Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Iisus - profet sau Dumnezeu pe pământ?

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
356 replies to this topic

#37
Legine

Legine

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,968
  • Înscris: 26.12.2015

View Postdark, on 30 aprilie 2016 - 11:54, said:



si Legine are natura ta, impartasiti aceeasi natura, totusi Legine nu e fiul tau!Posted Image


A dat nastere, a nascut.altfel, Isus nu putea fi Fiul Lui.


Daca sustii ca Fiul este co-egal cu Tatal atunci mai bine ii zicea "Fratele Geaman al lui Dumnezeu"Posted Image

Foarte buna observatia. Rezulta, deci, ca Fiul si Tatal sunt entitati distincte. Care impartasesc aceeasi natura. Dar ce vrea sa insemne ca au aceeasi natura? Spre exemplu, cum ar putea doua lucruri care au aceeasi natura sa fie, unul fara inceput si fara sfarsit iar celalalt cu inceput si fara sfarsit? Ce ar mai insemna, de fapt, in acest caz, sintagma "aceeasi natura", daca nu doar o expresie lipsita de orice continut?


Ce inseamna "a da nastere"? De ce nu "a creat", "a facut", "a scos din sine", "a emanat"?


Ce inseamna "co-egal"? Sau, "mai mare", "mai mic"?

#38
Sfantul Jakob

Sfantul Jakob

    membru anodin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,928
  • Înscris: 26.01.2007

View Postdark, on 30 aprilie 2016 - 11:54, said:

ma mir ca nu ti-e rusine.
Nu cu rusinea lipsita de motiv intemeiat am eu probleme. Ci cu mandria :)

#39
altnume

altnume

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,822
  • Înscris: 30.01.2010

View Posttouchthis, on 21 februarie 2016 - 18:16, said:

Iisus - profet sau Dumnezeu pe pământ?
Asadar nu exista alta varianta decat profet sau Dumnezeu.Posted Image
...
Multumesc umanitatii ca Romania, Uniunea si SUA statalitatea e laica, altfel carnagiul ar fi fost demonic.

#40
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 60,899
  • Înscris: 16.03.2004

View PostLegine, on 30 aprilie 2016 - 12:36, said:

Foarte buna observatia. Rezulta, deci, ca Fiul si Tatal sunt entitati distincte. Care impartasesc aceeasi natura. Dar ce vrea sa insemne ca au aceeasi natura?

Noi nu avem versete biblice clare in aceasta privinta. Dar se pare ca Trinitarii au o alta biblie, in care scrie ca daca Tatal si Fiul au aceeasi natura (indiferent ce ar insemna asta), automat sunt egali si co-eterni si la fel de omniscienti.Posted Image

View PostLegine, on 30 aprilie 2016 - 12:36, said:

Ce inseamna "a da nastere"? De ce nu "a creat", "a facut", "a scos din sine", "a emanat"?
Ce inseamna "co-egal"? Sau, "mai mare", "mai mic"?

Biblia spune doar ca Isus este "nascut", si nimic despre : co-egalitate, co-substantialitate, ipostasuri si alti termeni trinitari.

View PostSfantul Jakob, on 30 aprilie 2016 - 11:22, said:

Sintagma  “Fiul lui Dumnezeu” descrie o persoana care manifesta natura lui Dumnezeu. In tot NT ea a fost folosita DOAR pentru Domnul Isus Hristos. Singura exceptie in care titulatura se aplica si altuia este in  Luca 3:38, in care spune ca Adam este Fiul lui Dumnezeu dar noi stim ca aceasta este in contextul genealogiei: Adam a fost primul om creat de Dumnezeu.

Prin “Fiul lui Dumnezeu” nu intelegem ca Dumnezeu Tatal ar fi fost casatorit si ar fi dat nastere unui fiu, ci ca Persoana care poarta acest nume are aceeasi esenta, aceleași atribute, aceleasi trasaturi ca ale lui Dumnezeu Tatal.

Faptul ca Isus este Fiu semnifica dumnezeirea Lui.
El este Dumnezeu pentru ca este Fiu de Dumnezeu si este om pentru ca este Fiul Omului.

Intr-un sens asemanator este folosita expresia „fii lui Dumnezeu” si pentru alti oameni, ingeri.
Ei au ceva in comun cu Dumnezeu: sunt creatia Lui, implinesc scopurile Lui, il reprezinta pe El.
Tocmai de aceea uneori acestia primesc in Scripturi titulatura de „dumnezei”.

Insa Isus este complet diferit de cei de mai sus. El este unic. Numit „Singurul Fiu”.
Isus este singurul Fiu al lui Dumnezeu in sensul ca este singurul care in mod deplin, in ce priveste atributele, este coegal si consubstantial cu Dumnezeu Tatal.


"Explicatiile" acestea fara niciun suport biblic, se pot arunca la toaleta si apoi apa trasa. Cam asa...

[ http://img.over-blog.com/277x300/2/88/40/96/messages/wc.gif - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by dark, 30 April 2016 - 13:36.


#41
Legine

Legine

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,968
  • Înscris: 26.12.2015

View Postdark, on 30 aprilie 2016 - 13:33, said:



Noi nu avem versete biblice clare in aceasta privinta. Dar se pare ca Trinitarii au o alta biblie, in care scrie ca daca Tatal si Fiul au aceeasi natura (indiferent ce ar insemna asta), automat sunt egali si co-eterni si la fel de omniscienti.Posted Image



Biblia spune doar ca Isus este "nascut", si nimic despre : co-egalitate, co-substantialitate, ipostasuri si alti termeni trinitari.

Am plecat de la premisa ca Tatal si Fiul au aceeasi natura. Cu aceasta premisa, am pus niste intrebari la care te fofilezi sa raspunzi. O fi acesta semnul unei adanci intelepciuni? :rolleyes:


#42
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 60,899
  • Înscris: 16.03.2004

View PostLegine, on 30 aprilie 2016 - 14:00, said:

Am plecat de la premisa ca Tatal si Fiul au aceeasi natura. Cu aceasta premisa, am pus niste intrebari la care te fofilezi sa raspunzi. O fi acesta semnul unei adanci intelepciuni? Posted Image
Aceeasi natura nu inseamna automat acelasi nivel de cunostinte, aceeasi autoritate si aceeasi putere, ti-am spus!

#43
Legine

Legine

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,968
  • Înscris: 26.12.2015

View Postdark, on 30 aprilie 2016 - 15:11, said:


Aceeasi natura nu inseamna automat acelasi nivel de cunostinte, aceeasi autoritate si aceeasi putere, ti-am spus!

Dar ce anume inseamna "aceeasi natura"?

#44
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 60,899
  • Înscris: 16.03.2004

View PostLegine, on 30 aprilie 2016 - 15:23, said:

Dar ce anume inseamna "aceeasi natura"?

O asemanare.

Evrei 1
1. Dupa ce a vorbit in vechime parintilor nostri prin proroci, in multe randuri si in multe chipuri, Dumnezeu,
2. la sfarsitul acestor zile, ne-a vorbit prin Fiul pe care L-a pus mostenitor al tuturor lucrurilor si prin care a facut si veacurile.
3. El, care este oglindirea slavei Lui si intiparirea Fiintei Lui si care tine toate lucrurile cu cuvantul puterii Lui, a facut curatarea pacatelor si a sezut la dreapta Maririi in locurile preainalte,

#45
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

View Postdark, on 30 aprilie 2016 - 16:13, said:

O asemanare.

Facepalm_statue.jpg

@Robin,
Se pare că la eretici o întrebare are multiple variante de răspuns, în funcție de înțelegerea fiecăruia. :)

#46
Legine

Legine

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,968
  • Înscris: 26.12.2015

View Postdark, on 30 aprilie 2016 - 16:13, said:



O asemanare.

Evrei 1
1. Dupa ce a vorbit in vechime parintilor nostri prin proroci, in multe randuri si in multe chipuri, Dumnezeu,
2. la sfarsitul acestor zile, ne-a vorbit prin Fiul pe care L-a pus mostenitor al tuturor lucrurilor si prin care a facut si veacurile.
3. El, care este oglindirea slavei Lui si intiparirea Fiintei Lui si care tine toate lucrurile cu cuvantul puterii Lui, a facut curatarea pacatelor si a sezut la dreapta Maririi in locurile preainalte,

"Intiparirea Fiintei Lui" sau "oglindirea slavei Lui" nu e totusi mai mult decat "asemanare"?

O pisica se "aseamana" cu un jaguar dar e ridicol sa o imaginam ca pe "intiparirea fiintei jaguarului"...:lol:



#47
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 60,899
  • Înscris: 16.03.2004

View PostLegine, on 30 aprilie 2016 - 17:34, said:

"Intiparirea Fiintei Lui" sau "oglindirea slavei Lui" nu e totusi mai mult decat "asemanare"?

O pisica se "aseamana" cu un jaguar dar e ridicol sa o imaginam ca pe "intiparirea fiintei jaguarului"...Posted Image

O pisica se aseamana cu un jaguar? De unde pana unde?
Fiul nu este perfect identic cu Tatal Sau, doar stii ca insusi Fiul zice: "pentru ce ma numesti Bun, unul singur este bun - Dumnezeu" si ca "slava Tatalui este totul, slava Fiului e nimic, comparativ cu cea a Tatalui - (Ioan.8:54).

#48
Legine

Legine

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,968
  • Înscris: 26.12.2015

View Postdark, on 30 aprilie 2016 - 15:11, said:


Aceeasi natura nu inseamna automat acelasi nivel de cunostinte, aceeasi autoritate si aceeasi putere, ti-am spus!

Sa vorbim despre
1. Cunostinte
2. Autoritate
3. Putere

1. Nu a avut oare Tatal timp sa-si invete Fiul tot ce stie?
1a. Sau n-a vrut?
1b. Sau n-a putut?


2. Despre ce fel de autoritate poate fi vorba intre Tatal si Fiul? Poti vorbi coerent despre aceasta autoritate?

3. Ce poate Tatal si nu poate Fiul?

Edited by Legine, 30 April 2016 - 18:46.


#49
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 60,899
  • Înscris: 16.03.2004
Sa vorbim despre:
1. Cunostinte

Cat despre ziua aceea sau ceasul acela, nu stie nimeni, nici ingerii din ceruri, nici Fiul, ci numai Tatal. (Marc.13:32)

2. Autoritate

Tatal Meu, care Mi le-a dat, este mai mare decat toti; si nimeni nu le poate smulge din mana Tatalui Meu. (Ioan.10:29)

3. Putere

1 Cor 15:27. Dumnezeu, in adevar, "a pus totul sub picioarele Lui". Dar cand zice ca totul I-a fost supus, se intelege ca afara de Cel ce I-a supus totul.

#50
Legine

Legine

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,968
  • Înscris: 26.12.2015

View Postdark, on 30 aprilie 2016 - 18:51, said:

Sa vorbim despre:
1. Cunostinte

Cat despre ziua aceea sau ceasul acela, nu stie nimeni, nici ingerii din ceruri, nici Fiul, ci numai Tatal. (Marc.13:32)

2. Autoritate

Tatal Meu, care Mi le-a dat, este mai mare decat toti; si nimeni nu le poate smulge din mana Tatalui Meu. (Ioan.10:29)

3. Putere

1 Cor 15:27. Dumnezeu, in adevar, "a pus totul sub picioarele Lui". Dar cand zice ca totul I-a fost supus, se intelege ca afara de Cel ce I-a supus totul.

N-am inteles nimic. Poti vorbi coerent?

#51
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 60,899
  • Înscris: 16.03.2004

View PostLegine, on 30 aprilie 2016 - 19:25, said:

N-am inteles nimic. Poti vorbi coerent?
Eu nu am spus nimic, doar am lasat Cuvantul sa vorbeasca...

#52
Legine

Legine

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,968
  • Înscris: 26.12.2015

View Postdark, on 30 aprilie 2016 - 19:27, said:


Eu nu am spus nimic, doar am lasat Cuvantul sa vorbeasca...

Pai eu cu tine vorbeam...

#53
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 60,899
  • Înscris: 16.03.2004

View PostLegine, on 30 aprilie 2016 - 19:29, said:

Pai eu cu tine vorbeam...
Eu nu pot sa-ti indrept atentia decat la Biblie, daca vrei elucubratii, discuta cu Jakob.Posted Image

#54
Legine

Legine

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,968
  • Înscris: 26.12.2015

View Postdark, on 30 aprilie 2016 - 19:31, said:


Eu nu pot sa-ti indrept atentia decat la Biblie, daca vrei elucubratii, discuta cu Jakob.Posted Image

Pacat.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate