia sortii 1-2 ani, pe urma puneti la radacina plantei un 200-300 g de 2 ori pe an

#42
sandy76

sandy76

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,058
  • Înscris: 20.10.2008

View Postjagarella, on 26 februarie 2016 - 11:58, said:

Recomand compostul de ciuperci. Se da pe gratis eventual costul transportului. Il lasati in voia sortii 1-2 ani, pe urma puneti la radacina plantei un 200-300 g de 2 ori pe an
De care ciuperci, ori nu conteaza?

#43
novo2015

novo2015

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 111
  • Înscris: 24.02.2015
Stiu ca cenusa de lemn creste ph-ul.
Credeti ca este ok pentru plante?
Sunt interesat pentru ca am cenusa, dar am si un ph ridicat la pamant (aproximativ 8)- pamant calcaros.
Multumesc.

#44
abubue

abubue

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 465
  • Înscris: 31.01.2016
yo nu ma pricep la agricultura "de performanta" ! ... o recunosc ! ... dar, cresc rame de pamant ! ...
balegarul de cal si de iepure, se pot da ramelor de mancare fara fermentare ! ...
in schimb balegarul de vaca sau capre, oi trebuie fermentat ! ... gainatul si dejectiile de porci sunt cam interzise ptr rame ! ...
facand analogia, ca ramele traiesc "in pamant" am putea deduce ce si cum pot metaboliza plantele !  ... Posted Image

View Postvalidoe, on 26 februarie 2016 - 09:52, said:

Arata foarte organic chestia aia albastra  Posted Image
hai sa ne aducem aminte de "cumpatare" ! ...ex: alcoolu' nu te omora ! ... doar cantitatea ! ...
aceasta regula se poate "aplica" si in agricultura ! ...
dealtfel, am spus, cateva grame pe metru patrat ! ... :)

Edited by abubue, 01 March 2016 - 19:13.


#45
roadmaster969

roadmaster969

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 849
  • Înscris: 26.10.2009
Ce sugestii ar fi pentru o cultura de acoperire,cover crop ?
Tema ar fi o suprafata de pamant agricol,cultivat intensiv care urmeaza a fi trecut treptat intr-un regim organic,lejer,obiectivul fiind refacerea fertilitatii,readucerea lui la un nivel ridicat de microelemente benefice,lucrabilitatea lui,solul fiind predominant lutos.
Practic,cum s-ar putea face acest lucru ?
Se poate semana intercalat ovaz,secara,lucerna ,fasole ,etc?...plante considerate importante in asemenea culturi ,tinand cont ca obiectivul imediat nu este recolta ci refacerea solului.
Suprafata este de aproximativ 3-4000 mp,semanata cu grau,in prezent. Se poate oare semana acum,peste cultura de grau un amestec de celelalte cereale ? S-ar putea face manual sau trebuie clasic,mecanizat ?

#46
virg72

virg72

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,048
  • Înscris: 14.01.2012
Griul este semanat deja?
Daca este semanat ar trebui sa fie si iesit, adica terenul ar fi verde, iar daca semeni peste el, il strici si pe el si nici cu cealalta cultura nu faci nimic, sau mare lucru. Ar trebui semante toate odata.
Dar ca sa refaci un teren, adica sa-l lasi sa se odihneasca un pic si totusi sa nu fie nici pirloaga, cea mai buna cultura ar fi lucerna, pt ca din celelalte enumerate l-ar solicita la fel ca griul. Dar sa-l refaci din pcdv al microelementelor, indiferent ce cultura ai pune, nu se poate decit bagindu-i ingrasamint, si nu orice fel de ingrasamint, degit gunoi de grajd.
Trebuie sa gaseste pe undeva gunoi,  de vaca sau oaie e cel mai bun. Dar trebuie bagat sanatos ca sa-i schimbi un pic si culoarea solului.

#47
roadmaster969

roadmaster969

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 849
  • Înscris: 26.10.2009
Da,Virgil,terenul e verde,graul e pus din toamna. Nu vreau sa obtin ceva din grau,doar sa incep ameliorarea solului cu o cultura sau mai multe ,intercalate.... ma gandesc
Lucerna ar fi o varianta buna,o aveam in calcul dar ma gandeam la o policultura,nu una singura,un amestec de plante care sa ajute solul sa se refaca,un an ,doi,pana voi putea incepe sa-l cultiv. Un fel de parloaga "benefica"...ulterior
N-am nici o sansa sa adaug acum gunoi de grajd,nici macar in viitor.
Nu vreau neaparat un teren "curat", il vreau viu,cu plante utile solului !Lucerna,trifoi( nu sunt aceleasi,chiar daca in multe zone se face confuzie intre ele) fasole,lupin,secara,orz,...astea ar fi o parte dintre culturile de acoperire,cover crops.

#48
abubue

abubue

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 465
  • Înscris: 31.01.2016
desi suna ciudat, imbunatatirea terenului, insemna sa-l faci ca pamantul de padure ! ...organic ! ...
indiferent de cultura, trebuie lasat acolo ! ... si amestecat cu solul existent ! ...
cantitatea de materie organica trebuie sa fie de cca 30% ! ... care sunt multe sute de kg, pe cei 4000 m2 !

Edited by abubue, 04 March 2016 - 15:23.


#49
roadmaster969

roadmaster969

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 849
  • Înscris: 26.10.2009

View Postabubue, on 04 martie 2016 - 15:21, said:

,.. trebuie lasat acolo ! ... si amestecat cu solul existent ! ...
..

De acord,in ce stadiu fac chestia asta ? Banuiesc ca trebuie sa o fac mecanizat,cu plugul sau alt utilaj ? Bunaoara ,graul existent cand ar trebui incorporat ? Seman lucerna in brazda respectiva si repet ciclul ?
N-am prea gasit detalii explicite pe net sau n-am cautat suficient.
Exact asta vreau,un sol similar padurii,organic,viu ! Nu o sa pot eu sa fac intr-un rastimp scurt ce face natura in zeci de ani dar macar sa incerc !
Banuiesc ca daca nu o incorporez nu voi obtine decat o cultura neuniforma,..sau una de care se va profita ,terenul nefiind inca ingradit .
Conditionarea de prezenta unui utilaj nu-mi place dar daca nu am alta varianta,e ok si asa.
Problema sunt pasii de urmat.Timpul nu e o prioritate,acum ,1an,2...

Edited by roadmaster969, 04 March 2016 - 18:13.


#50
virg72

virg72

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,048
  • Înscris: 14.01.2012
Draga road, daca vrei sa refaci terenul cu lucerna treaba nu sta chiar asa. Adica lucerna nu se seamana chiar in orice conditii, terenul pt ea trebuie f bine pregatit si neaparat in aratura de toamna. Iar lucerna sa refaca terenul ii trebuie citiva ani, cel putin 3. Nu stiu de ce ti-a intrat in cap sa refaci terenul in felul asta, mai bine lasi sa se faca griul, il treieri, scoti si ceva pe el dupa care il ari la  trei patru saptamini de la recoltare.Si in felul asta apuca sa creasca si ceva vegetatie pe miriste, vegetatie pe care o bagi sub brazda, asta cu conditia sa nu pasca ceva turme pe el.Eu ramin tot la parerea mea cu gunoiul, adica in loc sa te complici cu niste semanaturi care costa, mai bine  faci rost de niste gunoi , gunoi care ar reface terenul mult mai repede.

#51
roadmaster969

roadmaster969

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 849
  • Înscris: 26.10.2009
Virgil,sunt de acord intru totul cu ideea ta,aceea cu gunoiul de grajd,dar la momentul asta nu am cum si nici nu vad in curand vreo posibilitate.Asta as fi facut din prima,nici nu as fi stat la discutii.De acord si cu metoda standard sugerata de tine,cu prelucrarea terenului si semanarea lucernei in aratura de toamna.Asa se procedeaza in mod traditional.Obiectivul meu e insa refacerea solului,nu profitul imediat,si aceasta tehnica,cu ingroparea unei culturi in brazda, e una dintre ele.Nu stiu cat de uzuala este la noi,in Ro,dar afara e mai raspandita ,mai ales in zonele in care terenul a fost secatuit datorita exploatarii standard,si pare a fi o solutie fezabila.Vreau sa incerc o ameliorare a solului, nu ma tenteaza 200 ron cat as putea obtine din grau ( am zis din burta suma,nu stiu !). Vreau un pamant viu, nu bolovani de lut in care iti poti scranti picioarele.Invatam.

#52
crisGC

crisGC

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 87
  • Înscris: 26.02.2010

View Postroadmaster969, on 04 martie 2016 - 18:12, said:


Exact asta vreau,un sol similar padurii,organic,viu ! Nu o sa pot eu sa fac intr-un rastimp scurt ce face natura in zeci de ani dar macar sa incerc !

        Pentru a crea 10 cm de sol fertil, chiar si Mama Natura are nevoie de mult mai mult decat zeci de ani. Nu mai retin exact cat da o sa incerc sa caut sursa informatiei. Asa ca nu cred ca o sa ajungi la rezultate notabile fara aport de materie organica din alte surse, gen gunoi de grajd., asa cum zice si virg.
         Daca nu ai posibilitatea sa aduci gunoi de undeva, pti sa incerci sa faci o anumita cultura, de exemplu peste graul pe care il ai semanat pti semana trifoi, care nu-i acelasi cu lucerna, cum ai zis, ci sun doua specii inrudite dar diferite, in vara recoltezi graul, si ramai cu trifoiul. Acesta iti aduce un aport de azot si fosfor in sol. Vorbesti cu ciobanii din zona si le zici ca-i lasi sa pasuneze terenul, si in schimb, la toamna sa puna tarla. Asa ai gunoiul gratis, livrat si imprastiat pe teren.

#53
abubue

abubue

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 465
  • Înscris: 31.01.2016
avem un coleg pe forum care este din Gherla, jud Cluj ! ... @jagarella !
uitati-va cu atentie in spatele rasadurilor, ce substrat are in sera ! ...
este substratul ideal ptr agricultura organica ! ...
poza exista pe topicul de ardei ! ...

Attached Files


Edited by abubue, 05 March 2016 - 09:12.


#54
roadmaster969

roadmaster969

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 849
  • Înscris: 26.10.2009
1cm de strat fertil la 100 ani,cam asa este.
Pot semana acum trifoi peste grau ? Cochetam cu ideea asta.Varianta cu ciobani cade.E langa Bucuresti si zona e saraca in animale .D asta am exclus varianta clasica ,sugerata si de Virg .Scapam mult mai usor asa.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate