Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Iisus - profet sau Dumnezeu pe pământ?

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
356 replies to this topic

#19
glitter

glitter

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,642
  • Înscris: 15.03.2015

View PostLegine, on 29 aprilie 2016 - 16:48, said:

Bine-ai venit, inger luminos! Rogu-te, fa lumina si explica tu ce inseamna expresia...Posted Image

Inseamna, Isus Hristos - Mantuitorul omenirii. :)

E Singurul  Fiu prin care obtii mantuirea

16. Fiindca atat de mult a iubit Dumnezeu lumea, ca a dat pe singurul Lui Fiu, pentru ca oricine crede in El sa nu piara, ci sa aiba viata vesnica.
17. Dumnezeu, in adevar, n-a trimis pe Fiul Sau in lume ca sa judece lumea, ci ca lumea sa fie mantuita prin El.
18. Oricine crede in El nu este judecat; dar cine nu crede a si fost judecat, pentru ca n-a crezut in Numele singurului Fiu al lui Dumnezeu.
19. Si judecata aceasta sta in faptul ca, odata venita Lumina in lume, oamenii au iubit mai mult intunericul decat lumina, pentru ca faptele lor erau rele.
20. Caci oricine face raul uraste lumina si nu vine la lumina, ca sa nu i se vadeasca faptele.
21. Dar cine lucreaza dupa adevar vine la lumina, pentru ca sa i se arate faptele, fiindca sunt facute in Dumnezeu." (Ioan 3)

#20
Legine

Legine

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,968
  • Înscris: 26.12.2015

View Postglitter, on 29 aprilie 2016 - 16:59, said:



Inseamna, Isus Hristos - Mantuitorul omenirii. :)

E Singurul  Fiu prin care obtii mantuirea

16. Fiindca atat de mult a iubit Dumnezeu lumea, ca a dat pe singurul Lui Fiu, pentru ca oricine crede in El sa nu piara, ci sa aiba viata vesnica.
17. Dumnezeu, in adevar, n-a trimis pe Fiul Sau in lume ca sa judece lumea, ci ca lumea sa fie mantuita prin El.
18. Oricine crede in El nu este judecat; dar cine nu crede a si fost judecat, pentru ca n-a crezut in Numele singurului Fiu al lui Dumnezeu.
19. Si judecata aceasta sta in faptul ca, odata venita Lumina in lume, oamenii au iubit mai mult intunericul decat lumina, pentru ca faptele lor erau rele.
20. Caci oricine face raul uraste lumina si nu vine la lumina, ca sa nu i se vadeasca faptele.
21. Dar cine lucreaza dupa adevar vine la lumina, pentru ca sa i se arate faptele, fiindca sunt facute in Dumnezeu." (Ioan 3)

Eu nu neg cele ce afirmi mai sus. Dar, pentru a avea un dialog constructiv ideile, argumentele trebuie sa decurga unele din altele. Altfel, ne trezim ca in loc sa polemizam nu facem decat sa trambitam.

Deci, te intreb, de ce "Fiu"? De ce nu, de exemplu, "Emanatia"? Sau, "Frate mai mic"? Sau "Lumina din lumina"?

#21
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,533
  • Înscris: 16.03.2004

View PostLegine, on 29 aprilie 2016 - 17:03, said:

Sau, "Frate mai mic"?

Mai mic? :huh:
O, nu, fratele geaman, ca sunt co-egali!

#22
Legine

Legine

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,968
  • Înscris: 26.12.2015

View Postdark, on 29 aprilie 2016 - 17:29, said:

Mai mic? :huh:
O, nu, fratele geaman, ca sunt co-egali!

S-a votat!!
Glitter, pune la socoteala si "Fratele geaman"...
Deci? :rolleyes:

#23
glitter

glitter

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,642
  • Înscris: 15.03.2015
nu stiu despre ce vorbiti...Posted Image Posted Image

#24
Legine

Legine

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,968
  • Înscris: 26.12.2015

View Postglitter, on 29 aprilie 2016 - 19:38, said:

nu stiu despre ce vorbiti...Posted Image http://forum.softped...fault/smoke.gif

De ce se numeste "Fiul" si nu altcumva? Ca doar nu ne putem imagina ca Tatal are o Mama cu care ar putea avea un Fiu, nu?

#25
logic1

logic1

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,084
  • Înscris: 10.09.2008
Regii mesianici (=unși), cum au fost David și Solomon, au fost numiți sau considerați ”Fii” al Regelui ”Tată” ceresc, pentru a se arăta că moșteneau tronul în mod legitim - cu autorizarea lui Dumnezeu.

Psalm 2

6 „Totuşi, Eu am uns pe Împăratul Meu pe Sion, muntele Meu cel sfânt.”
7 „Eu voi vesti hotărârea Lui” – zice Unsul – „Domnul Mi-a zis: „Tu eşti Fiul Meu! Astăzi Te-am născut.
8 Cere-Mi, şi-Ţi voi da neamurile de moştenire, şi marginile pământului în stăpânire!
9 Tu le vei zdrobi cu un toiag de fier şi le vei sfărâma ca pe vasul unui olar.”


Pe această tradiție ultimul Mesia (cel escatologic) a fost numit în limbajul teologic Fiul. Cu sensul de Regele, Unsul, Alesul.
Marele preot îl întreabă pe Isus dacă este Mesia, folosind pentru accentuare ambele titluri mesianice: ”Ești tu Cristosul, Fiul lui Dumnezeu?”
La fel se găsesc alăturate ”Cristosul, Alesul lui Dumnezeu”, Cristosul, Împăratul lui Israel”, ”Fiul lui Dumnezeu, Împăratul lui Israel”.

„Pe alţii i-a mântuit; să Se mântuiască pe Sine însuşi, dacă este El Hristosul, Alesul lui Dumnezeu” (Luca 23:35)
„Pe Omul acesta L-am găsit aţâţând neamul nostru la răscoală, oprind a plăti bir cezarului şi zicând că El este Hristosul, Împăratul” (Luca 23:2)
Natanael I-a răspuns: „Rabi, Tu eşti Fiul lui Dumnezeu, Tu eşti Împăratul lui Israel!” (Ioan 1:49)

#26
Legine

Legine

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,968
  • Înscris: 26.12.2015

View Postlogic1, on 30 aprilie 2016 - 06:59, said:

Regii mesianici (=unși), cum au fost David și Solomon, au fost numiți sau considerați ”Fii” al Regelui ”Tată” ceresc, pentru a se arăta că moșteneau tronul Ăźn mod legitim - cu autorizarea lui Dumnezeu.

Psalm 2

6 „Totuși, Eu am uns pe Împăratul Meu pe Sion, muntele Meu cel sfĂąnt.”
7 „Eu voi vesti hotărĂąrea Lui” – zice Unsul – „Domnul Mi-a zis: „Tu ești Fiul Meu! Astăzi Te-am născut.
8 Cere-Mi, și-Ți voi da neamurile de moștenire, și marginile pămĂąntului Ăźn stăpĂąnire!
9 Tu le vei zdrobi cu un toiag de fier și le vei sfărĂąma ca pe vasul unui olar.”


Pe această tradiție ultimul Mesia (cel escatologic) a fost numit Ăźn limbajul teologic Fiul. Cu sensul de Regele, Unsul, Alesul.
Marele preot Ăźl Ăźntreabă pe Isus dacă este Mesia, folosind pentru accentuare ambele titluri mesianice: ”Ești tu Cristosul, Fiul lui Dumnezeu?”
La fel se găsesc alăturate ”Cristosul, Alesul lui Dumnezeu”, Cristosul, Împăratul lui Israel”, ”Fiul lui Dumnezeu, Împăratul lui Israel”.

„Pe alții i-a mĂąntuit; să Se mĂąntuiască pe Sine Ăźnsuși, dacă este El Hristosul, Alesul lui Dumnezeu” (Luca 23:35)
„Pe Omul acesta L-am găsit ațĂąțĂąnd neamul nostru la răscoală, oprind a plăti bir cezarului și zicĂąnd că El este Hristosul, Împăratul” (Luca 23:2)
Natanael I-a răspuns: „Rabi, Tu ești Fiul lui Dumnezeu, Tu ești Împăratul lui Israel!” (Ioan 1:49)

Pai David si Solomon chiar au avut tron. Ca l-or fi mostenit de la Dumnezeu- ce aberatie!!!- ca l-or fi apucat cu fel si fel de crime si crimulete, cert e ca au avut tron.
Dar Isus?

#27
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011

View PostLegine, on 29 aprilie 2016 - 16:24, said:

"Fiul lui Dumnezeu" e o expresie care nu inseamna nimic...

da, asa e.
inseamna orice vrem noi, numai Fiu nu... :lol:

#28
Legine

Legine

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,968
  • Înscris: 26.12.2015

View PostDude_2nd, on 30 aprilie 2016 - 07:33, said:



da, asa e.
inseamna orice vrem noi, numai Fiu nu... :lol:

Pai Fiu implica o Mama, nu crezi?
Or folosesti sensul propriu al cuvintelor doar atunci cand iti convine? :rolleyes:

#29
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011

View PostLegine, on 30 aprilie 2016 - 07:37, said:

Pai Fiu implica o Mama, nu crezi?
Or folosesti sensul propriu al cuvintelor doar atunci cand iti convine? Posted Image
Eu cred ca Dumnezeul cel Necuprins a utilizat un termen propriu omului- fiu, in cazul de fata -, pentru ca acesta din urma sa-L inteleaga cat mai exact, sa inteleaga cat mai precis relatiile intre Dumnezeu si Isus.
Deci, Isus e Fiul lui Dumnezeu, indiferent ca Dumnezeu are nevoie de o Mama sa-L faca, sau ba.


ps: iar daca e nevoie de o mama, probabil ca te gandesti ca e nevoie si de un act sexual...si deja ai coborat nivelul Dumnezeirii la nivelul jalnic al omului muritor.
Sau probabil chiar nu e posibil ca in lumea extraterestra, o Entitate complexa sa produca un Fiu, fara sa fie nevoie de o Mama si un act sexual, ca la noi oamenii muritori?

#30
Legine

Legine

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,968
  • Înscris: 26.12.2015

View PostDude_2nd, on 30 aprilie 2016 - 07:50, said:


Eu cred ca Dumnezeul cel Necuprins a utilizat un termen propriu omului- fiu, in cazul de fata -, pentru ca acesta din urma sa-L inteleaga cat mai exact, sa inteleaga cat mai precis relatiile intre Dumnezeu si Isus.
Deci, Isus e Fiul lui Dumnezeu, indiferent ca Dumnezeu are nevoie de o Mama sa-L faca, sau ba.


ps: iar daca e nevoie de o mama, probabil ca te gandesti ca e nevoie si de un act sexual...si deja ai coborat nivelul Dumnezeirii la nivelul jalnic al omului muritor.
Sau probabil chiar nu e posibil ca in lumea extraterestra, o Entitate complexa sa produca un Fiu, fara sa fie nevoie de o Mama si un act sexual, ca la noi oamenii muritori?

Bah, daca produce ceva fara mama nu se numeste Fiu. Ia uita-te sa vezi ce inaeamna "fiu" in DEX.
Putem insa explica de ce cuvantul Fiu e cel care arata relatia dintre Dumnezeu si Isus.
Poti explica?

#31
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011

View PostLegine, on 30 aprilie 2016 - 08:12, said:

Bah, daca produce ceva fara mama nu se numeste Fiu. Ia uita-te sa vezi ce inaeamna "fiu" in DEX.
Putem insa explica de ce cuvantul Fiu e cel care arata relatia dintre Dumnezeu si Isus.
Poti explica?
bah, peste 100 de ani definitia din DEX se va schimba si ea, odata cu vremurile.
se va spune ca fiu e si acela facut in eprubeta de doi poposexuali.
Fiu al lui Dumnezeu inseamna in mod fizic nascut din Insusi Dumnezeu. Sange din sangele Sau, carne din carnea Sa,gena din gena Sa, na.

Edited by Dude_2nd, 30 April 2016 - 09:16.


#32
Sfantul Jakob

Sfantul Jakob

    membru anodin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,205
  • Înscris: 26.01.2007

View PostLegine, on 30 aprilie 2016 - 08:12, said:

Bah, daca produce ceva fara mama nu se numeste Fiu.
Ba da, prietene. Biblia foloseste termenul "fiu" chiar si atunci cand nu exista parinti.
Uite-aci:

2 Tesaloniceni 2:3
Nimeni să nu vă amăgească în vreun chip; căci nu va veni înainte ca să fi venit lepădarea de credinţă şi de a se descoperi omul fărădelegii, fiul pierzării

Te rog, nu-mi spune ca mama e... pierzarea  Posted Image

#33
Legine

Legine

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,968
  • Înscris: 26.12.2015

View PostSfantul Jakob, on 30 aprilie 2016 - 09:38, said:


Ba da, prietene. Biblia foloseste termenul "fiu" chiar si atunci cand nu exista parinti.
Uite-aci:

2 Tesaloniceni 2:3
Nimeni să nu vă amăgească Ăźn vreun chip; căci nu va veni Ăźnainte ca să fi venit lepădarea de credință și de a se descoperi omul fărădelegii, fiul pierzării

Te rog, nu-mi spune ca mama e... pierzarea  Posted Image

Asa. Deci ce inseamna ca Isus e Fiu?


View PostDude_2nd, on 30 aprilie 2016 - 09:16, said:


bah, peste 100 de ani definitia din DEX se va schimba si ea, odata cu vremurile.
se va spune ca fiu e si acela facut in eprubeta de doi poposexuali.
Fiu al lui Dumnezeu inseamna in mod fizic nascut din Insusi Dumnezeu. Sange din sangele Sau, carne din carnea Sa,gena din gena Sa, na.

Pai si "nascut" ce inseamna? Dar "sange, carne, gena"?

#34
Sfantul Jakob

Sfantul Jakob

    membru anodin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,205
  • Înscris: 26.01.2007

View PostLegine, on 30 aprilie 2016 - 10:30, said:

Deci ce inseamna ca Isus e Fiu?
Sintagma  “Fiul lui Dumnezeu” descrie o persoana care manifesta natura lui Dumnezeu. In tot NT ea a fost folosita DOAR pentru Domnul Isus Hristos. Singura exceptie in care titulatura se aplica si altuia este in  Luca 3:38, in care spune ca Adam este Fiul lui Dumnezeu dar noi stim ca aceasta este in contextul genealogiei: Adam a fost primul om creat de Dumnezeu.

Prin “Fiul lui Dumnezeu” nu intelegem ca Dumnezeu Tatal ar fi fost casatorit si ar fi dat nastere unui fiu, ci ca Persoana care poarta acest nume are aceeasi esenta, aceleași atribute, aceleasi trasaturi ca ale lui Dumnezeu Tatal.

Faptul ca Isus este Fiu semnifica dumnezeirea Lui.
El este Dumnezeu pentru ca este Fiu de Dumnezeu si este om pentru ca este Fiul Omului.

Intr-un sens asemanator este folosita expresia „fii lui Dumnezeu” si pentru alti oameni, ingeri.
Ei au ceva in comun cu Dumnezeu: sunt creatia Lui, implinesc scopurile Lui, il reprezinta pe El.
Tocmai de aceea uneori acestia primesc in Scripturi titulatura de „dumnezei”.

Insa Isus este complet diferit de cei de mai sus. El este unic. Numit „Singurul Fiu”.
Isus este singurul Fiu al lui Dumnezeu in sensul ca este singurul care in mod deplin, in ce priveste atributele, este coegal si consubstantial cu Dumnezeu Tatal.

#35
Legine

Legine

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,968
  • Înscris: 26.12.2015

View PostSfantul Jakob, on 30 aprilie 2016 - 11:22, said:


Sintagma  â€œFiul lui Dumnezeu” descrie o persoana care manifesta natura lui Dumnezeu. In tot NT ea a fost folosita DOAR pentru Domnul Isus Hristos. Singura exceptie in care titulatura se aplica si altuia este in  Luca 3:38, in care spune ca Adam este Fiul lui Dumnezeu dar noi stim ca aceasta este in contextul genealogiei: Adam a fost primul om creat de Dumnezeu.

Prin “Fiul lui Dumnezeu” nu intelegem ca Dumnezeu Tatal ar fi fost casatorit si ar fi dat nastere unui fiu, ci ca Persoana care poarta acest nume are aceeasi esenta, aceleași atribute, aceleasi trasaturi ca ale lui Dumnezeu Tatal.

Faptul ca Isus este Fiu semnifica dumnezeirea Lui.
El este Dumnezeu pentru ca este Fiu de Dumnezeu si este om pentru ca este Fiul Omului.

Intr-un sens asemanator este folosita expresia „fii lui Dumnezeu” si pentru alti oameni, ingeri.
Ei au ceva in comun cu Dumnezeu: sunt creatia Lui, implinesc scopurile Lui, il reprezinta pe El.
Tocmai de aceea uneori acestia primesc in Scripturi titulatura de „dumnezei”.

Insa Isus este complet diferit de cei de mai sus. El este unic. Numit „Singurul Fiu”.
Isus este singurul Fiu al lui Dumnezeu in sensul ca este singurul care in mod deplin, in ce priveste atributele, este coegal si consubstantial cu Dumnezeu Tatal.

Deci mierla care-mi canta acum e fiica lui Dumnezeu pentru ca e creatia Lui. Si iarba pe care calc.
Nu la deplinatatea Fiului, se-ntelege.
Cam asta reiese din textul de mai sus.

In rest, sunt de acord.

#36
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,533
  • Înscris: 16.03.2004

View PostSfantul Jakob, on 30 aprilie 2016 - 11:22, said:

Sintagma  “Fiul lui Dumnezeu” descrie o persoana care manifesta natura lui Dumnezeu. In tot NT ea a fost folosita DOAR pentru Domnul Isus Hristos. Singura exceptie in care titulatura se aplica si altuia este in  Luca 3:38, in care spune ca Adam este Fiul lui Dumnezeu dar noi stim ca aceasta este in contextul genealogiei: Adam a fost primul om creat de Dumnezeu.

Prin “Fiul lui Dumnezeu” nu intelegem ca Dumnezeu Tatal ar fi fost casatorit si ar fi dat nastere unui fiu, ci ca Persoana care poarta acest nume are aceeasi esenta, aceleași atribute, aceleasi trasaturi ca ale lui Dumnezeu Tatal.

Faptul ca Isus este Fiu semnifica dumnezeirea Lui.
El este Dumnezeu pentru ca este Fiu de Dumnezeu si este om pentru ca este Fiul Omului.

Intr-un sens asemanator este folosita expresia „fii lui Dumnezeu” si pentru alti oameni, ingeri.
Ei au ceva in comun cu Dumnezeu: sunt creatia Lui, implinesc scopurile Lui, il reprezinta pe El.
Tocmai de aceea uneori acestia primesc in Scripturi titulatura de „dumnezei”.

Insa Isus este complet diferit de cei de mai sus. El este unic. Numit „Singurul Fiu”.
Isus este singurul Fiu al lui Dumnezeu in sensul ca este singurul care in mod deplin, in ce priveste atributele, este coegal si consubstantial cu Dumnezeu Tatal.

Numai prostii ai scris, ma mir ca nu ti-e rusine. Numai prostii! Niciun verset biblic, nada!

"Sintagma  “Fiul lui Dumnezeu” descrie o persoana care manifesta natura lui Dumnezeu."

si Legine are natura ta, impartasiti aceeasi natura, totusi Legine nu e fiul tau!Posted Image

Prin “Fiul lui Dumnezeu” nu intelegem ca Dumnezeu Tatal ar fi fost casatorit si ar fi dat nastere unui fiu,

A dat nastere, a nascut.altfel, Isus nu putea fi Fiul Lui.

Isus este singurul Fiu al lui Dumnezeu in sensul ca este singurul care in mod deplin, in ce priveste atributele, este coegal si consubstantial cu Dumnezeu Tatal

Daca sustii ca Fiul este co-egal cu Tatal atunci mai bine ii zicea "Fratele Geaman al lui Dumnezeu"Posted Image

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate