Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

agricultura organica de "subzistenta", de la A la Z

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
119 replies to this topic

#19
m_maru

m_maru

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,297
  • Înscris: 04.05.2013
deci eu din 40 m2 ( am in plan o gradina romana a cate 5 parcele de 2/4 m, pe un loc unde nu a mai fost pus absolut nimic de vreo 5 ani sa zic asa) in care voi pune rosii, ardei, vinete, castraveti , morcovi si ceva verdeata voi hrani tot cartierul ?Posted Image

#20
alexbjorg

alexbjorg

    Who cares?!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,143
  • Înscris: 10.10.2007
Grigorescu-Coloane
In cartofi ar fi 34 de saci de ~30kg.pina ii muti din sura in masina iti tremura genunchii si mijlocul zice "nah ho,ca ma blochez" :D
Ridichile in cite ture pana la 32.000?

#21
abubue

abubue

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 465
  • Înscris: 31.01.2016

View Postm_maru, on 22 februarie 2016 - 21:33, said:

deci eu din 40 m2 ( am in plan o gradina romana a cate 5 parcele de 2/4 m, pe un loc unde nu a mai fost pus absolut nimic de vreo 5 ani sa zic asa) in care voi pune rosii, ardei, vinete, castraveti , morcovi si ceva verdeata voi hrani tot cartierul ?
"si tu Brutus" ? ...Posted Image
traim intr-o lume "deziluzionata" ! ... exact ca si pomii tai de Paulownia ! ... :)

View Postalexbjorg, on 22 februarie 2016 - 21:53, said:

Grigorescu-Coloane
In cartofi ar fi 34 de saci de ~30kg.pina ii muti din sura in masina iti tremura genunchii si mijlocul zice "nah ho,ca ma blochez" Posted Image
Ridichile in cite ture pana la 32.000?
tu esti Alex cu capsunii, nu ? ... vezi ce mica este lumea ? ... Posted Image

Edited by abubue, 22 February 2016 - 22:43.


#22
validoe

validoe

    CUT TH3 5H1T!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,091
  • Înscris: 01.12.2006
Parea un subiect interesant, promitator, permacultura, 'subzistenta', etc, si voi numarati ridichi si roabe de nisip.....

#23
maru_29

maru_29

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 337
  • Înscris: 20.02.2016
Traim intr.o lume in care vrem sa ne pice totul din cer, sa castigam toti la loto sa ne luam ultimul tip de bmw ,  in care toti vrem sa moara capra vecinului , iar daca ai ceva facut acolo prin munca ta e din cauza pilelor, nimeni nu contorizeaza efortul, timpul si daruirea pe care o pui atunci cand faci ceva , in cel mai frumos caz primesti ceva de genul " al dreaqu ce casa si curte are " .

Daca ziceti ca se poate 1000 kg/20 mp eu tind sa va cred, asa ca orice sfat veti da ( tinand cont ca m.ati salvat de ganganii cu un singur ceai ) il voi pune/ voi incerca sa il pun in aplicare . Eu nu vreau 1000 kg vreau doar vreo 500 kg sa plesneasca in continuare vecinii. :D

#24
abubue

abubue

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 465
  • Înscris: 31.01.2016
"totul" incepe prin vointa ! ...
pe urma ar fi pregatirea terenului sau ma rog, a substratului cu care vom umple recipientele
ptr "agricultura"  ! ...

Attached Files


Edited by abubue, 23 February 2016 - 10:01.


#25
pg-soare

pg-soare

    Ciclist de mahala

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,533
  • Înscris: 14.09.2008

View Postvalidoe, on 23 februarie 2016 - 08:47, said:

Parea un subiect interesant, promitator, permacultura, 'subzistenta', etc, si voi numarati ridichi si roabe de nisip.....
Il facem daca ne implicam, citim si contrazicem. La sf. saptamanii sper sa am o harta digitala despre cum vreau sa plasez legumele si celalalte lucruri.

Ca tot veni vorba de ghivece. Acum un an si ceva m-am apucat sa strang bidoane de apa pentru a-mi face barca ( stiu, stiu... ) voi lua o parte din ele si le voi taia si voi face cum a spus abubue, cu plasa de umbrire in ele. (am inteles bine?)

Pe langa subiect,
Froggy, eu zic c-ai ales bine.  Posted Image

Edited by pg-soare, 23 February 2016 - 10:04.


#26
abubue

abubue

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 465
  • Înscris: 31.01.2016

View Postpg-soare, on 23 februarie 2016 - 10:01, said:

...sa strang bidoane de apa pentru a-mi face barca ...
de-ai stii cat ma bucur ca nu sunt singurul "ciudat" de pe aici ! ... Posted Image
cele mai bune bidoane ptr "agricultura" sunt cele de polietilena de inalta densitate (HDPE) ...
in natura se distrug in cca 2000 de ani ! ...f important: sa cunoasteti ce anume a fost imbuteliat ! ...
exista substante care nu se pot spala cu apa ! ...
cu putina indemnanare se poate face chiar un capac aproape etans !
trebuie facuta iesirea ptr apa, adica un fel de "supra-plin" la cca 2 cm de fundul recipientului ! ...
pe urma umplut cu piatra de rau de marine medie 2-3cm, pana putin deasupra gurii de iesire ! ...
punem o bucata de panza de rafie, dupa care substratul ! ... atentie, substratul, nu este pamant !
aceasta rezerva de apa este consumata de plante pe masura ce substratul devine mai putin hidratat ! ...
prin evaporare interna, adica ! ...aduceti-va aminte ca in natura nu ploua zilnic, deci grija mare cu udatul ! ...
majoritatea "incepatorilor" omoara plantele din "dragoste" ! ...

Attached Files


Edited by abubue, 23 February 2016 - 10:31.


#27
pg-soare

pg-soare

    Ciclist de mahala

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,533
  • Înscris: 14.09.2008

Quote

cele mai bune bidoane ptr "agricultura" sunt cele de polietilena de inalta densitate (HDPE)
Nu detin asa ceva si ar fi culmea sa dau banii pe ele. De aceea voi folosi bidoane de apa de la Aqua Carpatica si Bucovina.

Ideea e ca eu nu am probleme cu spatiul, ci as putea sa le folosesc pe timpul iernii, sa produc chestii mai banale. Din experienta cu rosiile a lui meganedoi, nu renteaza sa le cresti pe timp de iarna in casa, dar cine poate stii, intotdeauna vor mai unii mai incapatanati si vor dori sa incerce si ei.

#28
abubue

abubue

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 465
  • Înscris: 31.01.2016
de cati litri sunt bidoanele ?
bidoanele mele de 5 litri utili, transparente, dupa 6 luni la soare, sunt "franjuri" ! ...
bidoanele albastre "le iau" pe gratis ! ...au fost incarcate cu hipoclorit de sodiu ! ... supersterilizate, adica !
daca nu vrei sa dai bani pe bidoane, vb cu lumea ! ... majoritatea au valoare comerciala scazuta ! ... cativa centi !
astea de 20 de litri sunt cele mai mici-rentabile ptr "agricultura de balcon" ! ...
majoriatatea impatimitilor, au "mese ptr cultivul plantelor" ! ...
daca trebuie sa dai bani, o masa d-asta, este investitia corecta ! ... presupunand ca ti-o faci singur !

Attached Files


Edited by abubue, 23 February 2016 - 10:51.


#29
abubue

abubue

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 465
  • Înscris: 31.01.2016

View Postpg-soare, on 23 februarie 2016 - 10:35, said:

...experienta cu rosiile a lui meganedoi, nu renteaza sa le cresti pe timp de iarna in casa, dar cine poate stii, intotdeauna vor mai unii mai incapatanati si vor dori sa incerce si ei.
am spus yo ceva de "rosii indoor" ? ...
chiar daca ai sera de 200 m2, ai fi surprins sa vezi diferenta intre plantele cultivate in recipienti
sau saci, si cele cultivate in pamant ! ... randament, boli, consum de apa, consum de fertilizanti, etc ! ...
legumicultura, ca afacere, nu se mai face in pamant, de ani buni ! ...
substratul si fertilizarea sunt "cheia" ! ...in saci, pui peste substratul folosit, o mana de compost, una de humus de rame,  faci "2 liniute", una de cenusa, si una de faina de oase, si ai "substratul organic perfect" ! ...

Edited by abubue, 23 February 2016 - 11:17.


#30
validoe

validoe

    CUT TH3 5H1T!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,091
  • Înscris: 01.12.2006

View Postabubue, on 23 februarie 2016 - 11:08, said:

legumicultura, ca afacere, nu se mai face in pamant, de ani buni ! ...

Eu credeam ca vorbim de legumicultura de 'subzistenta', sau hobby
Ori sunt eu prea batran, ori am idei retrograde dar in mintea mea legume organice pt casa si bidoane de hipoclorit, substraturi exotice si fertilizanti nu prea se impaca
E drept ca eu am teren suficient, chiar mai mult decat pot ingriji corespunzator si imi permit cultura la modul extensiv, fara target de 1000kg/20mp dar plantele din gradina mea nu vad decat 'rahat cu apa rece' si eventual un topsin daca e cazul pana infloresc. Dupa aia le povestesc de Darwin, care scapa scapa, De obicei majoritatea, chiar daca mai stagneaza de cele mai multe ori isi revin

Alta metoda pe care o folosesc, desi imi iau critici, e sa nu intorc pamantul toamna, doar il curat foarte bine si imprastii cateva roabe de gainat de pasare.
In felul asta pana primavara se acopera cu un strat subtire de diverse ierburi iar sub ele e raiul ramelor si o pasla de radacini fine care fac structura solului mult mai buna dupa de le intorc
Cand inca ma ocupam de cultura mare am avut un angajament de agromediu care impunea exact asta, peste iarna sa lasi campul acoperit de anumite balarii pe care sa le intorci primavara
Chiar am avut rezultate la culturile de primavara, mai putine ingrasaminte si mai usor de lucrat terenul
Inca ceva, evit pe cat posibil motosapa, prefer sa fac manual, nu mai adanc de 25cm, asa mai dau jos si burta de iarna

#31
abubue

abubue

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 465
  • Înscris: 31.01.2016
yo nu am nici macar o palma de pamant ! ... doar 2 balcoane ! ...
nu  am gaini, nici motosapa ! ...
sunt convins ca sunt multi oraseni care sunt ca mine ! ... inchisi, intre betoane ! ... :)
imi place ideea ta de permacultura ! ... ingradeste gainile cumva acolo, si or sa-ti "are" ele pamantul !

View Postvalidoe, on 23 februarie 2016 - 14:31, said:

...Dupa aia le povestesc de Darwin, care scapa scapa ...
Posted Image

View Postvalidoe, on 23 februarie 2016 - 14:31, said:

...evit pe cat posibil motosapa, prefer sa fac manual, nu mai adanc de 25cm, asa mai dau jos si burta de iarna ...
Posted Image

#32
abubue

abubue

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 465
  • Înscris: 31.01.2016

View Postvalidoe, on 23 februarie 2016 - 14:31, said:

Eu credeam ca vorbim de legumicultura de 'subzistenta', sau hobby...
legumicultura "intensiva" incepe intotdeauna cu pregatirea substratului ! ...
cam asta ar fi pasu' 1 ! ...

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/-tY5g7Dm2yk?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

cam unde ar trebui sa ajungem ! ... unii dintre noi !

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/NCmTJkZy0rM?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by abubue, 24 February 2016 - 10:19.


#33
maru_29

maru_29

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 337
  • Înscris: 20.02.2016
Exact ce vreau eu sa fac in gradina! Numai ca voi face  5 parcele de 2/4  cu inaltimea de aprox 20-30 cm ,  singura chestie e ca nu voi folosi cartoane , voi sapa doar juma de cazma si voi completa cu pamant , o parcela voi amesteca pamantul cu nisip pentru a pune radacinoase , intr.o parcela din ce am calculat imi intra cam 40 buc rasaduri , cam la limita , pe directia N-V pun rosii( cresc mai inalte , astfel nu iau din lumina celor mai mici) iar mai la umbra ( de fapt nu e chiar umbra tare , am un cais la vreo 3 m  ) voi pune  castravetii si vinetele .

#34
abubue

abubue

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 465
  • Înscris: 31.01.2016
trebuie sa fertilizezi pamantul ! ... cauta gainat imbatranit, ceva cenusa din lemne de esenta tare,
faina de sange, balegar de cal, faina de oase, chiar cateva "bobite albastre", etc !

Edited by abubue, 24 February 2016 - 16:36.


#35
maru_29

maru_29

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 337
  • Înscris: 20.02.2016
De feritilizat cred ca il voi fertiliza cu o mranita de oaie veche dupa timpul lui ceasca , voi presara inainte sa bag cazmaua sa se amestece bine .  Apoi ma gandesc sa mai adaug si niste turba si niste mranita de la tara . Daca adaug atunci cand sap la cazma balegar de vaci e bun ? Am ferma de animale la tara :D si cenusa am de centrala de lemne .
Ce sunt bobitele albastre ?!
Asta e locul unde am in plan sa fac gradina , soarele apune exact in spatele curtii Attached File  IMG_20160224_165926.jpg   428.26K   31 downloads

Edited by maru_29, 24 February 2016 - 17:02.


#36
abubue

abubue

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 465
  • Înscris: 31.01.2016
este un fertilizant sintetic, cu eliberare lenta, si care folosit in cantitate mica (cateva grame
pe m2) si in amestec cu fertilizanti organici, este OK ! ... contine majoritatea macroelentilor,
N,P,K,Ca,S precum si unii din microelementi ! ...

Attached Files


Edited by abubue, 24 February 2016 - 18:49.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate