Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
teava rezistenta panou apa calda

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata
 Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool
 Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit

Routere detinute in trecut si in ...
 

Vand butasi mure Thornefree, inradacinati. Pret domestic

- - - - -
  • Please log in to reply
71 replies to this topic

#37
n00b4

n00b4

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 23.05.2008
salut!

cum stam cu productia?eu am inceput cu strugurii in rahova deci trec periodic pe centura..

#38
recinul

recinul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 184
  • Înscris: 26.08.2016
pt iorgu. balauca mihai jud botosani loc.bucecea str garii.

#39
1orgu

1orgu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,051
  • Înscris: 06.10.2012
Ok!

#40
1orgu

1orgu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,051
  • Înscris: 06.10.2012
La ora 15.30 au plecat spre tine. In maxim 24 de ore desfaci coletul.

Attached Files

  • Attached File  008.JPG   861.33K   73 downloads


#41
gap2007

gap2007

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 542
  • Înscris: 27.07.2007
1orgu, am si eu o intrebare, momentan nu pot sa citesc topicul dedicat. Ar merge plantati ceva mai desi si cu agrotextil?

#42
1orgu

1orgu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,051
  • Înscris: 06.10.2012
Te pacalesti daca tu crezi ca o densitate mai mare iti aduce o cantitate mai subtantiala de fructe. Soiul acesta are nevoie de spatiu, aerisire si lumina. Este foarte viguros in dezvoltare si acaparator cu zonele invecinate. Am ajuns la acesta concluzie dupa multe, multe experiente si esecuri.
Momentan respect densitatea si trec de la 3-4 tulpini la cuib , la doar doua. Fructificarea este mai numeroasa, fructele mai mari si au un aport de zaharuri superior. Asta se datoreaza razelor de soare care le mangaie permanent.
Respecta distanta de 1,5m. intre cuiburi si totul va fii ok. Cand le plantezi ele sunt mici si crezi ca distanta este prea mare, dar dupa vreo doi ani te convingi ca este ideala.
Nu folosesc agrotextil in banda unde sunt plantati. Le plivesc manual. Solul are nevoie de aer, vant, soare. Sub agrotextil sunt fel si fel de daunatori. Melci, soricei, insecte, broaste...
La plivit foloseste un spaclu. Merge foarte usor. In 15 minute, eu plivesc vreo 30m. lungime.
Nu folosii sub nici o forma ierbicid. Riscul este prea mare.

#43
gap2007

gap2007

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 542
  • Înscris: 27.07.2007
1orgu, intreb ca sa stiu daca se poate cultiva cu agrotextil (prin care solul respira) sau nu. La densitate accept orice sugestie. Parintii mei sunt la o varsta (si stare de sanatate) care nu le permite statul la plivit. Iar eu nu o sa am timp de activitatile astea, sa am eu timp sa ma ocup de ce am si as fi fericit (solar + gradine de ardeioase, 400mp).
,Nu am idee de cultura murului, dar daca se preteaza la cultura cu mulcire, m-as baga si eu. ii plantez acum si pana la primavara am timp sa ma documentez. Nu vreau sa bat recordurile de productie, vreau doar sa o fac cat mai putin dependenta de ingrijire intesiva si sa scot cat pentru familie. Logic, toamna ridic agrotextilul si sap, bag o mranita, dar nu am cum sa ma ocup de ei  mai mult de atat. Se poate? Daca da, vb pe privat detaliile.

Edited by gap2007, 05 November 2016 - 21:39.


#44
demm

demm

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 58
  • Înscris: 16.01.2016
Dl. Iorgu, au inceput rezervarile pentru primavara? Daca da, as vrea sa diu trecut pe lista. Inca nu stiu cantitatea exacta, trebuie sa ma mai gandesc unde sa-i plantez

#45
1orgu

1orgu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,051
  • Înscris: 06.10.2012
@gap2007
Scuze ptr. intarzierea raspusului. Este iarna si nu prea am intrat pe aici.
Cea mai usoara modalitate de mulcire este cea cu paie. Da voie la sol sa respire, pastreaza umezeala in substrat si impiedica dezvoltarea si cresterea buruienilor. Mai apare cate una pe ici pe colo, dar alea se smulg imediat.

@demn
Da. Chiar ieri am avut al treilea coleg pe lista. E din Bihor. Vrea 300 de buc. Pot sa te inscriu. Esti la nr. 4.
Le-a mers foarte bine la marcote. Au radacinile bine dezvoltate.
Anul acesta vreau sa ofer un bonus potentialilor clienti.

Pana in 50 fire - 3 lei.
Intre 50 -100 fire 2,75 lei.
Cei care doresc peste 100 de fire, pretul este de 2.50 lei.
Nr. meu de tel. este pe acest subiect. Daca doresti amanunte le primesti cu cea mai mare placere.

#46
demm

demm

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 58
  • Înscris: 16.01.2016

View Post1orgu, on 10 februarie 2017 - 07:56, said:

@demn
Da. Chiar ieri am avut al treilea coleg pe lista. E din Bihor. Vrea 300 de buc. Pot sa te inscriu. Esti la nr. 4.
Le-a mers foarte bine la marcote. Au radacinile bine dezvoltate.
Anul acesta vreau sa ofer un bonus potentialilor clienti.

Pana in 50 fire - 3 lei.
Intre 50 -100 fire 2,75 lei.
Cei care doresc peste 100 de fire, pretul este de 2.50 lei.
Nr. meu de tel. este pe acest subiect. Daca doresti amanunte le primesti cu cea mai mare placere.

Mersi fain. Incerc sa-ti dau o cifra concreta cat de repede pot, sa nu te incurc la socoteli.

#47
1orgu

1orgu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,051
  • Înscris: 06.10.2012
Nici o problema. Grabeste-te incet. Numai asa ajungem sigur si linistiti la destinatia dorita.

#48
demm

demm

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 58
  • Înscris: 16.01.2016
Inca ceva te rog. Cam cand se planteaza (aproximativ)?

#49
1orgu

1orgu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,051
  • Înscris: 06.10.2012
Sunt doua perioade aproximative. In octombrie sau in martie. Este in functie si de vreme. Poate sa fie o toamna scurta sau o imprimavarare tarzie, iarna mai lunga
De exemplu acum in vest nu este zapada si la noi in sud sunt cam 20-25 cm.
Dar cand vine vremea plantele nu mai pot fii tinute din startul pe care-l doresc. Ele vor sa creasca si sa produca ce stiu ele. O fac fie ca vrem, fie ca nu vrem noi.
Viata merge inainte!
Mama Natura are grija de ele si de noi.

#50
crisbud

crisbud

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,242
  • Înscris: 07.12.2011
Si noi trebuie sa avem grija de EA!

#51
demm

demm

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 58
  • Înscris: 16.01.2016
Mersi de raspuns.

La Bistrita e inca destul de frig si din cauza zapezii care se topeste si a ploilor, pamantul este foarte ud deci, presupun ca macar pana la jumatatea lui martie nu o sa pot intra in gradina.

Am citit tot pe aici pe undeva ca gropile necesare trbuiesa fie 25x25x25. Este adevarat? As putea sa fa gaurile cu un burghiu din acela manual de w0cm diametru sau sunt prea mici?

Care este distanta necesara dintre stalpii de sustinere? Ma gandeam la 3m; este mult, este putin?

Cate randuri de sarme sunt necesare pe inaltime si la ce distanta intre ele?

Este ok sa plantez butasii si doar dupa aceea (cam la 2 3 saptamani) sa pun stalpii si sarma de sustinere sau cresterea este rapida si nu mai apuc sa-i pun ?

Stiu ca v-am nenorocit cu atatea intrebari dar vreau sa fac treaba ca la carte si sa fiu pregatit in momentul in care vor ajunge butasii.



#52
robi69

robi69

    Junior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 86
  • Înscris: 22.07.2008
nu uita ca aici esti pe Bursa agricola,despre ce ,cum si cand poti citi pe   topicul "zmeura si murele si alte fructe"(n-am stiut sa pun linkul)

link

Edited by scaiba, 12 February 2017 - 17:49.
Am adăugat link spre subiect.


#53
1orgu

1orgu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,051
  • Înscris: 06.10.2012
Nu ma deranjeaza nici un fel de intrebare la care pot si stiu sa raspund. In 5 ani de cand sunt pe SP am pus sute de intrebari. Am primit raspuns la toate, de la mai multi colegi.
Suntem aici sa ne ajutam.
- gropile nu se fac greu. Latime si adancime de o cazma. Dureaza doua-trei minute una. Ajuta si radacinutele sa se adapteze imediat.
- distanta la care am stalpii de sustinere este de 10m. Am si la 12m. Nici o problema.Toata rezistenta de sprijin este sustinuta de capete. Acolo trebuie sa fie rezistenta.
- am stalpii de sustinere la 2m. inaltime. Este cam mult. La 1,80 este perfect.
- sarmele eu le am la 50cm. intre ele la stalpii de 2m. La 1,80 ideal sunt la 50/50/40/40 cm.
Da, poti sa plantezi si dupa vreo 30-40 de zile pui stalpii si sarmele. Trebuie doar sa ai grija cand intinzi sarmele sa nu agati plantutele. La inceput sunt mai sensibile.

@robi69
Corect ai dreptate! Dar m-am gandit ca nu multi au rabdare sa rasfoiasca topicul mentionat de tine. Din varii motive.
Personal consider ca am postat niste informatii posibil dorite si de alti potentiali clienti sau colegi.
Sunt sigur ca in urma postarii tale, doritorii de informatii vor accesa si acel subiect pe aria agricola.

#54
demm

demm

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 58
  • Înscris: 16.01.2016
Mersi de incormatii. Revin in cateva zile cu un numar exact pentru comanda (trebuie sa ajung pe la gradina sa facmasuratori).

@scaiba scuze de off-topic.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate