Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

agricultura organica de "subzistenta", de la A la Z

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
119 replies to this topic

#1
abubue

abubue

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 465
  • Înscris: 31.01.2016
deaorece unii dintre noi nu vand produse agricole, dar cultiva plante comestibile, insemna ca o fac din
pasiune sau ptr subzistenta ! ...
as vrea sa vb aici despre seminte si plante traditionale, despre imbogatirea si refacerea terenului
de cultura, prin adaugarea compostului sau alte metode organice de fertilzare ! ...
de ce nu, am putea "extrage" cateva "invataminte" chiar de la cei care practica permacultura !
se zice ca, o suprafata protejata, ca sa nu spun sera, de cca 20 m2, cu pasiune si dragoste ptr natura, poate "fabrica" cca 1000 de kg de aliment verde, anual ! ... adica necesarul ptr o familie !
cu ce ar trebui sa incepem ? ...
presupunand ca avem cei cativa m2 de balcon, terasa, curte, etc ! ... Posted Image

Edited by abubue, 22 February 2016 - 08:46.


#2
validoe

validoe

    CUT TH3 5H1T!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,089
  • Înscris: 01.12.2006
Eu as fi pus cuvantul subzistenta intre ghilimele, asta e parerea mea

#3
abubue

abubue

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 465
  • Înscris: 31.01.2016
ai dreptate !
dar din pacate, nu mai pot modifica. titlul ! ..
de aceea,o sa-l rugam pe colegul @scaiba sa o faca ! ... Posted Image

eu sunt adeptul "recipientilor" ! ... dearece vb de cateva plante, nu prea avem unde sa
aram, discuim, etc ! ... sacii ptr cultivul plantelor, sunt cea mai buna optiune ! ...
daca ptr unii par scumpi aveti aici un link unde ne invata sa-i croim singuri !
atentie: trebuie sa fie neri, deoarece culoarea neagra pe langa faptul ca incalzeste substratul,
are filtru UV "din nastere" !
exista pe piata saci de rafie negri ! ...adica polipropilena! ...sunt excelenti, deoarece asigura aerisirea substratului, iar ptr ca sunt negri, rezista cca 4-5 ani !
http://northernhomes...m/sew-grow-bag/

Attached Files


Edited by abubue, 22 February 2016 - 09:15.


#4
pg-soare

pg-soare

    Ciclist de mahala

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,533
  • Înscris: 14.09.2008
Interesant subiect, chiar citisem inainte de Craciun cate ceva de permacultura si daca a am aplica cat mai multi aceste principii, totul ar fi local mai bine.

Dupa cum am spus acum cateva luni, anul acesta voi incerca sa cresc melci in curte si spirulina in mansarda casei. Mai nou m-a apucat damblaua sa mananc si greieri, dar trebuie sa mai citesc sa vad daca sunt capabil sa-i cresc.

In ceea ce priveste legumele, de exemplu pentru cartofi, voi incerca tehnica cu turnuri pe verticala.
Voi crea o harta virtuala despre  cum voi aseza legumele in curte.
Legumele ce vor fi in curte : rosii, ardei gras, ardei kapia, vinete, telina, conopida, morcov, dovlecei, fasole verde, patrunjel, cartofi, rucola, mormordica, castraveti, pepeni, ridichi, spanac, gulii,  ceapa, sparanghel.

In legatura cu retete care se includa si momordica puteti vedea aici un studiu. Le voi da o sansa, desi nu cred ca voi fi incantat de gustul amar.

abubue, momentan nu vad cum sa faci o tona de legume din 20mp, insa neavand experienta...

Edited by pg-soare, 22 February 2016 - 10:09.


#5
Platon

Platon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,692
  • Înscris: 22.10.2002
Eu as face asta de hobby, pe balcon, si sa imi incante ochiul verdele, sau rosul, dar am o problema, balconul meu este saturat de soare si caldura, incepem la ora 12 si terminam cu soarele la ora 21 ( vara) cum as putea sa rezolv cu caldura asta excesiva, abia am reusit sa am cateva ghivece cu flori, daca ratam un udat erau uscate deja

#6
gabian22

gabian22

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,630
  • Înscris: 26.01.2007

View Postpg-soare, on 22 februarie 2016 - 10:06, said:

Mai nou m-a apucat damblaua sa mananc si greieri, dar trebuie sa mai citesc sa vad daca sunt capabil sa-i cresc.
Tot nu te-ai potolit dupa ciupercile din 2015? :)) Posted Image

#7
abubue

abubue

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 465
  • Înscris: 31.01.2016

View PostPlaton, on 22 februarie 2016 - 10:10, said:

Eu as face asta de hobby, pe balcon, si sa imi incante ochiul verdele, sau rosul, dar am o problema, balconul meu este saturat de soare si caldura, incepem la ora 12 si terminam cu soarele la ora 21 ( vara) cum as putea sa rezolv cu caldura asta excesiva, abia am reusit sa am cateva ghivece cu flori, daca ratam un udat erau uscate deja
exista o plasa neagra din polipropilena care are rol de umbrire si a diminua vantul ! ...
trebuie doar un schelet sau ceva sistem de sfori ptr a rigidiza aceasta plasa !
yo am folosit aceasta plasa ptr a face "umbra" in interiorul bidoanelor de apa reciclate
din care am facut niste ghivece extraordinare ! ... zic yo ! ... Posted Image
datorita acestei plase substratul are o mare capacitate de schimb de gaze : O2 si CO2 !
utate-te ce "moaca" au tomatele mele la 6 saptamani ! ... Posted Image

Attached Files


Edited by abubue, 22 February 2016 - 11:00.


#8
Platon

Platon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,692
  • Înscris: 22.10.2002

View Postabubue, on 22 februarie 2016 - 10:54, said:

exista o plasa neagra din polipropilena care are rol de umbrire si a diminua vantul ! ...
trebuie doar un schelet sau ceva sistem de sfori ptr a rigidiza aceasta plasa !
yo am folosit aceasta plasa ptr a face "umbra" in interiorul bidoanelor de apa reciclate
din care am facut niste ghivece extraordinare ! ... zic yo ! ... Posted Image
datorita acestei plase substratul are o mare capacitate de schimb de gaze : O2 si CO2 !
utate-te ce "moaca" au tomatele mele la 6 saptamani ! ... Posted Image
Unde as putea gasi aceasta plasa? Chiar vreau sa fac mai multa umbra pe balcon,este extrem de cald

#9
abubue

abubue

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 465
  • Înscris: 31.01.2016

View Postgabian22, on 22 februarie 2016 - 10:25, said:

Tot nu te-ai potolit dupa ciupercile din 2015? Posted Image) Posted Image
yo am avut "treaba" cu ciupercile in 2010 ! ... aveam o camera in care am incercat sa cultiv
in tot felul de medii, printre care cel mai mult ma interesa zatul de cafea, ciuperci si bureti ! ...
sterilizat mediul in microunde, pastrat la frigider diferite pungi cu spori, etc ! ...
toate astea pana intr-o zi cand nevasta-mea "s-a saturat" ! ...
m-a pus sa aleg intre "ciupercarie" si ea ! ... am ales gresit, alegand-o pe ea ? ... Posted Image

View PostPlaton, on 22 februarie 2016 - 11:04, said:

Unde as putea gasi aceasta plasa? Chiar vreau sa fac mai multa umbra pe balcon,este extrem de cald
la magazinele de gradinarit ! ... exista cu diferite grade de umbra ! ... cea din imagine este cu 50% !

Edited by abubue, 22 February 2016 - 11:06.


#10
Platon

Platon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,692
  • Înscris: 22.10.2002

View Postabubue, on 22 februarie 2016 - 11:05, said:

yo am avut "treaba" cu ciupercile in 2010 ! ... aveam o camera in care am incercat sa cultiv
in tot felul de medii, printre care cel mai mult ma interesa zatul de cafea, ciuperci si bureti ! ...
sterilizat mediul in microunde, pastrat la frigider diferite pungi cu spori, etc ! ...
toate astea pana intr-o zi cand nevasta-mea "s-a saturat" ! ... :)
la magazinele de gradinarit ! ... exista cu diferite grade de umbra ! ... cea din imagine este cu 50% !
Zilele astea ma duc sa caut

#11
jumborom

jumborom

    E bine așa cum e.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,616
  • Înscris: 25.11.2007

View PostPlaton, on 22 februarie 2016 - 11:06, said:

Zilele astea ma duc sa caut

Dede, dar si la altii.

#12
abubue

abubue

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 465
  • Înscris: 31.01.2016

View Postpg-soare, on 22 februarie 2016 - 10:06, said:

... abubue, momentan nu vad cum sa faci o tona de legume din 20mp, insa neavand experienta...
creand plantelor un mediu cat mai apropiat de "perfect" si adaptand culturile la sezon ! ...
gandeste-te cate plante exista care cresc pe verticala ! ... care insema o mare economie de spatiu util ! ...
deasemeni, trebuie sa cunoastem compatibiliatea legumelor ! ...
exemplu: intr-un ghiveci cu tomate se pot planta langa tulpina acesteia, 2-3 salate !

View PostPlaton, on 22 februarie 2016 - 11:06, said:

Zilele astea ma duc sa caut
adu-ti aminte sa cumperi mai multa ! ... o tai, si o pui pe circumferinta ghivecelor ! ...
o sa cat de importanta este ptr plantele cultivate in ghiveci de plastic ! ... Posted Image

Attached Files


Edited by abubue, 22 February 2016 - 11:23.


#13
crisbud

crisbud

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,242
  • Înscris: 07.12.2011
Foarte bun subiect, Vic.! Va fi urmarit, eu cultivand exclusiv hobby, pt familie si prieteni.

#14
gcom61

gcom61

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,824
  • Înscris: 21.01.2007

View PostPlaton, on 22 februarie 2016 - 10:10, said:

Eu as face asta de hobby, pe balcon, si sa imi incante ochiul verdele, sau rosul, dar am o problema, balconul meu este saturat de soare si caldura, incepem la ora 12 si terminam cu soarele la ora 21 ( vara) cum as putea sa rezolv cu caldura asta excesiva, abia am reusit sa am cateva ghivece cu flori, daca ratam un udat erau uscate deja

Eu am incercat in urma cu cativa ani ,un soi de perdea pe exteriorul balconulul.Practic,faci un fel de jaluzea;o panza rulata pe o teava de 1/2'',care prin simpla tragere de o sfoara se rula la partea de sus.In felul asta temperatura din balcon era acceptabila.Pt ca vantul sa nu-si faca de cap cu jaluzeaua mea,teava respectiva era limitata in a se departa de balcon ,de 2 sfori legate sus si jos.

#15
validoe

validoe

    CUT TH3 5H1T!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,089
  • Înscris: 01.12.2006
Interesant cum oameni care nu au teren ar cultiva si in balcon, in bidoane si sunt o gramada care au si il lasa pirloaga, mai bine cumpara turcisme din supermarket ca e trendy decat sa faca ''subzistenta'' sa fie de rasul prietenilor. Astia suntem...

#16
alexbjorg

alexbjorg

    Who cares?!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,143
  • Înscris: 10.10.2007

View Postabubue, on 22 februarie 2016 - 08:45, said:

se zice ca, o suprafata protejata, ca sa nu spun sera, de cca 20 m2, cu pasiune si dragoste ptr natura, poate "fabrica" cca 1000 de kg de aliment verde
Serios?Si marmota?Sau:in citi ani?

Is curios care dintre voi stie din experienta fizica personala cit inseamna 1000 de kg.
Ca de povesti sint satul.

Mai era pe aici un subiect cu legume din plastic,cam acum 1 an si ceva,parca.

#17
abubue

abubue

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 465
  • Înscris: 31.01.2016

View Postalexbjorg, on 22 februarie 2016 - 20:46, said:

Is curios care dintre voi stie din experienta fizica personala cit inseamna 1000 de kg.
yo stiu ! ...  am lucrat in constructii ! ... fo' 6 roabe de nisip ! ... Posted Image
32.000 de ridichi, insemna "exact" o tona ! ...
daca le dai "ce trebe" se pot "inghesui" si cultiva in 20 m2 ! ... Posted Image
Alex, esti iertat, ptr ca esti "contaran" de-al meu ! ... sunt din cartierul Abator !

Edited by abubue, 22 February 2016 - 21:29.


#18
decoservicestil

decoservicestil

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 899
  • Înscris: 05.06.2008
32000 de ridichi..... in 20 m2 ?

Edited by decoservicestil, 22 February 2016 - 21:36.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate